827. COURANT. N°. i33. MIDDELBURGSCHE f' J' VsS - den 6 November. Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. PETERSBURG den 16 october. De plegtigheid der doopsbediening aan den grootvorst Constantin Nicolasewitsch heeft eergisteren plaats gehad; des avonds was de geheele stad geïllumineerd. De keizer heeft den groothertog-erfprins tot heiman van alle de kozakken benoemd. De generaal graaf Tscherniseheff, minister van oorlog, is tot luitenant- generaal der kavallerie, en de prins van Lieven tot luitenant-generaal der infanterie benoemd. De geheimraad de Riheaupierre, ambassadeur te Konstantinopelis met de orde van St. Alexander-Newsky begiftigd. DUITSCHLAND. WEENEN den 24 october. De infant don MigueJ, wiens geboorte dag op gcene buitengewone wijze gevierd is, jaagt dagelijks in deZo ommestrekende dag van zijn vertrek is nog niet bepaald. GROOT-B RITTANJE. LONDEN den 30 october. Bij de admiraliteit zijn depeches ontvan gen van den admiraal Codrington gedagteekend den 11 october, mel dende dat de Egyptische vloot den wapenstilstand geschonden heeften dat hij den 4 een gedeelte derzelve onderschept heeft op het oogenblik, dat het zich naar Patras begaf om die vesting te hulp te komen. Hij heeft aan de officieren, welke het bevel voerden over die divisje der vloot, doen weten, dat zij den wapenstilstand schonden, waarop de Turksche bevelhebber geantwoord heeft, dat hij volgens bevel van den pacha handelde zich onkundig houdende van het schenden der over eenkomst. De admiraal heeft op eenige transportschepen geschoten om hen te dwingen tot het vertoonen van hunne vlag. Drie of vier derzelven hebben hieraan niet voldaan en derhalve heeft de admiraal hen doen visiterenen bevondendat zij van Oostenrijksche .scheepspapieren en tevens ook van een Turksche firman voorzien waren. De admiraal heeft aan de Egyptische vloot gezegd, dat hij haar, daar zij den wa penstilstand geschonden had niet kon toestaan hare reis voort te zetten of naar Navarino terug te keeren; doch hij heeft op dit punt niet aan gedrongen, en bij het afgaan der depêches was de vloot bezig 0111 te Na varino weder in te loopen. Het Russiesch eskader was den 11 in het gezigt van Zante en zette koers 0111 zich met het Engelsch smaldeel te vereenigen. FRANKRIJK. PARIJS den 1 november. In de laatste zitting der Société Céographi- qtte te Parijs, is een ontwerp van den heer Drovetti, consul-generaal van Frankrijk in Egyptegelezenstrekkende om eenige meerdere be schaving in het binnenste van Afrika te verspreiden. Het middel hiertoe voorgeslagen isom een aantal jonge Afrika nen naar de scholen in Frankrijk te zenden, die daar beschaafd en on derwezen zouden worden. „Deze jonge zwarten (luidt het ontwerp), zouden dan, in hun vaderland terugkeerendealdaar hunne nieuwe denkbeelden verspreiden. De nieuwe denkbeelden zouden, van stam tot stam geheel Afrika doortrekkenen zoo zouden (volgens het ontwerp) eenige weinige kinderen te weeg brengen, wat zoo vele eeuwen niet hebben kunnen bewerken!" De heer Drovetti wilde de eerste onkosten dezer menschlievende on derneming op zich nemen, waarvan, naar zijn inziende wetenschappen zoowel als de menschheid de weldadigste gevolgen zouden ondervinden. Tegen den 4 november, 's konings naamdag, ziet men eene tal rijke uitdeeling van ridder-kinissen te gemoet. Men wil, dat bij de orde van St. Louis een groot-kruis, acht kommandeurs en honderd-tachtig ridder-kruisscn zullen gegevenworden en bij het Legioen van Eer een groot kruis, een groot-officiers, acht kommandeurs en honderd-negentig ridder-kruissen. Ook wacht men tegen dien dag zeer belangrijke staat kundige maatregelen, waaronder, de ontbinding van de tegenwoordige kamer der gedeputeerden en de bijeenroeping der kieskollegien tegen de 'maand december. Volgens een alhier in menigte verspreid blaadje of geschrift zou de ontbinding van de kamer der gedeputeerden wezenlijk zijn beslisten zulks met geen ander oogmerk dan om voor nog zeven jaren eene meer derheid te scheppen, ten einde van lieverlede die weinige instellingen, weikc den Franschen nog zijn overgeblevenom verre te werpenen de allcenheersching der Jezuitische factie daar voor in plaats te stellen; om daartoe te geraken zou ook de kamer der pairs het onderst boven moeten, door middel van eene vermeerdering van tachtig dienaren dier factie. Hierop volgt eene krachtige oproeping aan de kiezers van Frank rijk om zich te doen gelden en hunne regten te handhaven. Er is onlangs gesproken van het proces, door den heer Cottu den schrijver van het dagblad la Quotidienne aangedaan, wegens eene recla matie welke deze geweigerd heeft te plaatsenvoor reden gevende dat de censuur er zich tegen verzettede. Zie hier wat er van dit zonder ling 'proces zij De heer Cottu had een zijner zonen welke hij voor de zeedienst be stemt, aan de zorg eencr bloedverwante, die te Bordeaux woonde, toe vertrouwd; deze had, volgens hare meeniug met het beste oogmerk, dezen jongeling aan de Jezuiten overgegeven. De heer Cottu deed eene reis 0111 in persoon te onderzoeken welke vorderingen zijn zoon had ge maakt. Hij had verscheidene gesprekken met die heeren, waarbij hij hen vrijmoediglijk verklaarde dat het herstel hunner orde hein toescheen een rampzalige maatregel te zijn; dat hunne opvoedings-wijze steeds zeer gevaarlijke gevolgen voor de staten zoude hebben; maar vooral, dat hunne terugroeping eene inbreuk tegen alle de lands-wetten was, bij zonder in Frankrijkwaar hunne verdrijving had plaats gehad ten gevol ge van besluiten, waarover zoo plegtig en zoo lang was beraadslaagd. Hierop deden de Jezuiten, in die dagbladen welke hun zijn toege daan een artikel plaatsenhetgeen door de Quotidienne werd overgeno men, en waarin gezegd wierddat de heer Cottu het collegie der Je zuiten had bezocht en hetzelve met de meeste opgetogenheid had ver laten; dat hij hun den grootsten lof had toegezwaaid enz., alles Vlak tegenstrijdig met hetgene er was voorgevallen. Het is de ontkenning van dit artikel, dat de Quotidienne weigert te plaatsen. Op deze wij ze zullen de Jezuiten, indien de regtbanken over deze helsche manoeuvre geen regt doen. door de censuur gedekt, een eerlijk man lasteren, en deze zelfde censuur zal ook gereed zijn om te beletten dat hij zich ver dedigt. Toen de advokaat Dupin te St. Acheuldoor eene regt Jezui tische list, den draaghemel heeft helpen torschen (zoo als bekend is), heeft men ten minste niets gemeld dan hetgeen waarheid was de be roemde redenaar had zich in de strikken, die zij hem hadden' gelegd, laten vangen; doch den heer Cottu welke niet bij de processie is ge weestdie zijn karakter tegenover den vijand, in het hart der vesting, heeft bewaard, even als den heer Dupin overwonnen te verklaren, dit is de onbeschaamdheid wat te ver gedreven: hem vervolgens het regt te benemen eene logen, die hem zoo gruwelijk beleedigt, tegen te spre kendit is met de heiligste regten spotten, en vrij openlijk aankondi gen wat men verwachten moetzoo lang Frankrijk den smaad van zoo danige meesters dulden zal. Volgens een brief uit Orange, beloopen de verliezen, welke men in -dat arrondissement heeft geleden door de overstrooraing der Rhdne, eene som van twee millioenen frankenover eene bevolking van 15 1600 zielen. De nieuw uitgevonden wijs van den geneesheer Civiale, om zon der snijden van dgn steende genezen, maakt meer en meer opgang. On der de aanzienlijke, onlangs door hem van die pijnlijke kwaal ver loste personennoemt men zeker Hongaarsch edelmanbaron de Zach 'een der beroemdste sterrekundigen van onzen tijd. Gisterendes morgens ten negen urenkwam een welgekleed persoon met eene damemede zeer elegant gekleed bij een koopman in zijden stoffen in de straat de la Vrilliêreonder voorgeven van eenigen voorraad op te doen. Terwijl de dame den bediende bezig hield, liet de heer eenige stoffendie hij de moeite niet nam uit te zoeken, in zijn wijden pantalon glijden. Ongelukkiglijk voor dezen kalant, bemerkte men door een spiegel zijne handigheid. Beide personen zijn gearresteerd. De Engelsche actrice, miss Smithsondie hier de algemeene be wondering geniet, is door den burggraaf de Larochefoucauld metgeluk- wenschingen over de belangstellihg welke zij bij het Parijsche publiek verwekttwee zeer fraaije vazen uit de fabriek van Sevres aangeboden. Volgens het dagblad van Triest, is de zeerooverij in de Middel- landsche zee tegenwoordig tot eene nooit gehoorde hoogte gestegen de wateren langs de Barbarijsche kusten, die van Egypte en Syrië, van de Ionische eilanden en den Archipel tot Albanië toe, zouden weme len van kapers zoowel als van zeerooversen onder dezen zouden ook de Grieken eene hoofdrol spelen. Bij den tegenwoordigen verwarden staat der zaken in het oosten, en terwijl de Europesche oorlogsvloten voor grootere belangen te waken hebben is het natuurlijkdat er van die gelegenheid veel gebruik gemaakt wordtdoch wanneer deze staat van zaken zal opgehouden hebbenen de Oostersche aangelegenheden geregeld zullen zijn, is het meer dan waarschijnlijk, fiat deze roove- rijen van zelf zullen ophoudenen dat daardoor handel en zeevaart krachtdadig zullen beveiligd worden. PARIJS den 2 november. Het hof van cassatie heeft heden het ap pel van den beruchten Joseph Contrafatto verworpen. Door eenen vrij zwaren brand is den 31 october 11. eene galerij van het Palais-Royal afgebrand. De spoedig toegebragte hulp heeft de gansche vernieling van dat gebouw en van het daaraan grenzende Tbéa- tre-Fran9ais belet. Het magazijn van den boekhandelaar Dautherean is geheel in den asch gelegd. De jongste tijdingen wegens den toestand in Spanje zijn gerust stellend. De vermaarde Castanen eenige andere hoofdenhebben zich onderworpen. Jeps des Estangs is echter nog in vollen opstand. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 3 november. De installatie van den heer van Bree als directeur der koninklijke akademie van schoone kunsten te Antwer pen, heeft den 30 october plaats gehad, en was voor de talrijke vrienden der kunsten, waarmede deze stad is vervuld, een ware feestdag. Uit Edimburg wordt gemeld, dat eene zeventig-jarige vrouw is beschuldigd haren tachtig-jarigen echtgenoot, met wien zij 47 jaren was gehuwd geweest, te hebben naar het leven gestaan. Het gcregts- hof heeft, uit hoofde van bijkomende omstandigheden, deze vrouw, welke door de jurij als schuldig was verklaard, tot eene gevangenis van 18 maanden veroordeeld. Men schrijft uit Stokholin, den 19october: „Wij genieten hier een zoo zachten herfst, dat in de ommestreken van Halmstadt rijpe aard- bijen gevonden worden." GENT den 27 octoberDe ridder Camberlin d'Amougies heeft den Paus een gedicht, hetwelk hij, bij gelegenheid van het concordaat, ver vaardigd had, toegezonden, en daarop eenen zeer vleijenden brief ont vangen, önderteekend door Z. Emin. den kardinaal della Sommaglia. BRUGGE den 2 november. Z. M. de Koning heeft bij besluit van den 18 october bevolen, dat de geestelijke zusters, zwarte zusters ge noemd, binnen Brussel gesticht, tot het oppassen der zieken aldaar waarvan het maximumbij het koninklijk besluit van den 12 junij 1824, op 32 gesteld was, op 50 zal bepaald worden. De nuttigheid en de voordeelen dezer beslissing waren door de voornaamste Brusselsche ge- neesheeren aan Z. M. voorgesteld. Hetzelfde gesticht te Brugge hoopt ook op eene vermeerdering van leden. AMSTERDAM den 30 october. Heden is door den grooten kerke rand der Ned. Herv. gemeente, uit een drietal, bestaande uit DD. Henricus CatsHerman Fangman en Jan Jacob van Voorstpredikanten te Leyden Schiedam en Zutpben beroepen: Ds. Henricus Cats. 's GRAVENHAGE den 2 november. UIL KK. IIH. de Prins en Prinses van Oranje, met hoogstderzelver kinderen zijn, gisteren avond ten 10 uren, in goeden welstand in deze residentie aangekomen. Men verneemtdat de heer majoor de Ceva benoemd is als adju dant van Z. K. H. Prins Fredcrik. In de vorige en in de voorlaatste week iste Amsterdam in het openbaar verkocht de verzameling van gedenkpenningen en muntenna gelaten door wijlen den heer A. van Bijnkershoek van Hoogstraten. De ze verzameling was eene der rijkste in Nederlandsche penningen, wel ke door eenig bijzonder persoon in het Koningrijk bezeten werd. De zelve bevatte tevens vele oude en hoogstzcldzame Italiaansche, Fran- sche Engelsche Nederlandsche en andere munten. Het koninklijk ka binet van penningen heelt een aanzienlijk gedeelte van die verzameling

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1