N°. i54. MIDDELBURGSGHE C O U KAN T. te - Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND.! PETF.RSBURO den 20 october. Uit de officiële herigten van dc krijgs-verrigtingen op de grenzfn van Pcrzie-, door de Russische regering bekend gemaakt, blijkt niet alleen, dat de belegering van Eri van door de Ruisen is opgebroken, maar dat Abbas-Mirza zelfs met eene aanzienlijke magt toe in de nabijheid .van die vesting is doorgedron gen. Deze omstandigheid, alsmede het verslag van het gevecht van den 30 augustus twsschen dé Perzinnen en den generaal Krassovvskyhebben den bevelhebber van gehefel het leger, den generaal Paskovitzaanlei ding gegeven, om, den 8 september, zijn kamp van k'arabaka te ver laten, en zich met 4 regementen voetvolk, 2 regèmentcn ruiters, 3 af- deelingen Kozakken en 30''stukken geschut, naar de zijde van Erivan te wenden. Deze troepen hebben, den 10 september, den togt van Na- kitchevati Voortgezet, nadat zij eenige manschap in genoemde plaats had den achtergelatenom zich den rug te dekken; zij hebben den 17 Echtmiadzine bereikt, eb aldaar den generaal Krassowslty gevonden. Alstoen hebben beide de bevelhebbers troepen, in onderscheidene rig- tingen, doen aanrukken, met dat gévolg, dat Abbas-Mirza de Araxes is afgezakt'töt op 70 wersten van Erivan en aldaar nchter eenen moeras- sfgön grond post heeft gevat. De generaal Paskovitz heeft daarop be sloten, om de belegering van Erivan, uifc te stellen tot 11a de vermees tering van Sardar-Abad, en heeft, den 27 september, het beleg voor laatstgenoemde sterkte geslagen. De Annenlefs van Kolpi hebben hem dc ontdekking gedaan, dat te Kolpi 500 tzetwens gerst en tarwe la gen, die aan het Perzisch bestuur toebehoorden, en Item daarenboven 400 tzetvverts koorn en eenige honderden stuks rundvee te koop aan geboden, waarop de généraal Paskovitz den 'géneraal van Suchtelen II, ract eenig voetvolk ên met al de'ruiterij, derwaarts heeft gezonden om alles op de plaats zelve op te nemen, zich van eene genoegzame hoeveelheid koorn en zout te voorzien, en hem die toe te voeren. DUITSCH LAND. BERLIJN den 27 october. De tentoonstelling van volksvlijt in, deze hoofdstad is thans gesloten. Over het algemeen is de hoedanigheid der voorwerpen, welke dezelve uitmaakte, zeer goed geweest, en strek ten zij tot een onmiskenbaar bewijs, van den voortgang der industrie in dit koningrijk. Intnsschen heeft het getal van voorwerpen niet aan dc verwachting beantwoord, hetwelk hieraan toegeschreven wordt, dat ve le fabriekanten ontevreden zijn over den invoer der vreemde waren, sféchts met het betalen van weinige inkomende regten. Bovendien heb ben sommigen van zich kunnen verkrijgende gebrekenwelke zij in onderscheidene voorwerpen meenden te ontdekken, niet op eenen ge matigden toon aan liet licht te brengen, maar, op eene partijdige en bitse wijs, in het openbaar te verkondigen. Men vreest, dat dit eenen zeer ongunstige!! invloed op volgende tentoonstellingen zal hebben, daar vele achtingwaardige fabriekanten, zich niet ten tweedemale aan zulke bpleedingen zullen willen blootstellen. /VUGSBURG den 29 october. De tijdingen uit Konstantinopel loö- pen tot deti 9 dezer maand. Alles was. in denzelfden toestand. De tolken der drie mogendheden waren voortdurend in onderhandeling met den'tolk der Porte magr niets was tot hiertoe beslist. De Porte hield steeds het diepste stilzwijgen in achtzöo wel omtrent de bemiddeling zelve, als omtrent het bezetten van Navarino. Intnsschen scheen de bevrediging van Griekenland, door middel van den patriarch, vv'cirtig opgang te maken zelfs de Grieken te Konstantinopel sloegen er bijna geen acht op. In de vorstendommen was, in het midden dézer maand alles rustig. Tc Odessn begon de handelnu 'dezelve te Konstantino pel aan geene kwellingen onderworpen .was, langzamerhand te herleven. FRANKFORT den 1 november. Er zien thans onderscheidene ge schriften het iicht over den twist, welke cttsschen de hoven van Bruns- wijk eu Ilanever, sedert eenigen tijd., aangaande de voogdij van den ihans regerenden hertog van eerstgenoemd landontstaan zijn. Sommi ge derzelvo dragen de kenteeketien van half officieel té zijn zelfs wil men, dat zekér geschrift, onlangs uitgekomen en tot titel voerende: Hêfutation des itiiures hazardiet par Sou /lhcsse Sérinissime enz.-, uit de peu van een beroemd Hanoversch staatsman zou zijn voortgevloeid. G R O O T - B R I T T A N E. LONDEN den 31 october. 7.. M. do koning der Nederlanden heeft aan deszelfs vice-consulEdward Chatterton te Ilyeeene groote gouden medaiije doen toekomen, om te overhandigen aan Joscph Clarke luitenant der nabij Beachyhend gestationeerde wnchtdivisiewegens het manmoedig door hem gehouden gedrag jegens het scheepsvolk dor Jo- hannstin den afgeloopen' winter nabij dat gevaarlijk voorgebergte verongelukt. Aan de eene zijde der medaille prijkt des konings hoofd met het volgende omschrift: Vijf der onder de bevelen van den luitenant Clarke staande manschap pen hebben een dergelijke; medaiije in zilver ontvangen, voorzien van toepasselijke opschriften. Men is voornemens, van deze stad naar Southamtoneene stoom- wagendienst in werking te brengeii. In plaats van, gelijk voorheen bij de posthuizen, van paarden te verwisselen, zullen nlsnu die rijtuigen vcrsche kolen en water opladen. Aan het hoofd dezer onderneming staat de kapitein Ewarth. De stoomboot dc Irrcslstiblede laatste van die welke hier ten dienste van Criekeniand gebouwd-werden is gisteren namiddag, onder het doen eener proefneming op de rivier met eene nieuwe verbetercfe machinein brand geraakten geheel door de vlammen verteerdzon der dat het mogelijk was het vaartuig te redden. Ia een der laatste couranten van Nicuw-York vindt men een zon derling geval vermeldTwee jonge boeren knapen, van 7 en 5 jaren, in 0911 yeld waar' men bezig was graan te snijdenspelende in het oogcnblik dat hunne betrekkingen zich verwijderd hadden om het mid dagmaal te gebiniken kwarh éen ongemeen grcóté arend boven hen zweven en schoot op den oudsten knaap toe otrt dien op té pakken", den 8 November. maar miste hem gelukkig; eenige schreden van daar nederstrijkendc kwam de arend zijne poging tyeldra hervatten; dan inmiddels had de knaap zich gewapend met eenen der daar liggende sikkels, en bragt daarmede onverschrokken aan den nederschietenden arend zulk eenen gelukkigen slag toe dat de punt door de ribben van het dier tot in de lever doordrong en het alzoo doodelijk wondde. Dc adelaar is; vervol gens aan zekeren heer Chasseur verkochtdie het dier in zijn museum geplaatst heeften waar het door een ieder bezigtigd kan worden. Brieven van Portrau-Prince onder dagteekening van den 1 octo ber jl.melden, dat de president der republiek, Boyerzich op den oever van den dood bevond, en dat hij, zich het ergst voorstellende, tot zijnen opvolger had benoemd den generaal Borgellazijnde een man van de kleur. De? 3november. Men hééft hier brieven uit Perzie van den 5 september, volgens welke Abbas-Marza een Russisch korps van 3000 man infanterie der keizerlijke garde, 300 uhlanen, 1000 kozakken en verscheidene stukken geschut, heeft verslagen. De magt der Perzianen bestond uit 5000 man geregelde 'infanterie5000 ruiters en 28 kanon nen. Het gevecht heeft plaats gehad op 6 mijlen afstand van het fort Eutch-Kelaiseaen van het aanbreken van den dag tot des avonds ge duurd. Het verlies der Russen wotdc.op 1.600 man zoo aan doodenals gevangenen begrootde Russen züu in het bovengenoemd fort gewe kenhetwelk door de-Perzianen berend is. Gedurende den slag heb ben 2 bataillons der Perzische armee 2; bataillons der Russische garde aangegrepen, en na een lang, bloedig en hardnekkig gevecht de Russen met groot verlies op de vlugt gedreven. FRANKRIJK. PARIJS den 2 november. Bij eene koninklijke ordonnantie van den 21 october, heden avond eerst iip-onze Cazette verschenenheeft Z. M., «om te voorzien in de expeditie der zaken bij het departement van bin- ■nenlandsche zaken, gedurende de ziekte des ministers van dat departe ment, den.heer de Vjllèle, die reeds met het presidentschap van den raad cler ministers en met het ministerie van finantien belast is, ook nog provisioneel belast met de portefeulje van binnenlandsche zaken. Sommige beschouwen deze ordonnantie als de voorlooper eener an dere., waarbij aan den zieken minister de Corbiére, alsmede aan eenen anderen minister, de Peyronnetdefiuitive op volgers zullen gegeven worden; en die maatregel zou, zoo als men al verder wilgelijktijdig plaats hebben met den maatregel der ontbinding, van dc kamer der afgevaardigden; eene ontbinding, waartoe men verzekert dat eindelijk, na vele aarselingenvastelijk besloten zou zijnen waarvan men in het begin der volgende week de koninklijke ordonnantie verwacht. Zooveel .is waardat onderscheidene ministeriele leden der kamer van afgevaardigdendie bekend staan als den beer de Villèle toegedaan te zijn, en die korts geleden niet. wilden gelooven aan eene ontbindingthans naar hunne departementen geschreven heb ben om er. hunne inkiezing voor te bereiden. Wat gevolg overigens de voorgenomene ontbinding hebben zal, schijnt vrij raadselachtig; alle par tijen, zoowel de ministeriele partij, als die der koningsgezinde en libe rale opositieu, vleijen zich, er-bij te zullen winnen, en dit is bewijs genoegdat de zegepraal voor allen twijfelachtig is. Een brief van Riga, van den 14 october, meldt, dat de keizer van Rusland door die stad was. gepasseerden den weg van DUnaburg en Odessa had genomen waaruit men meende te móeten afleidendat Z. M. het voornemen had om de kantonnementen van het legerkorps van Bessarabie te inspecteren. De courant van Florence berigtonder Corfu dat de Russische vloot den 10 te Zante is aangekomen. Volgens berigten, door den heer Eynard ontvangen, is,lord Co- chrnne aan het hoofd van 20 schepenop welke de dapperste der Griek- sche zeelieden, zoo als Miaulis, Canaris, Schini, EriessiPanajotta en anderedienen. Met deze expeditie is hij naar de kusten van Alba nië gezeild, waar hij de Albanezen bij eene proclamatie heeft uitgenoo- digd om met hem de handen ineen te slaan tot bevrijding van hun land. Zijn plan is niet om met zijne schepen een aanval tegen de sterke zee- magt der Turken te wageumaar haar zoo veel afbreuk te doen als mogelijk is. Na den opstand in Albanië bewerkt te hebben, zal hij het steven wenden naar de eilanden van Oost-Griekenland. Volgens bijzondere brieven van Madrid, van den 22 october, scheen het gouvernement niet zeer gerust over den toestand van Estra- madura, en had hot derhalve order gegeven om eenige troepen naar die provincie te zenden. In Katalonie staan de znlteij echter beter. De ko ning heeft zich eene raadgevende commissie of junta gekozen, die uit de bisschoppen van Lerida, Vich Sotsonna en Tarragona en uit den fis- kaal van het koninklijk geregtshof, don Juan de la Dehesa, bestaat. De ze keus van vier geestelijke heeren vindt geenenlgemeene goedkeuring! en aan hun invloed is het, dat men toeschrijft het besluit om alle open staande beneficien en prebenden aan Katoloniers te geven, oin deze te «vreden te stellen, alsmede het intrekken van het bevel om de koninklijke .vrijwilligers te Mnnrcsa te doen ontwapenen. Vee.1 op^iens, baart een bevel, door den minister van oorlog aam alle dc kapiteinen-generaals inspectenren en plaatselijke kommandanten gezonden, waarbij alle de amb tenaren, Zoó burgerlijke als militaire, die in de tweede of derde instan tie gezuiverd zijn, al ware zul.ks ook op bijzonderen last des konings [geschiedals niet gezuiverd verklaard en van hunne posten ontzet wor den. Men spreekt ook van een. nieuw ministerieen noemt als minister Van finsuciéh den heer Eiro; voor het departement-van oorlóg den ge neraal Eguia; voor dat van justitie den heerGarciade la 'lorre; voor luiiten- landsche zaken don Victor Saez en voor de mariiie den. heer Salazar. NEDERLAND E N. LUIK den 2 november. De Courtier de la Meuze zegt het volgende berigt uit Namen te hebben ontvangen Den 29 der vorige maand zijn 25 leerlingen van het collegium philo- sophicum deze stad gepasseerd, zich begevende r.aar Tricr, alwaar ziL hunne godgeleerde studiën zullen gaan doen. Dezelve waren vergezeld- door den beer Eischcnpas.to/>r te Mondorff, onder wiens ,toezjgt zij gedurende den tijd van hunne studiën ztjlleu staan door een' onjier-o regenten door nog een derden persoon. Men zegtdat de onkosten TüinncrretZCfl t O WILLEM, KONING DER NEDERL. G. 'II. V. LUXEMB. en aan de andefe zijde leest men DE KONING DER NEDERLANDEN AAN JOSF.PH CLARKE VOOR BETOONDE MEKSCHL1EVENDHE1D.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1