V MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 129. Zaturdag NIE UTVSTIJDINGEN. iR.c J T U R K IJ E. KONSTATMTINOPEL dea 22 september. Tartaren, van Larissa aan gekomen, hebben aan den divan de tijding aangebragt van de ont scheping der Egyptenaars te Navarino, en van de sommatie, door den Eregelschcn admiraal Codrington, ten gevolge van het traktaat van 6 ju--' lij II. gedaan. Dit schijnt eenen diepen indruk gemankt, en de stemming des sultahs tot toegevendheid niet weinig bevorderd te hebben. De; Grieksche patriarch is zelfs sedert tot den sultan geleiden bij Z. H. ten'gehoor geweest. Het schijnt dus, dat de Porte zich van de ach ting, aan die-waardigheid verknocht, bedienen wil om zich, bij eene toegeving-, rtifct te compromitteren. Voor eenige dagen zijn van Odessaonder handelsvlag, aangekomen ,en hebben bij Brijnkdera het anker laten vallendrie Russische oorlog schepenbestemd om, indien zulks noodig mogt worden, de Russische •legatie en kanselarij aan boord te nemen doch dit zal niet te pas komen. DUITSCHLAND. TRIEST den j 3 october. In eenen brief uit Navarinovan den 4 •dezer, schrijft men'hetgeen volgt: In weerwil van dèn nadrukkelijken tegenstand der Engelsche en Fransche eskaders, was de Turksch-Egyptische vloot de haven nitgeloo- pen; maar gezegde eskaders haar van nabij gevolgd zijnde, en .haar wil lende beletten om zich naar de Grieksche eilanden te begeven, is de vloot, ten gevolge van eene hooggaande woordenwisseling en om te ver-, mijden van slaags te geraken, in deze haven terug gekeerd, na alvorens met den Engelschcn admiraal eenen wapenstilstand van 20 dagen geslo pen te hebben om inmiddels de bevelen der respcctive gouvernementen af te wachten en zich dan verder daarnaar te regelen. Dienvolgende heeft deEngelsche admiraal met eene naarAncona afgevaardigde paketboot depechcs naar Londen afgezonden." AUGSBURG den 16 october. Op bevel van Z. M. den koning van Bcfjerenis de jonge Botzaris op het instituut van den heer Desjardins te Munchcn geplaatstwaar hij de lessen onder liet opzigt van zijnen Griekschen gouverneur zal bijwonen. HAMBURG den 19 october. Heden is men hier ter stede op eene godsdienstige wijze, en met militaire plegtigheid, indachtig geweest aan -den slag van Leipzigbij welken de vrijheid van Duicschland is her wonnen geworden. Men meldt uit Petersburg, van den 6 october, dat aldaar weder om berigten uit het leger van den Kaukasus ontvangen waren. Op den 6 augustus was er door eene afdeeling van dat leger, onder den gene- raal-majoor Bagatrion, eenen togt naar Urdabad gedaan, bij welke ge legenheid een bloedig gevecht tnsschen de Russen en een Perzisch korps ontstaan was. In hetzelve hebben de eerstgenoemden de over winning behaald doch niet zonder verlies van een aantal manschappen en eenige dappere officieren, onder anderen van den jongen prins TschewtscliewadzelF. Daar dit gevecht reeds vroeger is voorgevallen dan her gebeurde bij het klooster Etchmadzine, beslist hetzelve uiets. De hittede mocijelijltheid van den aanvoer van levensmiddelenen het gebrek aan water belemmerden toengelijk laterde manoeuvres der Russen. In vele gedeelten van Rusland worden voor de ongeltikkigen van Abo gelden ingezameld. De kooplieden te Petersburg hebben daartoe eene som van 17,000 roebels bijgedragen. Men wil, dat dehoogeschool van Abo verlegd zou worden naar de stad IJelsingforsde hoofdplaats van Finland. FRANKFORT den 19 october. Het is zeker, dat de Russische vloot welke den 4 september de Middelhindsche-zee is ingestevend, den 25 september of daaromtrent te Palesnjo is aangekomen. Men verzekert, dat de keizer van Rusland zich het lot der Grieken steeds aantrekten nog onlangs zijne troepen in Bcssarabie heeft ver meerderd ten' eindeook langs dien wegde Porte ontzag in te boe zemen. Het blad dat te Smyrna wordt uitgegeven verzekert dat de heer Craddockdie dezer dagen met eene bijzondere zending van het Engeisch gouvernement bij den onder-koning van Egypte belast is ge weest, en re Smyrna terug gekomen is, den onder-koning niet heeft kun nen overhalen om zijne vloot en troepen uit Morea terug te doen komen. Over Bucharcsc heeft men hier tijdingen uit Konscanrinopel tot den 28 september, volgens welke toen de onderhandelingen tusschen de mi- imtcrs der drie verbondene mogendheden en de Porte voortgezet wer den, en de beste uitkomst beloofden. De Engelsche ambassadeur, sir Stratfort Cauninghad zoo als 111 die berigten er bijgevoegd wordt dien zelfden dag eenen courier naar Londen afgezonden om aan zijn hof'berigt te géven van dezen gnnstigen keer van zaken. Pntil, de zoon van Lucien Bonaparte, die zich aan boord van het Grieksch fregat Hellas byvond, heeft zich, naar men verneemt, door 1iet onvoorzigtig hanteren van een dubbel pistool doodgeschoten. GROOT-BRIT TAN JE. LONDEN den 17 october. Er is alhier eene inschrijving geopend, om een gedenkceeken ter eere van den zoo zeer betreurden minister Canningop te rigtcn. Twee-on-veertig der aanzienlijkste mannen van het land hebben den last ep zich genomen om die inteekening te be sturen welke ongetwijfeld oenen goeden uitslag belooft. 1 Een decreet, den 24 ju lij bij het congres van Columbia aangeno men, en den 26 julij bij het uitvoerend bewind dier republiek bekrach tigd, verklaart Buerraventuraaan den Stillen Oceaan, voor eene vrij haven zullende alle oigen en vreemde schepen er dienvolgens kunnen in- en uitloopenzonder oenig .in- of uitgaand regt te betalende schepen van natiën in oorlog met Columbia alleen uitgezonderd. F R A N K R IJ K. PARIJS den 18 october. De hertog San Carlos afgezant van Z. K. Maj. aan ons hof, is alhier aangekomen, en heeft reeds conferentien gehad met de ministers de Villèle en Damag. De directeur van kunsten eii wetenschappen heeft doen bekendmaken datin het vervolgde tc'ntöonste'llingeh 'vim módèrne kunststukken •gereld^ gjLk. jaar Van .dep 15 fëbruarij tot aan den 15 mei zullen plaats hebben, eu dat de eyrste opden 15 iebruarij zal worden geopend. den 27 October. Men verneemt, dat de verdienstelijke oudheidkundige, de heer Champollion, binnen kort, voor rekening van het gouvernement eene wetenschappelijke reis naar Egypte zal ondernemen. Niet minder be langrijk is de aankondiging, dat de beroemde natuurkundige, de heer deCuvier, weldra in het licht zal geven een werk, waarmede hij zich reeds lange jaren heeft bezig gehouden, ten titel voerende: natuurlijke geschiedenis der visschen. Dezer dagen is wederom uit Rusland te Lyon teruggekomen een Fransch militair van het voormalige 19de regement, in 1813 door de Russen gevangen genomen en naar Siberie weggevoerd. Aldaar in dienst van een' partikulier getreden, was hij langen tijd onkundig gebleven va? de gebeurtenissen welke hem in staat stelden den terngtogt naar zrpl vaderland te ondernemen en was hij vervolgens lang opgehouden voor dat hij de tot zijne reis benoodigde papieren had kunnen bekomen. Hij verhaalde, dat nog een Franschma» met hem was teruggekeerd en verzekerdedat er zich nog verscheidene oude Fransche militairen in Rusland bevonden. PARIJS den 20 october. Gisteren heeft de nieuw benoemde Spaansche afgezant, hertog San Carlos, zijne geloofsbrieven aaii Z. M. overhan digd. Den vorigen dag waren in een bijzonder gehoor door Z. M. ont vangen de marquis de la Moussaye, hoogstdeszelfs afgezant bij het hof der Nederlandenen de heer Devalconsul-generaal en zaakgelastigde van Z. M. te Algiers. Dezer dagen heeft de Russische afgezant aan ons hof wederom de- peches van Petersburg ontvangen en zoo wel naar die stad als naar Londen couriers afgezonden. De kamer van koophandel te Marseille heeft aan den koophan del bekend gemaaktdat ervolgens berigten uit Tunisvan den 26 septembereenige Algerijnsche schepen zijn uitgeioopen. Met veel lof maakt men melding van den buitengewonen moed van zekeren koop- vaardij-kapitein Olive, wiens schip, uit Alicante uitgezeilddoor een* Algcrijnschen kaper was genomen, en de equipage, uitgenomen éénen matroos door denzelven met 16 Algerijnen was vervangendoch die gebruik makende van het oogenblik, dat de meesten dier Algerijnen be neden in het schip zich aan den drank overgavenmet hulp van zijnen matroos dezelve opslootde overige op het dek geblevene Algerynen belette iets tegen hem te ondernemen, en, 11a eene noodvlag te heb ben opgeheschen spoedig door een Spnansch schip werd ontzet. PARIJS den 21 october. Onze ministeriele bladen van heden'spreken het gerucht tegen als of het Fransch garnizoen van Barcelona stond ver sterkt te worden, alsmede de geruchten, in de Duitsche bladen voorko mende, van eene vermeerdering der Russische legermngt in Bessnrabie. Eergisteren avond is een onzer voornaamste actrices, mejufvrouw Marsvan aile hare diamanten en verdere kleinodiënter waarde van 150,000 Ir., bestolen. Het vermoeden is aanstonds op eene kamenier en haar man gevallen3 de eerste is dadelijk gevat, maar de man was niet te vindenwaarschijnlijk had hij Parijs reeds met de diamanten verlaten. Men heeft hier berigtdat de generaal d'Espagne den 8 te Man- resa binnengerukt is, waar hem de geestelijkheid en de regering plegtig hebben ingehaald. Jeps dels Estanys is met 1500 man naar Calaf en de Caragol naar Agramuiu afgetrokken na vele buitensporigheden te Man- resa bedreven te hebben. Romngosa en eenige andere gevangenen heb ben zij medegevoerd ei» wilden hen te Busa opknoopen. De zoogenaam de koningsgezinde divisie van het Lampourdanschedie door Costati d'Olat aangevoerd werd en zes honderd vijftig man sterk was, heeft zich onderworpen. De kolonel Basas heeft een uitval uit Girona gedaan en den 13 te Sainte Colombe, vier uren ver van de stad, de benden van Ballester ge slagen en een honderdtal krijgsgevangenen gemaakt. De koning van Spanje heeft bevolen dat alle de plaatselijke regerin gen aan het koninklijk geregtshof, zonder verwijleene naamlijst moeten inzenden van alle de personen tiit hare gemeentedie zich bij de op- roerigen bevinden. Z. M. heeft bij een ander beslnit uitdrukkelijk ver boden van de oproerige»die vergiffenis verkregen hebben met woor den of daden te beleedigen. Men verneemtdat koning Ferdinand reeds besloten heeft verschei dene kloosters te doen sluiten en onder dezen het klooster van Montser- ratin hetwelk het plan der tegenwoordige onlusten gesmeed moet zijn. Men zegt, dat Z. ,M. de hooge geestelijkheid van Katalonie ernstiglijk vermaand heeft hunne kudde in orde te houden, en zich zeer heeft be klaagd over bet groot aantal monnikendie deel aan den opstand heb ben genomen. De geestelijkheid van Katalonie zal eene buitengewone belasting voor de oorlogskosten moeten betalen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 24 october. Eenige Zuid-Nederlandsche dagbladen: deelen de volgende verzen medewelke een gedeelte uitmaken eener ode door de heeren officieren Oudemans en van den Kyndcuit het kamp van Ravclsaan Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden aange boden 's GRAVENHAGE den 21 october. Gisteren avond hebben I1H. MM. de Koning en Koningin, benevens HH. KK. HH. Prinses Frederik en Prinses Marianne den Franschen schouwburg met derzelver tegen woordigheid vereerd. Iloogstdezeivc zyn met de levendigste vreugde- Te midden van die krijgs-tooncelen Waar de onverbeden oor locs-god Slechts Inuwren hecht aan zijn bevelen, £n met rlpollo's eerlof spot. Blaakt echter in de borst des krijgerf By leeuwenmoed en list des tijgers Oer Muzen godd'lijk tooverlicht; Eu bij het dubbel palm verwerven, Kan hij gelijk een Kirner sterven Sier'zwaard en lier slechts't graf-gesticht. Neem, ed'le Vorst! in gunst dit loover, Uit achting voor uw hooge deugd; Breng ons gevoel deu Koning over Oer Votsten toonbeeld, Neörlands vreugd; Neem, voor het oog der wereld-volken. Van onsschoon zwakke leger-tolken 't Opregtst, maar kunsteloos, gevoel; Zie gunstig neer op deze zaligen Een grootcr Bard moge ons vervangen. Dat land, dat in uw' helden degen, Ci Prins! een krachtig steunpunt vindt, Ziet in uw hart geen mindren zegen Daar't zich aan NeÖrlands heil verbindt.; En door het edelmoedigst pogen Oen roem van Neérland blijft verhoogen, De welvaart om zich heen verspreidt, En vurig klopr voor volKs-verlichtittg En wellust smaakt bij elke stichting. Ontsproten uit HrMndipheiit. Daf land erkent uw hooge waarde. En fier klopt ons de krygsmans borst, Daar gij uw lot aan 't onze paarde Eu 't juk der zorgen voor ons torscht. Vergeef het, mr we in zwakke klanken U hier als onzen Veldheer danken. Die, in de schaduw van Neêrlands Leeuw, Op 't voetspoor der vergode vadren Otis voorbereidt tot 't lauwers gadicn, Gelijk in Maurits helden-eeuw Maar toch niet reiner is zy'n doel.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1