COURANT. N*. ii 8. MIDDELBURGSCIIE Dingsclag den 2 Octobcr. NIEUWSTIJDINGEN. *t* Do prijs dezer Courant is, in de drie maanden2 5o'tri franko per Dost f 2 j5. De A (hortenden worden berekend d i5 cents de regelmet uitzondering der Huwelijks- Geboorte- cn Dood- bekendmakingenwaarvan de prijs van x tot 6 regels is f x 5o, en voor lederen regel daarboven 25 cents. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie nuianden aangenomenen de betaling ge schiedt camp tont, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. Dooris wordt verzochtdat de inzending der Advertentienbehoorlijk op Formaat-zegel geschrevendes morgens vMr 10 uren geschiede, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil hebben geplaatst. ITALIË. LIVORNO den 14 september. De gisteren hier van Napels aange komene stoomboot heeft het berigt medegebragtdatbij haar vertrek van Napels aldaar de tijding was ontvangen van de aankomst des Rnssischcn eskaders in de wateren van Messina. DUITSCIILAND. WEENEN den 18 september. Volgens een schrijven uit Smirna van den 20 augustus, was een gedeelte van het Fransche eskader dat Al giers geblokkeerd houdt, ter versterking van het Fransche eskader in de Levantte Milo aangekomen welk eiland de verzamelplaats schijnt te zijn voor de drie ter uitvoering van het traktaat van 6 julij 11. ver- cenigdc eskaders. De Engclsche admiraal Codrington zou het opper bevel over de gezamenlijke vloot voeren. Die admiraal was door zijne tiisschenkomst geslaagd met de gemoederen in Napoli tot bedaren te brengen. Men zag het Russiesch eskader binnen kort te gemoet. Te Smirna bleef alles rustig, maar men was er niet zonder bekommering voor de toekomst. FRANKFORT den 25 september. Paul Bonapartede tweede zoon van Lucien is te Zantc aangekomen met oogmerk om in gezelschap van een jongen neef van lord Cochranc naar Griekenland te gaan. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 26 september. Zaturdag is te Chatham van stapel ge- loopen de George IV, een linieschip van-buitengewone grootte en van 120 stukken, zijnde voor 136 stukken geboord, Men verneemtdat bij de marine een plan bestaat tot het invoeren van verbeteringen in de beginselen der scheepsbouw, en dat alle de scheepsbouwmeesters van Zr. Ms. verschillende werven bij het bureau van marine ontboden zijn om deswegC hunne gedachten mede te declen. Uit partikuliere en handelbrieven uit Konstantinopelvan den 2 dezerscheen men er niet de minste ongerustheid te hebben over de veiligheid der Engelschen, die zich aldaar ophouden, in geval het met de politieke zaken tusschen de Porte en Groot-Brittanje tot een uiter ste moge komen. SPANJE. MADRID den 13 september. Het koninklijke gezin heeft gisteren St. JIdefonse verlaten, om zich naar het Escurlaal te begeven. De heer Lamb, Britsch gezant aan ons hofzijn verlof, hetwelk hij reeds lang verzocht hadbekomen hebbendeis heden nacht over Frankrijk vertrokken. Van Rome is een renbode aangekomen met brieven, welke, naar men zegt, in zeer minzame uitdrukkingen vervat, en geschikt zijn om eene toenadering tusschen de beide hoven te bewerken. F R A N K R IJ K. PARIJS den 24 september. De jonge prins van Metternich isals buitengewone renbode, binnen deze stad aangekomen. De Oostenrijk- schè gezant heeft daarentegen een renbode naar Wcencn afgezonden. Het ministeriele avondblad deelt de belangrijke tijding mede, dat de opening van de kamers waarschijnlijk niet voor februarij zal plaats hebben. Het ministerie zal alzoo nog eenen geruimen tijd hebbenom dcszelfs plannen, onder bescherming der censuur, tot rijpheid te doen komen. Volgens onzen Monitcur schijnt men hier geen twijfel hoegenaamd ce voedenof de opstand van Katalcmie zal nu onverwijld een einde nemen; cn bij zooveel vertoon van magt schijnt daaraan ook niet meer getwijfeld te kunnen worden reeds heeft een der voorname hoofden van den opstand, de bisschop van Vicheenen brief aan den koning gezondenZ. M. meldendedat hij alleen zich had laten welgevallen lid der opperste junta van de insurgentcn te worden, ten einde daardoor in staat te zijn om veel kwaad voor te komen. Een jong mensch schoot onlangsop eene der landgoederen van de familie Borely d'Isoard, een vogel, tot liet geslacht der kwikstaarten behoorende, maar hoe verwonderd was hij, toen hij hem opraapte en on der zijnen vleugel een klein stukje papier ontdektewaarop dit vier re- gelig versje gelezen werd Deja Pé teint pour nous la dernilre espórance Biemót va succomber Pétendard de la foi Óiseanseis plus heitreux qtie moi Fa puisses tu revoir la France. Acropolisle 2 avril 1 827. dat is: De laatste straal van hoop zien wij ons reeds ontvlien; DC' standaard van 't geloof zal eerlang moeten bukken Mogtvogelmogt het u gelukken Wat mij niet valt te beurt, eens Frandrijk weer te zien. Acropolis, den 2 april 1827. Aan de andere zijde las men in Grieksche letters: „Vlieg gerust weg: vlieg en leef voor de vrijheid, weldra zullen wij hier voor haar sterven! Acropolis enz." Dit briefje werd door den jager bewaarden aan den heer Porély president van het Grieksche comité, gebragt, dit was zoo goed als of hij het aan zijn adres bezorgde. De achtingswaardige ambtenaar, meende, bij nader onderzoek, in dit schrift, hetwelk door de kleinheid bijna on leesbaar was, dat van den jongen Philhelleen Molière te ontdekken, die door een beroemd generaal aan het Grieksche comité van Marseille aan bevolen was. ÏJ NEDERLANDEN. BRUSSEL den 28 september. De minister van justitie heeft bekend geimtókt, dat het vertrek van dcszelfs departement naar *s Gravenhage op den 5 october aanstaande is bepaalden dat overzulks alle brieven en stukken welke niet vóór of op den derden derzelve maand octobet bij hem te Brussel zullen kunnen aangekomen sijn, aan dcszelfs depar- tement te 's Gravenhage zullen behooren te worden afgezonden. Het gehoor des konings is gisteren buitengewoon talrijk geweest, en eerst ten 5 uren afgeloopcn; men gelooft dat het gehoor van aan staanden woensdag het laatste zal zijn, hetwelk Z. M. geven zal alvorens naar *s Gravenhage te vertrekken. >t Naar men verzekert moeten op 10 october aanstaande de bureaun van alle de ministerien in 's Gravenhage gevestigd zijn, waar de ope ning der bijeenkomst van de Staten-Generaalop maandag 15, october moet plaats hebben. De burggraaf du Bus de Gisignies, commissaris-generaal van Z. M, in Neerlandsch Oost-Indie, heeft, tot verzachting van het lot der over geblevene slngtoffers van de te Groningen geheerscht hebbende ziekte f 1000, en ten behoeve dergenen, die door de ramp van Ostendc on gelukkig geworden zijn500 gegeven welke sommen ter beschik king van de gouverneurs dier provinciën gesteld zijn. Het fregat van oorlog Kenau Hasselaar, kapit. van dert Loeffwas den 25 augustus 11. te Malta. De koning van Pruissen heeft 500 aandeelenieder van 500 daalders genomen in de Rijn West-Indische compagnie. Van Maastricht schrijft men, dat een schrikkelijke brand den 23 in de gemeente Beringen 53 huizen in de nsch gelegd heeft. Des na middags ten 2 uren is de brand in een huis bij de Diesterpoort begon nen en heeft den ganschen nacht door gewoed. De meeste afgebrande huizen waren van dennen hout. Eene groote menigte vee en al de on der dak gebragte veldvruchten zijn eene prooi der vlammen geworden. Van Elberfeid schrijft men den 23 dezer, dat te Schwelm een zeer groote brand ontstaan is, waardoor dien ochtend omstreeks 10uren aldaar reeds veertig huizen in de asch gelegd warenen de brand nog niet gebluscht was. De Katholieke kerkde pastorijde latijnsch* schoolde woning van den land- en stadsrigter cn verscheidene andere gebouwen zijn eene prooi der vlammen geworden. Gelukkig heeft voor zoover men weet, niemand hierbij het leven verloren. LEYDEN den 25 september. De nlgemeene verbetering van alle middelen van vervoerwelke sedert eenigen tijd heeft plaats ge had isbij het maken van nieuwe trekschuitenook in aan merking genomen. Op de veren tusschen Leyden's Gravenhage, Delft en Haarlem, worden volkschuiten van een verbeterd maaksel gevonden, waarvan het ruim met glasramen is voorzien, cn welke veel groo- ter gemak voor den reiziger geven, dan de schuiten van den ouden vorm. Ook is, sedert eenigen tijd, ingevoerd, dat de schuiten, tus schen deze stad en Delft cn 's Gravenhage varende nietzoo als ge woonlijk aan den Leydschen Dam behoeven te blijven liggenmaar worden doorgeschut, hetgeen den reiziger de moeite bespaart, van al daar van de eene schuit in de andere te moeten gaan, en de kosten, van zijne goederen te laten overbrengen. MIDDELBURG den 1 october. Door de commissie voor de statistiek in het koningrijk der Nederlatden is uitgegeveneene verzameling van tabellen over de bevolking, gedurende de jaren 1815 tot en met 1825; uit dezelve blijkt, dat de bevolking van het rijk, in 1815, bedroeg 5,424,502, en op het laatst van 1824 is geklommen tot 6,013,478. -7- Ten opzigte van de provincie Zeeland leveren die tabellen de volgende opgaven Bevolking: op den 1 januarij 1815, in dc steden, 36,784. ten platten lande, 74,324. totaal Geboren in het tijdvak van tien jarenin de steden van het mannelijk geslacht 8,114. van het vrouwelijke 7,751. 111,108, Ten platten lande: van het mannelijk geslacht 20,309. van het vrouwelijke 19,157. totaal Huwelijkenin gemeld tijdvak, 10,645. Echtscheidingen27. Overleden, in gemeld tijdvak in de steden van het mannelijk geslacht 7,345. van het vrouwelijke 7,185, 15,865. 39,4<?6. 55,331- Ten platten lande van het mannelijk gesjacht van het vrouwelijke -- 14,699. 13,207. totaal-. Bevolking: op 31 december 1824, in de steden, 39,924. ten platten lande 89,405. totaal secretaris der commissie, is eene I4,53o. =7,906. 42,436. 129,329. memorie Door den heer F.. Smits uitgegeven tot ontwikkeling der tabellen; in dezelve schrijft hij de ver meerdering der bevolking toe aan de volgende gedeeltelijk bepaalde en gedeeltelijk toevallige, oorzaken. De bepaalde zijn: 1. de vorderingen der geneeskunde en vooral de

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1