MIDDELBURGSCHE V N". 142. s» Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. PETERSBURG den 10 november. Den ai oetober is te Odessa in gewijd eene nieuwe Luthersche kerk, welke aldaar is gesticht ge worden. Z. M. de keizer heeft daartoe 35,000 roebels verleend. De verdere kosten (zij bedragen gezamenlijk 85,000 roebelsj zijn gevon den uit eene leening van de stad, welke in 10 jaren zal afgelost wor denen uit vrijwillige giften, zoo van leden der Protestantsche ge meente als van anderen. DUITSCHL AND, AUGSBURG den 17 november. Zij, die meenen met het Oosten bekend te zijnen tot hetzelve vele betrekkingen hebben, zijn van oordeeldatin den tegenwoordigen toestand van zaken te Kon- Stantinopelde vernieling der Turksche vloot geene aanleiding zal ge ven tot gruwelen, gelijk men dezelve in vorige dagen heeft gezien, noch ook oorlog zal verwekken. Zij gelooven veeleer dat het Turk- sche gouvernement door die vernieling gedrongen zal worden tot het aannemen der tusschenkomst en tot het sluiten van den vrede. Dit ten minste is het gevoelen van veie Livornosche koopliedendie met •de tegenwoordige gezindheid des divans zeer wel bekend zijn. En dit gevoelen schijnt ook aannemelijk te zijn, daar de sultan en zijn raad thans, na het uitroeijen der janitsarenmeer dan te voren, op zich- zelve staan, de baldadigheden kunnen bedwingen, en in het belang van het Turksche rijk kunnen handelen zonder tot eene onberadene han delwijs door eenen woesten hoop van soldatengedwongen te worden. FRANKFORT den 20 november. Het berigt onlangs van hier ge gevendat de onderhandelingen "over deRijuvaart, tusschen de gouver nementen van de Nederlanden en Pruissenvruchteloos zouden geweest zijn, wordt thans herroepen, en men verzekert thans, dat laatstgenoem de mogendheid de voorslagen dienaangaande van wege de Nederland- sche regering gedaan zon aangenomen hebben. In brieven van Konstantinopel van den 25 oetober wordt gezegd, dat de Porte geenen stap gedaan had waaruit men mogt besluiten dat zij minder ongezind was dan te voren, om aan de voorstellen eener be vredigende bemiddeling gehoor te verleenen, en zij zich daarentegen veel goeds scheen te beloven van de bevelen aan Ibrahim gezonden, om den krijg met nadruk voort te zetten en om uit Morea ook akten van onderwerping der Grieksche aanvoerders over te zenden, even als uit Livadie ontvangen waren. Te Bucharest heeft men den 5 dezer brieven van Konstantinopel tot den 30 oetober ontvangen die verzekeren dat het er rustig was, maar dat de Porte eene neerslagtige tijding scheen ontvangen te hebben, welke zij echter geheim hield. Alleen lieden, die zaken bij de Porte te verrig- ten hadden, bespeurden eene buitengewone ontsteltenis onder de drog mans en maakten allerlei gissingen omtrent de oorzaak van dezelve. Den 26 liep er reeds een gerucht, dat lord Cochrane de Turksch-Egyptische vloot te Nnvarino verbrand hadmaar daar dit uit Grieksche bronnen voortsproot, werd er geen geloof aan gehecht. Met het grootste onge duld wachtte men er nadere tijdingen, te meer, omdat men verspreidde, dat de sultan bevolen had een embargo op alle schepen te leggen, het welk nogtans nadere bevestiging noodig had. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 21 november. Zondag avond is er een kabinetsraad ge. houden, na welks afloop een bode, tot het gouvernement der Ionische eilanden behoorende, met depeches van het ministerie van buitenhndsche zaken en van de admiraliteit, voorsir F.dwardCodrington, op reis is gegaan. Eergisteren ochtend heeft prins Esterhazy depeches van Weenen ont vangen en dadelijk daarna eene conferentie met graaf Dudley op het bu reau van buitenlandsche zaken gehad. Eergisteren na den middag hebben de ministers weder een kabinets raad gehouden. Gisteren zijn er depeches van de admiraliteit naar den luitenant-gou verneur, generaal Ponsonby, te Maltha gezonden. Gisteren liep er een gerucht ter beursdat admiraal Codrington te rug geroepen zou zijn. Tot nog toe heeft het gouvernement geene nadere berigten van Kon stantinopel; doch dezelve worden elk oogenblik verwacht, daar men berekent, dat de Porte den 28 oetober de tijding van den slag te Nava- rino kan bekomen hebbenen een courier van Konstantinopel de reis herwaarts in 18 of 20 dagen kan afleggen. FRANKRIJK. PARIJS den 2o november. De verkiezingen in de arrondissements-kol- legien te Parijs zijn allen ten voordeele der constitntionelen afgeloopen. Hunne kandidaten, de heeren Dupont de 1'Eure Laffitte, Casimir Périer, Benjamin Constant, de Schonen, Ternaux, Royer-Colard en baron Louis, zijn allen met eene zoo buitengewone meerderheid van stemmen tot afgevaardigden gekozen dat zij te zamen 6,468 stemmen hebben gehad en niet meer dan 1,045 kiezers zich voor de kandidaten van het ministerie hebben verklaard. De vreugde over dezen uitslag is te Parijs zeer groot. De benoem de afgevaardigden werden door de menigtedie nieuwsgierigheid èn be langstelling in den omtrek der kieskollegien zamengelokt hadmet groot gejuich begroet. Het volleonder anderen dat voor het stadhuis ver gaderd stond wilde den raadsheer de Schonen tot aan zijne woning be geleiden maar zag van dat voornemen af op verzoek van dien heer en op dat zijner vriendenwelke het deden verstaanhoe ligt zulk eene handelwijs voor verkeerde uitlegging vatbaar kon zijn. Toen eergisteren avond laat de keuzen van Parijs bekend werden zijn al dadelijk eene menigte huizen in onze voornaamste wijken geïllu mineerd gewordendoch gisteren avond werd deze illuminatie meer al gemeen herhaaldzoodat velen onzer voornaamste straten geheel geïllu mineerd waren. Jammer dat de algemeene vreugde gisteren avond op jwee plaatsen is gestoord geworden door een hoop gemeen volk, van den laagsten stempel, dat met toortsen in de hand de straten doorliep, en bij de namen der Parijsche verkozenen ook de dwaze en strafwaardi ge kreet van leve de keizervoegde. Op het plein Vendóme heeft men er dadelijk een eiude aan gemaakt door de rustverstoorders te vat tenmaar in de straat St. IJeiiis is het erger geloopen: een persoon den 27 November» door dien hoop vervolgd, in eetr wachthuis geweken zijnde, ij düt wachthuis door het gemeen belegerd geworden, hetwelk zich d'aar ge^ barricadeerd heeft; de gendarmerie te paard, door die barricades ver hinderd, schijnt te vergeefs eenige charges op den hoop, die zidh tnéc het werpen van steenefl verweerdebeproefd te hebbenen gevolgelijft de gendarmerie te voet genoodzaakt geweest te Zijn om vuilr te geVert en de barricades te forceren ten einde het Wachthuis te ontzetten. In de overige departementen schijnen de anti-ministerielen Ook 'veel voordeel te behalen. De geheele afloop vaü alle de verkiezingen is norf niet publiek gemaakt, maar voor zoover die bekend zijn, telt de partij van het ministerie niet wel een vierde gedeelte van de verkozen afge- Vaardigden. Het ministerie bouwt nu nog Zijne hoop op de verkiezin gen :n de groote of departements-kollegienert roept gestadig de httlfl en bijstand dier kiezers in, op Welke het door allerlei middelen invloed zoekt uit te oeferten. Onder de verkozen constitntionelen vindt men de heeren Médhiii Lafayette vader en zoon, Sebastiani, Labbey de PompièreAlexandef de Lameth Bignon Laisné de Villevêqüe Hvde de Neuville Gérard, Dupin AinéDuvergier de Hauranne, Lepelletier d'Aulnay Caumar- tin, Firmin Didot, Etiennede St. AulaireBenjamin Delessert eli anderen. De fondsen hebben eene aanmerkelijke daling ondergaanen vooral de 3 pets. Sommigen hebben deze daling toegeschreven aan het ernt- vangen van slechte tijdingen van Konstantinopeldoch dit schijnt onge* grond, daar er geen nieuws van dien aard aangekomen is. Andereti meenen, dat een aantal houders van renten en voornamelijk Van de 3 pets. vreezen, dat de heer de Villèle, aan wien deze fondsen haar be staan te danken hebben uit het ministerie mogt verwijderd Worden. D(3 ministerielen schrijven daarentegen deze beweging alleen toe aan de vreej der gegoedden die zij zeggen dat de verkiezing van zoovele liberalen als eene revolutionnaire en niets goeds Voorspellende gebeurtenis moe* ten beschouwen. Op last des koningsheeft onze afgezant aan Z. M. den kotllrtg vaij Spanje voorgeslagen om de Fransche troepen welke zich te Bareelona bevonden gedurende hoogstdeszelfs Verblijf in die stadterug te trek» kenten einde Z. M.die eene aanzienlijke magt bij zich had in dd gelegenheid te stellen, alleen door deszelfs onderdanen omringd te zjjtl, De koning heeft dit aanbod aangenomen, en de Fransche troepen heb ben, dien ten gevolge, bevel gekregen, naar dit rijk terug te keerelj^ Door dezen maatregel verliezen de Franschert een sterk punt in het zoo dikwerf door oproeren bedreigde Kataloniedoch wordt tevens ge deeltelijk en wel op eene voegzame wijze, voldaan aan het verlangelt' der Britsche staatkunde, betreifende de wederkeerige ontruiming van hef schier-eiland. De graaf Capo d'Istria is den 9 te Turln aangekomen, ezl vatj daar naar Ancona vertrokken. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 22 november. Uit onderscheidene oorden des Rijks' vertrekken deputatien der geestelijkheid, om Z. M. te danken voor bet sluiten van het concordaat, 't welk eerlang in alle kerken zal wordetl afgekondigd. BRUGGE den 20 november. Volgens verscheidene nieuwsbladen Zotl de heer de Meulenaerelid van de Tweede Kamer der Algemeene Sta ten en procureur des Konings binnen deze stadeerstdaags vertrekken naar Bataviamet den titel van Raad van Indie. MIDDELBURG den 26 november. In het verhaal wegens de plegtlge opening van het kanaal van Neuzen op Gent, in ons vorig n°. geplaatst, had behooren vermeld te zijndat de stad Sas-van-Gentgedurende hef feestmaalop het fraaist was verlichtdat de stratendoor de veree- nigde zorg en ijver van het plaatselijk bestuur en de inwoners, zijn versierd geweest, en dat een, ten 11 uren afgestoken, vuurwerk, de feestviering van den eersten dag heeft besloten. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 22 dezer is het ontwerp van wet, strekkende om de geldleening vap ao millioenten behoeve der overzeesche bezittingenmet nog f 2,700,000 te vermeerderen, met 71 tegen 7 stemmen aangenomen. Bij de wet, wegens de verdeeling des Rijks in geregtelijke ar rondissementen en kantons, worden voorgesteld drie arrondissementen voor Zeeland, als: i°. Middelburg, a°. Zierikzee, 30. Axel. Uit 's Hage wordt gemeld, dat de heer Ie Sage ten Broekop zijn verzoek abolitie of kwijtschelding van verdere geregtelijke ver volgingen, van den Koning, heeft verkregen. De aanstaande regent van Portugalde infant don Mighei, is cietf 21 te Parijs aangekomen. De volksbewegingenwelke in den avond en nacht van den 1,9 te Parijs hebben plaats gehad, hebben zich den 20 herhaald. De Ga- zette de France verhaalt zulks aldus: Omstreeks 6 uren des avonds begonnen zich groepen oproerigen in de straten St. DenisSt. Martin en daarbij gelegene straten te verzamer len. Van daar verspreidden zij zich in troepen van 80 en méér, in de straten de la Ferronnerie, St. Honoré enz., verschrikkelijke kreten uitbrakende, 't welk de verschrikte inwoners bij hunne nadering drong da winkels te sluiten; zij wierpen met steenen de glazen in, onder het ge roep van lampions! lampionst Detachementen grenadiers te paard vait de garde en gendarmerie toegeschoten zijndehebben dezelve van straat tot straat vervolgd; doch door de donkerheid en de- talrijke gemeen schappen welke deze straten verbindenvonden zij middel te ontsnappen. Tot hiertoe was er verder niets ernstigs in de straat St. Denis ge beurden al de militaire vereenigingen hadden slechts gediend tot het vervolgen en arresteren dezer kwaadwilligen. Maar ten half tl .ureti werd den kommanderenden generaal berigt, dat al de benden der oproe rigen zich naar laatstgemelde straat begaven en zich aldaar verschansten.' Men gaf hierop bevel hen van twee kanten aan te vallenen de gene raal nam zelf het bevel over een der Colonnes en trók daarmede over het plein van Chètelet. Deze colonne aan" de eerste verschansing geko men zijnde, werden de oproermakers door drie commissarissen van po- Iicie aangemaand dezelve te verlaten en zich heen te begeven. Deza sommatie werd met eene hagelbui van steenen en geweerschoten op da troepen ontvangen. De sappeurs van het 18de regemênt wierpen zich

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1