MIDDELBURGSCHE COURANT. N". i3a. Zaturdaj* 8* den 3 November. nieuwstijdingen. DUITSCI1LAND, I)Ml ANKFORT den 28 october. Volgens een brief van Konstantino- pel, van den 4 occober was de Pone zeer gebelgd over de blok kade van Navarino, en scheen zij te vreezen, dat Ibrahim-pacha eene overeenkomst mogt sluiten die niet met hare belangen zou strooken om Welke reden zij een gevojmagtigd-e naar Navarino had gezonden. De proef van het levendig begraven inaar ook van het gezond weder te voorschijn komen, is onlangs te Neu Strelitz genomen. De eominercie-raad van Hesseuit Berlijn, heeft namelijk een toestel ver zonnen, waardoor het cenen begravenen schijndoode mogelijk en gemak kelijk" wordtversche lucht in te ademenen een hoorbaar teeken van Zijn wederontwaken aan de bovenwereld te geven. Den 10 october liet de heer van Hesse zich te Neu Strelitz, in eene met zulk een toe- Stel voorziene kistbegraven. De kist werd ongeveer twee voet hoog rtret aafde bedekt. In dezen toestand bragt hij twee volle uren door en stond echter gezond en wel weder op, alleen, naar het voorkwam, wat verhit. De kist had twee eenigzins gebogene blikken roeren,, en tot meerdere zekerheid nog twee met glas bedekte houten roeren, waarvan het eene met eene schel voorzien waswaardoor dé heer van Hesse zich van tijd tot tijd in rapport met de 'talrijke toeschouwers stelde, en tevens den Stand van den thermometer waarnam die zich langzamerhand van 12° Reaumur der buiten-luchttot 190 Reaumur in de kist verhief. FRANKRIJK. PARIJS den 26 octoberHet blijkt thans uit de aanspraak van den president van het hof van assiseswelke de censuur niet heeft veroor loofd dat in de dagbladen zoude worden geplaatst, maar welke niette min is bekend geworden, dat de heer Fraissinousde neef van den mi nister der geestelijke aangelegenhedende eerste instructie van het pro ces tegen den aangeklaagden abt Contrcfatto zeer ligt vaardig (zoo de voorzitter zich uitdrukte) heeft behandeld; dat de getuigen bij die ge legenheid geenszins onder eede zijn gehoorden mitsdien zich niet ver bonden hebben gerekend de geheele waarheid te zeggenen dat de raad kamer zich alzoo verpligt heeft gevondenom te verklarendat er gee- ne redenen aanwezig warenom den beschuldigde te vervolgen maar dat daarop het geregtshof krachtdadig is in 't midden getreden, ten ein de regt en geregtigheid te handhaven. Deze omstandigheid mag welligt den pair de Bonald hebben genoopt, om in zijn laatste blaauwboekje te kennen te geven, dat hij niet aarzelde te verklaren, dat de regterlij- ke magt in Frankrijk te magtig was voor de wettige regering; trouwens de factie der Jezuiten heeft sedert lang van de noodzakelijkheid gespro ken om de inamovibiliteit der raadsheeren te wijzigen. De ontevredenen in Katalonie, wel verre van, op het vernemen van des konings edelmoedig besluit om hen in persoon te komen te vreden stellen, tot de orde terug te keeren, en hen: met liefdesbetui gingen te ontvangen, betwisten hem den toegang^ot hun gewest, en wijken alleen voor de legermagt, die des konings reis beveiligt. De vaderlijke roepstemwelke die vorst in zijne afkondigingen tot hen rigtte bleef zonder uitwerking op de muiters en zelfs worden die afkondigingen op eenige plaatsen door hen verbrand. Voor zoo verre zich dus de berigten van de geheel herstelde rust in Katalonie bevesti gen mogten schijnt men zulks meer aan de tegenwoordigheid van het koninklijk leger te moeten toeschrijven, dan aan de liefde van het volk Voor zijnen vorst. Eene zekere rust heerscht buiten twijfel daar, waar alle uitbarstin gen van onrust en ontevredenheid door gewapende magt kan belet wor denmaar hoe kan men van eene eigenlijk gezegde bevrediging en ge heele demping van den opstand spreken, zoo lang de hoofden van den- zelven nog genoegzame magt hebben om zich in het gebergte te ver dedigen of 0111 in andere gewestenwanneer zij die bereiken kunnen Onlusten te verwekken en is dit wel veel meerdan den opstand uit het eene gewest naar het andere verplaatsen PARIJS den 28 october. Men verhaalt, dat het gouvernement beslo ten heeft een einde te maken aan den twist met Algiers, waartoe de station voor die haven versterkt zal worden en eene expeditie van twin tig duizend man, onder bevel van den maarschalk hertog van Ragusa naar Algiers gezonden zal wordenom er eene landing te doen. NEDERLANDEN. ARNHEM den 29 october. In eene op eergisteren gehoudene buiten gewone vergadering van de afdeeling der maatschappijtot Nut van \t Algemeenbinnen deze stad gevestigd, ontvingen ieder der heeren S. P. Scheltemamed. doctorPieter Johannes Jenscnofficier van ge zondheid der eerste klasse, bij de 13de afdeeling nationale infanterie, Hendrik Schilham apotheker der derde klasse bij het garnizoen te de zer stedeen A. Mcinsma apotheker, allen alhier woonachtig, uit naam van gemelde maatschappij eene zilveren medaille en een vereerend getuigschriftter erkenning van de even zoo moedige als belangelooze dienstendie zijbij de onlangs in ons vaderland plaats gehad hebben de heerschende ziekte, zelfs met gevaar van hun eigen leven, aan hunne lijdende ifatuurgenooten bewezen hebben. 's GRAVENHAGE den 30 october. Gisteren heeft eene deputatie van de Staten-Generaalmet den voorzitter van de Eerste Kamer aan het hoofd, aan den Koning het antwoord op de aanspraak, waarmede Z. M. de tegenwoordige zitting heeft geopend aangeboden. Ten aanzien van de met den Paus geslotene overeenkomst, drukt zich de hooge vergadering aldus uit „De hoop, welke Uwe M. ons in het vórig jaar te kennen gaf, om spoedig eene schikkingomtrent dé zaken van de Roomsch-Katholieke eeredienst met den Pauselijken Stoel gesloten te Zien, deed ons den wensch uiten, dat zoodanige schikking in overeenstemming zoude zijn met dc grondwet. Wij vernemen met genoegen, dat de deswege geo pende onderhandelingen gelukkig zijn besloten door eene overeenkomst, welker mededeeling ons Uwe M. toezegt. Het heilzaam voorbehoudgevoegd bjj het verlof tot afkondiging der Pansselijke bulle, dat geen bloot formulier is, verschaft ons de ze kerheid, dat het (5de en 10de hoofdstuk der grondwet, het een van de godsdienst, het andere van het onderwijs en het armbestuur, ongeschon den zullen blijven, en daarop cveumiu inbreuk aal geschieden, als op de andere wetten des Rijks, betrekkelijk die gewigtige onderwerpen." De Staten-Generaal verklaren voorts de belangrijke ontwerpen van wet» hun van wege Z. M. aangeboden, met de meeste belangstelling te zul" 'en overwegen, en bereid te zijn tot zoodanige maatregelenals billijk zullen worden geoordeeld, ter voorioopige ontlasting der te zwaar ge drukte provinciën. De Koning heeft dit adres goedgunstiglijk aangenomen en daarop hoofdzakelijk geantwoord Dat Z. M. verblijd was, dat de Staten-Generaal met hem dezelfde gevoelens en dezelfde verlangen koesterden, en dat lloogstdezelve ver- trouwdedat de beraadslagingen tot welke de belangrijke onderwer- pen van wetgeving, welke aan de Staten-Generaal waren onderwor- petiaanleiding zouden gevenhet welzijn der natie hetwelk het gemeenschappelijk doel was, tot Uitkomst zouden hebben." Naar men verneemtzouden tegen het adres gestemd hebben de hee ren van AlphenCollot cTEscuryRepclaer Sypkens en van dc Spiegel. In een der laatste nummers van de Bataviasche courant leest men, dat- de onder-administrateur der militaire administratie, A. G. Hekkertbe schuldigd van ontrouw jegens het gouvernement in deszelfs administra tie in de maand october 11.bij eene dispositie van Z. Exc. den com missaris-generaal in zijne functien geschorst, en na dat de tegen hem ingebragte klagten meer bevestigd werden bij besluit van gezegde Z. Exc. van den 14 februarij 11. uit de dienst van den lande geheel ontslagen, en zijne zaak, zoowel als de daarmede in verband staande van den leve rancier P. Klerk}, in handen van den burgerlijken regter overgegeven werdenten gevolge waarvan de raad van justitie te Samarangbij von nis van den 13 april, deze beide beschuldigden heeft verwezen, als: Petrus Klerks tot gecsseling, confinement voor den tijd van zes eerst komende en achtereenvolgende jaren, en inde restitutie aan den lande, tegen teruggave der geleverde onbekwame goederen, eener som van 18,429 84 en Hendrik George Hekkert tot de straf van geesselingbrandmerkge lijk confinement en vergoeding aan den lande eener som van ƒ9,569, 82 wegens het bestaande deficit in het militaire magazijn van kleeding. Zaturdag den 3 november zal de maanop het oogenblilc van den ondergang der zon voor drie vierde gedeelte verduisterd opkomen. Vijf- en-twintig minuten daarna, dat is, ten 5 uren 17 minuten, zal slechts een achtste van hare schijf zigtbaar zijnalsdan zal dezelve den vorm hebben van eene halve maan met de hoornen of uiterste punten naar boven gekeerd, doch langzamerhand zal dezelve hare rondte terug krij gen en ten 6 uren 56 minuten zal de maan zich weder geheel vol vertoonen. Deze maan-eclips, welke opmerking verdientomdat de zelve binnen vier jaren niet zoo groot zal zijn, kan hier te lande en in de overige gedeelten van Europa, in Azië en in Afrika gezien worden. BESTUREN ex ADMINISTRATIEN. De MINISTER van BINNENLANDSCHE ZAKEN brengt, bij de ze, ter kennis van alle Autoriteiten, KollegienAmbtenaren en Par- tikulierendat alle Brieven, zjjn ministerie betreffende, moeten wor den geadresseerd Aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken en wanneer dezelve bepaaldelijk zijn gerigt aan een der tot hetzelve behoorende Administra teuren, of aan den Secretaris-Generaal bij opgemelde woorden moec worden gevoegd Foor den Heere Administrateurenz.of, Foor den Heere Secretaris- Generaal zonder bijvoeging van derzelver naam: en eindelijk, wanneer die Brieven bestemd zijn voor een der overige Ambtenaren van hec Ministerie, en alleen in het geval, dat zij over dienstzaken handelen, 0111 het adresaan hen gerigtmoet worden omgeslagen een tweede adresalleen met het opschriftAan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken: zullende van alle Brieven, strijdig met opgemelde bepalingen geadresseerd, en uit dien hoofde aan tauxatie onderworpen, het be taalde briefport komen ten laste der afzenders. L. van GOBBELSCHROIJ. AANBESTEDINGEN. Op Donderdag den 8 November 1827 zal, aan het lokaal van het Gouvernement der Provincie Zeelandte Middelburgworden aanbesteed De meest noodzakelijke reparatien en verbeteringen van al de tot het Departement van den Waterstaat behoorende Zeeweringen en Water- keeringen der Stad Flissingenmet den onderhoud van dien tot den isten J11 lij 1828. En op Donderdag den 15 dier maand i°. Het beveiligen van de oevers, zoo boven als beneden laag wa ter aan den Polder van Ellewoudsdtjk en Everinge. 2°. Het bezetten van het Strands-rak aan den zoogenaamden Zandhoek, in het District Brouwershavennoordzijde van Schouwendoor drie ronde en in de lengte afdalende Hoofden uit rjjs-zink en berm-werken daargesteld. 30. Het met rijs-zinkstukken en puin bezetten des onderzeeschen oevers voor den Oost-Hnvendijk der Stad Zierikzee. 40. Het defenderen van een gedeelte des westelijken oevers van het Vaarwater Zijpe behoorende tot de Bruinisse en Stoof-Polders. 50. De noodige voorziening aan de Cortgeensche Nolle aan den Anna- Poldernoodig geworden door den val van 16 November 1826. 6°. Het opmaken van den val in het buiten-talud des Dijks van den Margaret ha-Polder. 70. Het uitbrengen van drie rijzen Hoofdentot defensiê van het oeverwerk begrepen tusschen dë Nollen no. 6 en 7 aan den Hoofd plaat-Polder. De bestekken dezer aanbestedingen liggen aan bovengemeld lokaal alsmede bij den Hoofd-Ingenieur van Diggelenter lezing. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, in Zeelandbrengen bij dezen ter kennisse van een iegelijk, dien zulks zoude mogen aaugaan datter voldoening aan Art. 36 der wet voor O

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1