N°. MIDDELBURGSCIIE COURANT. 122. Donderdag den 11 October. i 'V; NIEUWSTIJDINGEN. DÜ'ITSCHLAND. I^*R ANKFORT den 5 october. Volgens blieven van Konstantinopel van den 6 septemberheeft aldaar geene verandering plaats gehad. De Enropesche gezanten hielden dikwerf zamenkomsten en de Porte scheen steeds te volharden bij de weigering 0111 naar hunne voorstellen ré luisteren, en hare krijgstoertistineen met verdubbelden ijver voort te ietteh. De Russische 'kooplieden moeten aan hunnen ambassadeur ge vraagd hebben of er eene vredebreuk te vrcezen was en daarop een ontwijkend antwoord hebben ontvangen, waaruit sommigen willen op maken, dat de ministers van Engeland, Frankrijk en Rusland nog nade re lastbrieven van hunne hoven afwachten omtrent de verwerping van hunhc voordragtén dat er dus nog wel twee maanden zullen verloo- pcu eer de nieuwe berrekkingen ntsschen de drie mogendheden en den diva», tbn gevolge der overeenkomst van 6 julijtot stand zullen ge- brngt zijn. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 6 october. Dc operatien in den Theems-Tunnel of fcailg zijn hervat, doch men gaat vooreerst langzaam en met de uiterste voorzigtigheid té werk. Eerst ha dat men 10 A 12 voet ver der ia! girVorderd zijn, Zal men met eenige zekerheid nopens het tebo- vch komen van het bezwaar kunnen oordeelert. Donderdag morgen is John Salter, een gepensioneerd veteraan van Tiet college van Chelsca, in den ouderdom van 107 jaren overledenna eene korte ongesteldheid. Deze manin zijne vroege jeugd in dienst gegaan, en thans 90 jaren dienst hebbende, gelijk hij ook de oudste soldaat onzer armee washeeft eene menigte veldslagen op het vaste landin Noord-Amerika enz. bijgewoond, en had menigmaal wegens zijne dapperheid onderscheidingen en uitmuntende getuigschriften beko- mCii. Het waren Zijne wonden alleen die hem éindelijk,'in reeds ver gevorderde jaren, tot eencn invalide maakten, hij werd voor 25 jaren ais invVcme'nd gepensioneerde van Chclsea opgenomen. Eenige weken voor den dood des hertogs van York ontving hij van dien prins nog een bezoek. Zijne vermogens, vooral zijn geheugen, bleven hem tot aan zijn einde bij. Het onaangenaam berigtin de Fransche papieren vermeld no pens de Zankomst der Egyptische vloot te Navarino, wordt gezegd ook rCeds donderdag avond bij onze ministers over Weenen ontvangen te zijn. Met schijnt voorts, dat die vloot in het gezigt der Britschc oorlogsche pen ongemoeid voorbij gezeild isdaar dc bevelhebbers der gecombineer de eskaders uitdiukkelijk in last hadden om, buiten bevel der respective ambas'sadéilrs hunner natie te Konstantinopelzich van alle daclen van vijandelijkheid te onthouden. Endaar aan den divan nog nader tot 15 september tijd van bergad gegeven is, en elk der drie ambassadeurs van dé verbbndeüe mogendheden eerst daarna bevelen aan de eskaders in den Archipel kan afgezonden hebbenzoo kali ook eerst in het laatst Van September anti het traktaat deszeifs uitvoering gegeven zijn. De befigte»hier heden uit Weenen ontvangen, brengen mede, dat liet Obstonrijkséhe hof ernstig verlangt mede te werken in het onder steunen van de voorstellen der ambassadeurs van dc drie verbondene mo gendheden te Konstantinopel. Met de couranten van Nleuw-Yorlttot dén 9 september, heeft rtien berigtcn uit Bogota van den 26 julij ontvangen, op welk tijdstip men in Ina'tstgemelde stad de mededecling van Bolivar ontvangen had dat hij Velschillende korpsen troepen haj doen optrekken om de opschud dingen in het zuiden tegen te gaan, maar dat hij de hoop voedde dat flóor dè maatregelen der autoriteiten nog voor de aankomst dief troepeu de rust zou hersteld zijn. Men had te Nieuw-York op den 8 de tij. ding van den dood des lièeren Cannifig ontvangen. FRANKH JJ K. PARIJS den 5 october. Dc koning heeft eergisteren aan omtrent 500 manufneturiers en fabriekanten, aan wier ten 'toongestelde artikelen door de jiuij .eene helooning was toegekend, de daartoe strekkende medailles uitgereikt. Z. M. heeft te dier gelegenheid wederom zijne hooge tevre denheid betuigd over dé vorderingen van de nationale volksvlijt, waar van lifj zoovele blijken zoo op de tentoonstelling als op zijne laatste reize heelt gezien. Z. M. heeft aan 12 1'abriekenten het kruis van het legioen vaii eer geschonken. Men weet hier gceiie nadere bijzonderheden omtrent de reis van den koning van Spanje naar Katalonie, en men wijt dit Voornamelijk aan fret slechte weder en aan den höogen Stand van het water, ten gevolge van den mènigvuldigen regen. De brieven van Madrid, met den gewo nen post aangebragt, spreken van toebereidselen, die op het Eskuriaal gemaakt wórden, en waaruit men meent te mogen opmaken, dat ook H. M. de koningin en andere leden der koninklijke familie zich op reis zullen begeven. Eeriigón willen, dat zij naar Barcelolia zullen vertrek ken, en andere weder, datzij naar Pampeluna of wel naar Baijonne zul len gaan. Over de reii deS leoöings worden ook velerlei geruchten ver spreid; zoo zegt mehdat hij niec in Taitagona zal komen, dat reeds door de misnoegden bezet zijn zalmaar zich te scheep naar Barcelona zal begeven, van waar hij, met vooroverleg van zyne geallieerden, zijn besluit omtrent eenige veranderingen in <len regeringsvorm Van Spanje zal bekend maken. De koning moot voor zijn vertrek een buitengewo nen courier aan den generaal graaf d'Espagne gezonden hebben met last om zich tot nader order te Vaiencia op te houden. Men zegt, dat de insurgenteu het hoofd van dien generaal op prijs gesteld en hem vogel vrij verklaard hebben. Men vérZekert, dat de rand van Knstiüc zijne goedkeuring aan de reis 3és konings geweigerden verklaard heeft de verantwoordelijkheid daar van niet óp zich te willen nemen. De generaal Monnet is te Tortosaen het is hem gelukt den weg van daar naar Tarragona van misnoegden te zuiveren. Te Manreza hebben de oproerige» de akte v-an amnestie openlijk vér- brand, en het borstbeeld van don Carlos in triomf langs de straten ge dragen. De inspecteur-generaal der koninklijke vrijwilligers heeft aan die van Mrrchad -eerre prochurratie gjengt, waarin hij hen aanmaant om -getrouw te blijven aan de godsdienst eu auu iiuuiie tedeuen zich niet te gedragen zoo als sommige hunner wapenbroeders in Katalonie gedaan hebben die, eer en pligt vergetende, zich bij de misnoegden hebben gevoegd' De vrijwilligers hebben deze taal vrij euvei opgenomen en de proclama tie verscheurd. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 6 october. Men schrijft uit Namendatzoodra het concordaat aldaar uit de officiële dagbladen bekend is gewordener eene algemeene vreugde onder de inwoners is ontstaan. Op last van den vicai fis-generaal zijn dien dag de klokken der kerken geluid om den volke deze tijding aan te kondigen. Den 3 dezer heeft her hof van assises van West-Vlaanderen den heer P. de Flieghcrdrukker en uitgever van de nieuwe Cazctte van Brugge, en den advokaat si. Mosmans, van Nijmegen, veroordeeld, den eersten tot eene gevangenis van zestien maanden den laatsten toc'eene gevangenis van één jaar; en beiden hi de kosten van het proces, we gens het schrijven en drukken van twee artikelengeplaatst in genoemde gazette, van den 30 september en van den 2 december des jaars 1826, en tot titel voerende: Prijs-uitdceling en /Inccdoteals getracht hebbende door dezelve, onder de ingezetenen des koningrijks, te verwekken wan trouwen tweespalt, twisten verdeeldheid, eene misdaadwaartegen voor zien is bij het besluit van den 20 april 1815. Den 17 dezer maand zal alhier de bibliotheek, nagelaten door den kommandeur de Nienportopenlijk worden verkocht. Dezelve mi|lu uit in mathematische, Grieksche en Latijnsche werken. BRUSSEL den 8 october. De dag van heden was voor de inwoners dezer hoofdstad eèn dag van vreugde. HH. MM. de Koning en Konin gin zijn hier van Laeken gekomenen met de meeste geestdrift ontvan gen het was de eerste maal dat men onze geliefde en geëerbiedigde Ko ninginna hare herstelling, in ons midden moge aanschouwen. Er heeft uit eigen beweging eene uitstekende illuminatie plaats gehad, en de vreug de was niet minder ongekunsteld en groot, toen HH. MM. zich des avonds in den schouwburg deden zien. GENT den 7 october. De stoomboot, ingerigt voor de gemeenschap tusschen Antwerpen en het Vlaamsche hoofdheeft li. woensdag morgen derzelver eerste overtogt gedaanen daartoe 4 A 5 minuten besteed. s 1IERTOGENBOSCH den 8 october. De groote kerkeraad der Her vormde gemeente alhier, heeft den 2 dezer, ter vervuiling van de vaca ture veroorzaakt door het vertrek van den heer J. D. Cockeretpredi kant bij de Walsche kerknaar Luikgemaakt het navolgende zestal alsdc HeerenDs. J. J. Mounierte AntwerpenII. E. Brandtté Middelburg; G. C. James, te Breda; Patoirte Leeuwarden- j\ D. Hevelkandidaat te Leydehen Delenkandidaat te Amsterdam. Vervolgens zijn op het drietal geplaatst de heerenRevel, Mounier èn Brandt«en dadelijk daaruit beroepende heer D. Revel. GRONINGEN den 4 october. Van den 28 september tot en met den 4 october zijn alhier overleden 25 personen. AMSTERDAM dCn 5 october. Het fregatschip Sophia Mariage bouwd door de scheepsbouwmeesters A. de Graaf Zonen voor reke ning der heeren de wed; Lamb. Thijm Zoon is heden met het "beste gevolg van stapel geloopcn. 's GRAVENHAGE den 7 october. Door Z. M. zijn gedaan de na volgende benoemingen Tot referendaris bij de kabinets-secretarie van Z. M., mr. C. Groen van Prinsterer. Tot commiesen van stnat bij voormelde kabinets-secretarie, de heer J. J. van Stralenthans ais zoodanig werkzaam bij de staats-secretafte, en jonkheer Jules de Wellensthans werkzaam bij het ministerie van binnenlnndsche zaken. Z. Exc. de minister van financien en Z. Exc. de minister van buitenlandsChe zaken zijn reeds in 's Gravenhage aangekomen. Ter algemeene lands-drulcicery is hier thans van de pers gekomen en aldaar tegen gereede betaling van/40 verkrijgbaar, Rapport en Bij lagen der Commissie tot onderzoek der beste Rivier-afleidingen. Van wege de directie der Nedeflandsche handel-maatschappijis, bij annonce van den 5 dezer, ingevolge het besluit van den raad, be kend gemaaktdat in de buitengewone zitting van denzelven raad wel ke op den eersten dezer maand is geopend gewordende tot op heden door de directie aangekochte aandeden ten bedrage van 9250, met dé daarbij behoorende couponsverbrand en aldus vernietigd zijn geworden en zulks in mindering van het, door het 7de der gewijzigde artikelen van overeenkomst, voorgeschreven aantal van rs.ooo aandeden. Bij het ministerie van marine en koloniën is berigt ontvangendat Zr. Ms. schip van linie de Zeeuw, onder bevel van den kapitcin-ter- zee E. Lucasop den 1 dezer behouden in het kanaal is aangekomen. Dat schip, hetwelk in de maand ianuarij jl. uit Viisshigen naaf Oóst- Indie was vertrokken ter overbrenging van een gedeelte der expeditio naire afdeelingheeft op den 8 julij jl. Batavia verlaten, en is, den 7 augustus de kaap de Goede Hoop en den 25 dier maand, de linie gepasseerd. Op den 3 en 22 September heeft de kapitein-ter-zec Lucas Zr. Ms. fregat Amstel gepraaid, eerst op de hoogte der Kaap-Verdi- sche Eilanden, en vervolgens op 42 graden 20 minuten N. breedte en 33 graden en 5 minuten lengte. Dat fregat was op den 8 augustus van Rio-de-Janeiro gezeild. Beide schepen zijn voor Flissingen aangekomenzie de Zeetijdingen hier achter. Eindelijk had de kapitein-ter-Zee Lucas vernomendat Zr. Ms. kor vet Pollux, in april van Batavia naar herwaarts vertrokkente Mau ritius was binnengevallen met schade. Omtrent den staat van zaken op Java zijn, met deze gelegenheid, nog geene andere tijdingen Ontvangen dan een uittreksel uit de Bdiaviasche Courant van den 30 junlj tl., waaruit blijkt, dat de hoofden valt den op stand voortgaan met zich te onderwerpen. DORDRECHT den 8 october. Vrijdag avond omstreeks 5 uren is van dc werf van den scheepsbouwmeester Cornetis Gipsallervoorspoe - digst van stapel geloOpen liet kofschip de Zwaan, gebouwd voor reke ning der reederijwaarvan boekhouder is de lieer A. N. Bouvyalhier. MIDDELBURG den 8 october. Door het kies-collegie dezer stad is, den 3 dezertot lid van tien stedeliiken raad verkozen de heer w. L. C. Stickerin plaats van vt ijlen den heef mr. J. A. Madera. :df

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1