COURANT. N". 126. MIDDELBURGSCIIE Zaturdag VS den 20 October. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCÜLAN D. HAMBURG den 12 octoberDe priester en hoogleeranr bij het gym nasium te Landshut, in Beijcren, de heer Fischer welke tot de Protestantsche godsdienst is overgegaan, is door den koning, in gelij ken rang, bij een Protostantsch. gesticht daar te lande geplaatst FRANKFORT den 14 october. De groote leeuw der menagerie van van Aken zich te Eriangen in Beijcren Ijevindeudeis den 4 dezer aldaar, gestorven het anatomiesch amphitbeater te Eriangen heeft het overschot van dien leeuw gekocht, met uitzondering van de huid, welke afzonderlijk verkocht is. Volgens een brief uit lionstantinopel; zou de sultan, twee dagen na zijn weigerend antwoord, eene goed gestelde verklaring aan de vreem de ambassadeurs gezonden hebben, waarin hij de regtyaardigheid zijner zaak tracht te verdedigen en een congres te Wcenen verlangt, werwaarts hij gezanten zon zenden om over de Gricksehc zaken te onderhande- tem I11 dat stuk zou de groote-heer ook doen opmerkendat hij reeds twee jaren geleden aan de Grieken den vrede heeft aangeboden op voor- deeliger voorwaarden dan de drie mogendheden voorstellen, en dat zij toen zijn aanbod hebben afgeslagen. ERA-NKRIJ.K. PARIJS den 14 october. Met de brik le Faun ete Toulon binnen, heeft men berigtdat hec Fransch eskader voor Algiers den 4 dezer elf oorlogsvaartuigen bestaande uit een groot fregat met 18 ponders gewa pend, vier korvetten van 20 a 24 stukken en <5 brikken van i6.cn 18 stukken, ontdekt heeft, welke uit de haven van Algiers zeilden en met deze slaags is geraakt, met dat gevolg, dat. de vijand zich onder be scherming der batterijen plaatste en des nachts de haven weder binnen liep. Het Algerijnsch fregat en twee korvetten hadden het meest ge leden. De kapitein Collet meent, dat, zonder de hooge zee en de na bijheid der kust, het hem gelukt zou zijn deze vijandelijke divisie te vernielen. Een brief uit Barcelonavan den 4 dezer, meldt dat verschei dene korpsen rebellen, op verschillende punten, zich tot de autori teiten gewend en zich onderworpen hadden. De kaning van Spanje werd ieder oogenblik te Barcelona gewacht. Van den togt des konings van Tortosa naar Tarragona wordt deze bijzonderheid gemeld Op dien togt de engte van Balaguer moetende passeren welke door de re- hellen bezet was, had men het plan beraamd, dat de generaal Manso zich van den kant van Tarragona aan die engte zou laten vinden, op het oogenblik dat de koning die positie van den kant van Tortosa be reiken zoumet 7 baraillons onder bevel van den generaal d'Espngne. Het geval wilde, dat de koning, wiens rijtuig zich te midden dier 7 bacailions bevond, het eerst de engte van Balaguer bereikte, en dat da delijk op zijne voorhoede ecnige suaphaanschoten gelost werdenzoodra de koning het schieten hoorde, verliet hij dadeüik zijn rijtuig, steeg te paard, trok den degen, en plaatste zich aan het hoofd zijner bataillons, die de insurgenten aanvielenen in een oogenblik overhoop wierpen zoodat deze laatscen in alle rigtingen de vlugt namen en zich verstrooi den. Dit bedrijf van Z. M.hetwelk men niet gewacht had, had eenen grooten indrukzoo wel op de_ troepen ais op de insurgenten gemaakt. NEDERLANDEN. *s GRAVENIIAGE den 16 october. De drie benoemde kandidaten ter verkiezing van een' voorzitter voor de tegenwoordige bijeenkomst van de Tweede Kamer der Staten-Generaa!bestaan uit de heeren vau der CoesSandberg en Ileiphim. Z. K. H. de Prins van Oranje is heden nacht ten 12 uren weder om naar Brussel vertrokken. Volgens de Bataviasche dagbladenloopende tot den 30 junij, was het bataillon Bankeurs der expeditionaire afdeeling, door Zr. Ms. schip de Zeeuw, den 28 mei te Samarang ontscheept, reeds den 3 en 4 junij 11. in de keizerlijke, residentie van Soerakarta aangekomen, en had hcczelve kort daarna deel genomen aan eenen algcmecnen aanval tegen het hoofd der opstandelingen Diepo Ncgoro'. De tegenwoordigheid van dit bataillon heelt eenen diepen indruk op den vijand gemaakt, zoodat dezelve geen oogenblik don schijn heeft aangenomen tegens onze troe pen stand te willen houden. liet is 11a dien tijd geweest, dat de twee pangerangs en eenige tonunongongs zich aan het Nederlandsche gezag hebben onderworpen. De goede houding en de uitmuntende geest van het bataillon worden in die bcrigtcn zeer geroemd. MIDDELBURG den 19 october. De confidentiële circulaire van Z. Ex. dep minister van binnenlandsche zaken, aan de gouverneurs der onderscheidene provinciën toegezonden, waarvan wij in ons vorig No. melding maaktenwordt aldus in zijn geheel opgegeven Brussel den 5 october 1827. Ik heb gemeend, dat het niet onnut zou zijn, hij de toezending van een exemplaar der conventie, gesloten den 18 junij 11., tusschen Z. M. den Koning en Z. II. den Paus eene confidentiële mededeeling te voegenaangaande den zameubnng der onderhandelingvan welke die conventie het voornaamste gevolg is. Gij zult er naar omstandig heden gebruik van kunnen maken. K De conventie stelt, in art. 3, de wijze van de benoeming der bis schoppen vast. Intusschen zal de tusscbenkomst des konings -in die benoeming zich niet-slechts bepalen tot datgeen, wat in voornoemd artikel vastgesteld is. De contracterende partijen zijn overeengekomen dat de Heilige Vadpr, in eene afzonderlijke bul, de kapittels zal beve- lpin, aau Z. M. te vragen, door welkpn persoon hoogstdezelve verlangt dat de openstaande zetel zal vprvuld worden, opdat de kapittels het verlangen des konings behoorlijk zouden kunnen in acht nemen. Op deze wijs heeft men gemeend dat de invloed des Konings op de be noeming der bisschoppen voldoende zou zijn, en Z. M. heeft wel zij- - ne erkentenis over deze concessie des H. Vaders willen aan den dag leggen, door eene modificatie te vergunnen in de beginselen, aangeno men voor het onderwijs der jonge lieden, welke bestemd zijn voor den geestelijken stand. Z: M. heeft dan willen toestemmen, dat het bijwo nen van het collegium philosophicumhetwelk tot hiertoe, alvorens tot de theologische studiën over te gaan, verpligtend was, voortaan slechts facultatief zou worden. De Koning heeft ecluer daarmede geenszins het denkbeeldhetwelk voornamelijk tot de stichting van'"dat collegie aanleiding beeft gegeven laten varen. Hoogstdezelve is meer dan ooit overtuigd van het nut, of liever van de noodzakelijkheid dat de jonge liedenwelke zich aan de heilige dienst toewijden, eene grondige kennis moeten bezitten van de onderscheidene takken van mcnschelijke wetenschap, en hoogstdezelve gevoelt meer dan ooit den pligt, welke op hem rust, om te waken over dit gewigcig gedeelte van het open baar onderwijsdoch Z. M. is van oordeel geweest, het doel der in- irigting door andere middelen te zullen bereiken. Z. M. heeft vooral gemeend, dat nieuwe geestelijke opperhoofden beter overtuigd van de ware behoeften der jonge leerlingen, zich gemakkelijk met zijn gouver-, ncmeut zouden verstaan omtrent de gemeenschappelijke regeling 'der wij ze waarop dezelve moeten onderwezen worden en van het bestuur waarouder dat onderwijs moet staan. Het is voornamelijk uit dat oogpunt, dat Z. M. zoo groot een be lang gesteld heelt in de wezenlijke deelneming aan het benoemen der bisschoppen. I11 de allocutie van den Heiligen Vadergehouden den 17 september in het geheim consistoriewelke de dagbladen hebben me degedeeld en die uwer aandacht niet zal ontgaan zijn spreekt Z. H. van de concessie aangaande het collegium philosopkicummaar hij voegt er bij, dat het onderwijs der jonge leerlingen, in het vervolg, geheel onafhankelijk in de magt der bisschoppen zal zijn. Dit laatste gezegde is min naauwkeurig en heeft verklaring noodig. De bul van den 16 der kalenden van september regelt het onderwijs inde seminarien, en heeft de strekking, om hetzelve inderdaad geheel en uitsluitend in de magt der bis schoppen te stellen; maar deze bul is door Z. M. niet aangenomen dan race die voorbehoudingenwelke de wetten van den staat vorderen. Bij het in werking brengen van die bul, zal dezelve dan ook ondergeschikt zijn aan de beginselen, welke die wetten hebben geheiligd; zal zij mee dezelve in overeenstemming blijven, en nimmer op ecnige wijs aan de zelve afbreuk kunnen doen. Niets, derhalve, is, te dezen opzigte, in de tegenwoordige orde van zaken veranderd. Bovendien is de allo cutie gene akte, met de conventie in geen verband staande: zij is slechts het werk van ééne der contracterende partijen welke in het minste niet verbindende voor de andere kan zijn. Daar np de Koning van de opregte en loyale medewerking van wij ze en verlichte bisschoppen hooptdat in vervolg van tijd omtrent de ze aangelegenheden rust zal heerschen, zoo volgt daaruit noodzakelijk, dat het in werking brengen van de conventie zal worden uitgesteld tot aan de vervulling der bisschoppelijke zetelswelke thans" openstaan. Ook hieromtrent ziju de beide contracterende partijen overeengekomen. Ik geloof, dat het niet overbodig isu te berigten dat in dien tusT schentijd al de bestaande verordeningen, betrekkelijk het onderwijs in de seminarien en in het collegium philosopkicumop denzelfden voet blijvenen dat gij verpligt zult zijn dezelve te helpen handhavenop dezelfde wijsals gij tot hiertoe gedaan hebt. Ik zal, alvorens dezen brief te eindigen, hier nog ééne aanmerking bijvoegen welke niet van gewigt ontbloot is, en waarvan gij bij gele genheid kunt gebruik maken om te doen ziendat het collegium philo sopkicum hetwelk in ons land aan zoo vele aanvallen van de zijde van onze-geestelijkheid blootgesteld is, niet in zulk een ongunstig licht door den Heiligen Stoel beschouwd wordt. De Heilige Vader heeft eene officiële nota van onze onderhandela ren aangenomen, in welke zij het voornemen van 7,. M. te kennen ga ven om in het vervolg het bijwonen van het collegium philosopkicum alvorens de seminarien in te treden, facultatief te laten. Uit het aanne men van deze nota door het hof van Rome volgt, dat de Heilige Va- der het collegium philosophicum niet zoo afkeurt, als wel de tegenwoor dige hoofden van onze geestelijkheid willen doen geloovcn. Hij laat zelfs, 111 eenen betrekkclijkcn zin, toe, dat men van dat collegium ge bruik make, want anders zou Z. H. elke verordening, welke het be staan en de handhaving van die inrigting vooronderstelt, insgelijks ver. worpen hebben. Hetgeen Z. H. over dat onderwerp in de bovengemel de allocutie gezegd heeft, moet op dezelfde wijs verstaan worden. Z. II. keurt derhalve wezenlijk niets af dan den maatregel, waardoor het bijwonen van het collegium philosophicum gedwongen en verpligtend was voor de jonge leerlingen. De inrigting op zich zelve is dus niet door den Heiligen Vader veroordeeld. Ik verzoek umijnheer de gouverneurom in den geest van dezen brief te spreken en te handelen. „De minister van binnenlandsche zaken, „L. van Gobbelshroy." BESTUREN c.v ADMINISTRATIEN. BEKENDMAKING.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS def Stad MIDDELBURG, in Zeelandverwittigen bij dezen een iegelijk der Ingezetenen dat het kohier voor den Ontvang der Lantaren- Brandspuit en Kiapgeldcn over het dienstjaar 1826, is gesteld in handen van den Heer Pi eter Jo- han Spaan als door den Raad dezer Stad tot Kollecteur vau dit middel aangesteld. En willen een iegelijk bij dezen hebben aangemaandombij het be komen van het biljet van aanslag deszelfs verschuldigde te voldoen ten Kantore van gemelden Heer Pieter Jókan Spaan, in de korte Gortstraat, Lctt. I. No. 344; alwaar des Maandags, Dingsdags, Donderdags en Vrij dags tot den ontvangst van dit middeldes namiddags van drie tot zes urenzal worden gevaceerd. Zullendeten einde een iegelijk hiervan kennis dragedeze bekend making worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 15 October 1827. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Voor den Burgemeester afwezig, VAN VISVLIET, Wethouder, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. J. F. BIJLEVELD, Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1