MIDDELBURGSCHE p Ji Üi IJf COURANT. N". ii 5. Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSGHLANP. FRANKFORT den 18 september. liet Oostenrijkschc avondblad meldt stellig, dat de Egyptische vloot, sterk 89 zeilen, en aan boord hebbende 6000 man troependen 31 julij uit Alexandrie is gezeild het verzekert, dat die vloot, met de schepen, toen voor Navarino ten anker, vereenigd, een geheel van 120 bodems zoude uitmaken, doch het meldt nog nietdat dezelve de kusten van Griekenland heeft bereikt. GROOT-B II ITTANJE. LONDEN den 19 september. Zaturdag heeft men openbaar aange kondigd dat voor de rentbetaling van de Mexicaansche geldleening, Invallende op den eersten october aanstaanden geene fondsen voorhan den zijn. Daar men op het geineencbest Mexico het meest had ge bouwd er. men ook bij voortduring deszelfs geldmiddelen als in eenen zeer voldoenden toestand heeft willen doen voorkomenheeft deze om standigheid het krediet van Zuid-Amerika een hevigen schok gegeven. De heer Rocafuerte welke zich de meeste moeite heeft gegeven, om het krediet van Mexico bier te lande te verbeteren, verzekert, dat de vertraging der betaling alleen aan toevallige oorzaken moet worden toe geschreven. Een voerman, genaamd Sellers, geleidt sedert 35 jaren eiken dag de postwagen van Oxfort naar Cirencester en terug. Hij legt dus dage lijks 74 mijlen af. Men heeft berekend dat hij alzoo in een jaar eenén weg aflegt die den omvang der aarde te boven gaat, en dat hij reeds 942,760 mijlen, dus meer dan 35 maal den omvang der aarde, afgelegd heeft. frankruk. PARIJS den 18 september. Z. K. H. de dauphin is gisteren van St. Omer te St. Cloud in goeden welstand wedergekeerd. Eergisteren is de koning van St. Omer vertrokken en des namiddags te Arras aangekomen waar Z. M. uit zijne reiskoets in een open rijtuig gestegen is, om de stad binnen te rijden, hetwelk hoogstdezelve onder het gebulder van het geschut en het gejuich der inwoners gedaan heeft. Z. M. heeft er des avonds den schouwburg bezocht. De koning is ten uiterste te vreden geweest over de manoeuvres van de troepen in het kamp van St. Omer, en vooral over de batterijen veld-artillerie volgens het nieuwe stelselwier bewegingenen vuren met de grootste gezwindheid uitgevoerd zijn zoowel die der artillerie te voet als der rijdende artillerie. Op een groot terrein hebben zij ver schillende manoeuvres gemaakt, en in minder dan een half uur zes hon derd kanonschoten gedaan. Ten einde een bijzonder blijk van zijne tevredenheid te geven, heeft Z. M. aan elk korps een zeker getal ecrekruisen geschonkenen dekom- mandeurs-krnisen van St. Louis, benevens die der groot-officieren en kommandeurs van het legioen van eer, eigenhandig uitgereikt aan de •fficicren, voor wie Z. M. die bestemd had. Men verneemtdat de heer de Schonenraadsheer bij het konink lijk geregtshof, voor het hof van cassatie moet verschijnen, ter zake van de redevoering door hem op het graf van den heer Manuel uit gesproken. Van dag tot dag wordt de staat van zaken in Katalonie hagchelij- ker, zoo dat men vreest, dat het weldra onmogelijk worden zal de ge wone correspondentie open te honden. Ook in Opper-Kataionie wint de opstand reeds veld en, zoo niet spoedig de moedwil der insurgenten beteugeld wordt, loopt men gevaardat de communicatie tusschen de Fransche grenzen en Barcelona geheel gestremd zal worden. Het gedrag der oproerigen, die vrouwen en kinderen moorden en al lerlei wreedheden bedrijventoont eene volstrekte onbeschaafdheid cn gemis van alle zedelijke en godsdienstige denkbeelden. Men klaagt thans zeer hier te lande over den overlast, welken men ondervindt van de misdadigers, die, na den tijd van hunne gevan genis te hebben voleindigd, volgens de bepalingen der wet, worden los gelaten. Deze ongelukkigen, verstoken van middelen van bestaan of verhard in het kwade, plegen op nieuw allerlei misdaden, kwellen de vreedzame bewoners van dit rijkja maken niet zelden zich schuldig aan moord, brandstichting en andere dergelijke gruwelen. Dit heeft het denkbeeld verwekt, of er geene middelen zouden te vinden zijn, om ztilks tegen te gaan, en het schijnt, dat men algemeen zijne aandacht daarhenen rigt, om voor zoodanige vrijgelatene misdadigers naar het voorbeeld van Brittanje, eene volkplanting in eenig verwijderd gewest, een ander Botanybaaite stichten. De Britsche tooneelspelerswelke zich thans in deze hoofdstad bevinden, voldoen zeer, vooral C. Kemble en miss Smithson. De laatste heeft onlangs de rol van Juliain Romeo en Julia op zoo schoone wijs gespeeld dat alle aanscbouwers in verrukking waren. Zekere Destouches, een juwelier, die zich vooroverlegd had la ten bestelen en toen failliet doen verklaren, is als frauduleus bankroe tier tot 6 jaren dwangarbeid veroordeeld. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 20 reptember. Te Luik vormt zich thans, tot behan deling van krankzinnigen, eene nieuwe inrigtingkaai d'Acroi no. 636. Vier doctoren, de heeren LombardTombeurDelheid en de la Vacheric hebben zich vereenigd 0111 het bestuur te hebben over dat gezondheids huis, hetwelk het eenigste van dien aard in het koningrijk der Neder landen schijnt te zullen zijn. „De zieken," wordt in het prospectus gezegd, „zullen er met zagtheid behandeld worden, en men zal al le denkbeeld van dwang van hen trachten te verwijderengeene zorgen zullen verzuimd wordenalle door de rede en menschelijkheid voorge- schrevene en door de kunst gebodene middelen zullen aangewend worden om de zoodanigen te genezen die er vatbaar voor zijn, en om het lot der overigen te verbeteren." ANTWERPEN den 20 september. De onderwerpenwelke de konink lijke maatschappij van schoone kunsten alhier, voor den wedstrijd van het jaar 1828, onlangs heeft opgegevenzijnde navolgende: 1, schJ1.uerkunst, tableau de genre, Figuren. Hef afscheid eetter jong getrouwdebij het verlaten van het ouderlijke huis. In deze schilderij moeten ten minste ze» figuren voorkomen, welke mmr den a5 September. niet kleiner dan 2a dqimen en niet grooter dan 30 duimen, Nederland, sche maat, moeten zijn. Dc grootte van het stuk, hetwelk in olievefW moet geschilderd zijn wordt aan de keuze der kunstenaren overgelaten. De prijs zal bestaan in eenen eerepenningen in eene gratificatie vail 300 Nederlandsche guldens. 2. landschap. Een besneeuwd landschap met boomenop den Voorgrond ziet men eenige dorpsbewoners bij een vuur. De hoogte van de schilderij, in olieverw, moet van 70 76 duimen Nederi. maat zijn en van 84 k 90 duimen breedte. De prijs zal bestaan in eenen ecrepenning, en eene gratificatie vaö 300 Nederlandsche guldens, Achillis aan wien tuen Briscis ontroofd heeft. Zittende figuur. Het beeld moet ten minste eene el Nederi. boog zijn- De prijs zal zijn een eerepenning, en eene gratificatie van 300 Ne derlandsche guldens. 4. bouwkunde. Koninklijk instituut van kunsten, en wetenschappen. Zijdie naar den prijs dingenmoetèn ten minste drie teekeningea, leveren, als: het plan, den voorgevel en de doorsnede. De verhouding van de schaal moet zijn van een duim tot eene el Ne derlandsche maat. De prijs zal bestaan uit eenen eerepenningen een? toelaag. van 150 Nederi. guldens. De maatschappij heeft eene som van ten hoogste 500 gulden bestemd om, ter aanmoediging, uit te deelen ouder de kunstenaren, welke gra vures in het koper, met de naald of met sterk w,ater bemerkt, ?ullea geleverd hebben. Alle kunstenaren, geboren en wonende in het koningrijk der Nederlan den, worden tot dezen wedstrijd toegelaten. Kó&r den 20 julij des jaap), 1828 moeten alle schilderijen, beelden of plans, welke naar den prijs, dingen, kosteloos, toegezonden worden aan de koninklijke akademie van schoone kunsten te Antwerpen. Geen kunstenaar, die r,eeds te Ant werpen bekroond is geworden, mag mededingen in hetzelfde vak, waar in hij den prijs te voren behaald heeft. Twintig dagen na de. opening^ van de tentoonstellingwelke den 20 augustus 1828 een' aanvang zal nemenzaj de uitspraak over de ingekomenc stukken gescluicdpn. 's HERTOGENBOSCH den 20 september. Sedert eenigen tijd zijn aan onderscheidene Roomsch-Katholieke gemeenten door Z. M. sjj,bsi- dien uit 's Rijks kas toegestaan geworden, hetzij tot opbouw hetzij tpt vergrooting of noodzakelijke herstelling van hunne kerken. Hieronder zijn begrepen de R. K. gemeente van W,aalwijk voor f 12,000; Oud-, heusden en Elshout voor 1,000; Klundert voor f 1,300; Reek voor ƒ1,200, en Schajjk voor 4,000. *s GRAVENHAGE den 20 september. Naar men verneemtisten gevolge van een Koninklijk besluithet archief van den voormaligen Raad van Statehetwelk tot hiertoe onder het ministerie van oorlog berusttedezer dagenvereenigd geworden met het Rfiks-archief in de^ ze stad. Zeer waarschijnlijk zal de geschiedenis des vaderlands met dia vereenigiug winst doendaar het archief van den genoemden raadtoe hiertoe altijd onder een administratief bestuur gestaan hebbende, nimmer uit een wetenschappelijk oogpunt is onderzocht geworden. Sedert eenigen tijd schept het dagblad van Lyon behagen, in bit teren toon, zich uit te laten over hetgeen in dit rijk voorvalt, en kiest het bij voorkeur zoodanige onderwerpen, welke betrekking hebben tot de vrijheid der drukperstot de godsdienst en tot het onderwijs. Hier bij zoekt dat dagblad, en het ministeriële avondblad van Parijs herbaalt zulks met groot genoegen, te betoogen, dat de Nederlanders niet die zoo zeer geroemde vrijheid van de drukpers genietenwelke velen in Frankrijk en elders hoog verheffen, en haalt hetzelve, tot staving vati zijne gezegden, het voorbeeld aan van het in hechtenis nemen van som mige schrijvers en drukkers in deze dagen. De hatelijke wijs, waarop dit wordt voorgedragen, bevreemdt niet, wanAeer men in aanmerking; neemtuit welke bron hetzelve is voortgesproten en men behoeft zicfi niet te verwonderenwanneer men het Jezuitisch nieuwspapier opzet telijk, de losbandigheid en de zedelijke vrijheid der drukpers met elkan der ziet verwisselen. Dit, echter, moet ten hoogste bevreemden, dat de wrevelmoed van het dagblad zoo verre gaatdat hetzelve zich niet schaamt klaarblijkelijke onwaarheden aan te voeren, tot versterking van deszelfs gevoelens. Omtrent de godsdienst laat het zich niet minder hevig uit, en stelt den toestand van dit rijk zoodanig voor, dat, ja, wel niet in hetzelve openlijke beroertengelijk elders, ontstaan, maar dat er toch een algemeen misnoegen onder de bewoners dezer landen heerscht. Wij antwoorden hierop, dat wij de Lyonsche Jezuiten uit- noodigen, slechts eene reize door Frankrijk en de Nederlanden te doen, en de beide landen met elkander te vergelijkenen zij zullen dan on dervinden in welk van beide landen de inwoners het meest te vreden zijn. Dat het onderwijs, zoo als het hier te lande ingerigt is niet aan het Lyonsche dagblad behaagt, is natuurlijk: duisternis kan het lichp niet verdragen. Het zoo nuttige Collegium 1'Itilosophicumhetwelk tof doel heeft de ware verlicbtitjg van eenen achtingswaardigen stand dep maatschappijwordt daarom met zwarte kleuren door hetzelve afgeschilr derd maar de heilrijke gevolgen welke hetzelve reeds aanvankelijk op levert wederspreken het best die voorstelling. Hadden wij eenen Frais- sinous aan het hoofd van het onderwijswerden er Jezuiten aan her hoofd van de collegien gevondenwfi twijfelen er niet aanof het on derwijs in Nederland zou door het dagblad van Lyon hemelhoog gepre zen zijndoch nu verlichte staatslieden hetzelve bestierennu een ver licht koning aan hetzelve die wending geeftwelke de ware wijsheid en de behoefte des vaderlands vorderen, nu k?n dat dagblad niet anders, dan hetzelve beschouwen als nadeelig voor het welzijn der ingezetenen.^ Sedert 11. maandag is het Koninklijk kabinet van schilderijen al hier hetwelk gedurende veertien dagen gesloten was gewordenweder om voor het publiek open gesteld. In dien tijd hebben er onderschei dene verschikkingen in hetzelve plaats gehad. De schilderijenwelke tot hiertoe niet ten volle hadden kunnen gerangschikt wordenzijn in scholen verdeeld geworden en op de voor dezelve meest geschikte o O 3. BEELDHOUWKUNST. 5. GRAVEERKUNST.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1