N\ i55. MIDDELBURGSCHE COURANT. wm Zaturdag den 10 November. N1E UTVSTIJ DIN GEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 3 november. De Nederlandsche handel op den Rijn verplaatst zich meer en meer van de steden Amsterdam en Rotterdam naar Antwerpen. Ten bewijze hiervan strekkeonder ande rendat gedurende de maanden julijaugustus en september, uit Ant werpen in Duitschland langs den Rijn ingevoerd zijn 1936 vaten en 113,036 balen koffij terwijl uit Amsterdam, in dienzelfden tijd, slechts 316 vaten en 23,770 balen, en uit Rotterdam 214 vaten en 29,553 ba- ien zijn ingevoerd geworden. Hetzelfde geval bestaat omtrent de peper, rijst, suiker, indigo, potasch en huiden. Van deze laatste zijn uit Antwerpen, in genoemde driemaanden, 54,041 stuks ingevoerd, uit Am sterdam slechts 1851, Uit Rotterdam 2970. In thee en tabak behouden genoemde twee steden alleenlijk nog de overhand. Deze verplaatsing wordt aan verschillende oorzaken toegeschreven, doch vooral aan de meetdere activiteit der Antwerpsche kooplieden, die eenejeugdige kracht in zich gevoelen, en aan de verkiezing, welke onze landslieden geven aan Antwerpen boven Amsterdam en Rotterdamwegens bet niet aanwe zig zijn in eerstgenoemde stad van vele lastige gebruikeninrigtingen en onkostenwelke in de laatste nog bestaan. In berigten van Corfu van den 8 october wordt gemeld, dat, na de onderhandelingen met Ibrahim-Bassa en de daarop gevolgde over eenkomst met denzelven, eenige verwijdering is bespeurd tusschen den Britschen en den Franschen admiraal, en dat deze verwijdering den Egyptenaar te eerder heeft doen besluiten de overeenkomst te schenden. De bedoelde verwijdering wordt grootendeels toegeschreven aan eene personelijke oneenigheid en geenszins aan verschillende belangendoch daar die verwijdering eenmaal bestaat, is welligt de komst van het derde eskader, dat van den Russischen admiraal van Heiden, eene gewenschte öfrtstnndigheid voor het krachtdadig handhaven van de conventie van den 6 julij. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 2 november. De prijzen der fondsen zijn heden eenig- zins gedaald, zoomen wil, tengevolge van berigten uit Konstantino- pelwaaruit zoude blijken dat de divan reeds de vruchten plukt van zijn stelzelom, langs allerhande wegen, zonder het plegen van vijan delijkheden, tijd te winnen, in de hoop van door de verschillende be langen verschil van gevoelens onder de verbondene mogendheden te zien ontstaan en dat er eenig verschil was gerezen tusschen den Britschen en den Russischen ambassadeurom dat de laatste meendedat de ge zanten, naar aanleiding van het voortdurend stilzwijgen van de Porte, alsnu de hoofdstad van het Turksche rijk behoorden te verlatenen de Britsche daarentegen van gevoelen wasdat de gezanten vooreerst nog blijven moesten, ten einde de Porte gelegenheid te geven, om tot eene minnelijke schikking te komen. Anderen willen daarentegen be- rigt hebbendat Ibrahimop nieuw willende in zee stekendoor de vereenigde eskaders met geweld was teruggedreven, en dat bij die ge legenheid verscheidene zijner schepen zeer gehavend zouden zijn ge worden. Omtrent een en ander is intusschen niets zekers bekend. De Gazeta van Columbiaonder dagteekening van den ia augus tus, met diezelfde gelegenheid ontvangen, behelst twee besluiten, het eene, houdende de oproeping van eene groote algemeene vergade ring tegen den 2 maart van het aanstaande jaarten einde te onder zoeken of eene herziening der grondwet van het gemeenebest noodzake lijk zij. Hetzelve is vervat in vier artikelen, waarvan het eerste hoofd zakelijk zegtdat hetbij eenen gewonen en geregelden gang van za kenvoorzeker niet noodig zou zijn geweest, om bovengemeld on derzoek te doen plaats grijpen, noch om eene algemeene vergadering bijeen te roepen, maar dat, uit hoofde der tegenwoordige hagchelijke omstandigheden, voldoende aan den geest van art. 189 der grondwet, welke geest vóór de mededeeling van het besluit ten volle is kenbaar gemaakt, die bijeenkoming als gepast is voorgekomen. Het 2de art. bepaalt de plaats der vergadering te Ocana; terwijl in art. 3 en 4 wordt gezegd dat dé grondwet, zoowel als de wetten tot dien tijd zullen in kracht blijven, en dat, bij een afzonderlijk besluithet getal afge vaardigden der verschillende gewesten, zoowel als derzelver wijs van verkiezingzal worden publiek gemaakt. Het tweede besluit bepaalt de effective magt van het leger der repu bliek. Dezelve zal in de onderscheidene departementen bedragen 9980 man terwijl aan de uitvoerende magt wordt overgelaten zoowel, de aan wijzing van het verblijf van dat leger, als deszelfs, met de zekerheid van het gemeenebest strookendevermindering. Beide deze besluiten zijn door F. P. Santander onderteekend. Den 3. Een ministerieel avondblad behelst heden het volgen de overzigt van de staatkundige betrekkingen van Europa, zoo als de zelve zich thans opdoen n Dé beide uiteinden van het vasteland zijn de beide puntenwelke al de aandacht tot zich trekken. In Portugal zijn don Pedro's regten eindelijk bevestigd en erkend, en het is namens dien vorst dat deszelfs broeder Miguel aldaar den schepter nis regent zal voeren er kiemen echter nog altijd in dat rijk meer zaden van onlust, dan de infant, ook met de zuiverste en opregtste bedoelingen, in staat is te onderdrukken; wil hij evenwel opregtheid met oinzigtigheid paron, zoo kan hij moge lijk meer verrigten dan men welligt voor het oogenblik van hem ver wachten durft. In Spanje doen zich nog grootcr moeijelijkheden op, niet alleen om trent deszelfs inwendig bestuur, maar ook in deszelfs betrekkingen tot Frankrijk. Zoo lang de rust niet volkomen hersteld en het gouverne ment niet op eenigzins vaste grondslagen gevestigd is, zullen er altijd voorwendsels bestaan tothetzij onmiddellijkehetzij middellijke be- modijenis met dit rijk, en deze bemoeijenis, om het even onder welken schijn zij zich ook moge voordoen, zal hoogst teedere pun ten met betrekking tot ons gouvernement doen 'ontstaan. Eene invasie, door Engeland meerder gedoogd dan goedgekeurd, heeft Zijne Katho lieke Majesteit in nog moeijelijker omstandigheden dan bevorens gebrsgt. De magt, wélke Fcrdinand 'beziten deze is gering genoeg, wordt gehandhaafd met het zwaard. Een vreemd leger bedwingt voor het minst de partijschappen, welke het niet geheel overmeestert; maar is dat vreemd leger eenmaal geweken, zoo als wij zulks gelooven op hand te zijn, zoo verwachten wij eene uitbarsting, welke den Spaan- schen troon tot op deszelfs grondslag zal doen daveren. Ferdinand zal zich op nieuw tot Frankrijk moeten wenden, en ofwel zijne staten vrij willig als balling moeten ruimen, of wel de hulp zijner bondgenooten tot eene algemeene hervorming in zijn rijk, moeten inroepen. Beide de ze besluiten zijn vol gevaar, maar welligt dat het laatste tot het ge wenschte doel zou kunnen leiden. Aan het uiterste van het vnswaland staan de Grieksche aangelegenhe den ten sterkste gespannen. Wat Griekenland zelf betreft, zoo zijn de- zelven welligt niet zoo moeijelijk te vereffenen; maar er zijn ook ande re belangen en mitsdien ook vorderingen in het oog te houden, en wan neer wij Indachtig zijn aan de lang bedwongen ontwerpen van uitbreiding van grondgebied en invloedwelke thans worden verlevendigd en in het spel gebragt door den genomen maatregelzoo kunnen wij het beT schouwen dier zaak niet tot de zaak zelve beperken. Onvoorwaardelij ke toegeving van de zijde der Porte verwachten wij nietzoo de sultan tot onderhandelingen besluitzien wij vorderingen en voorloopige be dingen te gemoetwelke het oorspronkelijk doel der tusschenkomst ge heel zullen veranderen. Oostenrijk is oouenschijnlijk een zwijgendmaar voorzeker geen stilzittend aanschouwer van wat er omgaat. Niet begre pen in het traktaat van den 6 julij, blijft het in deszelfs geheelom dan en in zoodanig karakterals best met deszelfs belangen zal stroo- kente voorschijn te treden. Niemand gelooftdat het ten einde toe lijdelijk zal verblijven en gedoogen zal dat eene zoo gewigtigte zaak, zonder deszelfs medewerking, op deze of geene wijs tot stand worde gebragtmaar het blijft een raadsel of hetzelve zich in het uiterste tijdstip bij Engeland, Frankrijk en Rusland zal voegen, dan wel nog voor dien tijd met den Turk een bondgenoodschap zal bestrijdenhet welk deszelfs ijverzucht ten hoogste heeft opgewekt." FRANKRUK. PARIJS den 3 november. Dingsdag op den middag trok op de stad Havre een zwarte wolk aandie met een vreesselijk onweder scheen te drijgenmaar de reuk die er van uitging verried dadelijk een ge weldigen brand, gelijk men ook weldra de vlammen zich hemelhoog zag verheffen uit het in de vlakte van Ingouville gelegen etablissement der heeren Lnscombewaarin zich nagenoeg 2000 vaten teer, pek en vi triool-olie bevonden. Het water was hier zonder vruchtmaar door kracht van aarde, zand slijk en mist gelukte het om de naar alle kan ten zich willende uitbreiden brandende lava-stroomen perk te stellenen alzoo den brand te bepalen tot het gezegd etablissement. Eerst in den avond, toen de vlammen alles verteerd hadden, hield de brand op. De schade wordt op 100,000 fr. begroot. De brand werd veroorzaakt door het overloopen van te vtnir staande teer. Volgens schrijven uit Barcelona van den 24. october, zoude koning van Spanje zich den 28 of 29 van Tarragona naar Valencia be-, geven. Te Tarragona was de Spaansche oorlogs-brik la Manzon ar ei van Civita-Vecchia aangekomen, eenen afgezant des Heiligen Vaders overbrengendebelast met eene bijzondere zending bij Z. M. Een decreet des konings van Spanjeden 20 october te Madrid ont vangen beveeltdat aan Z. M. zullen opgegeven worden de personen die ter eerster instantie niet als gezuiverd verklaard zijn en evenwej posten bekomen hebbenalzoo zijdie eens als niet gezuiverd verklaard zijndaarna niet meer als gezuiverd hadden behooren verklaard te won. denen het geven van posten aan hen te regt de regtschapene onderda nen van Z. M. (bedoelende op die van Katalonie) heeft kunnen veronu rusten. Het getal der personendie in dit geval zijnis juist nieg groot. Met dat al baart dit decreet veel opzien en bekommering in Madridals schijnende blijk te geven van eene ongepaste toegevendheid ten opzigte der insurgefiten-hoofden in Katalonie, en al wat constitutio neel heet met nieuwe vervolging te bedreigen. PARIJS den 5 nwember. De kamer der afgevaardigden is, bij een bevelschrift van heden, ontbonden. Ten gevolge hiervan zijn de kieS- vergnderingen in het gansche rijk bijeengeroepenzijnde de opening der kamers van 1828 op den 5 februaflj bepaald. Bij een ander bevelschrift zijn 76 nieuwe pairs benoemd. Van Geneveden 31 october meldt mendat dc dader van het diefstal der diamanten enz. van mejufvrouw Mars (zie ons No. 129) in die stad is gevatop het oogenblik dat hij de diligence verliet. Men meent nagenoeg al het gestolene bij hem te hebben gevonden en hij heeft niets ontkend. Gemelde dader heet Mulonzijnde de echtgenoot der kamenier van mejufvrouw Mars. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 6 november. Men meldt uit Leuven, dat van wege het departement der maatschappijtot Nut van 'r Algemeen in die stad 11. zondag, aan de studenten, nu meest alle doctoren in de geneeskun de, de heeren M'ahticrNclis, Ramoer, Honlet en Peters, medailjes uitgereikt zijn, wegens hun edelmoedig gedrag en zelfopoffering, inhei: verleden jaar, bij de ziekte te Groningenbetoond. G. Legon en Fr. Klinstopverdacht van den brand in het werkhuis te Vilvoorden te hebben aangestokenof daaraan medepligtig te zijn ge weest, zijn verzonden naar de kamer van beschuldiging. OSTENDE den 6 november. Gisteren is alhier, door drie vischschui- ten een zeer groote walvisch op sleeptouw uit zee nangebragt. iSaar zich reeds de beginselen van bederf opdoen, zal dit geduchte zeedier binnen weinige dagen in stukken worden gehouwen. BRUGGE den 4 november. De heer Buelenspriester, heeft aan Z. M. een eerbiedig verzoekschrift voorgedragenom den tijd van zijne opsluiting te Antwerpen te mogen doorbrengen. 's GRAVF.NI1AGE den 6 november. Heden middag, ten half vier uren is Z. M. de Koning van hier naar Amsterdam vertrokken. Hoogst- dezclvc zal morgen ochtend aldaar gehoor verleenen. Men verneemt, dat Z. M. den heer Schirnmeltennincktijdelijk voorzitter der Nederlandsche handelmaatschappijtot president dier maatschappij benoemd heeft. Het Ilde en lilde boek van het IVetboek van Burgerlijke Regts- vorderingzijn ook nu gedrukt en aan de leden der Staten-Generaal rondgedeeld.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1