MIDDELBURGSCHE COURANT. N". 124. Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. W /MS' OOST-INDIE. WELTEVREDEN {op het Eiland .lava) don 3 julij. Het feest van tien 18 jtinijdat hier ter viering van de altoos gedenkwaar dige overwinning bij Water'loo werd gevierd, was allerprachtigst. Des morgens ten 8 uren was het plein in het kamp reeds als bezaaid met Inlandersop de vierhoeken van hetzelve waren theaters van bamboes gebouwd op drié derzelvc werden inlandsehe vermaken vertoond ver gezeld van inlandsehe muziek en op een derzclve was een Chinesche schouwburg. Verscheidene spelen hadden er plaats, als: mastklimmcn, ganzen kappennaar de ton smijten (waarin apen waren)alles om prij zen. Ten 4 uren kwanten er twee korpsen Europesche muziek, op de beide daartoe geplaatste stcllaadjen het eene van de 19de afdeeling en het andere uit de muziekanten van den heer Machielsesterk 60 fraai gckleede moren. Ten 7 uren vereenigden zich alle de Europesche on- der-'oflicferen en soldatenten getale van 450 manaan een brillanten maaltijd, die op het plein in het kamp was aangerigt, en waarvan de welvoorziene tafel sierlijk met guirlandes was verfraaid en geïllumineerd. Vunrwe/ken Zoo wel Europesche als Chinesche, werden afgestoken; terwijl dit feest door dans eri vermakelijkheden tot ïo uren des avonds werd voortgezet, wanneer hetzelve, inct het slaan der taptoe, in de beste orde eindigde. De tijdingen omtrent den oorlog in de binnenlanden zijn zeer ge ruststellend. DUITSCIILAND. MENTZ den 7 octobcr. Dezer dagen heeft men alhier het stand beeld opgorigt ter ccre van Guttcnbergingewijd. Dij die gelegen heid, is eén groot feestmaal onder de aanzienlijke burgers dezer stad gehouden. FRANKRIJK. PARIJS den 9 october. De minister van binnenlandsche zaken, de heer de Corbière, is te Parijs terug gekomen en heeft de portefeuille van zijn ministerie weder aanvaard. Het hoog-geregtshof te Aix heeft zich, dezer dagen, bezig ge houden met een opmerkelijk regtsgeding. Zeker passagier op een koop vaardijschip van Haïti naar Marseille bestemd had zich gedurende de reisten gevolge van eenen twist met den scheepskapiteinzoo we- derspannig betoond aan de bevelen van dezen laatsten dat de kapitein, cp liet advies van dé voornaamsten zijner equipagiehet, voorde ze kerheid van zjjn schip, noodig rekende, den wederspannigen passagier beneden in het ruim van hetzelve vast te doen leggen. Aldaar gaf men hem een matras om op te slapenen bezorgde men hemop den tijd dat de equipagie spijzigde, het gewone voedsel. Na aldus meer dan 50 dagen te zijn opgesloten gebleven, kwam hij eindelijk te Marseille aan, en dagvaarde, terstoijd na zijn ontslag uit de quarantaine, den ka pitein en den equipagiemeester voor de correctionele regtbank aldaar ten einde te worden veroordeeld, qm hem te betalen eene som 1200 franken, als schadevergoeding voor de onwettige en willekeurige gevan genhouding gedurende de reis. Intusschen had de kapitein van al het gebeurde op zijn schcepsboek naauwkeurig aanteekening gehouden en had hij dadelijk bij zijne komst te Marseille daarvan verslag aan den commissaris der marine gegeven. Na het vernemen der klagte en het verhoor tier partijen, vermeende de correctionele regtbank, dat zij pn- bpvoegd was om van deze zaak kennis te nemen, naardien zij in de, bij de klagte begrepene daadzaken meende te erkennen de misdaad {crime) van onwettige gevangenneming waartegen is voorzien bij- art. 341 en volgende van het lijfstraffelijk wetboek. Dien ten gevolge ver klaarde zij, zich op de conclusien van bet openbaar ministerie, onbe voegd verwees de aangeklaagden naar den regter van instructieen gaf een bevel tot gevangenneming tegen hen uit. Van dit vonnis zijn de beklaagden in hooger beroep gekomen voor het hof van Aix met dat gelukkig gevolgdat dit hof hen heeft vrijgesprokenop grond dat de kapitein van een koopvaardijschip wel bevoegd wasomgedurende de reis, eenen wederspannigen passagier, die de zekerheid van het schip zou in gevaar brengen, op te sluiten; en om dat art. 341 en volgende van het lijfstraffelijk wetboek op dusdanig een geval niet toe passelijk zijn. Het ultra-monarchaal blad la Quodkknnehetwelk reeds zoo dik werf ongegronde klagten had aangeheven over den staat der Roomsch- Katholicke kerk in de Nederlandenen valsche geruchten had verspreid omtrent den stand der onderhandelingen tusschen den Pauselijke Stoel en Z. M. den Koning der Nederlanden juicht thans op hoogen toon, over het sluiten van het concordaat cusscbcn Z. H. den Paus en genoemden vorst. Deze conventie noemt zij een der schooqste kerkelijke gedenk tcekenen welke men in de geschiedenis der latere eeuwen kan opnoe men en meent hare tot standkomingin weerwil van zoo vele schijn bare bezwaren, te moeten toeschrijven, niet aan menschelijke staatkun de, maar aan de onmrddeljjke tusscbcnkoinst der Voorzienigheid. De koning van Spanje heeft den 28 september van Tarragona eene prolamatie aan de inwoners van Katalom'e gerigtwaarin hij hen ver klaartvap als een vader lii hun midden gekomen te zijn om voor de laatste maal hén de taal def zachtheid te doen hooren, en als koning de orde"én rust te herstenen, de personen en goederen zijner vreedzame onderdanen die gruweljjk mishandeld zijn te beschermen en gestreng te straften allen die de openbare rust raogten verstoren. Z. M. waar schuwt? dèt men het oor niet zal leenen aan do verraders, die door de vijanden vau 's lands welvaart bezoldigd wordenen in schijn een buiten- gewoucn ijver tooneu voor de godsdienstdie zij ontheiligenen voqr den troon, dien zij beschimpen, en wil, dat de inwoners uit zijne komst in Katalonie zullen leeren, dat hij in volkomcne'vrijheid is .ver klarende dat de personendie zijn vertrouwen bezitten niet tegen de heilige godsdienst zamenspannendat het vaderland niet in gevaar is, de eer dèt kroon niet aangerand wordt en niemand bet koninklijk sou- ■verein gezag onderdrukt. Hij maant hen dus aan 0111 zich niet langer oproerig te gedragen, en vlcidt zich, dat zijne koninklijke tegenwoordig heid alle mistrouwen en vooringenomenheid zal doen verdwijnenen dat op zijné'stém de lagen der verleiders en zaménzvveerderszullen verijdeld worden, terwijl hij eindigt met te verzekeren dat zijdie-binneu vier den 16 October. en-twintig uren, na dat zij zijnen wil hebben verstaan, htlnhé wnietiétt niet afleggen op ccne voorbeeldig strenge wijze zullen gekastijd wordèti» Dé graaf d'Espagne is tot opperbevelhebber van het leger in Katalö» nie en ook tot kapitein-generaal dier provincie benoemd, in plaats vati den marquis de Campo Sagrado welke door den koning tot deken Vati den hoogen krijgsraad aangesteld is. Wij hebben hier berigten ttit Konstantinopclvan den t<5 septert» berop welk tijdstip de ambassadeurs der verbondene mogendheden niet alleen geene toebereidselen tot hun vertrek maakten, maar zelfs met gun stiger üitzigt dan te voren de onderhandelingen met de Porte voortzet- teden. De Grieken, zoo als men ntt bepaald verneemt, hadden dert 3 september de bemiddeling der verbonden mogendheden aangenomenop 9 september was de Egyptische vloot in Navarino binnengcloopettèti volgeiude berigten van de verbondene eskaders, tot den is september* was toen het Engelsch eskader voor Navarino en het Fransche Voor Modon gepostgerd, in die beide havens de gezamenlijke Turksche et» Egyptische scheepsrange geblokkeerd hondende. De blokkade van Algiers blijft zoo streng mogelijk volgehotideft worden, in weerwil van het ongunstig wordend jaargetijde, en van tijd tot rijd worden kleine kustvaarders door onze sloepen van onder den Wal weggenomen. Men vleit zich hier, dat nog voor den winter de vrede op eenen voor ons eervollen en voordeeligen voet met den dey zal her» steld zijn. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 13 october. Prins Frederik is gisteren morgeti tiaar 's Gravenhagé vertrokken, waar heen ook heden avond de Prins van Oran- je staat te vertrekken. De graaf de Celles is 11. nacht, en de prins de Gavre is heden morgen derwaarts gereisd. ANTWERPEN den 10 october. Vrijdag II. hebbende groote mnnóéil- vres in het kamp van Ravelsin tegenwoordigheid van HH. KK. HH. den Prins van Oranje en Prins Frederik der Nederlanden plaats gehad. Dezelve hebben van des morgens tien tot des namiddags drie uren ge duurd. De toevloed van aanschouwers was uitnemend groot. Alvorens Turnhout te verlaten, heeft Z. K. H. Prins Frederik eenen kostbaren ring doen tor hand stellen aan mevrouw Terbruggeneigenares van het huisalwaar hoogstdezelve zijn verblijf heeft gehouden. Bij hoogstdes- zelfs vertrek, heeft Z. K. H. de koloniën van weldadigheid ÏVortel rt Merxvlas bezocht, en alles daarin mét groote oplectehdheid nagegaan. De Prins heeft zijne groote tevredenheid over den goeden toestand dier koloniën aan den directeur, kapitein van den Bosch, betuigd. Men ver» zekert dat het Fransche gouvernement bevelen heeft gegeven, koloniën van dergelijken aard als de Nederlandschein Frankrijk op te rigten. GRÓNINGËN den 9 october. De regering dezer stad heeft eeiie pu blicatie doen bekend makenWaarin bepalingen gemaakt Zijn opzigté-' lijk het begraven van lijkenop de nieuw aangelegde begraafplaatsen buiten de stad. Hierbij is, onder anderen, vastgestelddatte reke nen van den 1 november dezes jaarsbinnen deze gemeente geéne lij ken zullen «ogen begraven worden dan op de daartoe bestemde begraaf plaatsenzijnde twee in getal, in één van welke een gedeelte is afge zonderd ter begraving van de Israëlieten. De begraafplaatsen zelve zijn' verdeeld in vijf klassen. De prijzen der gravenhet tarief der regten welke bij elke begiavenis moeten betaald worden, de instructie voorde doodgraversher reglement voor de lijkkoetsiers en andere verordenin gen, welke, in deze dagen, voor andere stéden misschien niet onnut zullen zjjn worden in die publicatie gevonden. BENSCHÖT (provincie Utrecht) den 5 october. Onder de personen, in de afgeloopenc maand binnen déze gemeente overledenbevond zich de omtrent 85 jarige landman Jan Thomasz. Beijensedert defi Jare 1799 weduwenaar van Jannigje van den Bos. Als iets merkswaardigs is opgeteekend, dat uit dit'huwelijkhetwelk 31 jaren heeft bestaan, 12 kinderen zijn verwekt; dat deze ter wereld hebben gebragt 121 kin deren, en deze wederom 50 kinderen. Zoodat uit het gemelde huwe lijk tot heden, in het geheel ter wereld gekomen zijn 183 menschen wordende, bij het overlijden van gezegden Jan Thomasz. Beijen (het welk plaatst had op zondag den 30 september 1827), nog in leven be vonden 11 kinderen79 kleinkinderen en 36 achter-kleinkinderen makende alzoo een getal van 126 personen. ALKMAAR den 11 october. Z. M. de Koning heeft den héér tiel- lingmanter vereering van deszelfs kloekmoedig en menschlievend ge drag, bij het stranden van de Wassenaar te Eginond, eene gouden medaille van de eerste grootte verleend. AMSTERDAM den 11 october. Z. Exc. de minister van financien president van het amortisatie-syndicaatop 11. maandag alhier aangeko men zijnde, is de zitting van het syndicaat op den 9.dezer geopend. - In deze zitting is verslag gedaan wegens het beheer der zakengedu rende het vierde boekjaar, Ioopendc van den 1 julij 1826 tot den 30 jtmij 1827. Naar wij vernemen is de zitting op heden gesloten, eri Zijn de verrigtingen gedurende het opgemelde boekjaar, zoo ook de re kening en verantwoording desvvegens, met algenieene stemmen door dé vergadering goedgekeurd geworden. 's GRAVENIIAGE den ir petober. HH. MM. de Koning en Konin gin, benevens H. K. H. Prinses Mart'annezijn, heden morgen ten 4 uren, in deze residentie in volmaakten welstand aangekomen. Z. Exc. de minister van justitie en Z. Exc. de minister van bin nenlandsche zaken zijn alhier aangekomengelijk ook de ambtenaren welke tot die en andere ministërién behooren en die het verioópen jaar in Brussel hebben doorgebragt. Op dé hofstede Arensburg bij Voorburg, in 't verleden jaar door het Rijk aangekocht, zijn, bij opdelving, gevonden de overblijfselen van een Romeinsch gebouw, waarvan dé gebakken stecnen de merken dra gen van de 30ste, 16de en 10de legioenen, gelijk ook het merk van het leger van Neder-Duitschlandalsmede eene zeer groote menigte over blijfselen van wijn en olié-kruiken huisraad versierselen enz. Zoo het schijnt komt dit gebotvw hot meest overeen met de Roraeinsche ville ,van welke de overblijfselen in Engeland zijn gevonden, en het is zeker, dat de Romeinsche sterkte aan den mond van den Rijnhet Huis te Brit- tenthans door de zee verzwolgen, geenszins geleek naar het gesticht van Voorburg en veel kleiner was, terwijl de grond van Arensburg slechts een gedeelte uitmaakt van het geheel van het gebouw, van 't welk de

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1