MIDDELBURGSCHE ANT. N". 120, Zaturdag den 6 October. NJE UIFSTIJ DINGEN. ITALIË. I"FLORENCE don 17 september. Gisteren ié de Protestantsche ka- pel, op eene gepaste wijze, door den leeraar Colomb ingewijd. Men Iiee'ft thans ook de zekerheid bekomendat aan de Protestanten een bijzonder kerkhof wordt toegestaantot welks inrigting de koning van Pruissen eene aanzienlijke som ten geschenke gegeven heeft. De leeraar dier gemeente ontvangt van dienzelfden vorst eene toelage bij zijne jaar wedde. Tot dusverre moesten de lijken der Protestanten te Livorno be graven worden. De Protestantsche gemeente alhier is vrij talrijk, en bestaat grootcndecls uit Zwitsers. DUITSCMLAND. 'FRANKFORT den 30 september. Men spreekt op nieuw van het sluiten van den vrede tusschen Rusland en Perzie, en men wil, dat verscheidene korpsen die naar het leger van den Caucasus op rnarsch waren, order hebben gekregen om halt'te maken. Uit de berigtbn van Odcssa, van den 10 dezer, blijkt, dat men, van de zijde van Rusland, zich voorbereidt, om, in geval het I urksche gouvernementten gevolge der in werking brenging van het traktaat van "den 6 julij dezes jaars, dwaas en onbezonnen genoeg mogt zijn om zich -daden van vijandelijkheid te veroorloven, die cenen openbaren oorlog on- vermijdetijk zouden maken, alsdan Turkije ook te land te kunnen aan tasten. Men heeftnamelijkeen gedeelte der in het gouvernement Odessa zich bevindende permanente magazijnen mobiel gemaakt, en aan het hoofd der admiifistratien voor het onderhoud der troepen en voor de r hospitalen de burgerlijke beambten door militaire chefs vervangen. Met korps van Wittgenstcin móest zich zamentrekkenen in den loop van 'september aanmerkelijke versterkingen van lrgte kavallerie,, rijdende ar tillerie enz. ontvangen; reeds was eene divisie huzaren, welke eigen lijk tot het korps van-Satiren behoorde, van Orel te Kischenew aan gekomen. Van de vloot van SewasfOpOU waren ook reeds 2 fregatten en 3 brikken te Odessa ten anker gekomen. Voorts wachtte men bin nen kort den keizer zeiven om zijne armee in Bessarabie in oogenschouw te nemen. In weerwil echter van deze toebereidselen, en niettegenstaan-c de men er tevens berigt had dat de Turken de garnizoenen en het mate rieel iu hunne vestingen gan den Donau zeer versterktenkon men t<^ Odessa maar niet gelooven aan eenen nabijkijnden oorlog met de Turs ken, waartoe bovendien ook het jaargetijde wat ver gekomen was. Bij een manifest van den keizer van Rusland, van den 7 dezer, is eene llgtiiVg van 2 man over elke 500 zielen door het geheele rijk, be volen met bepalingdat reeds op 1 november aanstaande met deze lig- ting een begin moet worden gemaakt, en dat de te ligten manschappen niet onder de 18 en niet boven de 35 jaren oud zullen mogen zijn 'terwijl ook de Joden, welke men tot hiertoe van de krijgsdienst ver schoond had, 'van nu af aan zich aan'denzelven zullen moeten onder-; werpen. Van Weetien schrijft men, dat van wege het ministerie van buiten-, laiidsch'é zaken cenen courier met depeches aan den baron van Otten- 'fels, den Oösteni-ijkschcn 'gezant te Konstantinopelafgezonden wasv cn dat die courier in last had 0111 den grootsten spoed te maken. F 11 A N K R R K. PARIJS den 30 september. Volgens de laatste berigtcn van de Spaanschej grenzen, is Girona öp'nieuw door.de insurgenten geblokkeerd en heelt xle,generaal Caragol, met ecnige andere opperhoofden der misnoegden, 'maatregelen genomen om de plaats naauwer in te sluiten ook zijn er be velen gegeven tót het maken van. een weg langs de Tec, ten einde: men Van of 'naar Barcclona gaande Girona niet zal behoeven te passeren. X)c kommaiidaut der oprocrigon te P0^11-Major heeft aan den conducteur der diligence doen wetendat 'hij te Sarria moést overnachten en niet meer xe Girona binnen gelaten zou worden. Dé rebellen hebben aan de inwoners der dorpen op de kust nabij Girona op doodstraf veïho'den omlevensmiddelen te zenden naar de' .eilanden Mcdaseene versterkte positie hij den ingang der golf van Roses. De hoófdtn der oprocrigen doen alles wat iij hun vermogen is om volk aan te werven en hunne bendén te versterken tot nog toe hebben ■het decreet van" den koningde 'herderlijke brieven der bisschoppen uocii dé pioclamatién der inunicipnüteiten welke 'men overal in Kata- lonie rondgestrooid heeft, weinig tot herstel der rust uitgewerkt, daar jde iusurgenten alle die vermaningen in den wind slaan. De onder-koning van Navarre beijvert zich, met overleg van den 'Franschén generaal die te Pampeluna het bevel voert, om in die plaats éli hare omstreken de rust te handhaven, Verscheidene hoofden van guc rillas en andere personen haddente Estella eene vergadering gehou denom een Opstand te bewerkendoch de Navarrezen schijnen daar toe niet gezind, Indien de bekende .Santos-Ladron zich niet aan het hoofd stelten deze schijnt daartoe weinig genegendaar hij verklaart heeft -zich met gecne staatszaken te willen bémoeijen. Men gelooft dat de misnoegden iu Navarre nu het oog hebben op Juanitoals hun aarivoerdér. Tc Bilbao heeft de regering bevolen dat alle de inwoners de wnpe nen zullen opvatten 0111 zich tegen de opstandelingen te verzetten. Men gelooft nietdat het oproer naar de Baskische provinciën zal overslaan. Op de Fransche grenzen zijn de stelligste orders gegeven om geene wapenen, ammunitie nocli kleedings- of eqnipementsstukken haar Spanje te zenden. Alle kisten en pakken worden op de grenzen geopend en naauwkeurig onderzocht. Te Pcrpigirair heeft de politie alle de gewe ren van kaliber bij de zwaardvegers- doen ophalen. Van Spaansch Cerdngnc heeft men droevige tijdingen. Alle personen die oenigzins bemiddeld zijn hebben hunne goederen' van waarde naar het Fransche grondgebied vervoerd. In Puycerda staan de meeste hui zen ledig. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 2 octobcr. Bij besluit van Z. M.van den 15 septem beril,, is de burggraaf C. de IVaarnewijck (TEtigestkamerheer van Z. M. benoemd tot lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. Bij besluit van Z. M.van 26 september 11., is de heer van Bree benoemd tot directeur der akadetnie van schoone kunsten te Antwerpen en zulks in de plaats van tien heer IJenepisoverleden. 's GRAVENHAGE den 2 octobcr. Gisteren heeft alhier eene buiten gewone vergadering van commissarissen der Nederiands'che hnndcl-mnnt- schappij plaats gehad ten einde te beoordeelenwelke veranderingen er, naar aanleiding van de wijzigingen, welke de artikelen van overeen komst hebben ondergaan, thans inde verschillende reglementen moeten worden gemaakt, en tevens, opdat door commissarissen de commissie benoemd zou worden, welke in het jaar 1828 voor de vergadering van den raad de balans zal onderzoeken. DORDRECHT den 3 october. Het volgende is een uittreksel uit een' particulieren brief, gedagtcelcend CuRAf ao den 30 julij 1827. De vestingbouw alhier gaat met rassche schreden voort. Aan dén Oostkant der haven staan reeds 4 flanken en aan den anderen kant a flanken, met de kasematten, kruidkamers en laboratorium voor de artil lerie, zoodat wij nu reeds meer defensie bobben dan wij immer hebben gehad. Deze vestingbouw is eene bron van welvaart voor Curapao, dewijl dezelve vele voordeelen aan de ingezetenen verschaft. De mais-oogst is zeer gunstig uitgevallen en heeft de planters geheel opgebeurd. v De heer bergraad Stift en de heer IVistdoor Z. M. den Koning herwaarts gezonden om de goudmijn op Aruba te onderzoeken hebben zich eenigen tijd op dat eiland opgehouden en worden van daar terug gewacht; het is te hopen dat zij hunnen arbeid met eenen gunstigenuit slag zullen bekroond ziencn dat zij daarna op Curapao ook goud zilver of andere metalen in die ruime mate mogen ontdekken dat het waar dig zal zijn met de opdelving voort te gaan. Aruba is in dit opzigt een wonderland, daar het welligt schatten in deszclfs ingewanden verborgen heeft die het tot nog tóe slechts in kleine hoeveelheid heeft: doen vin den. I11 den beginne heeft men veel goud gevonden, doch daarna min der iiitusschen heeft men gestadig gearbeid en altijd iets gevonden zoodat men daaruit moet besluiten dat het aan kunstmatige bearbeiding van den grond ontbroken heeft, welke nu zal plaats hebben." MIDDELBURG den 5 october. Thans ziet het licht het, op den 18 junij 11.gesloten concordaat tusschen Z. M* den Koning der Nederlan den en Z. H. Paus Leo XII. Hetzelve bevat deze bepalingen. Het concordaat van iSor, tusschen Paus Pius FII cn het Fransche 'gouvernement, in kracht in de Zuidelijke provinciën van het koningrijk, zal van toepassing zijn op de Noordelijke provinciën. Elk bisdom zal dcszélfs'kapittel en seminarium hebben. Wanneer een aartsbisschoppelijke of bisschoppelijke zetel komen te vaceren, zullen de'kapittels der vacante kerken zorg dragen om, bin nen de maandte rékenen van den dag der vacatuurter kennis van Z. M. te brengen de namen der kandidatenbehoorendc tot de geeste lijkheid van het koningrijk der Nederlandenwelke zij waardig en ge schikt zullen geoordeeld hebben om de aartsbisschoppelijke of bisschop pelijke kerk te besturenen in welken zij de vereischte vroomheid, zui verheid en voorzigtigheid bij de wetten der kerk gevorderdzullen erkend hebben. Z. M. behoudt nogtans het vermogen om de kandida ten te verwerpen. De Paus zal infbrmaticn inwinnen nopens den staat der kerk en de hoedanigheden der kandidaten, en hun vervolgens de canonique aanstel ling op de gebruikelijke wijze geven. Z- Heil. zal aan het kapittel het vermogen erkennen om tot eene nieuwe keuze over te gaan. Behalve de metropolitaansche en aartsbisschoppelijke kerk van Me- chelen, en de oude zetels van Luik, Namen, Doornik en Gent, znUen er drie nieuwe bisschoppelijke zetels zijnte- Bruggete Amsterdam en s Hertogenbosch. Het bisdom van 's Hertogenbosch zal bestaan uit de provinciën Noord-Braband Gelderland en Zeeland. Voor liét hooge onderwijs der geestelijkheid zullen de bisschoppen geraadpleegd worden in de benoemiug der kandidaten voor het profes soraat. Z. M. heeft, bij besluit van 2 8 september 11., de heer en Reyphins en Dotrenpe benoemd tot lécïen der commissie, ingesteld bij besluit van j<5 september 1815, en gelast bij besluit van 17 september 11. om te ad- iseren nopens de te nemen maatregelen ter uitvoering van de op 18 junij 11. met den Heiligen Stoel geslotene overeenkomst. De heer van Ghert is bij dat zelfde besluit van 28 september II., benoemd tot se cretaris van opgemeide commissie, in de plaats van den heer Lortige die zijn eervol ontslag bekomen heeft. Die commissie is thans zamen- gesteld als volgtde heeren A. G. RaouxL. A. Reyphins en J. F. baron de 'Gaimér '<f Ethèvtïleleden van den staatsraad de heeren ridder B. de BouziesT. Dotrenge en P. A. van Meeuwenstaatsraden in bui tengewone dienst, en de referendaris P. G. van Ghertals secretaris. Door Z. M. zijn benoemdbij het collegium philosophicuinde heer Tanssenspastoor te Augisin de provincie Luik, als hoogleeraar en de heeren van Kesselpastoor te Daviin de provincie Namenen Jansen pastoor te Lcyen als onder-regenten. Z. K. II. de Prins van Oranje is den 3 dezer, ten ir uren des voórmiddagsvan Brussel naar het kamp van Ravels vertrokken, gelijk mede H. K. H. de Prinses, Fredcrik.drie uren vroeger is de generaal baron Consthnt Rcbecque derwaarts afgereisd. Van Brussel den 3 october schrijft men: „Men zegtdat de nieu we regterlijkë organisatie niet dan met 1830 zal worden ingevoerd, ten einde gelijkelijk te werken met het tienjarig budget, cn dat te dier tijd insgelijks de nieuwe wetboeken van kraclu zullen kunnen zijn. Men voegt hier bij, dat de vakante plaatsen bij de regterlijke magt niet dan ter zelfdcr tijd zuilen vervuld worden, ten zij in dringende noodzake lijkheid." Volgens berigtenonder Madrid den 20 september had de generaaj Monet den 14 te Conca del .Tren (eene grootc vallei, een uur van Tarragona) een gevecht geleverd, in 'twclk twee paarden onder hem gedood, en hij kompleet geslagen zou zijn. De rebellen hadden twee regementen koninklijke troepen tot in Tarragona teruggedreven waar zij dezelve hadden ingesloten; zij belegerden in dat oogenblik die vesting. Men verzekert, dat de tijding van dit gevecht, gevoegd bij die van de desertie van meer dan een derde der koninklijke troepen tot de insurgen ten den koning hebben doen besluiten ten spoedigste te vertrekken. Do opstand in Kiualonie was thans niet bij bendenmaar in massa.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1