MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. ii 6. Donderdag den 27 September. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. TURK IJ E. KONSTANTINOPEL den 31 augustus. De tolken der drie mogend heden zijn gisteren bij den rcis-effendi binnen 'geweest om antwoord te ontvangen op ile nota, den 16 dezer aan de Porte overgegeven. De reis-effendi heeft hun gezegd dat de Porte geen antwoord te geven had, en dat haar manifest, vroeger door haar uitgegeven, (de weiger achtige verklaring van 9 junij 11.alles bevatte wat zij ter dezer za ke te zeggen had'.'" lieden hebben de drie ministers eene nieuwe verklaring overgegeven, houdende, naar men verneemt, dat, indien de Porte geen ander ant woord gaf, alsdan zou worden overgegaan tot de uitvoering der maat- regelen, door de drie verbondene mogendheden bij tiaktnat bepaald, en hebben zij ter zeiver tijd nieuwe instructien gezonden aan de eskaders der drie mogendheden, welke zich in de Middellandsclie zee bevinden. De drie bewuste ministers hebben tevens begrepen om gemerkt den tegenwoordigen staat van verbittering van het Turksche gouvernement, hunne vrouwen en kinderen te doen scheep gaande echtgenoote des Engelschen ambassadeurs is daarbij verzeld geworden door den gezant- schapsraad Turner en diens echtgenoot. Men gelooft dat zij naar Odes- sa zullen onder zeil gaan. De Fransche ambassadeur, graaf Guilleminotheeft zijnen schoon broeder den generaal Fernig als courier naar Parijs, en den heer de Valmy naar Smima gezonden, dén laatsten om den admiraal de Rigny te ver wittigen van hetgeen er voorgevallen is. Deze hoofdstad geniet tot heden nog de volmaaktste rustmaar het vertrek der echtgenooten van de drie ambassadeurs kan niet nalaten veel gisting te verwekken. De berigten uit Syravan den 22 augustus, spreken nog niet van de aankomst der uit Alexandrie op den 31 julij gezeilde vloot. DUITSCMLAND. FRANKFORT den 21 september. Van Weenen schrijft men, dat de Portngesche infant don Miguel een courier van Rio-Janeiro ontvangen heeften aanstalten maakt om naar Lissabon te vertrekken werwaarts hem de graaf van Lebzenterngewezen ambassadeur van Oostenrijk te Petersburg zal vergezellen. De Egyptische vloot, die den 31 julij van Alexandrie uitgeloopen is oin zich naar Navarino te begeven, bestaat uit schepen van Konstan- iinopel, Tunis en Egyptische, welke laatste op den Europeschcn voet gebouwd en uitgerust zijn, en den Franschen generaal Letellier, bene vens de Fransche officieren aan boord hebbenwelke de korvettendie te Marseille gebouwd zijn, naar Alexandrie hebben gebragt. Men wil, dat de geheele expeditie in een zoo slechten toestand isdat zij in alle gevallen niet dan na verloop van twee maanden tijds eenige militaire ope ratie zal kunnen ondernemen. Zeker schijnt het, daarenboven, dat de vloten der verbondene mogendheden maatregelen nemen zullen om Napo- li-di-Romanie en de overige versterkte plaatsen van Griekenland tegen een aanslag van de Turken te beveiligenhetwelk den togt der Egyp tische expeditie geheel nutteloos maken zal, terwijl Ibrahiin-pacha het in deze omstandigheden niet wagen zal een aanval op Napoli te be proeven. Te Konstantinopel liep een geruchtdat bij de Engelsche am bassade de tijding ontvangen was van eene volkomene nederlaag der Per zische armee op den regter-ocver der Araxeswaarbij de Perzianen veertig duizend en de Russen elf duizend man aan dooden en gekwet sten bekomen hadden. Deze opgaaf is allerwaarschijnlijkst zeer over dreven. GROOT-B PvITTANJE. LONDEN den 22 september. De heer Blaquiêreeen bekende vriend der Griekenheeft in de dagbladen een artikel doen plaatsen over den tegenwoordigen staat van oorlog in Griekenlanden over de waarschijnlijke gevolgen van den stap, door Engeland, Frankrijk en Rusland ondernomen. Ilij beschouwt het als zeker, dat de sultan ein digen zal met toe te gevenen dat weerstand van de zijde der Porte haar niets baten kan, daar noch de seraskier' noch Ibrahim-pacba den oorlog kunnen voortzetten indien hun door de maatregelen der gecom bineerde vloten alle toevoer van versterking en levensmiddelen afgesne den wordt, terwijl een Russiesch leger van honderd duizend man dade lijk de Pruth zal overtrekken, zoodra de Turken mogten besluiten den strijd te laten voortduren. Hij gelooft derhalvedat Ibrahim in den loop van den winter Morea zal ontruimen, en is overtuigd, datde hei lige zaak der Grieken eindelijk zal zegepralen. SPANJE. TVTArrRTri Niettegenstaande alle de door den ko ning genomene besluiten en bevelen, ontbreekt het tot nog toe aan de middelen om die te doen uitvoeren. In den raad der ministerszater dag door den koning voorgezeten, moeten depêches gelezen zijn van den generaal Monetwaarin deze zich beklaagt, in plaats van tien of vijftien duizend man troepen in Katalonie te vinden, er naauwelijks een genoegzaam getal gevonden te hebben om de dienst bij zijnen persoon te verrigten. Uit Arragon zijn van den bevelhebber aldaar mede dergelijke klagten ontvangen. Oudcrtusschen maken de insurgenten in Katalonie dagelijks nieuwe vorderingen. Zij zijn zelfs te Iluesca, eene stad, twaalf mijien van Saragossa gelegen binnengetrokkenen volgens de laatste berigten zouden de bisschop van Vich en de marquis de Puerto Bueno, schoonbroeder van wijlen den baron d'Erolles, zich bij de misnoegden hebben gevoegd en met vele andere rijke Kataloniers tot de autoriteiten behooren, die door hen zijn aangesteld. Morgen vertrekken van hier twee regemeuten der garde een naar Katalonie en een naar Arragon. FRANKRIJK. PARIJS den 21 september. Z. M. de koning is gisteren na den mid dag in zeer goeden welstand van zijne reis te St. Cloud terug gekomen. Pedcn heeft Z. M.in tegenwoordigheid van den dauphin den raad der ninisters gepresideerd. Volgens oud gebruik heeft de stad Amiens, bij gelegenheid van 's ko- tings bezoekaan Z. M. twee paar zwanen aangebodeneven als de stad Arras aan hoogsjdenzelven 48 brooden en even zooveel flesschcn Bourgogne wijn als hulde gegeven heeft. Van Perpignan schrijft men, dat de generaal Monet, dien door den Honing van Spanje het opperbevel over de troepen tegen de insurgenten opgedragen isden 1 o dezer te Barcelona is aangekomenna te Tarra- gona scheep gegaan te zijn, daar hij zijne reis te land niet had kunnen voortzetten. Dezen nacht is in de pakhuizen van de heeren Lefëvre cn Ilenri Cousinkooplieden te la Villette brand ontstaan. Bijna 1400 stukken wijn en sterken drank zijn gesprongen, in weerwil van de hulp welke van den beginne af aan door de spuitgasten van de plaats en spoedig ook door de van Parijs toegesnelden verleend is. Men is ondertusschen gelukkig genoeg geweest van de mededeeling der vlammen aan belenden de pakhuizen met olie en andere brandstoffen voor te komen. Volgens een onzer bladen zou het Spaansche gouvernement van den kant der prinses-regentes van Portugal de officiële mededeeling ont vangen hebben van de benoeming en aanstaande in functie treding van den infant don Miguel als regent van Portugal, en dien ten gevolge be vel gegeven zijn tot de ontbinding dér Spaansche armee aan de Portn gesche grenzen. BRUSSEL den 23 september. Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen, is gisteren avond ten 7111x11wederom uit het kamp van Ravels op het paleis van Laken aangekomen. In den loop dezer week zal Z. K. H. zich op nieuw derwaarts begeven. Men weetdat laatstelijk Z. K. H. de Prins van Oranje te Rijssel gehuisvest is geweest bij den lieer du Maisniel: Z. K. H. heeft bij zijn vertrek aan zijnen gastheer eenen ring van groote waarde vereerd 50 dukaten doen nitdeelen aan zijne dienstboden en 25 aan de man schappen die gedurende zijn verblijf voor het huis de wacht hadden. Herschijnt, volgens de instructie dier zaak, dat twee der gevan genen de auteurs zouden zijn van den brand in het tucht- cn werkhuis van Vilvoorden, en dat drie andere gevangenen mede sterk in de zaak betrokken zijn of ten minste er kennis van gedragen hebbenalle vijf zijn onder mandaat van depót. De verschillende ministerien maken zich gereed om naar 's Gra- venhage te vertrekken. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën hebben bekend gemaakt, dat voortaan alle de stukken, hunne departementen betreffendenaar 's Gravenhage moeten opgezonden wor den te weten die voor binnenlandsche zaken na den 4 october en die voor financien te beginnen van den 26 dezer maand. Z. M. heeft, bij besluit van den 17 dezer, de commissie uit deti staatsraad voor de zaken van de Katholieke ewedienst, ingesteld bij be sluit van 6 september 1815 permanent verklaard, met verdere bepa ling dat het getal der leden van die commissie zal kunnen vermeerderd worden; dat die heeren hun gevoelen zullen uitbrengen nopens de wij ze van uitvoering der nieuwe op 18 junij 11. tusscheti Z. M. cn den Heiligen Stoel geslotene overeenkomst, en dat zij hun advies zullen ge ven op alle stukken, welke hun tot dat einde door Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken zullen medegedeeld worden. Z. M. heeft onder anderen bij de armee benoemdtot president van het hoog-militair-geregtshofter vervanging van den heer F. II. Morrees die zijn ontslag in die hoedanigheid bekomen heeft, den heer .7. IV. II. Conradytot hiertoe advocaat-fiscaal bij gezegd hoftot ad- vocaat-ficaal bij hetzelve hof den heer P. Rastot hiertoe substitut-fis- caaltot adjudanten van Z. K. H. den Prins van Oranje, de majoors ,7. F. graaf Dumonccau van het regement huzaren no. 6en V. J. R. baron van Tuyl van Serooskerken van de divisie kurassiers no. 9. Nog heeft Z. M. benoemd Tot staatsraden in buitengewone dienst: mr. .7. Bondtte Amster. dain en den heer Th. Dotrengelid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Tot leden van het amortisatie-syndikaatde heeren: jhr. ,7. N. IVa- rin, P. F. Nicolaï, F. A. G. Fa/Ion, jhr. G. Clipford.7. .7. Iluyttens KtrretnansC. Le Hou, A. P. J. de Moor, jhr. D. HooftJ. Iluyde- koper en .7. P. de la Fontaine Schluiters. Tot lid van de permanente commissie uit het amortisatie-syndikaat, ter vervanging van wijlen jhr. IV. Pendorp van Marquettejhr. .7. AL IVarintot dus verre administrateur van de domeinen in het tweede ressort. BRUSSEL den 25 september. De graaf de Celles is gisteren van zij ne ambassade uaar Rome alhier aangekomen. GRONINGEN den 20 september. Gedurende de laatste zeven dagen bedroeg de sterfte alhier 20 personen; over dat zelfde tijdvak van zeven dagen in september van het vorige jaar steeg de sterfte tot 175. Wan neer men het getal der overledenen, gedurende deze beide tijdvakken, met elkander vergelijkt, blijkt daaruit genoegzaam, hoe ongegrond de verspreide geruchten zijn, dat te Groningen wederom die vorige epide mische ziekte zou zijn uitgebarsten. Dit wordt nog te meer bevestigd, wanneer men daarbij in het oog houdt, dat de sterfte, welke thans mer kelijk dalende is, zich, in den tegenwoordigen herfst, over een gelijk tijdvak van zeven dagen, op het allerhoogste vertoond heeft tot slechts 39. LEIJDEN den 23 september. De hoog eerw. hoog-gel. heer IV. A. van Hengel heeft het ambt van hoogleeraar in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool alhier aanvaard, met he; houden eener plegtige rede voering: de grammatica sacrarum litterarum interpretationedat is: over de letterlijke verklaring der Heilige Schrift. 's GRAVENHAGE den 21 september. Met het Russische schip Noe- poe, schipper Popen zijn alhier brieven ontvangen van de Nederland- sche bezittingen op de westkust van Sumatra, loopendc tot den 14 april 1827. Sedert de laatst van daar ontvangene tijdingen waren er goeue bijzonderheden voorgevallen; alles was in volkomen staat van rust.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1