N°. i3i. MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag den 1 November. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. AUGSBURG den 23 october. Wegens den toestand der Russische legers, op deTnrksche grenzen heeft men eenige nadere berigten. Dezelve zijn verdeeld in twee gróote legerkorpsen waarvan het eene onder het bevel staat van den graaf von Wittgensteinhet tweede on der dat van den graaf von Sflcken. Het eerste telt, volgens geloof waardige berigten, 74,000 man voetvolk en 10,000 man ruiterij. De generaal Sabaniew voert het bevel over den regtervlcugel van dit armee korps de generaal KretiZ over den linkerde opperbevelhebber voert het middelpunt aanen heeft deszelfs hoofdkwartier ie Kischenew. Dit korps staat in dadelijk verband met den linkervleugel van het armee- korps van den generaal vón Backen die zijn hoofdkwartier te Mohiiew heeft, en wiens leger op 250,000 man begroot wordt. Dit getal wordt echter als overdreven aangemerkt. Tegen deze magt welke elk oogen- bltk kan aanrukken, heeft de Porte, tot hiertoe, geenc armee over te stellende vestingen aan den Donau zijn de eerste punten tot verdedi ging van het Turksche rijk.- Intusschen bevinden deze zich in eenen goeden staat van verdediging. Sedert eenigen tijd zijn derzelver bezet tingen aanzienlijk versterkt gewordenen zij zijn rijkelijk van levens middelen en krijgsbehoeften voorzien. Zoo het tot eenen oorlog mogt komenkan men verzekerd zijndat deze vestingen aan de Russische armee bezwaren zullen in den weg stellenwant de moed en volharding der Turken, in het verdedigen vhn vaste plaatsen is van oudsher bekend. FRANKFORT den ej october. Een berigt uit Zante van den 11 dezer, meldt, dat den 10 in het gezigt van dat eiland was gepasseerd het Russtesch eskader, inede naar Nrivarino kours zettende. De wa penstilstand, met Ibrahim pneha gesloten, stond den 14 october ten einde te loopen. Uit de laatste brieven vart Konstantinopel verneemt men, dat de Por te minder onbuigzaam begint te wordenen dat, ofschoon zij bij aan houdendheid verzekert van niets van dene bemiddeling te willen hooren, hare eerste tolk bijna dagelijks de tolken van Engeland en Frankrijk ziet, en déze laatsten nog kort geleden een gehoor gehad hebben bij den reis-effendidie nog niet geheel van zijne ziekte hersteld is. De Porte zet intusschen hare oorlogstoebereidselen met nadruk voort, en voornamelijk aan den kant der Russische grenzen. De hospodars van Moldavië en Wallachye hebben bevel ontvangen nit Konstantinopel, om aan de Porte onverwijld eene buitengewone oorlogs schatting te betalen in baar geldgranen paarden en Ieder. De eischen der Porte, die zeer overdreven zijn, daar van elk vorstendom twintig duizend lasten granen f een miliocn piasterstien duizend stuks horen veedertig duizend schapen, Zes duizend paarden en eenige duizende centenaars leder gevorderd worden hetwelk alles binnen den tijd van vijf weken aan de vestingen van den Donau moet worden geleverdver oorzaken groot misnoegen onder de ingezetenen welke reeds zoo veel hebben moeten opbrengen aan hunne bojarendie door allerlei afpersin gen de verlieZen, door hen bij hunne emigratie geleden, hebben pogen goed te maken. In Jassy moet de misnoegdheid ten top gestegen zijn en aldaar eene verandering van zaken met ongeduld gewenscht worden. De Grieken toonen zich zeer opgeruimd nadat zij verzekerd zijn, dat het ernst is met de uitvoering van het traktaattusschen de drie mogendheden ten hunnen behoeve gesloten. Men zegtdat de Russische collegieraad Vlassopulo, die naar Corfu op weg is, tot Russischen con sul bij de Gricksche regering te Aegina aangesteld is. GROOT- BRITTAN JE. LONDEN den 27 october. De heer Merries, kanselier van den exchequeris eergisteren van zijne buitenlandsche reis terug gekeerd. Een ministerieel papier betoogtdat de verbonden mogendheden zich niet moeten in slaap doen wiegen door de pogingen, die de Ver hevene Porte schijnt aan te wenden om zonder hare bemiddeling de be vrediging van Griekenland te bewerken, maar dat zij stellig moeten ver klaren dat zij overeengekomen zijn om die zaken te schikken en die zullen schikken; dat de Porte, des goedvindende, daartoe kan mede werken maar dat zij door geene verzekeringen van hare zijde tot een staat van werkeloosheid zullen gebragt worden, en niet zullen dulden, dat de zaait door diplomatieke kunstgrepen op de lange baan geschoven worde, die zij de magt hebben om in eens ten einde te brengen. Den 24 april is te Calcutta een hevige brand uitgebarsten in eene wijk waar de woningen alle van bamboes gebouwd zijn en vele stroo- hj't.t.en gevonden worden, zoodat binnen weinige oogenblikken 1840 dier woningen eene prooi der vlammen werden en meer dan tien duizend inenschen zich zonder huisvesting bevonden. liet is bekend dat in geen land van Europa de belastingen zoo zwaar en veelvuldig zijn dan in Engeland. Wat wonder dan ook dat de smokkelarij nergens hare rol meer in het groot speelt, dan hier. Eene geheelé klasse der bevolking vind haar bestaan in den sluikhan del de krachtdadigste pogiijgen der regeringde gestrengste straffen Zijn niét in staat denzelven te óndeftjrukkénen dikwerf vallen er bloe dige gevechten voor tus'schen de smokkelaars én hef legioen tolbedien den wiens bestemming is om het shjiken te beletten. Nog onlangs heeft een dergelijk toonéel op de kust van Dorseth'irè 'plaats gehad. Men was onderrigt, dat dc smokkelaars op zekere plaats, in de nabijheid van St. Albans lleadeene aanmerkelijke hoeveelheid sterke dranken zouden aan wal brengen, en zond uit dien hoofde een aantal gewapen de tolbedienden derwaarts, om dit voornemen te beletten, en, zoomo gelijk, de-geslokene goederen aan te houden. Doch deze werden, de lanittugsplnats naderendedoor de smokkelaars ten getale van 70 of 80, met eene bui van kogels ontvangen cn nu ontstond pr een bloedig ge vecht. jvajuiu aan beide zijden yelen gewond weiden en, twee smok kelaars gesneuveld .zijn, Eenigé tolbedienden hadden zich terwijl hun ne makkers het tegen de overmagt staande hielden in de klippen ver scholen én terwijl de overi'ge vochten, laadden zij de aan wal ge braste goederen in een vaartuigen bragten dezelve behouden aan het tolhuis. Ook hadden zij bijzonder acht geslagen op de aanvoerders der smokkelaarsen de voornaamsten derzelvc herkend die dan ook ver volgens in .hechtenis genonjenen aan den regter overgeleverd zijn. De uitslag van dit geval behoort tot de uitzonderingen. In den re gel winnen het de smokkelaars, die niet slechts met lood, maar tne nog veel gevaarlijker metalen weten te schieten, waardoor de vijanden niet zoo zeer gekwetst wordenals wel in slaap geraken. FRANKR JJ K. PARIJS den 26 october. Reeds lang is door ons ministerie aan eene ontbinding van de kamer der afgevaardigden gedacht; het scheen alleen te wachten naar den uitslag der opmaking van de nieuwe kiezerslijsten, om daarnaar te beoordeelen of liet, bij eene geheele vernieuwing der kamer, op eene voldoende meerderheid zou kunnen rekenen. Zoo het schijnt begon de thans bestaande kamer aan het ministerie zelf hinderlijk te worden, uit hoofde van den al te sterken aanhang, welkende Jezuï tische partij in dezelve verkregen had. Die partij is dan ook in het ge heel niet voor de bewuste vernieuwing, en indien de ordonnantie tot dei ontbinding der kamer verschijnt, gelijk men zulks thans onverwijld schijnt te verwachtenwil men dat dit in zekeren zin een zegepraal van het minisrerie op de Jesuitische factie, welke het al te lastig begon te ma ken, zijn zal. Zeven-en-vijftig Lyonsche handelhuizen hebben zich tot het gou vernement gewend, tot het bekomen van den doorvoer door Frankrijk van vreemde lakens en andere verbodene voorwerpenwelke men zpn- der bezwaar zou kunnen laten doortrekken. Bij het hof van assises van Quimper is zeker persoon, beschuldigd van eenen officier van het regement van Hohenlohe, op dezelfs verzoek en voor eenen overeengekomen prijsmet een karabijn te hebben ge doodter dood veroordeeld, niettegenstaande de pogingen van deszelfs Verdediger, die beweerde, dat dadelijke medepligtigheid aan eenen zelf moord niet kon beschouwd worden als moord QassassinaD, zoo als de zelve wordt bedoeld door het lijfstraffelijk wetboek. De jurij heeft, op de voorgestelde vraag van den voorzitter, verklaard, dat de beschul digde schuldig was aan moedvyilligen doodslag, op verzoek des overlede nenen met vooroverleg. Daar zich de veroordeelde waarschijnlijk in cassatie zal voorzienzoo ziet men met belangstelling de uitspraak van dat hof te gemoet. Te Marseille hebben de Capucijner nonnen, met eene plegtigc processie, haar nieuw klooster, een zeer groot gebouw, betrokken. Te Parijs heeft men dezer dagen weder een ongelukkig-voorbeeM gezien van de gevolgen, die de onbarmhartigheid der maatschappij heeft, jegens de zulkendiena eene eerropvende straf te hebben doorge staan op den weg der deugd terug keerenen eerlijk hun brood wil len verdienen. Zekere Lebrun was vroeger, wegens misdaad, veroor deeld geweest tot eene gevangenis van zev.en jarenen had deze straf doorgestaan. De gevangenis verlaten hebbende, had hij zich altijd ge regeld en eerlijk gedragenen het daardoor zoo ver gebragtdat hij aan een bureau geplaatst was gewordenen de achting van zijne meer deren ten volle genoot. Doch een naaralooze brief maakt deze niet zijne vroegere lotgevallen bekend 1 Nu was derzelver achting voor hem ver vlogen, en mogt hij, hoezeer trouw en eerlijk zijne pligten vervuld hebbendeer niet meer aan denken om langer in die betrekkingen werkzaam te blijven. Armoede en gebrek was zijn treurig vooruitzigt» endoor den oogenblikkelijken nood gedwongen verviel hij tot eene nieuwe misdaad. Onder een aangenomen naam, van een der afgevaar digden in eenige juweliers winkels geweest zijnde om eenige groote bestellingen te doen, miste men, na zijn vertrek, eenige kleinigheden, die hij stil mede genomen hadwaarop hij in hechtenis genomen en tot eene nieuwe gevangenisstraf van vijf jaren veroordeeld werd. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 28 october. Eenige dagen geleden zijn HH. MM. en H. K. H. Prinses Marianneen weinig tijds te voren H. K. H. Prinses Frcdcrik de opgravingen en oudheden op de hofstede rlrents burg wezen bezigtigen. Hoogstdezelve hebben met veel naauwkeurig- heid en belangstelling dezelve beschouwd. Ook een groot aantal aan zienlijke bewoners van deze en andere nabij gelegene plaatsen, en on derscheidene vreemdelingen hebben die hofstede met hetzelfde oogmerk bezocht. Voor dit jaar zijn de opgravingen thans geëindigd, doch de heer Reuvens, hoogleeraar in de oudheidkunde aan de hoogeschool te Leyden, hoopt de taak, waarvan hij zich met zoo veel kunde en ijver tot hiertoe gekweten heeft, onder begunstiging en medewerking van het gouvernementin het volgende jaar voort te zetten. En waarlijk ver dient dit werk zulks in vele opzigtendaar het niet alleen voor de oud heidkunde in het algemeenen voor die van het vaderland in het bijzon der, reeds gewigtige zaken aan het licht heeft gebragt, maar tevens het uitzigt geeft, nog meerdere belangrijke bijdragen van dien aard te zul len opleveren. Eergisteren avond' hebben HH. MM.de Koning en Koningin benevens H. K. H. Prinses Marianne, den Hollandschen schouwburg met derzelver tegenwoordigheid vereerd. De zaal was buitengewoon verlicht, en opgevuld met eene groote menigte toeschouwers. HH. MM. en hoogstderzelver dooorluchtige dochter zijn met de ondubbelzinnigste blijken van liefde en eerbied ontvangen. Bij het intreden der zaai en bij het weggaanwerden hoogstdezelve met de luidste toejuichingen en met een onophoudelijk handgeklap begroet. Naar men verneemt, heeft het collegie van kerkvoogden der Ne- derduitsche Hervormde gemeente alhier, zich aan burgemeester en wethouderen bij adres vervoegd, te kennen gevende genegen te zijn eene geschikte begraafplaats op den voorgeschreven afstand van de stad te doen aanleggenter 'vervanging van de bij Zr. Ms. besluit afge schafte ter aarde bestelling der lijken in de kerken. Den 29. Ijij de Tweede Kamer der Staten-Gèneraal zijn heden, ija het arresteren der notulen van de vorige zitting, voorgelezen ^de no tulen van het vijrhapdclde in de beide comités-generaal, op den 20 en 23 gehouden, betrekkelijk het adres door de Sraten-Generaalin ant woord op Zr. Ms. aanspraak, hoogstdenzelven aan te bieden waaruit blijkt-, dat het gemeld adres met eene meerderheid van 56 tegen 5 stevn= qien was aangenomen alsmede eene kennisgeving van de Eerste Kamer, dat dezelve zich met dat adres had verecnigd. Bij monde van de heeren Rcijphins en Beèiaerts het verslag gehoord zijnde vpn de commissie, welke van wege de Tweede Kamer een ge deelte der deputatie heeft uitgemaaktdie op heden bij den Konjng is toegelaten en het adres aan hoogstdenzelven heeft voorgelezen, besloot

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1