Nv ia3. MIDDELBURGSCHE Zaturdag den i3 October. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. I^RANKFORT den 6 october. De laatste berigten, te Petersbnrg uit het Russische leger aan de Perzische grenzen ontvangenbrengen mede, dat er den 20 augustus een bloedig gevecht tusschen Aschtarak en Outazane voorgevallen' is. De Perzen waren daar met 10,000 man infanterie en 15,000 man kavallerie en benaauwden zeer het klooster van Etchmiadzinewaarin Russische bezetting ligt. De luitenant-gene raal Krassoosky kwam met 3000 man om hetzelve te ontzetten. In weer wil der overmagt van den vijand viel hij hem echter aanen verdreef hemwaartoe de Russische artillerie veel bijdroeg. De Perzen deden vervolgen echter eenen algemeenen aanval van hunnen kantmaar wer den eindelijk terug geslagen. Het gevecht heeft van zeven uren des morgens tot vier uren des namiddags geduurd. De Perzen hebben drie duizend man verloren. Van de Russische zijde zijn 679 man gesneuveld 318 man gekwetst en 134 man vermist. Twee hoofd-officierenbene. vens de generaal Krassoosky, zijn gekwetst. Er zijn tijdingen van Konstantinopel van den 15 september, vol gens welke men dachtdat de onderhandelingendie tot hiertoe tus schen den reis effendi en de gevolmagtigden der verbondene mogendhe den hebben plaats gehad omtrent de zaken der Grieken in Londen ver der zullen voortgezet worden, en dat de Engelsche minister deswege eenige openingen van zijn gouvernement ontvangen heeft, gelijktijdig met het berigt van het overlijden van den heer Canning. Men moet hem te verstaan hebben gegeven, dat men gaarne de verschillen van het Oosten op eene minzame wijze zou schikkenen dat hij zoo veel mo gelijk den termijn moest zoeken te rekken, dien men aan de Porte tot antwoord op het ultimatum zou toestaan. Ondertusschen was de cou rier, die dezen last bragtte laat gekomen, daar het ultimatum reeds ingeleverd was en men geene veranderingen meer kon maken. Sommige lieden meenen dat de heer Stratford Canning zijnen anders vrij harden toon een weinig verzacht heeftdoch de heeren de Ribeaupierre en Guilleminot daarentegen blijven volharden in de houding door hen aan genomen. Deze ministers hebben steeds drukke conferentien met el kander. De divan is in de laatste dagen buitengemeen lang vergaderd geweest. Daar de aanstalten tot het vertrek der huisgezinnen van de Fransche, Engelsche en Russische gezanten uitgesteld zijn, geloofde men dat de Porte zich tot gematigder denkbeelden neigde, en dat alle hoop op eene schikking nog niet vervlogen was. FRANKRP. PARIJS den 7 october. Brieven van Barcelona van den 29 september meldendat de koning van Spanje den vorigen dag te Tarragona aange komen en door het volk en de vrijwilligers met veel geestdrift ontvan gen is. De oproerige junta van Manresa heeft een manifest uitgevaardigd waarin zij zegt te willendat de koning hersteld worde in zijn vol sou- verein gezagdat de zaken weder op den voet gebragt wordenwaar op zij vóór de omwenteling warenen dat de inquisitie op nieuw wor de ingevoerdals de eenige voorwaarde op welke zij de wapenen zal nederieggeu. Een monarchaal blad verzekert, dat de opstand in Katalonie ten ein de spoedt, en dat de onderwerping der oproerigen door minnelijke schik king of door geweld bewerkt zal worden. Dadelijk na 's konings komst te Tarragona heeft hij eene amnestie uitgevaardigd, van welke alleen eenige weinige hoofden der misnoegden en wel oude militairen uitgezon derd zijn. Twee benden insurgenten, waarbij zich ettelijke bataillons koninklijke vrijwilligers bevondenhebben zich reeds onderworpen. De generaal Romagosa schijnt van den koning belast te zijn om met de verschillende benden misnoegden, op welken hij veel invloed heeft, te onderhandelen. Men verzekert, dat de koning van Spanje, korte oogenblikken voor zijn vertrek uit Madrid, een traktaat geratificeerd heeft, hetwelk den 23 augustus te Londen zou gesloten zijn, voor de erkenning van de on. afhankelijkheid der nieuwe Zuid-Amerikaansche republieken. Bij dat trak taat zou bepaald zijn, dat Spanje de onafhankelijkheid der republieken van Columbia, Peru, Chili, Buenos-AyresParagay en der Vereenigde Mexikaanschc Staten erkentwaartegen die Staten aan Spanje twaalf jaren lang eene jaarlijksche schatting van 12 millioen harde piasters en na dien tijd eene altijddurende schatting van 500,000 piasters zullen be talen, welke schatting gedurende de eerste zes jaren te Kadix ontvan gen zal worden door drie commissarisseneen Spaanscheneen Engel- schen en een Frar.schenwelke twee laatste daarvan 6 millioen piasters aan den Spaanschen commissaris zullen geven, en gelijke som zullen hou den om te strekken tot aflossing der gelden, die Spanje aan Engeland cn Frankrijk verschuldigd is, met dien verstande, dat, zoo Spanje vroe ger op eene of andere wijze die schuld voldeed, alsdan de 12 millioen dadelijk en onverminderd door het Spaansche gouvernement zal ontvan gen worden. Engeland en Frankrijk zouden zich borg stellen voor de betaling dier schatting door de nieuw erkende landen, en tevens aan Span je het gerust bezit van zijne tegenwoordige koloniën waarborgen. Nog zou bij dat traktaat, met overeenstemming van Portugal, bepaald zijn, dat Engeland, FrankrijkSpanje en Portugal zich verbinden den tegen- woordigen regeringsvorm in Spanje en Portugal te handhavenen dat Engeland en Frankrijk binnen zes maanden na de ratificatie dezer over eenkomst Portugal en Spanje zullen ontruimen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 8 october. Bij een besluit van den 19 dezer heeft Z, M. eene commissie benoemd om te herzien al de besluiten en minis teriële instructienbetrekkelijk de uitvoering der wet van den 21 april 1810, omtrent het mijn-wezen; en om een :jlgemeen reglement aangaan de de uitvoering van die wet voor te dragen; Aan het hoofd dier com missie is door Z. M. gesteld Z. Exc. jonkheer Repclaer van Driel minister van staat enz. Deze commissie zal hare werkzaamheden met den i november aanstaande beginnen. Eene zonderlinge gebeurteniswelke niet weinig opschudding baar de, had gisteren, onder de openbare godsdienst-oefening in de Protestatit- sche kerk, alhier plaats. Eene bejaarde wel-gekleede dame trad, onder het nagebedtot voor de bank waarin Z. M. de Koning en de Konink lijke familie gezeten warenen bood aan Z. M. den Koning cn aan Z. K. H. den Prins van Oranje hare hand aan welke door beiden werden aangenomen. Vervolgens ging zij voor de koninklijke batik op de kniën leggen en bleef in die houding bidden, terwijl de predikant Rykedie de dienst deed, insgelijks zijn gebed vervolgde. Z. M. wilde niet dit men deze vrouw verwijderdezij stond eerst op toen het gebed was geëindigd. Even als te Namen heeft men ook te Leuven de bekendmaking van de met den Paus geslotene overeenkomst door eene illuminatie gevierd. Te Frankfort heeft een geestelijke, welke belast was met het godsdienstig onderwijs in de scholen aldaarhet Protestantismus omhelsd. Deze gebeurtenis maakt aldaar veel sensatie. 's GRAVENBAGE den 9 october. HH. MM. de Koning en Konin gin worden morgen avond in deze residentie verwacht. Z. Exc. de mi nister secretaris van staat, de Me"} van Streefkerkis alhier aangekomen, MIDDELBURG den 12 october. Het alhier gevestigde departement der maatschappij: tot Nut van ,t Algemeen hield, op 11. woensdag, des- zelfs eerste winter-vergaderingin welke men het genoegen hadbe- halvq de gewone werkzaamheden, de uitreiking der eere-blijken voor edelmoedige bedrijven te zien plaats hebben welke door het bestuur des departementsals der erkentenis waardigwaren voorgedragen. De tijdelijke voorzitter, de heer mr. J. Bal Snijdersgaf, in eene beknopte re devoering een verslag der dadenwaardoor de bekroonden zich hadden onderscheiden, als: Nicolaas Dirksstads werkman alhier, door de red ding van een kind uit het water; P. F. Lantain, provinciale vee-arts, door eene gelijke daadmet meerder gevaar vergezeldP. van den Broeckekorporaal bij het iste bat. der 2de afd. infanterie, door de red ding van een jongeling uit het water, die door een' hond werd vervolgd waardoor het gevaar der redding voor den bedrijver niet weinig vermeer derde; C. IVtllemse, onder-strandvonder, wegens redding uit zee van den Blankenberger loods van het bij Domburg verongelukte schip de Java Packetop den 1 maart 1827 A. Sinke en L. Abrahamse Lousals zijnde genoemden IVillemse in deze redding behulpzaam geweest. Hierop werden, onder gepaste aanspraken van genoemden voorzitter, na mens de maatschappijter hand gesteldaan ieder der bekroonden een vereerend getuigschrift, alsmede een gouden vijf-gulden stuk aan den eerst en de twee laatstvermeldenen aan de drie overigen de zilveren medaille. De talrijke menigte van leden, welke tot deze bijeenkomst waren op gekomen gaf blijken van de belangstelling in deze plegtigheiden te vens van den steeds toenemenden bioei des departements. HH. MM. de Koning en Koningin, den 10 dezer van Brussel ver trokken zijnde, hebben zich, naar wij vernemen, te Willelyoek in het onlangs te Rotterdam gebouwde Koninklijke stoomjagt ingescheept, om van daar naar 's Gravenhage te vertrekken. Gemeld jagt is dien dag, van de Hond of Wester-Schelde komende, de reede van Vlissingen ge passeerd en door de oorlogschepen de Zeeuw en Amstel met kanon schoten begroet. De reis is vervolgens door het Sloe naar 's Graven hage voortgezet. In ons vorig No. is de heer kolonel en kapitein ter zee, ridder der militaire Willems orde der 3de klasse, F. Bakkerkommanderende het schip de Am stel, verkeerdelijk genoemd kapitein-luitenant. In de Bataviasche couranten tot den 16 juni? vindt men verschei dene rapporten over ontmoetingendie in het laatst van april en in den loop der maand mei met de muitelingen hebben plaats gehaden die al len ten voordeele van onze troepen geëindigd zijn. Den 27 april is de kolonel Lebron de Vexela naar Poeloewatoe, in het Padjangscheopgetrokken en heeft er den vijandna een vrij hevig gevecht, verjaagd. De muiters toonden bij die gelegenheid eene groote standvastigheid en hielden in weerwil van het levendig vuur der in fanterie, moedig stand, tot dat zij met de bajonet aangegrepen tot de vlugt gedwongen werden. Weinig tijd daarna zijn de muiterszoo men wil, op last van Diepo Negoro, het opperhoofd van den opstand, we der in dat district gevallen en den 4 mei op nieuw door de troepen van kolonel Lebron de Fexela geslagen en verdreven. Den 1 mei heeft de majoor Michiels met de kolonne onder zijne be velen eene expeditie naar Kaliaboe tegen de muitelingen gemaakt die met een gunstigen uitslag bekroond is; doch bij eene latere ontmoeting is die dappere officier, bij het voorbij trekken eener digt begroeide des- sa waarin zich oproerlingen bevonden, gekwetst geraakt. Den 7 mei is de kolonel Cochiusdie het bevel voert over de troe pen in Djocjocartanaar de dessa van Njetto opgebroken waar hij ver nomen had dat de hoofdrebel Diepo Negoro zich ophield. Hier vond hij de muiters ten getale van duizend man en vier honderd man bulkios, die wel gekleed en gewapend waren. De bulkios stonden vooruit voor tweë, gele vaandels geschaard en lieten, zonder een schot te doen, een peloton Ambonesche soldaten, dat hen aanviel, tot op den afstand van honderd passen naderen, wanneer zij een hevig vuur openden, hetwelk door genoemde soldaten die ondersteund werden door twee veldstuk keu, zoo wel beantwoord werd, dat de bulkios eindelijk op het groote korps der oproerigen terug weken en met dezen op de vlugt sloegen. Een huis, dat men bij Njetto vondt en gereed gemaakt was voor Diepo Ne goro deed ziendat men er dien oproerigen prins had verwacht. Den 12 mei heeft de kolonel Lebron de Fexela bij het Brambanangsche gebergte eene bende muitelingen geslagen, die hem een défilé wilde be twisten; den 18 heeft hij bij eene expeditie naar Brambanang een ernsti ger gevecht met de muiters gehad, waarin zij 100 dooden, waaronder verscheidene aanzienlijke opperhoofden, verloren hebben, en heeft op verschillende plaatsen hunne benden verjaagd. Op het einde van mëi is de kolonel Duperron naar het Probolingosche gezonden, 0111 den vijand te beteugelen, die dat district op nieuw be. dreigde, en heeft dienvolgens de rebellen aangetast en hen volkomen ge slagen, waarbij zij vele dooden en gekwetsten bekomen hebben. Volgens een rapport van den luitenant-gouverneur-generaal van den 23 junijuit Soernkarta geschrevenhebben zich de pangerans Notto Prodjo en Serang met 8 tommongons en een aanzienlijk gevolg onder worpen. De eerste dier pangerangs had een zeer werkzaam deel geno men in de onlusten en stond meestal met zijne magt in den omtrek van Klatten en Djocjokarta, zoo dat men reden heeft te hopen, dat hij veel

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1