MIDDELDURGSCIIE COURANT. N". 114. Zaturdag «7 y den 22 September. &v.*r- NIEUWSTIJDINGEN. D U I T S C II L A N n. I^RANKFORT den 16 september. Volgens een bijzon deren brief uit konscantinopel heeft de Porté order gegeven tot groote krijgstoe rustingen. Het uitzeilenvan de Egyptische expeditie heeft waarschijn lijk de ministers der drie mogendheden doen besluiten 0111 den termijn tot aanneming van het ultimatum, op veertien dagen te verkorten; men gelooft echter, dat de expeditie nog voor dien tijd de kusten van Mo- rea zal kunnen bereiken. Men verncemf uit Rusland ,x dat verscheidene afdeelingen van troe pen uit hare kantonnementen aan den Dnieper opgebroken zijnom de armee tegen de Perzianen te gaan versterken. AKEN den 14 september. Z. M. de koning van Pruissen heeft bij eeiie kabinetsorder, van den 13 julij II., thans in deze stad door de re gering bekend gemaakt, deszelfs hooge ontevredenheid doen te ken- hen geven over het gedrag van onderscheidene ouders in de Rijn- en Westfaalsche provinciën die hunne kinderen tiaar vreemde landen zen den 0111 aldaar onderwezen te worden in de collegien der Jezulten. Z. M. geeft daarin zijne verwondering over dat gedrag te kennen, óm dat er doelmatige inrigtingen van het openbaar onderwijs ook voor jonge lieden van de Roomsch-Katholieke godsdienstin Pruissen aan wezig zijn. Z. M. verklaart verder, dat het deszelfs stellige wil is, dat deze jonge lieden die collegien verlaten en beveelt tevens aan de over- luden het zonder verwijl ter zijner kennisse te brengen, indien er, tegen alle verwachting, zich nog verder jonge lieden naar die collegien zouden begeven. SPANJE. MADRID den 6 september. Van wege het ministerie van oorlog is op last des konings, aan den kapitein-generaal van Katalonie een ma nifest toegezonden betrekkelijk de onlustendie aldaar héerschen. Daarin worden de pogingen der misnoegden wier geest van oproer ge zegd wordt aan de oevers der Ebro ontstaan te zijn, breedvoerig uit een gezeten het valsche aangetoond van de voorwendselsmet welke zij hunne voornemens trachten te dekkenalsmede het onregtmatige van den naam van koningsgezinden dien zij hebben aangenomen. Dagelijks komen er verscheidene couriers aan met droevige berigten uit die provincie. De generaal Manso moet gekwetst zijn en met zes honderd man, even als de koninklijke vrijwilligers van de stad Igualada,- in handen der oproerigen gevallen zijn die hen zeer hard behandelen en vooral aan de officieren geen kwartier geven. Men zegt, dat het 2de regement van linie en het 4de kurassiers bijna geheel vernietigd zijn, en dat een bataillon van het iste regement van linie tot de insur- genten overgeloopen is. De koning heeft den kolonel en luitenant-ko lonel afgezet. Lerida en ïortosa zouden in de magt der oproerigen zijn. Zij zijn thans van bijna geheel Katalönie meester. FRANKRIJK. PARIJS den 16 september. De koning heeft, verzéld van den dau phin en van den prins van Oranje, Duinkerken met een bezoek vereerd en er de waterwerken bezigtigd, welke dienen om de bank, die zich voorde haven'gezet heeft, te verdrijven, alsmede het arsenaal der marine en 'de fortificatiën der haven. Z. M. is van daar naaf St. Orncr wedergekeerd. De kooplieden van St. Quintin hebberj den 'koning, bij zijne door reis een smeekschrift overgegevenwaarin zij over den ongelukkigen sthrrt der fabrieken klagen en als hulpmiddel smeeken, dat Z. M. stren- gelijk de hand doe houden aan de verbods-wetten op den invoer van vreemde manufacturen en door het verleeuen van verhoogde premie den uitvoer bevopdere, en die premien volgens de waarde en niet naar het gewigt der goederen befékehe. De koning heeft beloofd hunne klagten in overweging te zullen nemen en hun verzekerd van zijne genegenheid om hen. van nut te wezen. Volgens een oriZef dagbladenheeft de Erigersche kruiser op dé oostelijke klist van Afrikasedert den 10 april 1824 tot den 1 jbfrij van dit jaar, niét minder dan 59 slavenhalers genomen, in welke élch 0733 slaven bevonden. Volgens dat blad, zouden de' meeste van die schepen in Brazilië, Spanje en Nederland te huis behooren. Te Bérn is dezer dagen écn zwaar onwedêr over de stad losge broken, bij welke gelegenheid de bliksem, onder de godsdienstde rranséhi» kerk getroffende afleiders vernieldén zich eenen weg in de kérk zelve gebaand heeftalle aan dien kant zich bevindende perso nen omver werpende en gedeeltelijk kwetsende. Het dak, de muren enz. der kerk zijn tevens sterk beschadigd geworden. Twintig schreden van de kerk lagen onder een afdak 64,000 patronen voor de aanstaande re vue van IhittweM. Men oordc'eie dus over de verschrikkelijke geva ren, welke? de stad Bern geloop en heeft. De neef van den beroemden en ongelukkigen Karai'skaki bevindt zich thans te Toulon, onder quarantaine aan boord van Zr. Ms. schip la Bajadère. Die jong£ mensch is'in groot gevaar geweest om door 'eenen verschrikkelijker! leeuw verscheurd te worden, welken mén voor tam hield en daarom meende zonder gevaar zijne vrijheid te kunnen laten. Karaïskakiin het want genist-liggende te- slapen, nadert hem de leeuw, slaat hem de klaauwen in den hals-, -en zonder het snel toeschieten van eenen matroos, die hem oiKzettede-, was bet-met Karaïskaki gedhan ge weest. Een heelmeester hoeft dadelijk met zijne kunst den jongen mensch bijgestaandie in weinige dagen volkomen van de reeds bekomen ver wondingen is genezen geworden» Een neef van Canaris en nog twee andere jonge Grieken bevinden zich mede aan boord van de Bajadère zif begeven zich naar Parijs om er hunne opvoeding te erlangen. Te Lyon op de boulevard St. Ckiir,- is eene vrouw, van zeven en zestig jarenvan eenen welgeschapen zoon bevallen. De vader is zeven-en-zeventig Jaren pud. -Vaïi Rome schrijft men, dat in liet consistorie, welk er den 25 dezer moet gehouden worden, een Nederlandsche prelaat tot den rang van kardinaal zal verheven worden. Van de Spnanscfnf grenzen' sclirfjfl mendat ooit te Tuleda in Nirvnrre, etn opstand fiitgebrökeri is'Welke echter spoedig door de plaatselijke regering en de koninklijke vrijwilligèrs is gedempt. De rad- draaijers zijn gevat eu behooren tot de oude partij van het zoogenaamd geloofsleger. De geheele vlakte van Tarrngona is in opstand. De generaal Roma- gosa die te Mataro namens den koning het bevel voerde is tot de insurgentcn overgeloopen en de provisionele junta heeft hem opgedra gen zich van Tarragona meester te makendoch zijn aanslag schijnt verijdeld te zijn door de officieren en de troepen van het garnizoen die den gouverneur Coupiguiwelke zij van verstandhouding inet deop roerigen verdacht hieldenafgezet hebben. De troepen der junta worden allengs georganiseerd. Het kommnndo over de provincie is ouder verscheidene liarer opperhoofden verdeeld zoo heeft Saperèsbijgenaamd de Caracolhet bevel te ManrezaRo- magozn, in de vlakte van Tarragona; Jeps dels Estanyste Berga Ballester, van Girona tot aan Mataro, en Ey acinche'Castante Olot. De insurgenten laten de Fransche militairen en reizigers ongemoeid. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 18 september. Z. K. H. Prins Frcderik, die dezer dagen van Ravels te Laken teruggekomen wasis gisteren avond weder néar het kamp vertrokken. Het is niet aan allen bekend datonder koninklijke bescherming, eene nieuwe bron van volksvlijt, sedert eenigen tijd, in de Nederlan den geopend is; wij bedoelen, het nankweeken van moerbezicnboomen en de daarmede in verband staande teelt van zijdewormen. Te dien ein de is van wege het rijk, op het kasteel Manoge, in de gemeente Mes- lin-FEvèque, op den weg tusschen deze stad en Acheen etablisse ment opgerigthetwelk aan het opzigc van den ridderde Beramendl toevertrouwd is. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft, op zijne reize naar Frankrijk, deze instelling bezocht, en heeft bevonden, dat dezel ve den besten uitslag beloofde, ja zelfs, dat de landlieden, die in de omstreken van het kasteel wónen uitgelokt door het welgelukken der eerste proeven van dit jaar, zich aangespoord gevoelen, om zich ins gelijks op dezen tak van nationale volksvlijt toe te leggen. GENT den 16 september. Gisteren is alhier voor de eerstemaal aangekomen de stoombootbestemd tot de geregelde dienst der over voering van personen en koopmanschappentusschen deze stad en Ant werpen. De bouwing van deze stoomboot is geheel nieuwen gansch verschillende van die der andere stoombooten als hebbende dezelve niet, gelijk de overige, de raderen op zijde, maar van achteren. De heer Roentgensconstructeurs der Nederlandsche stoomboot-maatschap- pij te Rotterdam, reeds zoo voordeelig in den scheepsbouw bekend, heeft dit vernuftig ontwerp gemaakt, en het is naar zijn plan, voor hetwelk hij een brevet van uitvinding verkregen heeft, dat deze stoom boot voor rekening van de maatschappij van Gent gebouwd is. De snel heid der boot en de gemakkelijkheid van hare bewegingen hebben even zeer voldaan en het is gebleken, dat de lcraght van het werktuigver vaardigd ih de Luiksche fabriek van den heer Wasseige, juist berekend is voor de grootte der boot. In deze stoomboot heeft de heer Roent gens hét p'róblema opgelost, dat de Engelschen, Franschen en Ameri kanen als onuitvoerbaar beschouwdenvan namelijkmet voordeel de raderen van achteren te plaatsen. Onze stad en Antwerpen zullen van nu af het voordeel en het genoegen van deze nieuwe uitvinding on dervinden. ANTWERPEN dc'11 17 september. De generaal-majoor van der Plaat, tot dusverre directeur der 4de directie van fortificatiën is naar men verneemtin dezelfde hoedanigheid doch als generaal-majoor effectief, naar de 3de directie van fortificatiën te Gent, verplaatst. LAGEMIERDE Qprov. Noord-Brabandden 15 september. Op den 6 dezer overleed binnen deze gemeente, in den voormiddag ten elf uren, Antonie Blankers oud 87 jaren, geboren te Oirschot, en in den avond van dien dag ten half-twaalf uren, zijne echtgenoote Geertruida BakxOUd 83 jaren geboren te Weeldeprovincie Antwerpen. Deze landlieden hebben in eene genoeglijke echtverbindtenis van ruim 55 jaren vijf kinderen verwekt, waarvan drie dochters nog in leven en twee hunner kinderen nog zeer jong zijndeverdronken zijn. Beide genoten steeds eene onafgebrokene gezondheid, overleden aan verval van krachten, en, na ruim eene halve eeuw op aarde te zamen geleefd zelfs, nog acht dagen té voren de openbare godsdienst bijgewoond te hebbenzijn heden in hetzelfde graf en op hetzelfde oogenblik ter aar de besteld, AMSTERDAM den 17 september. Alhier zijn, van den 10 tot en met den 15 dezer, geboren 137 personen, overleden 273, zijnde dus het getal overledenen 136 meerder dan dat der geborenen. Sedert detl eersten januarij van dit jaar tot den 15 dezer mannd, zijn alhier gebo ren 4480 persbrien, en overleden 5502, zoodat het getal der overlede nen dat der géborenen met 1022 overtroffen heeft. 's GRAVENHAGE den 18 september. Overmorgen, den 20 deZer, des middags ten 12 uren, zullen ér van Schévehingen 16 Pinken uitva ren uitgerust ter Haringvisscherij. Deze tak van nationale nijverheid, aangemoedigd door Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, levert vele werkzaamheden en een groot bestaan voor de ingezetenen van Scheveningen op; zoodat die dag, als een ond vaderlandsche feestdag, met blijdschap aldaar wordt tegemoet gezien. MENGELINGEN. Wat hierover bij de bewoners van andere provinciën algemeen geloofd wordt is overbekenden tevens dat hierdoor in het bijzonder de najaars- of herfst-kooresen bedoeld wordeneven als of die elders niet evenzeer heerschten. Thans echter hadden w.ij in het vorige nommer van dit blad eene openlijke erkentenis dat de tegenwoordige ziekten te Groningen geene andere zijn dan de gewone herfst-koortsendoch van eenen goe den aard. Deze bekentenis komt dus uit die provincie, waar men wel eens aan lieden die naar Zeeland reisden den raad gaf van toch aldaar niets te eten dat boven den grond groeide. Men wil hier niet spre ken over het buitengewong van het voorleden jaardoch voor eonige jaren schreef een Groningsch geleerdedat de tusschenpoozende koort sen aldSar en ook in Vriesland zoo menigvuldig, door hare hardnekkige beid die van vorige jaren overtroffen. De heerschende zinkings-ziek- ten in Noord-Holland werden ergens toegekehd aan de zoogenaamde zo- rner- en najaars zee-vlammen, en derzelver ontstekings-aard uit het ruij» ZEEUWS C HE KOORTS.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1