\m*r tiL MIDDELBURGSGIIE COURANT. N". 117. 1 Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. KT U R K IJ E. ONSTANTINOPEL den 31 augustus. Nota der Europesche ambassadeurs aan Z. Exc. den reis-ejfendi. De ondergeteekenden zijn van wege hunne respeccive gouvernemen ten belast0111 aan Z. Exc. den reis effendi de volgende verklaring te doen Gedurende zes jaren hebben de groote Europesche mogendheden niet opgehouden pogingen aan te wenden om de Verhcvene-Porte tot vrede lievende betrekkingen jegens Griekenland over te halen; doch deze po gingen zijn bestendig verijdeld geworden, en men heelt tusschen de Ver- hevene-Porte en Griekenland eenen vernielenden oorlog zien voortdu ren waarvan de trant rampen zijn geweest, wcl- K<WW, WT Wl"onvêra'ra»SP Zen voor den koophandel van alle de natiën hebben te weeg gebiagt, zonder dat het mogelijk is geweest te erkennen dat het lot van Grieken land, gedurende al dien tijd in de magt des Ottoinanischen rijks is geweest. De Europesche mogendheden hebben gevolgelijk hunnen ijver ver dubbeld en de aanzoeken vernieuwdwelke zij Vroeger gedaan hebben ten einde de Ottomanischc-Porte te bewegen om, met hulp hunner be middeling, een einde te maken aan eenen strijd, welke hunne eigene be langen vorderen dat niet langer behoorde voort te duren. De Europe sche mogendheden hebben zich met de hoop gevleid van tot eene ge lukkige uitkomst te gerakendaar zij de Grieken zeiven begccrig za gen zich op hunne bemiddeling te verlatendoch de Verhevene-Porte heeft tot 1111 toe geweigerd raadgevingendoor gevoelens van welwil lendheid en vriendschap voorgeschrevente hooren. In zoodanigen staat van zaken hebben de hoven van FrankrijkEngeland en Rusland zich verpligt geoordeeld, door een bijzonder traktaat, den regel te bepalen van het gedragdat zij besloten hebben te houdenten einde het doel tot hetwelk hen de wenschen en belangen der Christen mogendheden leiden, te bereiken. Ingevolge eene der voorwaarden van dit traktaat zijn de ondergetee- ltenden belast, aan het gouvernement van de Verhevene-Porte te verkla ren, dat de Europesche mogendheden, op nieuw en op eene stellige wijze, hunne bemiddeling aanbieden, 0111 een eindpaal aan den oorlog te stellenen door eene vriendschappelijke onderhandeling de betrekkin gen te regelenwelke in 't vervolg tusschen de beide volken moeten bestaan. „Bovendien stellen zij, en zulks mede ter bevordering van den ge lukkigen uitslag dezer bemiddeling, aan het gouvernement der Verhevene- Porte eene schorsing van alle vijandelijkheden jegens de Grieken voor, aan wie een gelijk voorstel op dit oogenblik wordt gedaan. Eindelijk hopen zijdat de divanbinnen den tijd van veertien dagen haar be sluit op eene stellige wijze zal doen kennen. De ondergeteekenden vleijen zich dat dit haar besluit overeenkoms tig de wenschen der vereenigde hoven zijn zalmaar zij achten zich verpligt van voor den reis-effendi niet te moeten verbergen dat eene nieuwe weigering, een ontduikend of onvoldoend antwoord, zelfs eene volstrekte stilzwijgendheid van de zijde zijns gouvernements de ver bondene mogendheden in de noodzakelijkheid zoude stellen om tot pwatregelen over te gaan die zij geschikt zullen oordeelen om een ein de te maken aan een staat van zakendie zelfs met de ware belangen van de Verhevene-Porte, met de veiligheid van den koophandel in tal- gemeen en met de ware rust van Europa onbestaanbaar zijn geworden.^ (get.) C. GtlILLEMlNOT, S. CANNING, RlBEAUPIEtUtE*' PORTUGAL. LISSABON den 8 september. Den 5, des avonds, is hier eene stoom boot van Londen aangekomen, welke depeches van het uiterste gewigt van Brazilië en Engeland heeft aangebragt. Den volgenden dag heeft de prinses-regentes haren raad bij een geroe pen en kort daarop zijn bijna alle de personen, die ter zake van de on lusten der laatste dagen van julij in hechtenis genomen waren, zonder vonnis of eenige andere formaliteiten, in vrijheid gesteld; ook is het bevel 0111 den generaal Stubbs voor een krijgsraad te doen verschijnen in getrokken en de burggraaf de Santaremminister van binnenlandsche zaken, heeft zijn ontslag bekomen en wel zeer onverwacht, daar hij juist bezig was met het geven van audiëntietoen hem de order der re gentes werd gebragt. Hij is door den heer Carlos Honorio de Gouvea Durao opgevolgddie ook bij interim het departement van marine waar neemt. Deze gebeurtenis en verandering in het ministerie geeft tot allerlei ge ruchten en gissingen aanleiding. Men verhaaltdat de heer Antonio Luis de Cunha, de nieuwe ambassadeur van Brazilië bij het Engelsch gou vejrnementte Londen aangekomen is met een eigenhandigen brief van «jeu Keizer-, «4j„ meester, aan den konijn van Rnjtebmd en datten ge-: volge van dit schrijven, tier nugelsch kabinet aan de regentes heeft doen weten, dat, zoo zij niét dadelijk de besluiten van den keizer van lira zilie ten uitvoer deer! leggen, het zijnen ambassadeur van Lissabon zou rerug roepen en alle betrekkingen van vriendschap .met Portugal zou af- 4 breken. Dc generaal George d'Avilezeen voorstander.der constitutie, is tot komroandant der provincie van Estramadura en van Lissabon aangesteld De post van intendant-generaal van politie moet nog heden in andere handen overgaan. Men verhaalt, dat de Engelschc ambassadeur sir William A'Court naar Engeland terugkeert, en door sir Charles Stuart vervangen zal worden De Engelsche linie-schepen IVellesley en JVarspite zijn dezer dagen op de Taag gearriveerd. D UI TSCHLAND. FRANKFORT den 22 september. Abo, de hoofdstad van Finland, is den 4 dezer door eenen geweldigen brand bezochtwaardoorop slechts 30 huizen 11a, geheel die stad, met alle hare kerken, universiteits- en andere publieke gebouwen, in de asch gelegd is. Meer dan 100 men schen zouden bij dien ramp omgekomen en 11,000 van alle huisvestin beroofd zijn. Dc algemeene brand-assurantie-compagnie te Stokhoim heeft, ten gevolge van dezen brand, 300,000 rijksdaalders aan atgébran den 29 September. de ingezetenen van Abo te betalen. in Denemarken heeft men den 8 dezer op vele plaatsen gelijk tijdig een buitengewoon schoon noorderlicht in het noord-westen ge zien, waaruit men eenen vroegen en gestrengen winter wil voorspellen. F 11 A N K R JJ K. PARIJS den 23 september. De Moniteur bevat, sedert eenigen tijd, tabellen van den vergelijkenden staat des Franschen koophandelsge durende 1825 en 1826, alsmede van den stand der commerciële be trekkingen, met ieder land in het bijzonder. Hieruit blijkt, dat de aanwas van den invoer van 1825 op 1826 voornamelijk is gekomen van Rusland, Zweden, Pruisscn, Portugal, Haïti en de Vereenigde Staten, en dat de landen waarnaar de uitvoer van Fransche producten het meest is toegenomen, zijn Zweden, Denemarken, de NederlandenPruissen, Oostenrijk, Egypte, Chili, Peru, het eiland St. Mauritius en dc Engel- ïc'üL Ssjr"\{^fi1i!êfhScI3fty,{irdSftr>"n de angbiaaeu tL,mtwoord op oen unei van dert Franschen generaal Gourgaud, die de dagbladen van Parijs heb ben medegedeeld. Sir Walter Scott meldt, dat al hetgeen hy in zijn Lqven van Napoleonnopens den generaal Gourgaud heeft gezegdis .gegrond op officiële stukkenwelke de minister lord Bathurst hem op zijne aanvrage, wel heeft willen doen medcdeelen. Verder verklaart hijdat hij dit werk uit eigene beweging heeft ondernomen en tot het schrijven van hetzelve geenszins door het Engelsche ministerie in aange zocht of aangesteld geworden. Sir Walter Scott voegt bij zijnen brief drie officiële stukken, ter staving van hetgeen hij nopens den generaal Gourgaud geboekt heeft. Sir Walter Scott merkt aan, dat het nu de zaak van den generaal Goiirgaud is om te bewijzendat deze stukken valschelijk opgemaakt zijn', indien hij verder wil 'ontkennen hetgeen van hem geboekt is. - In den Constitutionnel vindt men eenen brief, door den heer Ey- nard aan het Grieksche comité te Geneve geschreven, en waarin hij eenige uit Griekenland ontvnngene berigten voornamelijk betrekkelijk den heer Fabvier en de Engelsche en Fransche Philhellenenmede deelt. Volgens deze berigten zou de moedige verdediger der Acropo- lis, de kolonel Fabvier, geenszins bij de Grieken in ongenade zijn ge komen, maar integendeel, bij voortduring de achting van alle welge- zinéen dier natie genieten. Ook zouden de geruchtenaangaande de slechte verstandhouding en de plaatshebbende iniriguestusschen de Fransche en Engelsche Philhellenen, geheel van grond zijn ontbloot. Teti slotte van dezen brief beveelt de heer Eynard den kolonel Fabvier ten sterkste aan het Geneefsche comité aan, en weidt uit in den lof van dien krijgsmandie reeds Zoo veel voor Griekenland heeft opge offerd. Van de Spaansche grenzen meldt men het volgende: Be generaal Monetde opperbevelhebber van het koninklijk operatie- legér, heeft, ingevolge Zr. Ms. orders, eene amnestie doen afkondigen, waarbij aan alle oproerigenbehalve aan de hoofden der bendenver giffenis wordt beloofd, zoo zij voor den 25 dezer maand hunne wape- neri aan de militaire of burgerlijke overheid afgeven. *an Sarragossa schrijft men, dat aldaar een komplot ten voordeele der insffrgenten van Katalonie ontdekt is ten gevolge waarvan een twintig tal lieden in hechtenis genomen zijn, waaronder zich de generaal Aran Trijillo bevindt, i'ie tijdens de constitutie het hoofd eener bende was, benevens nog de kolonel Leon en een brigadier, welke beide ook in i8<i2 zich als hoofden der oproerigen hebben doen kennen, en 2 domini- katfer monniken. NEDERLANDEN. 1NTWERPEN den 25 september. De heer Heirstratenuitgever van eer tijdschrifttot titel voerende: Katholieke Mengelschriftenhetwelk in leze stad wordt uitgegevenis in hechtgnis genomen. Men zegtdat zuks geschied is wegens zeker artikel, in dat tijdschrift geplaatst, be trekking hebbende tot de zaak van den veroordeelden geestelijke Beulcns. IMSTEllDAM den 24 september. Het getal der geborenen van deit 17 tot en met den 22 de<terbeloopt in deze-stad 138 dat der ovfledenen 162, zoodat er 24 personen meerder gestorven dan gebo ren zijn. Van den 10 tot en met den 15 overtrof het getal der over- lccnen dat der geborenen met 136, zoodat de sterfte in de laatste da ge: veel minder is. MIDDELBURG den 28 september. Volgens berigten van Bayonne, te Parijs ontvangen, zou de koning van Spanje zich den 22 dezer naar Ktalonie begevenvergezeld van een' enkelen minister en een klein gc- vcg. De koningin was, gedurende 's konings afwezigheid, tot regentes aagestelden de infant don Carlos zou reeds den koning zijn vooruit geeisdom de berigtendoor de insnrgenten ten zijnen aanzien ver- speid te' logenstraffen. De graaf van Capo d'Istria is, op zijne reis van Londen naar Pa ri?, den 24 te Brussel aangekomen. Het besluit, wegens zijne zeven jarige Benoeming tot gouverneur van Griekenland, ziet thans het licht. BESTUREN Etr A DMINISTR /i TI EN. BEKENDMAKÏN G. BJRGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, in Jeeland, brengen bij dezen ter kennis van een iegelijk, dien zulks zode mogen aangaandat bij den Raad provisioueel zijn gearresteerd de „iggerRolIen der gewone en verhoogde Contributien voor de Dienst- doode Schutterij over den jare 1826, en dat deze Rollen tot en met der 13 October aanstaande, dagelijks, uitgezonderd des Zondags, op de Secetnrie ter iezing zullen liggepdes middags van 12 tot 2 uren, ten eirle een iegelijk in de gelegenheid worde gesteld zich met zijnen aan sla, bekend te makenzullende tevens op de Secretarie eene Bus zijn gejaatsttot den ontvaugst der reclntnntien welke de belanghebbenden zoden mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op voorschrevens Reien in Ie dienen. -fedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 27 September 1827. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. J. F. BljLEVELD, Secretaris. i —t "Z -i S V-a

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1