N". i36. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag N1EUTFSTIJDINGEN. duitschland. IFRANKFORT don 5 november. De regering vnn Keulen heeft een i streng verbod uitgevaardigd tegen het algemeen bestaand misbruik dat personendie door eenen dollen hond gebeten zijneerst naar eenen geestelijken gebragt worden om de laatste kerkelijke pligten te ontvangen, alvorens de hulp van eenen geneesheer in te roepen. Wij hebben hier thans', over Odessatijdingen uit Konstatuino- pel tot den 14 oetobervolgens welke de sultan den door Ibrahim- pacha met de admiraals Codrington en de Rigny gesloten wapenstilstand niet heeft willen erkennen, en zelfs schijnt het, dat aan Ibrahim-pa- cha bevelen gezonden zijn om dien wapenstilstand te doen ophouden en de operatien tegen de Grieken voort te zetten. Deze oorlogzuch tige stemming der Porte had te Konstantinopel onder de franken de be kommeringen voor de veiligheid hunner personen en goederen wederom doen herleven. In sommige berigten wordt nogtans eene omstandigheid vermeld, die, indien ze zich bevestigt, niet zonder grooten indruk op de Porte kan wezenen de hoop op eenen vreedzamen afloop van za ken inde Levant nieuw voedsel geven moet. „Oostenrijk," dus wordt in die berigten gezegd vreezende dat de Porte met de verbonden mo gendheden in grooter moeijelijkheden geraken zouen het komen tot uitersten wensehende te verhinderen, heeft, zoo als men verzekert, aan den heer van Ottenfelsdeszelfs internunciusinstructien gezonden op ontvangst van welke deze eene nota aan de Porte moet hebben in geleverd waarin Oostenrijk zou verklarentot de bemiddelende po gingen van het Pruissische hof toegetreden te zijn de Porte gevolge- lijk aanmanende om de voorslagen der verbonden mogendheden aan te nemen." Mogt ondertusschen de vloot onder Ibrahim-pacha ten gevolge van de hem door de Porte gezonden bevelen, beproeven 0111 uit te loopen, zoo zou zij eene gemakkelijke prooi worden voor de gecombineerde En- gelscheFransche en Russische eskaders, die zich sedert half o.ctobcr voor of in de nabijheid van Navarino moesten vèreenigd bevinden. HAMBURG den 5 november. Er zijn belangrijke berigten uit Rus land aangekomenwegens den veldtogt in Perzie. De vesting Sardar- Abad, voor welke de Russen, tusschen den 26 en 27 september, zich hadden nedergeslagenis den 1 oetober door hen veroverd. Een ge deelte der Perziaansche bezetting is door eene der poorten ontkomen, maar 500 der vlugtelingen zijn door de Russische kozakken en uhlanen nedergesabeld, en 200 gevangen genomen. In de vesting zelve zijn 13 metalen stukken geschut en eene groote hoeveelheid koren in de han den der overwinnaren gevallen. F R A N K R IJ K. PARITS den 6 november. Behalve de beide ordonnantiën wegens de ontbinding van de kamer der afgevaardigden en de benoeming van 76 nieuwe pairs ("zie ons vorig No.), zien er nog twee het licht: bij de eene worden de steden aangewezen, waar dc kiescollegien moeten ver gaderen en de presidenten derzelven benoemdwelke meestal gekozen zijn uit de leden van de meerderheid der laatste kamerbij de andere wordt de ordonnantie vrfn den 24 junijwaarbij de censuur-wet weder in werking gebragt was, ingetrokken, zijnde dit een gevolg der ontbin ding van voormelde kamer, dewijl die wet bepaalde, dat zoodra dezelve ontbonden werdde censuur moest ophouden. Onder de jó nieuwe pairs bevinden zich 5 aartsbisschoppen, die van Tours, Alby, Auch Avignon en Amasie; voorts den vreemden prins van Hoherilohe, den prins van Aremberg, den graaf de Caramanden maarschalk Soult, de graven Chifllet, Vogué, Castel-Bajacd Escli- gtiacde Civrac, de Ia Panouse, om kortte gaan, allen uitgezochte le den om den liberalen invloed van de kamer der pairs te vernietigen. De waardigheid dezer nieuw benoemde pairs zal alleenlijk in dat ge val erfelijk zijn, waarin zij een majoraat vaststellen van ten minste 10,000 franken aan zuivere inkomsten van onroerende goederen. Men verzekert, dat, volgens eene berekening, door de verschillende prefecten aan het ministerie ingezonden, niet meer dan negentig leden der oppositie herkozen zullen worden, terwijl de tegenpartij der minis ters op ten minste honderd-dertig leden meent te mogen rekenen. In al len geval schijnen de ministers zeker te zijn van eene genoegzame meer derheid in de kamer der gedeputeerden endoor de vermeerdering van het aantal pairs, van de tegenwerking, die zij in die kamer ondervon den niets meer te duchten te hebben. Allerwaarschijnlijkst is hetdat de dagbladen zich de opheffing der censuur ten nut zullen makenom het gouvernement met verdubbelden haat aan te vallen; doch tevens is het te vreezen, dat hunne scherpe taal aan de partij der ministers wapenen zal verschaffen om de vrijheid der drukpers, zoodra de kamers vergaderd zijn zullen, op nieuw aan banden te leggen, waartoe zonder twijfel een ontwerp van wet voorge dragen Zal worden. De prijs van het brood van 4 ponden is op nieuw 1 stuiver gere zenzoo dat het nu 15J (Fransche) stuivers kost. De tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerk is op 's ko- nings naamdag geopend; dezelve bevat meer dan 1300 schilderijen en omtrent 100 voortbrengselen der beeldhouwkunst. De gravin douairière van Solages is op haar kasteel bij Albi, in den ouderdom van bijna 104 jaren overleden. Zij heeft tot haar einde •toe het genot gehad van hare verstandelijke vermogens en van eene goede gezondheid. Zij heeft het vierde geslacht harer nakomelingen mogen beleven. In verschillende Fransche bladen leest men het navolgende: De oneenigheden tusschen het hof van Pruissen en dat van Hessen- Kassei beginnen een eenigzins ernstiger aanzien te krijgen. De heer van Hachalin, zaakgelastigde van Pruissen te Kassei, is van daar terug gerpepenterwijl men aan den heer Wilhem van Hohenau zaakgelas tigde van den keurvorst te Berlijn, te kennen gegeven heeft, dat men zijne zending als geëindigd beschouwde, vermits alle staatkundige be trekkingen tusschen de beide hoven geheel waren afgebroken geworden." Van Rome schrijft men, van den 10 oetober, dat aldaar de abt Ahnaras, oud-biechtvader der koningin van Spanje, in hechtenis geno men en op den Engelenburg gebragt is; zijne papieren zijn door de po litie in beslag genomen. De konsul van Spanje was bij deszelfs gevan- den i5 November. genneming tegenwoordig geweest, en eene Spaansche oor logs-brik, ta Civita Vecchia aangekomen, zou deh abt naar Spanje overbrengen. Men beschuldigde hem van in geheime verstandhouding tnet de opstandelin gen van Katalonie te staan. Volgens bijzondere berigten uit Madrid is men, eenige dagen vóór het vertrek der koninginin groote verlegenheid geweest 0111 het nao- dige geld voor de reis bijeen te brengenhetwelk bij de verschillende takken van bestuur veel beweging veroorzaakt had. Met groote moeite had men eindelijk, door zijne toevlugt tot de armen-kas en tot eenige woekeraars te nemenongeveer 1 millioen franken tot dat einde ver zameld. Deze zelfde berigten spreken ook de tijdingen van het geheele dem- p&i des opstands in Katalonie tegendie door het staatsblad dagelijks worden medegedeeld,- integendeel zouden de muiters nog hier en daar vrij wat tegenstand bieden en de opregte vrienden des kotiings vrees den dat Z. M. zich zeer bedenkelijke en vernederende voorwaarden zoude moeten laten welgevallen. NEDERLANDEN. OSTENDE den 8 november. Laatstleden maandag morgen ten 8 uren ontdekte men in zee, naar den kant van Nicuwpoort, drie visschers schuiten, achter zich slepende een groot gevaarte. Velen liepen naar den stads walom te zien wat het wassommigen hielden het vpor een grooteii visch andaren voor het hoi van een schip. Omstreeks 2 uren des namiddags waren de visschers schuiten met hunne vangst de haven genaderd dezelve binnenvarende brak het touw aan hetwelk men het zee-dier had vastgebondenen hetzelve dreef ten oosten der haven op het strand. Derwaarts begaven zich terstond dnizende menschendoch eerst ten vier uren, bij laag water, kon men digt bij het vreemde ver schijnsel komen. Verschillend waren de gevoelens over het soort van dezen verbazend grooten visch danden volgenden morgen 6 novem ber), bleek het ten duidelijkste dat dit dier een walvisch was. De volgende beschrijving is door een' natuurkundige, den heer Dubarop gemaakt De walvisch, gestrand ten oosten der haven van Ostende, behoort tot het geslacht der baard-walvisschen de natuurkundigen noemen hem Baleinoptera Jubargevleugelden walvisch. De kenteekenswelke den- zelven onder de walvisschen rangschikken, zijn het gebrek der tanden en de tegenwoordigheid der baarden aan het gehemelte van het bekkeneel de twee borstvinnen plaatsen hem in den rang der Baleinoptcrenen de menigvuldige langwerpige plooijeu tusschen de borst en den onderbuik gelijk ook de rug-vin, doen hem herkennen voor het soort van de Jubars. De lengte van het dier, van het onderste des bekkeneels tot het einde van den staart, is 31 ellen en 10 duimen Nederlandsche maat, genomen, langs het wervelbeen. De omtrekuit het midden der borst genomen is omstreeks 20 ellen. De opening van het bekkeneel, genomen van het uiterste einde der lippen tot aan de baarden, 7 50; de afstand des omtreks van het onder-kakebeen tot het boven-kakebeen7 10; lengte der borst-vinnen4,50; de rug-vin, digt aan den staart geplaatst, is slechts do duimen lang, en is van de laatste naauwelijks 6 ellen verwij derd. De omtrek van de staart-vinnen heeft eene uitgebreidheid van 7 50. De navelin het midden van dit ongemeen groote dier, is bree- der dan eene hand 3 ellen daaronder bevindt zich de baarmoeder ge lijk aan die der vrouwen, en heeft eene opening van 1 30de twee borsten, elk besloten in een koker, zijn tegen de beide groote lippen geplaatst, en de anus staat van het teeldeel 25 duimen. Het gewigc van dit dier te bepalen is onmogelijkhetzelve moet verbazend groot zijn; door insnijdingen heeft men bevonden dat de dikte van het spek, hetwelk de romp uitmaakt, i£ tot 2 ellen kan beloopen." De toevloed der menigte, welke van alle kanten ter bezigtiging van dit zee-gedrogt aanstroomtis groot. Er zal echter niet lang meer aan de nieuwsgierigheid kunnen worden voldaan de verrotting is aan den visch vrij wat merkbaar. Bij deszelfs opsnijding, welke zeker spoedig zal moeten plaats hebbenzullen waarschijnlijk verdere aanmerkingen te ma ken zijn, welke men ook belooft te zullen mededeelen. AMSTERDAM den 8 november. Gisteren is ook Z. K. II. de Prins van Oranje alhier aangekomen. Des morgens heeft Z. M. de Koningau- dientie op het paleis verleend en des avonds hebben hoogstdezelve benevens Z. K. H. de Prins van Oranjeden stads schouwburg met hoogstderzelver tegenwoordigheid vereerd zijnde aldaar door een talrijk publiek met algemeenè toejuiching ontvangen, hetwelk door hoogstde zelve op de minzaamste wijze is beantwoord geworden. Heden mor gen ten 8 uren zijn beiden Z. M. de Koning en Z. K. H. de Kroon prins met de stoomboot vertrokkenom de werken van Marken te gaan bezigtigen. Heden middag is er groot diner ten hove. Morgen zal Z. M. het feest, hetwelk in Felix Meritisbij gelegen heid van het jubilé dier maatschappij', gegeven wordt, met hoogstdes- zelfs tegenwoordigheid vereeren. Zacurdag keert Z. M. naar 's Gra- venhage terug. 's GRAVENHAGE den 8 november. Den 25 oetober is 's Konings brik van oorlog, luitenant der iste klasse Amptop welke zich de ge- neraal-majoof van den Bosch en de heer Guljé bevindente .Ramsgate gearriveerdden 26 te Duyns en van daar het kanaal doorgezeild zoodat het te veronderstellen is, dat gemelde bodem, tijdens den storm van den 2 en 3 November, de ruimte zal bereikt hebben. Meermalen hebben wij in onderscheidene dagbladen den lof gele zen, aan den heer Lusardi toegezwaaid. Die vermaarde oogmeester be vindt zich thans in deze stad en wij hebben van de gelegenheid willen gebruik maken, om ons., doör eigen oogente overtuigen van de meer der of mindere aanspraak, welke deze geneesheer op het openbaar ver trouwen kan maken. Wij hebben "dan maandag 11., in den Nieuwen Doelen alhier, eene kunstbewerking van hem bijgewoond. Aan drie be hoeftige vrouwen van 67 63 en 33 jaren met verschillende oog ziekten gekwoJd, werd door hem in weinjge oogenblikkeii, het gezigt terug, gegeven met eene vaardigheid en eene behendigheidwelke niet dan de vruchten kunnen zijn van'goede studiën en van langdurige be oefening der kunst. Zijne kunstbewerkingen verwekten dan ook de be wondering der talrijke :en aanzienlijke toeschouwers, daarbij tegenwoor dig, en onder welke zich vele voorname heelkundigen dezer stad be vonden. De blijdschapwelke de ongelukkige lijderessen op het aan schouwin van het'daglichtwaarvan zij zoolang waren beroofd geweest,

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1