COURANT. u N°. 121. MIDDELBURGSCHE Din^sclag o n den g Octobcr. NIEUWSTIJDINGEN. TURK IJ E. KONSTANTINOPEL den i september. De familicn der ambassadeurs van FrankrijkEngeland en Rusland zijn steeds ingescheept. De onderlinge beraadslagingen dier ministers duren steeds voort; zeker is hetdat zij den reiseffendi eene nieuwe nota hebben overgegevenin welke zij hem het onmiddelijk reglement der buitengewone maatregelen, overeenkomstig de conventie van den 6 julij, aankondigen. De hoofd stad is steeds rustig en er is nog gecne verandering voorgevallen. WALLACIIYE. BUCHAREST den 7 september. Na eenige jaren afwezigheid ko men dè uitgewekenen eindelijk weder in hunne geliefkoosde haardsteden terug'. De oorlog en de regeringloosheid, die hunne terugkomst waren vöoraP gegaan, hebben hen overal niets dan verwoesting en bouwvallen doen wédervinden. Minder gevoelig echter voor hunne huisselijke ram pen dan opgewonden door de nog levëndige beelden van openbare in- rigtingen, die zij in vreemde landen hadden gezien, was hunne eerste zorg, het lot der jeugd te verbeteren. Te dien einde lieten zij, omdat de vorige school geheel was vervallen, het kloostergebouw van den hei ligen Savain het midden der stad gelegenherstellen en veranderen in een groot gebouw, voor het onderwijs der jeugd bestemd, en benoem den de vereischte onderwijzers voor hetzelve. Deze school schijnt te zullen bloeijen; zij is het voornaamste doel geworden van de heersch- znchtige Boijarcn die' hopen eenmaal tot den troon van Wallachije ge roepen t£ worden. Onlangs heeft er een openbaar onderzoek plaats ge had de aartsbisschop en de voornaamste Boijarei) hebben met geestdrift deze plegtigheid bijgewoond; de vorst heeft deze vergadering mede met zijne tegenwoordigheid vereerd. Den 12 september. Brieven van Andrinopel van den 31 augus tus melden, dat eene Grieksche bevolking van omtrent 1500 zielen, welke het eiland Imbro, in de nabijheid der Dardanellen gelegen, be wonen door eene groqte partij Turken zijn vermoord. Men zegt niet welke de oorzaak van dit voorval is geweest, maar men veronderstelt dat men dezelve zoeken moet in den indruk welke de tijding van de conventie der mogendheden van den 6 julij bij de Turken heeft te weeg gebragt. RUSLAND. PETERSBURG den 21 september. Heden morgen ten half vier uren is H. M. de keizerin Alexatidra zeer gelukkig bevallen van eenen prins, die den naam van Konstantijn heeft ontvangen. Deze gebeurtenis is da delijk aan de ingezetenen van Petersburg bekend gemaakt, dooreen sal- Vo van 301 kanonschoten, van de wallen der forteres. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 3 cctober. Wij hebben gisteren de berigten uit Lissa bon van den 24 september ontvangen. Sedert de prinses-regentes van de naderende komst van don Miguel gehoord heeftheeft zij zich in naauwere betrekkingen met hare moeder ingelatenen al hare popula riteit verloren. Bij eene groote revue over de Engelsche troepen op den 20, welke zij te paard bijwoonde, werd zij koel door het publiek ontvangen dat ook omtrent de Engelsche troepen zich koel toonde als welke thans slechts schijnen tot steun der koninklijke familie te strekken. Kapiten Parry is van zijne laatste Noord-pool expeditie terug op de hoogte van de Orkney eilanden van de Ilecla aan wal gestapt zijn de is hij hier zaturdag aan de admiraliteit aangekomen, waar dien ei gen dag ook over Livcrpool zijn aangekomen kapitein Franklin en dr. Richardson. Het schijnt, dat men, na deze nieuwe mislukte proef neming, eindelijk zal begrijpen dat er genoeg geld opgeofferd en genoeg gevaar en ongemak door onze wakkere zeelieden doorgestaan isin de vruchtelooze onderneming om eenen doortogt aan de Noord-pool te zoeken. FRANKRIJK. PARIJS den 3 o'ctober. De Monitcur meldt heden het navolgende Men schrijft van Corfu den 9 september, dat de Turksch-Egypti- sche vloot, ten getale van iqo schepen, waarvan de helft uit meestal Oostenrijksche transport-schepen bestaatte Navarino is aangekomen. Nog meldt mendat de Grieksche gouverneur (men leze gouver nement), den 3 september, het voorstel tot eenen wapenstilstand, wel ke, ten gevolge eener conventie van den 6 julij, was gedaan, heeft aangenomen." NEDERLANDEN. BRUSSEL den 4 october. De overeenkomstden 18 junij 11. te Ro me door de wederzijdsche gevolmngtigden geteekend en gesloten, en den 25 julij door Z. M. den koning bekrachtigd, is hier thans in de Latijnsche en Fransche talen, waarin zij oorspronkelijk opgesteld was, te gelijk met eene Nederduitsche vertaling, ofiicicel publiek gemaakt, bij koninklijk besluit van den 2 dezer waarbij de bekendmaking en af kondiging bevolen wordt, met verklaring, dat E. M. gezegde overeen komsten elk artikel daarin vervat, goedkeurt, en verder, dat een en ander is aangenomen, bekrachtigd en bevestigd, belovende dat hetzelve, volgens form en inhoud, zal worden ten uitvoer gelegd en nagekomen. (Aw volgtin de opgave der stukkende overeenkomst zelveuit drie artikels bestaanaedoch daar die reeds uit ons vorig No. is bekendla ten 4' ij dezelve achterwege Nog is op heden te gelijk met opgemelde stukken publiek gemaakt een ander koninklijk besluit van den 2 dezer, waarbij bepaald wordt hetgeen volgt: „Art. 1. De bulle den 16 der kalenden van september 1827, te Rome afgevaardigd en bevattende de bekrachtiging der overeenkomst, tusschen ons en den pnussclijken stoel den >8 junij 1827 aangegaan zal worden afgekondigd, zonder echter goed te keuren, de clausen, for mulieren of uitdrukkingen in die bulle voorkomende en die strijdig zijn, of zonden kunnen wezen met 's lands wetten. 2. Gemelde bulle zal in de Latijnsche Ncderlatidschc en Fransche" talen in de registers der permanente commissie uit den raad van state voor de zaken van de lloomsch-Kntholieke eeredienst overgeschreven., en daarvan door den secretaris dier commissie melding worden gemankt op het origineelzullende d je zelfde bulle almede in voornoemde talen geplaatst worden in het staatsblad." De bulle, waarvan in dit laatste koninklijk besluit gesproken wordt, behelst verschillende bepalingen ten gevolge van de overeenkomsten hare van toepassing rnnking op de Noordelijke provinciën, noodzakelijk geworden; en stelt vooreerst, met overeenstemming van Z. M. den Ko ning, vast, dat, behalve de vijf thans bestaande bisschoppelijke stoelen, nog drie andere zullen worden hersteld of op nieuw opgerigtzoodat het koningrijk der Nederlanden in acht bisdommen zal zijn verdeeld, en et- in hetzelve een gelijk getal kathedrale kerken zal zijn gevestigd waar van de eene, die van Mechelen de Metropolitaneen de 7 overige, die van Luik, Namen, Doornik, Gent, Brugge, Amsterdam en's Her togenbosch (de drie laatstcn nieuwe bisdommen)de onderhoorige of Suffragane kerken zijn zullen terwijl het bisschoppelijk grondgebied der bisdommen, in gezegde bulle, slechts in het algemeen bij provinciën aangeduid wordtals volgtVoor de Metropolitane kerk te Mechelen de provinciën Zuid Braband en Antwerpen; voor het bisdom van Luik, de provinciën Luik en Limburg; voor het bisdom van Namen de pro vincie Namen en het hertogdom Luxemburgvoor het bisdom van Doornik, de provincie Henegouwen; voor het bisdom van Gent, de provincie Oost-Vlaandercnvoor het bisdom van Amsterdam de pro vinciën Holland, Utrecht, Overijssel, Vriesland, Groningen en Drenthe; voor het bisdom van Brugge, de provincie West-Vlaanderenen voor het bisdora van 's Hertogenbosch de provinciën Noord-BrabandGel derland en Zeeland. Bij elke kathedrale kerk zal een kapittel zijnen aan elk derzelve, zoowel als aan eiken der bisschoppelijke stoelen een behoorlijk en vast inkomen verzekerd worden. Zullende al wat verder betrekkelijk is tot meer naauwkeurige omschrijving der bisdommen of tot meer volmaakte organisatie der bisschoppelijke stoelen of der kapit tels in het koningrijk der Nederlanden, door nadere apostolische brieven onverwijld worden vastgesteld. Voorts wordt in deze bulle gesproken van de bevoegdheid der kapit tels van de bisschoppelijke kerken, om, bij vacature van den aarts- bissehoppeüjken of eenen der bisschoppelijke stoelen de kanunniken der openstaande kerk op te roepen tot de verkiezing van eenen nieu wen aartsbisschop of bisschopen zulks alles overeenkomstig art. 3 der overeenkomstmaar Zijne Heiligheid behoudtvoor deze eerste reis zich voor om de kerken in het Rijk der Nederlanden van herders te voor zien gelijk hij ook voor zich en zijne opvolgers zich eveneens voor behoudtom, wanneer door de uitgestrektheid der bisdommen de bis schoppen de hulp noodig hadden van personen, die zelf daartoe het bisschoppelijk karakter zouden moeten bezitten aan zoodanige bisschop pen naar mate Zijne Heiligheid zulks noodzakelijk mogt oordeelen, coadjutoren of hulp-bisschoppen toe te voegenaan welken Z. M. de Koning in dat geval eene bezolding overeenkomstig hunnen staat zal toe leggen. Wijders bewilligt de Paus in deze bulle, dat de aartsbisschop en elke bisschop alvorens zijne bediening uit te oefenenin handen van Z. M. den Koning, en de geestelijkheid der tweede orde in handen der bur gerlijke door Z. M. aangewezene overigheid, den navolgenden eed af- legge Ik zweer en beloof bij God op de heilige evangelien gehoor zaamheid en trouw aan Z. M.-den Koning der Nederlanden, mijnen wet tigen vorst. Wijders beloof ik geene verstandhouding te zullen hebben; geenen raad te zullen bijwonen; tot geene verdachte verbindtenisnoch binnen noch buiten 's Rijks die nadeelig aan de openbare rust is, te zullen behooren en wanneer ikin mijn bisdom of eldersontdek dat er iets ten nadeele van den staat mogt gesmeed wordendat ik hetzelve aan mijnen heer den Koning zal bekend maken." De bisschoppen zullen volgens deze bulle de vrije benoeming heb ben van hunne vicarissen-generaalen zorgendat in de seminarien een aantal kweekelingen, overeenkomstig de behoefte van elk bisdom, op gevoed en opgeleid worde; dat in de seminarien niet alleen in geeste lijke, maar ook in wijsgerige vakken en in andere onderwerpen, die met kerkelijke zaken in verband staan onderwijs gegeven wordedaartoe alle die leerstoelen in de seminarien oprigtendc, welke zij tot een vol ledig onderrigt der geestelijken zullen noodig oordeelen verblijvende aan de bisschoppen zoowel het opnemen als het verwijderen uit de se minarien en de keus en afzetting der regenten en hoogleeraren vrij. Metgeen tot de oprigting en onderhoud der seminarien zal noodig we zen, zal, zoo als in de bulle hier bijgevoegd wordt, goedgunstig ver leend worden door Z. M. den Koning, die door zijnen buitengewonen gezant betuigd heeft, als een edelmoedig vorst, behoorlijk te willen voorzien in alles, wat tot het geestelijk onderwijs vereischt wordt. Eindelijk zullen, volgens deze bulle, de bisschoppen, wanneer zij zullen zijn ingesteld, overgaan tot eene nieuwe omschrijving der pasto rijen waar zulks zal vereischt worden, en in dezelve waardige en be kwame priesters plaatsen terwijl Z. M. de Koning, naar luid der be palingen van art. 17 der overeenkomst van 1801 door koninklijke edel moedigheid, ook in het onderhoud van alle pastorijen zal voorzien, welke bij de nieuwe omschrijving der pastorijen zullen moeten worden benoemd. r Zijne Heiligheid vleit zich ten slotte, in deze brille, dat er onder de R. K. van het koningrijk personen zullen gevonden worden, die een mildadig gebruik zullen maken van de vrijheid, welke hun bij art. 15 der overeenkomst van 1801 gelaten is, om de kerken te bevoordee- lenterwijl de goede gezindheid van Z. M. bij Z. H. geen twijfel doet ontstaan, of Z. M. zal het vermaken van fondatien of geschenken, wel ke ten voordeele van die kerken mogtcn geschieden, zoowel als het ver werven van goederen door gemelde kerken inwilligen. Het bekend dagblad van Luik, le Courtier de la Mettse'tvvellc de conventie, benevens een afschrift van de allocutie, met welke de Fans dezelve in het geheim consistorie van den 17 september heeft be kend gemaakt, uit Rome heeft -ontvangen, betuigt zijne bijzondere vreugde over den inhoud derzelve, en begint de mededeeting van een en ander met de woorden leve Willem I. leve Leo XII. De Paus heefc het consistorie in.deze- aanspraak doen opmerken dat de jonge lieden, welke tot den priesterstand worden opgeleid door geene wet worden vcrpligt do lessen te volgen .van het Collegium Philosophicumen dac zji zullen worden onderwezen op zoodanig eene wijze, ais de bis schoppen dit goedvinden. De Paus vertrouwt datmet deze conven tie, de Nfilerlandschc. kerken u-ia den treurigon toestand, in welken het ongeluk haar had gestort, zullen hertijzen, en verklaartdat hij dit.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1