MIDDELBURGSCIIE COURANT. N°. 119. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. DU1TSCHLAND. HAMBURG den 25 september. Men schrijft uit Pccersblirg, dat, den 9 dezer maand, de heilige doop is bediend geworden aan de jonggeboren grootvorstin Cntharina Michailowna. Twee dagen te vo ren had de keizer, vergezeld van de keizerlijke familie en vele hooge amb tenaren' den' bersten steen gelegd voor eene zegeboog ter eere van de Russische garde, wegens de uitstekende diensten, welke zij, in de veld- tógten van 1813 tot 1815, aan het vaderland heeft bewezen. Deze plegtigheid heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van 9000 man dier garde. Keizer Nikolaas heeft eene som van 100,000 roebels, uit zijne bijzondere geldmiddelen, geschonken voor de ongclnkkigen van Abo. De berigten omtrent den brand zijn in gccnen deele overdrevenzeven achtste gedeelten der stad zijn verbrandduizende menschen hebben alles verlóren. Den 20 september is de terugkecrende Russische vloot, onder be vel van den admiraal Seniavin, uit de Sond komende, de Oostzee in- gestevend. FRANKFORT den 27 september. Uit Triest wordt gemeld, dat ab daar brieven uit Konstantinopel waren ontvangen, welke inhouden, dat in die hoofdstad het gerucht liep, dat Napoli-di-Romania door de En- gelschcnin naam der drie mogendhedenin bezit zou genomen worden. De hoofdstad was niet zeer rustig en in geene zeer goede stemming. Men verzekerde, dat er troepen naar de Noordelijke grenzen van het rijk op marsch zouden gaan. Van de Egyptische vloot, welke Alexan- drie den 31 julij verlaten had had men niets nader vernomen. Van Corfu schrijft men, onder dagteekening van den 11 septem ber: Nimmer heeft op onze reede zulk eene levendigheid geheerscht, noch zulk een geregelde postenloop tusschen ons en de naburige Grick- sche eilanden plaats gevondenals thansnu de vloten der drie verbon dene mogendheden zich Zullen vereenigen. Gisteren kwamen alhier twee Russische fregatten aan, welke tot de achterhoede van het Russische smaldeel bchooren. De admiraal van Heiden heeft, met het overige der Russische zeemagt, naar men verneemt, wegens den oostenwind, regtsaf van Corfu afgehouden, en zal, voorbij Strivoli en kaap Spathi, naar Mi- lo stevenenom zich met de Engelsche en Fransche zeemagt te vereeni- gcn. Van de Egyptische vloot heeft men hier nog niets vernomen. Het schijntdat dezelve vati de op handen zijnde vereeniging der drie es kaders is onderrigt geworden, en getracht heeft, dezelve te ontwijken. Onze jongste berigten, ten minste uit Navarino, zijnde van den 6 II., stemmen daarin overeendat tot op dien dag niet een eenig Ttirksch of Egyptisch vaartuig, komende van Alexnndricin die wateren gezien is geworden. Men besloot daaruitdat de Egyptische vloot naar Alexan- GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 26 september. Handelsbrieven van Konstantinopeltot den 2 dezer maandgeven geene ongerustheid te kennen over de vei ligheid der personen of eigendommen van de zich aldaar bevindende En- gelscheningeval de staatsgebeurtenissen tusschen dit land en deszelfs bondgenootenten aanzien van de Porte, tot het*uiterste mogten koinen. Verder verneemt menen wel van goederhanddat het antwoord door den reis-effendi op de hem, door de drie verbondene mogendhe den, ter hand gestelde nota, door deze laatsten als definitief wordt be schouwd, en dat, voor zoo ver hun aangaat, het traktaat van den 6 julij reeds aangezien kan worden als in werking te zijn. De ambassa deurs der drie mogendheden hebben dadelijkna het ontvangen van het weigerend antwoord der Porteaan de drie vereenigde eskaders orders gezonden 0111 tot dadelijkheden over te gaan. Hoogstwaarschijnlijk zal het eerste voorwerp hunner bevelen geweest zijn de vloot, alsmede het konvooi van den pacha van Egypte. Intusschen bevestigt zich niet het gerucht, dat sommige leden der ambassades, met name de vrouwen en kinderen der afgezantenKonstantinopel reeds zouden verlaten hebben. Sommige brieven spreken niet eens van derzelver inscheping. Men meldt van Malthaonder dagteekening van den 22 augustus, dat the Albion en the Gcnoabeide vier-en-zeventigersdie reede ver laten hadden, oin zich, onder bevel van Edward Codringtonkomman- dant van de Britsche zeemagt in de Lavant, te stellen. SPANJE. MADRID den 19 september. In het bijvoegsel van onze courant van heden leest men het volgend Officieel artikel: De staats.diennar van gratie en justitie heeft aan den eersten secreta ris het volgend koninklijk bevel medegedeeld „De koning onze meester heeft goedgevonden, heden, aan den voor zitter van den koninklijken raad het volgende besluit toe te zenden „Willende in eigen persoon de oorzaken onderzoeken, welke den staat van ongerustheid hebben voortgebragtwaarin zich Katalonic be vindten overtuigd zijnde, dat mijne koninklijke tegenwoordigheid, tot herstel der algemecne rust in gemeld gewestveel zal toebrengenheb ik besloten, den 22 dezer maand, naar de stad Tarragona te vertrek ken, en zulks met een klein gevolg, en alleenlijk door mijnen staats dienaar van gratie en justitie verzeld aan wien de andere staatsdienaars hunne blieven zullen zendenten einde de loop der staatszaken niet verhinderd mogt worden. Ik laat op het Escuriaal de koningin mijne zeer dierbare gemalinbenevens de infantenmijne zeer beminde broe ders en ik begeef mij waar mij de behoeften van een gedeelte mijner beminde onderdanen roepenzonder dat eenige bedenking mij heeft kun nen tegenhoudenom dat voor mij geene opoffering te groot is wan neer het hun welzijn betreft. Ik hoop, dat alle besturen volkomen de pligten zullen vervullen welke luinnc posten huntot handhaving van den vrede en rust, en de gehoorzaamheid aan de wetten, opleg gen. Mijn raad zal hiervan kennis nemen en voor de onverwijlde afkondiging van dit besluit zorgen." Z. M. die, ingevolge bovengemeld besluit, den 22 het Escuriaal zal verlatenzal den 27 des avonds te Tarragona aankomen. Behalvo door den staatsdienaar van gratie en justitie, zal de koning door den den 4 October. kapitcin-generaal Zijner lijfwacht en door den kabincts-sccretaris vérzeld worden, welke drie personen in het zelfde rijtuig met Z. M. zullen zitten. De lijfwacht en 80 man grenadiers te paard zijn gisteren Vertrokken; zij begeven zich naar de verschillende plaatsen, alwaar Z. M. van paar- den. zal verwisselen en nachtverblijf houden. Men twijfelt er niet aan, of reeds vóór den 15 october zullen 20,000 man in Kathlónie en Arragon bijeen, en in staat zijn, om tegen de misnoegden op te trekkendievan hunnen kanthoewel zij groot e toebereidselen maken, niet schijnen te zullen standhouden; daar zij zonder slag of stootManrezn verlaten hebbenzoodra zij vernamen dat een korps van 800 man troepen der regering dezer stad naderde. De door hen gedane poging om zich van Tarragona. meester te rtin- kenis niet alleen vruchteloos geweestmaat heeft aan hunne aanhatw gers in de stad tot groot «nadeel gestrekt. Deze waren, bij de aanna- dering der misnoegden, in opstand geraakt en hadden zich van den ge* neraal Coupignidie in Tarrogona het bevel voerde, willen meester ma ken. Hunnen aanslag gemist hebbende, werden zij door een korps Vart 200 kanonniers met schroot beschoten hetwelk eene groote slag.ting onder hen aanrigtte. De misnoegden van buiten, ziende dat hun slag mislukt was, vlugtten met overhaasting, zes mijlen ver, zonder iets te beproeven om hunne aanhangers bij te staan. Te Tortosa zijn zij in tusschen gelukkiger geweest, daar zij er een bataillon van het 10de re- gement van liniehetwelk zich bij den generaal Manso ging voegen, genoodzaakt hebben in die stad weder binnen te trekken, NEDERLANDEN. GRONINGEN den 27' september. Van den 2t tot en met den j/' dezer zijn alhier geboren 13 kinderen, en overleden 2,3 personen. 's GRAVENHAGE den 1 october. Men verneemt, dat het naamloos geschriftdoor den boekhandelaar .7. den Ouden te Amsterdam uit- igegevcn ten titel voerendeAdres aan alle mijne Hervormde geloofsge- •nddtetiaan Z. M. den Koning zeer mishaagd heeften dat de schrijver van hetzelve aan Z. M. een smeekschrift heeft gezonden, waarbij hij td kennen geeft een innig smartgevoel te hebben dat deze zaak ter Zijner Majesteits kennis was gekomen en hoogstdeszelfs ongenoegen had ver wekt en verklaarthet geheel tegen zijn doel en wensch te zijndoor zoodanig een adres eenige scheuring of onrust in de vaderiandsche kerk .te verwekkenvoorts de stelligste verklaringen afleggende van zijne goede .bedoelingen, daar hij met leedwezen ziet, dat de' aangewende middelen eene tegen-ovcrgestelde opvatting ondergingenen dus zeker niet doel matig waren; de hoop betuigende, met deze verklaring onverminderd irt Zijner Majesteits goedgunstigheid te deelen, verzekering gevende, dat door hem niets ondernomen zal worden hetwelk den schijn hebben kan van 'de rust der kerk te verstoren. Op welk smeekschrift Z. M. goed gevonden heeft aan den rekestrant te kennen te geven, dar hoogsrdpzelvo zijn naamloos geschrift, onderden titel van; Adres enz., met ongenoe gen en afkeuring heeft gelezendoch niet te minin aanmerking nemende de betuigingen omtrent zijne bedoeling, gezindheden en leedwezendoor denz elven bij zijn opgemeld rekest gedaan, voor het tegenwoordigedeze voor hoogstdenzelven zeer onaangename zaak daarbij zal laten berusten in het vertrouwen, dat de rekestrant zich zorgvuldig zal onthouden van alles, wat de rust in de Hervormde kerk zal kunnen storen, en zich overeenkomstig de wetten en reglementen zal gedragen. Bij besluit van den 10 dezer heeft Z. M. goedgevonden de prb- raien. welke, bij besluiten van den 5 october 1823, no. 146, en 291 julij 1825, 110. 162, tot den 31 december laatstleden, voor het aan bouwen van zeil- en stoomschepen zijn toegestaan geweest, op nieuw uit te loven-voor den tijd van drie jaren, welke met den taatsten de cember 1829 zullen eindigen, en zulks op den voet en onder de voor waarden Wj voornoemde besluiten omschreven, met dien verstande echter, dat overeenkomstig het bepaalde bij artikel 292 der wet van den 26 augustus 1822 Staatsblad no. 38), iedere ton schcepsrnimte zal worden berekend gelijk te staan met anderhalf maal den teerling van de Nederlandsche el dat de verpligtingom de aan te bouwen schepen, gedurende zes jarenten dienste der Nederlandsche vaart te moeten be stemmen voor de schepen, naar aanleiding van het'tegenwoordige be sluit gebouwd, zal komen tc vervallen, en dienvolgens de borgstelling bij art. 4 van het besluit van den 29 julij 1825 "O- 162, voorgeschre ven dat de premien voor stoomschepen zullen worden uitbetaald tot een bedrag van vierden-twintigtwintig en zestien gulden per ton naar gelang van groote en dnbbeling dat de schepenzes honderd ton nen of daar boven grootbinnen een jaaren die van kleiner charter, binnen zes maanden, na het eindigen van den termijn, waarover bij het tegenwoordige besluit premien worden uitgeloofd, afgebouwd en van stapel gcloopen zullen moeten zijn, en dat eindelijkvan de schepen, welke sedert den eersten januari.! dezes jaars op stapel mogten zijn ge zet eij waarover men het genot der premie mogt verlangen binnen eene maand, na de dagteekening dezes, aangifte zal moeten zijn ge daan bij de administratie voor de nationale nijverheid. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den -2 october. Gisteren en heden zijn alhier ter reede gekomen UfUize de Bordeauxkapt. J. Darlan van Bordeaux naar Leuven met wijn. De Hrouw Alberdinakapt. II. K. Rentes, van Havre de-Grnco, met stukgoederen en de Meelzak, kapt. J. H. Witteveen van Christinestad met teer en houtwaren beide naar Antwerpen bestemd. Ook zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en sedert onze laatste van onze reede naar zee gezeild The Ann, kapt. J. Alexandre naar Rio-Jnneiromet stukgoederen 4 Saluciakapt. J. Grimson, naar Liverpool, met boomschors Antwerps J'acketkapt. G. O. Frederlko naar Huil, mee vlas en.wol jGecrtrude kapt. J. C. Lor einzeBrunswicftkapt. John Fish en la Belle AUiance kapt. O. A. Willnian, alle drie naar Londen; met boomschors; de Jónge Nikolaas, kapt. II. Peters, naar Liveipotlmet boomschors. u/nc rprnD-iTpkpprrl oonon nmlorpn utdv vüfl* Tnflrp_cl«.ffon nm Mn. rea of een der eilanden van den Archipel te bereiken."

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1