MIDDELBURGSCHE COURANT. N". 140. Donderdag 1 -y den 22 November. NIEUWSTIJDINGEN. duitsciiland. FRANKFORT den 16 november. Drie Oostenrijksche schepen, die met levensmiddelen voorde Turksche troepen van Alexandrie naar Morea op weg waren zijn bij Navnrino eerst door een tngelsch fre gat en daarna, den 14 october, bij Zante door den Franschen admiraal de Rigny gewaarschuwddat daar de verbonden eskaders de Turksche Jiaveus in Morea blokkeerdengeene schepen met mond- of krijgsbe hoeften geladen daarin toegelatenmaar alledie zich daarmede voor ylie havens vertoonden genomen werden. De admiraal zcidc echter pit aanmerking dat zij hiervan misschien onkundig waren, hen ditmaal te zullen vrijlaten, maar dat zij naar SmyrnaAlexandrie of Konstanti- nopel- npgstytn terug keereu, waarop 2ij verzochten naar Zante of eene andere haven der Adriatische zee te mogen zeilen0111 hunne ladingen te verkoopen. Deze schepen zijn dón 5 te Triest aangekomen. De Grieken houden Scio geblokkeerd de Pacha had den bisschop en de primaten van het eiland als gijzelaars in verzekerde bewaring doen stellen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 17 november. Den 5 dezer, des avonds laat, heeft men te Weenen eene expresse van Triest ontvangen, met het berigt van het vernielen' der Turksche schepen te Navarino, en den volgenden dag heeft de Engelsche gezant, sir Ilenry Wellesley, eene conferentie met den prins van Mettemich gehadwaarna hjj des avonds den heer Lindsay die tot zijn gezantschap behoort, met depeches naar Londen heeft gezonden welke dan ook woensdag ochtend hier is aangekomen. Men verneemt, dat hij tijding brengt, dat de divan meer vredelievende gevoelens begon te toonen. Dit was echter vóór dat men te Konstan- tinopei iets kon weten van de nederlaag der vloot. FRANKRIJK. PARIJS den 16 november. Gisteren heeft de heer de Villèle een groot diplomatiek diner gegeven. Men is in gespannen verwachting naar de uitkomst der op morgen beginnende verkiezingen van leden voor de nieuwe kamer van afgevaar digden. Men verzekert, dat dadelijk na den afloop derzelvenen dus al zeer spoedig, de censuur wederom hersteld zal worden. Onder de leugens van den dag telt de Gazette van heden avond op het berigt, in het Journal des Débats voorkomende, als of bij het mi nisterie gisteren berigt van Konstantinopel zou ontvangen zijn, dat al daar, op de eerste tijding van den slag van Navarino, de ambassadeurs der drie verbonden mogendheden zich ingescheept hadden en op alle vreemde schepenalsmede op allen eigendom der Franken beslag was gelegd. Volgens schrijven uit Madrid, van den 6 dezer, beschouwde men ■er de militaire operatien in Katülonie als genoegzaam afgeloopen; Jep dei Estanys was het eenige insurgenten-hoofddat nog aan het hoofd eener bende in het gebergte van Cérdagne Omdwaalde, en zijn toestand was te hagchelijkerdaar de bevolking de onophoudelijke kwellingen moedeoveral bij zijne nadering de klok trok en tot de wapenen snel de. De koning en koningin van Spanje waren sedert den 1 dezer te Valencia, en ten uiterste voldaan over de receptie aldaar. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 18 november. Laatstleden vrijdag *s namiddags omstreeks vier uren, is op den heer officier van justitie alhier, baron ■de J'elichy de Lichte.rvchlebij het overgaan der Halvemaan-brug een pistoolschot gelost; het schot is door den hoed gegaan en heeft dien zelfs afgeworpen, zoo dat gemelde heer slechts op eene wonderdadige wijze van alle letsel is bevrijd gebleven. De dader is onmiddelijk ge vat en gebleken te zijn een vreemd zeeman genaamd Frans Schonmberg. T)eze manlaatstelijk als timmerman gevaren hebbende aan boord van het Ainerikaansche schip the Falconwas op de reis, door den kapitein van het schip James Barrow om verregaande buitensporigheden in zijn gedraggestraft geworden vermeenende hierdoor verongelijkt te zijn Tiad bij bij de regtbank alhier eene klagt deswegens tegen voormelden kapitein ingeleverd dan de kamer van den raad verklaard hebbende dat er geene termen bestonden om de zaak te vervolgen zoo schijnt hij zulks aan den heer officier van justitie te hebben toegeschrevenen van dien oogenblik af bcoze voornemens tegen denzelven te hebben ge koesterd. Algemeen is de deelneming in het zoo gelukkig behoud des "braven achtïngswnardigen magistraals persoons. 'sGRAVENHAGE den 18 november. De verjaardag van H. M. de Koningin is heden met veel plegtigheid in deze residentie gevierd. Des morgens ten acht uren werd, uit hoofde van den zondag, de, bij zulke gelegenheden, gewone parade gehouden. Daarna woonden HII. MM. de Koning en Koningin, nevens Prinses MarianneHH. KK.HH. de Prins en Prinses van Oranje, met derzelver beide oudste zonen en HH. KK. HH. Prins eii Prinses Frederik der Nederlandende godsdienst in de Kloos terkerk onder het gehoor van ds. Noordinkbij. Zijn wel-eerw. had tot onderwerp gekozen de woorden: Dankt God in alles', over welke hij eene schoone, treffende en doelmatige leerrede hielddie hij voor namelijk betrekkelijk maakte tot het feest van den dag, en tot de ge zegende omwenteling des jaars 1813, waarvan de veertiende verjaardag gisteren was ingevallen. Na liet eindigen van de godsdienst, begaf zich de geheele hof houding naar Scheveningen, en volgden Itort'daarnn HH.MM. en de Prinsen en Prinsessengezeten in koetsen bespannen mee zes en vief paarden. Deze dag, namelijk, was doorZ. M. bestemd geworden om het fraaije paviljoen hetwelk hoogstdezelve voor H. M.'op een der duinen nabij Scheveningenhad laten bouwenin te wijdenen het was te dien einde, dat HH. MM. en de overige Koninklijke Familie zich naar dat paviljoen begaven, in hetwelk een dejeuner was hangerige. Ter vie ring van deze plegtigheid droegen de bewoners van Scheveningen het hunne "bij. Een gedeelte der pinken was langs het strand, voorzien met vlaggen, gerangschikt, terwijl een ander -gedeelte regt voor het pavil joen in zee, kort bij het strand, admiraal zeilde; op het sein van den bevelhebber, de zeilen van tijd tot tijd, ter begroeting der Koninklijke familie, liet vallen, en de zeelieden zich daarop bevindende, bij her baalde raaien, de Koninklijke Familie inet het luid roepen van Hoezee! begroeteden. Onder de zeelieden, welke zich op deze pinken bevon den, waren de twee oude verdienstelijke visschers, cfie in 1795 als schip pers de Vorstelijke familie des Stadhouders van Scheveningen naar En geland hadden overgebragt. Bovendien was geheel Scheveningen mee vlaggen versierd, en waren aan;hec begin en aan het einde van het dorp eerebogen opgerigt. Achttien jonge meisjes, alle I11.het wit gekleed, begroeteden H. M. bij hare aankomst aau het paviljoen, en boden hoogst- dezelve eenig grot- ol schulpwerk zijnde een uitsluitend voortbrengsel van Scheveningen, aan, benevens een dichtstuk, door den heer Gcbcl bij deze gelegenheid vervaardigd. Het was een waarlijk schoon gezigt, de duinen met menschen overdekt te ziendezelve, van afstand tot af stand inet vlaggen van allerlei kleuren te zien beplanten het strand van duizende aanschouwen te zien wemelen terwtjl het heen en weder dobberen der pinken langs de kust, en het aanheffen van de taüzijk voor het paviljoen, niet weinig bijdroegen, om de schoonheid en aangenaam heid van dat gezigt te verhoogen. In deze stad zelve zijn vele huizen van bijzondere personen met vlaggen versierd, en, naar het zich laat aanzien, zal heden avond eene algemeene illuminatie, zoo in deze re sidentie, als te Scheveningen, door de ingezetenen, uit eigene bewe ging, gedaan worden, als een bewijs van hunne hulde, liefde en eer bied voor II. M. de Koningin. Ook het raadhuis en eenige andere pu blieke gebouwen zullen verlicht worden. Dezen middag is er een diner ten hove, en er zal morgen avond, zoo men verzekert, groote partij aan het hof zijn. Bij Koninklijk besluit van den 17 october, is de hoofd-comtnis- sie tot de zaken der Israëliten gemagtigdtot het uitloven van een of meer zilveren eerepenningen aan de zoodanige harer geloofsgenooten als de beste leerredenen in de Nederlandsche taal opgesteldaan haar zullen inzendenof wel van een' gouden eerepenning' aan den Schrijver van eene leerrede, welke voor zeer uitmuntend mogt verklaard worden, of van een oorspronkelijk Nederduitsch werk, hetwelk van hooge waar de mogt worden geoordeeld voor de godsdienstige Israëlitische armen scholen zullende voormelde eerepenningenin hare jaarlijksche alge meene vergadering, aan de bekroonden worden uitgereikt; terwijl de bekroonde stukken op 's lands-drukkerij zullen kunnen gedrukten door de hoofd-commissie aan de daarbij belanghebbenden uitgedeeld en wij ders verkrijgbaar gesteld worden. MIDDELBURG den 20 november. Wegens de plegtige opening van het kanaal van Neuzen, op zondag den 18 dezer, jaardag van H. M, onze geliefde en geëerbiedigde Koningin en tevens gedenkdag der grond legging van het herstel van Neêrlands onafhankelijkheidkunnen wij onder inwachting van een meer uitvoerig verslag, voor als nog slechts het volgende melden De togt van Neuzen naar Sas-van-Gent heeft den 18 bij het schoon ste weder plaats gehadde terugtogt is door eenen niet minder schoo- nen dag begunstigd geworden. De gansche bevolking was den stoet te gemoet getogenwelke aldus was ingerigt Een vaartuig versierd met op het feest toepasselijke inscriptien en bezet met kannonniers, welke bestendig vuurden. De schoone barge van Gentwaarop zich de genootschappen St. Ce- cilia en Utopia bevondenhet eerste van welke onophoudelijk sympho- nien van onderscheiden' aard het andere losbrandingen uit het geschut deden hooren. Een jagtmet de heeren ingenieurs van den waterstaat en de heeren concessionarissen van het nieuwe kawaal. Het koninklijke jagtwaarop zich bevonden Z. Exc. de heer gouver neur der provincie Óost-Vlaanderen commissaris van Z. M. den Koning; Z. H. de prins van Saxen-Weymarde heer kommanderende generaal zijne aides-de-camp en andere officieren de heeren leden der gedeputeer de.staten en andere civile en militaire autoriteiten. Een ander jagt, met de heeren leden der kamer van koophandel van Gent, en andere autoriteiten. Een klein vaartuig, op eene bevallige wijze opgetooid en van eene witte vlag voorzien, waarop zich jonge knapen, in 'c wit gekleed en met oranje versierdbevonden. Eindelijk een aantal andere vaartuigen. Alle deze vaartuigen waren op eene sierlijke wijze gevlagden lever den zoo van ver als van nabijhet schoonste gezigt op. Detachementen kavallerie en infanterie volgden op de beide oevers van het kanaal, den trein, welke door eene verbazende bevolking, uit alle gedeelten der stad en uit de omliggende gemeenten zamengevloeid, werd opgewacht. De heer burgemeester der stad Gent, door een' luisterrijken stoet om ringd heeft zich naar het paviljoenop den oever des kanaals opge rigt, begeven, waarin hij Z. Exc. den commissaris des Konings heeft ontvangen en gecomplimenteerd. De groote straat van St. Sauveur en de andere straten van Gent, van de Sassche poort tot aan het hotel der regering, waren met den meesteti smaak versierd, en zonder de voorzigtigheidshalve genomene maatrege len, zouden de talrijke rijtuigen, waarin de autoriteiten gezeten waren, zich door de ontzaggelijke menigte geen' doortogt hebben kunnen banen. Ten einde deze gebeurtenis te vereeuwigen is er eene kleine me daille als strooipenning geslagen. Deze gedenkpenning, door de ge deputeerde staten geordonneerd en door den heer B'roemt gegraveerd en waarvan een klein getal gouden, doch een groot aantal zilveren en bronzen bestaan stelt aan de eene zijde voorin het midden vyf rijpe koren-arenen onderaan een mercurius-staf en het roer van een schip. Het omschrift fS aldus Op de andere zijde leest men Met genoegen kunnen wij melden, dat aan den heer mr. y1F. jSijfiêpraktiserend advokaat alhier, door de Koninklijke maatschappij van Vaderlandsche taal- en letterkunde te Brugge, de gouden eerepenning is tóegewezen-voor eene verhandelingbehelzende een overzigt der verhandelingen over de Nederduitsche spel- en spraakkunst van de hee ren Sifgcnbeek en IVeilandvergeleken met de Nederlandsche spraak leer* en verdere tar.TkiiiicIige schriften van dón heer mr. }F. Bilderdijk 4 -yf LANDBOUW EN KOOPHANDEL. KANAAL VAN NEUZEN OP GENT G E O P E N D OP XVIII NOVEMBER. M D C C C X X V I I.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1