#**u mm C OU KANT. N°. 127. MIDDELBURG5CHE l8av. Dingsdag v "c- W Ju 7 v;. .0. iJ-'fv den 23 October, NIEUWSTIJDINGEN. DUITS CHLAND. I^RANKFORT den 16 october. Dc laatste 'brieven uit Konscnntinopel van den 20 september luiden eenigzins vredelievender. Den 14 dier maand hebben de tolken der gezantschappen van Engeland Rus land en Frankrijk eenc conferentie met den reis-Cffendi gehadbij wel ke gelegenheid zij meenen bespeurd te hebben, dat deze minister ditmaal minder hoogdravend dan bij vroegere gelegenheden was, waarnit zij op maakten, dat de Potte niet alleen naauwkéurig kennis van de overge- gevene nota's genomen heeltmaar ook omtrent haren toestand inge licht is, en het niet onmogelijk zou wezen, haar binnen kort inschik kelijk te vinden. De provisionele regering van Griekenland heeft, bij eene verklaring den 2i augustus op het bavenkasceel bij Napoli-di-Romanie gedngtee- kend aan de Grieksche natie het bestaan van het traktaat van 6 julij bekend gemaakten haar daarmede aangetoonddat de drie mogendhe den door eene krachtdadige en standvastige tüsschenkomst den strijd willen doen eindigen waarin Griekenland gewikkeld is. Haar tevens aanmanende tot eendragtten einde te bewijzen dat zij het verwijt niet verdient vaai onrust en regeringloosheid te willen. De regering wil, dat de wapenstilstand, bij dat traktaat bepaald, dicne om alie krachten te doen inspannen ten einde dc vijand daarvan geen voordeel trekke. De regering zal zicli van Napóli naar Egina bégeVén (zij is daar reeds gevestigd) als eene geschikter plaats om voor de belangen van het vaderland te zorgen en de zaken gedurende den oorlog te be sturen. Voorts zegt de regering, dat elke Griek, die door raad of daad medewerken kan om de wetten te schragen en de orde te bewaren, het bestuur in deze gewigtige zaak moet ondersteunen en datzoo onruststokers nog de burgers willen verontrusten en dus de ondergang des lands bewerken zij voor hunne boosheid zullen gestraft worden daar de regering niet alleen hoopt maar zelfs zeker is 'dat de bemidde lende mogendheden ook zullen medewerken om haar tót handhaving der orde tegen die vijanden,van hun vaderland de behulpzame hand te bie den. De regering eindigt met de betuiging, dat zij niet twijfelt of de pogingen der Grieken, dóór' eendragt en door de welwillende maatre gelen der mogendheden gesterktzullen met een gelukkigen uitslag bekroond worden. FRANKRIJK. PARIJS den 16 october. De graaf Capo d'Istrias president van Grie kenland heeft een gehoor bij den koning gehad en vervolgens zijne op wachting bij den dauphin gemaakt, vergezeld van den minister van bui- tenlandsche zaken. De graaf vertrekt op het einde dezer weck naar Griekenland en zal te Ancotia scheep gaan, Dij koninklijke ordonnantiën is dc instelling gewettigd van vrou wen kloosters te Mans en te Poiticrs onder den naam van het U-hart van Jezushet bulletin der wetten van 29 september bevat niet minder dan di ordonnantiën, en dat van den eersten october niet minder dan 33, bij welke aan, of reeds bestaande, of nog op te rigt'en vrouwen-kloos ters, het noodig verlof wordt verleend. Men twijfelt niet, of het aan tal dier kloosters zal eerlang met dat, 'twelk voor 1789 aanwezig was, gelijk staan. Te voren werden dergelijke besluiten door de dagbladen aangekondigd thans wordt dit zorgvuldig belet. Gisteren is de abt Co, trafatto beschuldigd van het gewelddadig schenden van de eerbaarheid van een jong meisje voor het hof van ns- sises verschenen in 't bijzijn van eene overgroote menigte, üc aange klaagde is een Sicilinan van geboorte heeft den ouderdom van 29 ja ren bereikt en wordt afgeschilderd als iemand van een niet zeer innemend voorkomenmet een bleek gelaat en duisteren oog-opslag. De moeder van de bcieedigde en dcrzelver drie zusters schenen niet onbemiddelde, wel opgevoedde lieden te zijn. Het hof gelast hebbende, dat de zaak met geslotene deuren zoude behandeld wordenhebben de deurwaarders de zaal doen ruimen doch hebben de advokatenbij mon de van den heer Cnille, verlangd, dat zij lieden, even als te voren van dien maatregel zouden worden uitgesloten. De prqsident heelt dit echter niet veroorloofd en, na eene levendige woordenwisseling met den advokaat, welke een voorregt meende te verdedigen'twelk zijn stand sedert twee eeuwen had genoten de gensdarmes opgeroepenten einde zijne bevelen te volvoeren. De abt C01 trafattodie11a de eerste vrij spraak zich niet had ontzienoin in eene kerk de godsdienst te gaan uitoefenen, is ditmaal, ter zake der hem te last gelegde misdaad, op de uitspraak der gezworenen tot eenen altijddurenden dwnng-arbeid verwezen. Dc heer Dupin heeft zich, in een zijner werken, niet gunstig over Parijs uitgelaten. Hieruit zijn aanmerkingen voortgevloeid, waarop hij heeft geantwoord. liet volgende is een uittreksel van hetzelve: „Men werpt mij tegen, dat Parijs vrij zwart op mijn tafereel ge kleurd is, terwijl toch Parijs, zoo rijk in beambten, geleerden en kun stenaars, liet middelpunt der verlichting is. Dat is zoo; maar heeft mei) de massa der bevolking, die noch uit beambten, noch uit letterkundi gen, noch uitschilders, noch uit beeldhouwers bestaat, wel nagegaan'? Heeft men de afzigtelijk morsige straten bezócht, waar zoo veel wezens in onwetendheid gedompelden aan onreinheid en onzedelijkheidhare onafscheidelijke gezellinnen, vastgekleefd zijn? Dat men het aan de mairesaan hunne heipers, aan de armbesturen, aan de pastoors der hoofdstad vrage, wat er nog te doen staat, om kunde, goede zeden, beschaafde gewoonten onder drie vierden der inwoners van dat Parijs te vestigen, hetwelk zoo trotsch is op meesterstukken en doorluchtige mannen. Ik heb Parijs zorgvuldig bestudeerdarrondissements-wijze vergele ken, zoo als Frankrijk departements-wijze vergeleken is. Ik heb bevon den, dat de afstand tusschcn de voorstad St. Honoré en de voorstad Sc. Jacques, alsmede tusschen de voorstad St. Germain en de voorstad St. Marceau, wat kunde en zeden betreft, even groot is, als die tusschen het verüchtscc en donkerste departement. „Parijs, met eenc middelbare tint op mijn tafereelis oene verzame ling van zeer blanke en zeer zwarte arrondissementenen maakt dus geene uitzondering uit op den gestelden regel. „I11-Parijs is eene bevolking van 200,00.0 Zielen, welke alle de mees terstukken voortbrengt, die wij bewonderen, welke eerlijk van haren arbeid leelt, welke zich door hare nijverheid trapswijze van den welstand tot den overvloed verheftzij is verder gevorderd dan eenige andere Europesche bevolking, verdient inderdaad 100 medailles van de 400, welke Frankrijk op de tentoonstellingen der nijverheid verkrijgt. „Dan er zijn cc Parijs 700,000 zielen, op een niec veel °h oogeren trap dan in de middel-eeuwen; de helft leefc buiten het huwelijk, en hunne bastaarden maken een derde der geheele bevolking uit. Van die 700,000 scerven er twee derden in het hospitaal het ande. •re derde, dat te huis scerltlaat niet zoo veel na om de doodkist te •betalen. - „Ziedaar de kunde, de luister en de roem der hoofdstad; maar ook hare ouwétenheidhaar kommer en hare ellende." Het schijnt zich meer en meer te bevestigen, dat de muiters in Ka- ■talonie zich beginnen te onderwerpen, NEDERLANDEN. BRUSSEL den 17 october. De heer Raouxlid van den raad van .state, is dogr de koninklijke akademie van wetenschappen en fraaije letteren, in deze stadverkoren tot directeurin de plaats van den koinmandeur de Nieuportoverleden. Te Doornik is eene commissie benoemd, om over alle gedenkstuk ken en andere voorwerpen van kunst, in die stad zich bevindende, .een wakend oog te houden, en dezelve te beschrijven. Het ware té wenschen dat dergelijke commissien ook op andere plaatsen gevormd werden. GENT den 19 october. De groote sluis ten westen van Terneuzen alsnir voltooid 'zijnde, is den 17 dezer in gemeenschap met de zee ge- bragc. Dc verrigtingen dezer stoute waterwerken zijn met het beste ge volg uitgevoerd, in tegenwoordigheid van Z. Exc. den gouverneur on- zer provincie, die zeer voldaan scheen te zijn. Alles doet hopen dat liet kanaal, in deszelfs geheele lengte, in de volgende maand, voor dö scheepvaart zal kunnen geopend worden. 's GRAVENIIAGE den 18 october. In de bijeenkomst van de Twee de Kamer van heden is voorgelezen een besluit van Z. M. den Koning, inhoudende de benoeming van den heer van der Gocsals voorzitter der "1 weede Kamer der Staten-Generaalgedurende de tegenwoordige zitting. Na het voorlezen van dit besluit heeft de heer van der Coes met eene gepaste aanspraak het voorzitterschap aanvaard. De Kamer heeft zich daarop in zeven sectien verdeeld, welke respec- tivelijk als voorzitters hebben verkozen de heeren Sandbcrg, Crombrug- ge, Loop, Bcelaertsle Hon Bij leve ld en Reyp/iins. Van wegen Z. M. den Koning zijn ingezonden i°. een ontwerp van wetboek van strafregt; 20. een ontwerp van wetboek van burgerlijke regtspleging30. een ontwerp van wet, houdende regeling van eene nieuwe grensscheiding tusschen Limburg en Luik; 40. een ontwerp hou dende intrekking van de wet van 1819 tegen den invoer var. goederen uit Zweden, en 50. een ontwerp voor het tot stand brengen van eene geldleening van 2,700,000ten behoeve der Oost-Indische bezittin- gen zonder nogcans den gegeven waarborg van 20 inillioenen voor de overzecsche bezittingen toegestaan, uit te breiden. Is besloten do- ze ontwerpen ce drukken en aan de leden mede te deelen. Van wegen de rekenkamer is ingekomen een brief, inhoudende, dat, ten gevolge der benoeming van den heer Olieslager, als lid van den Raad van State, eene plaats in dezelve onvervuld is, waarop de Kamer heelt besloten 0111 den dag tot het opmaken van de lijst der kandidaten nader te bepalen. Als leden van de commissie, belast met het ontwerpen van een adres van antwoord op 'sKonings aanspraak, zijn benoemd de heerenReyphint, le Cleret]le UonBeclaerts en van de Poll. Den 19 (Ktober. I11 de bijeenkomst van de Tweede Kamer van heden heelt Z. Exc. de minister van financien de buitengewone geld middelen voor 1828 voorgedragen. Bij dezelve wordt voorgesteld ecno som van f 2,600,000, ter amortisering van staats-schuldeene som van 16,855,970, voor het eerste onderdeel, en 6,586,957 voor het tweede onderdeel der uitgave, en eene som van ƒ16,836,130, ter besrjj- ding van het eerste onderdeel.. Uit des ministers redevoering is gebleken dat in den opbrengst der middelen, in 1826 en de eerste maanden van 1827, eene aanmerkelijko vermeerdering plaats heeftinzonderheid bij de in- en uitgaande regten dat de zoogenaamde Dmsselschc loterij met januarij zal worden afge schaft, en aan de Nederlandschc eene nieuwe rigting zal worden gegeven. Morgen vergadert de Kamer in geheim comnjicté voor het rapport wegens het adres van antwoord. Men meent, dat voor de kosten welke de uitvoering van de con ventie met den Pansselijken Stoel zal vereissclicn380,000 gulden zul len worden gepetitioneerd, Brieven, gedagteekend april II, van onze natuurkundige commissie dc heeren Boic en Macklotc. s.op Java, spreken van een onheilden heer van Raalten overgekomen. De heer Macklot, welke zich nog steeds op den berg Parang, provincie Crawangdruk onledig hield met het mineralogisch onderzoek en de voltooijing der geologische kaart van dezen berg, besloot, in maart 11., met den heer van Raalten, jagt te maken op eenen rhinoceroswiens verblijf men door het vcrsche spoor ontdekt had. Het was laatstgemelden heer voorbehouden dit ontzettend dier het eerst te ontdekken, hetwelk hem den tijd niet laat te schieten, maar brullende op zijnen bestoker aanvalt en donzelven met zijnen ge- duchten neushoorn in de lucht slingert, zeven malen dezen aanval her haalt en den ongelukkigenbij iederen val, met woede in de beenen bijt. De vreesachtige inboorlingen die hem vergezellen nemen overhaast de vlugc; slechts een hunner heeft den moed terug te komen - en op bet schrikdier los te branden; doch ongelukkig springt zijn geweer, en de rhinoceros neemt de viugt. Op het hooren van dit schot, snelt de heer Macklot nog even tijdig genoeg toe, om zijnen rampzaligen togteenoot de vcreischte genees- en heelkundige hulp te vorleenenaan welke het in dat schaars bewoonde oord ten eenenmnle ontbreekt. Hoewel de lij der niet minder dan twaalf wonden aan de beenen eene aan den buik en.eene gebroken rib heeft ontvangen, voedt men nogtnns hóóp, datbij, door de doelmatige zorgen van zijnen vriend, bjj hec léven zal be waard blijven, A.1

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1