MIDDELBURGSCHE COURANT. N'J. I I '2. Dingsdag den 18 September. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. W EENEN den 3 september. Men wil, dat de voormalige Prnissi- schc regeringsraad von BeckensdorfF, die van de Protcstantsche tot de Roomsch-Katholieke godsdienst is overgegaan, en, ten gevolge -^fSarvan van zijne ambtsbetrekkingen in Prtiissen, als uit haren aard, met zijne tegenwoordige geloofsbelijdenis onbestaanbaar, was ontslagen, alhier met het oppertoezigt der studiën belast is geworden. FRANKFORT den 11 september. Brieven van de eerste huizen van Weencn melden, dat twee Turksche legerkorpsen uit Romanie zjjn ver trokken, ten einde op nieuw Wallachije en Moldavië te bezetten, waardoor de Turksch-Russische zaken weder op hetzelfde standpunt zouden komen, als zij voor het sluiten der conventie van Akerraann waren. De stacTErlan in Hongarije is, den 26 augustus, door eenen zwa- Ten brand vernield; 350 huizen, 2 kerken en het stadhuis zijn eene prooi der vlammen geworden. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 12 september. De Times wenscht de natie geluk met de zamenstclling van het nieuwe ministerie. De voortduring van een gematigd liberaal bestuur is daardoor verzekerd en de verwachtingen der genen die met den doócl van den heer Canning eene geheele omkeering van zaken te gemoet zagen zijn verijdeld. Wat men buiten !s jands al van eene verandering der Staatkunde van Engeland dacht, meent het gemelde dagblad uit de jongste gebeurtenis sen in Spanje te kunnen opmaken. Spanje begon reeds te handelen het heeft het klein getal gematigde lieden uit zijn bestuur verwijderd, die ongemerkt in den raad van koning Ferdinand waren gekomen; de ongelukkige leden van de constitutionele partijaan welke men het ver blijf te Madrid of in den omtrek vergund had zijn weder 80 mijlen ver van Madrid verbannende grenzen van Portugal worden op nieuw be dreigdziedaar wat men doet, wijl de heer Canning niet meer is. Dan, zoo de dood van dezen staatsman groote vreugde bij de vrienden der wil lekeur Verwekt heeft, roepen wij thans de beminnaars der vrijheid op, om zich met ons te verblijden, wijl men schikkingen gemaakt heeft, die het geleden verlies zoo veel mogelijk herstellen en eene getrouwe navolging verzekeren van alleswat er goed is in het stelsel van den heer Canning." In ons blad the Mechanics Magazine Vindt men het volgende re cept voor eene cementbestand tegen vuur en waterNeem eene halve pint melk, en meng ze met eene gelijke hoeveelheid azijn totdat de melk stolt scheid vervolgens het dik van de weien meng de laatste met het wit van 4 of 5 eijeren dit mengsel wel kloppende; de vermen ging dezer twee zelfstandigheden tot volkomenheid gebragt zijndevoe ge men er bij gezifte ongelesclite kalk en make het geheel tot eene kneedbare hoedanigheid als stopverw. Indien daarmede gebroken aarde werk of iets dergelijks wel aaneengevoegd wordten men het den tijd geeft om vast te droogenis het bestand tegen vuur en water. FRANKRIJK. PARIJS den 11 september. I11 onze ministeriele bladen wordt thans, zoo het schijnt om de bekommeringen eenigzins tegen te gaan welke de gebeurtenissen 111 de Levant verwekken, gezegd hetgeen volgt: De Duitsche dagbladen leggen er zich sedert eenigen tijd op toe oin «He de Zwarighedenwelke de zaken van het Oosten zouden kunnen opleveren op te sommen. Het zou voor ons voldoende zijn om hen te doen opmerken, dat er niet minder moeijelijkheden waren in al wat Portugal betrof, en dat, in spijt van alle de verontrustende voorspel lingen het regentschap van don Miguel thans eene haar beslag hebben de daadzaak is. Wij willen liever hen herinneren aan alles wat zij ge zegd hebben nopens de onmogelijkheid van het ten uitvoer brengen van het protocol van St. Petersburg en evenwel zien wij dat reeds vijftig oorlogschepen, aan Rusland, Engeland en Frankrijk behoörende in de Middclkmdsche zee vercenigd zijn. Er is, in de vereeniging van drie mogendhedenals die welke wij zoo noemden hetgeen alle bekomme ringen bedaren en alle hinderpalen opheffen moet. Wij kunnen dns hen, die zich ter goeder trouw bekommeren, geruststellen. Voor de ande ren Zou, al wat wij meer zeggen mogten, vruchteloos zijn." De bemoeijing van don Miguel als regent van Portugal, onder be paling van het constitutioneel charter te moeten naarleven schijnt maar in het geheel niet te voldoen aan de apostolische factie. De Quoti- dienncdie in dit geval de tolk van die factie schijnt te zijnklaagt bitter over de uitkomst van zaken. Portugaleene onafhankelijke natie zal dus zoo spreekt dat bladonder het juk der constitutie moeten doorgaan Indien don Miguel het noodig keurt om te ver anderen wat die vorm van gouvernement gebrekkigs hebben moge, hij zal liet niet kunnen doenhet charter, eene soort van onbuigzame nood lottigheid zal voor hem regeren moeten." Een bcrigt uit Mnrseille van den 4 dezer luidt als volgtliet schijnt, dat de Algerijen zich tot dus verre van zes Fransche koopvaar- dij-schepcn hebben meester gemaakt. Intusschen zijn vcJe roofschepen in zee en heeft men reden om te duchten, dat, met het invallen van de nfljanrS-Stormende verliezen grootcr zuilen worden. Men wenscht Uit dien hoofde vurig, dat de onccnigheden met Algiers mogen worden bijgelegd. Volgens het algemeen gerucht onderhandelt men; wil het Fransche gouvernement wel tot schikkingen komen wegens de ver effening der verschuldigde zeven millioenenen staat het ook niet op het weder ontvangen van den consul-generaal Devalwelke zich het onge noegen van den dey in eene zoo ruime mate heeft op den hals gehaald." Van de Spaansche grenzen schrijft men dat de wanorde in Kaca- louic hand over hand toeneemt. Bijna alle dorpen dier provincie zijn in staat van oproer en de autoriteiten van Barcelona weten geen raad om dc.n opstand te dempen. Nog altijd groeit het getal der oproerigen aan en men wil, dat niet minder dan twaalf duizend hunner in de om- stroken van Vich cn Ilipoll staan. Manreza is door hen vérlaten nadat zi.i er eene aanzienlijke brandschatting, zoo sommigen willen ten be drage van 64000 harde piasters gelige hebben. Tc Puycerda en in Spnnnseh Cerdague zijn de inwoners in de grootste'vreesen Puycerda schijnt vooral door de oproerigen bedreigd te worden. Barcelona geraakt vol van vlugtelihgenop écu dag zijn er niet minder dan drie-en-veer tig rytuigen aangekomen met personen, welke in die stad eene schuil plaats zoeken tegen de vervolgingen der misnoegden. Met ongeduld Ziet men de komst van 's koning» troepen in Katalonie te gemoet. De mili taire magt, die er voor als nog ter beschikking der regering staat, is tft gering om iets met goed gevolg tegen de insurgenten te kunnen onder nemen. ST. OMER den 11 september. lieden, ten 8 tlren des morgens, is Z. M. de koning, verzeld van den dauphin, den prins Van Oranje, den minister van oorlog en een groot aantal generaals, onder welke ffletl buitenlanders van aanzien opmerkte, van hier naar het fort van Etiriil- ghem vertrokken om den aanval en verdediging van hetzelve te aan schouwen hetgeen alles op eene uitmuntende wijze is uitgevoerd. D« koning zich vervolgens naar het kanip begevende, is de linie der 2de divisie gevolgd, tot aan den grootcn altaar, welke door de soldaten op eenen grasheuvel is opgerigt en door wapenbundels c/mritigd. Op twee honderd passen vati den altaar is de koning van het paard gestapt en heeft zich ter bidplaats begeven terwijl zich aan zijne regterzijde dfe pritti van Oranje en aan zijne linker de «iauphin bevonden; alle de troepep vormdengedurende de plegtstatige godsdiensteen carré. Na de mis inspecteerde Z. .M. de gansche linie en het inwendige van het kamp; daarna zich in zijne tent geplaatst hebbende, werden door een aantal soldaten verscheidene krijgsspelen verrigtdie besloten wer den door een onverwacht alarm veroorzaakt door eene vermeende vij andelijke verkenning. De koning is vervolgen» te paard gestegen en teil 3 uren alhier teruggekomen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den iï september. Men verneemt met genoegen, dat H. M. de Koningin weder in zoo verre is herstelddat hoogstdezelve he den het gewoon diner ten hove heeft kunnen bijwonen. BRUSSEL den 13 september. In de kolonie van Wortgl moeten den 8 dezer .groote ongeregeldheden hebben plaats gehad, en de kolonisten zich bij die gelegenheid zelf aan den burgemeester der plaats vergrepen hebben; door middel der marechausséeswelke dadelijk toegesneld wa ren was de rust hersteld een broeder van den pastoorseminarist t.0 Angoulème in Frankrijk, en drie kolonisten zijn als belhamels van het oproer gearresteerd. Te Lessines heeft den n dezer een ongelukkig voorval plaatsge had des namiddags ten 2 uren van dien dag is een scheidmuur van het gasthuis dier stad omgestort, en heeft verscheidene der zieken ott- der zijn puin begraven. Alle de zieken zijn vervolgens wel nog levend van onder het puin opgedolven, - maar 4 derzelven eene vrouw van 32, eene andere van Ho, eene derdè van 91 en eindelijk de bekende Jean Azorne van 101 jaren, zijn nog dien eigen dag aan de bekomene verwondigen gestorven. Men was aan het gebouw bezig met eenen ar beid tot vergrooting der ziekenzaal, cn schijnt geene genoegzame voor zorg genomen te hebben. In het kamp van Nimry-Maisiéres bij' Monszullen van den 18 tot den 22 dezer de gewone jaarlijksche exercitien met het geschut plaats hebben. De ommestreken worden tot aan den weg van Brune- hault door militairen afgezet. BREDA den 14 september. Heden vernemen wij, door een partl- kulieren brief uit Groningen, dat de heerschende ziekte zich wederom verheft; het getal zieken was aanmerkelijk en het getal der overledenen bedraagt, van den 4 tot en met den 10 september, 17 oude en 11 jong® menschen, te zamen 28 personen. 's GRAVENHAGE den 13 september. De door den heer J. Immer- zeel Junior, in het voorjaar, aan beoefenaren en bezitters van kunst, gedane uitnoodiging om henj schilderijen en andere kunstvoorwerpen ten verkoop, of wel enkel ter'expositie toe te zenden, is niet 'zonder gevolg gebleven. De ruime zalen in zijne woning, in de Nobclstraat, 110. 63, alhier, bieden den aanschouwer aanvankelijk eenen rijken voor raad aan van schilderstukken, zoo van thans bloeijende meesters uit on ze Zindelijke en Noordelijke streken, als van voorname Vaderlandsché kunstschilders van vroegeren tijd. Vele aanzienlijke ingezetenen en vreemdelingen komen >an tijd tot tijd zich daar verlustigen. Het zal zeker den kunstliefhebberen, die de openbare tentoonstelling zullen bezoeken, welke op aanstaanden maandag, den 17 dezer, in de Assen- dclfstraat staat geopend te worden niet ongevallig zijn ook de kunst verzameling van den heer Immerzeel in oogenschouw te nemen. Dezer dagen heeft de heer gouverneur van Overijsselvergezeld door den griffier der staten, door den hoofd-ingenieurdoor den bur gemeester van Kampen en andere ambtenaren op de stoomboot de IJssel, in oogenschouw genomen het kanaalhetwelk met veel kosten en moeite door de regering van Kampen, aan een der monden van de ri vier den IJsselwederom bevaarbaar gemaakt is. Door middel vjtn dat kanaal zullen de zwaarste geladen schepen welke den IJssel kunnpn be varen, eeneïi gemakkelijken en spoedigen uitweg naar zee vinden, en zal de stoombootwelke tusschen Kampen en Amsterdam vaartgere geld voor de stad kunnen komen. Deze gewigtige verbetering geeft de gegronde hoopdat het vertier vaji en. langs Kampeu zal toenemen ert dat dit kanaal écne nieuwe bron van welvaart voor de ingezetenen van die stad zal opleveren, MIDDELBURG den .17 september. Onder Konstantinopel den 21 augustus wordt gemeld De ambassadeurs van RuslandEngeland en Frankrijk hebbenden 16 dezer, door hunne drogthans, het traktaat van Londen van den 6 julij 11., verzeld van instructien, aan de Porte doen overhandigen. De in deze Instructien bepaalde tijd, tot aanneming van bet ultimatum, is veertien dagen. De Egyptische vloot, sterk 100 zeilen .en 400.0 man landtroepen aan boord hebbende, Is den 1 augustus van Alexaudrjc onder zeil gegaan en naar Navarino gestevend." Men verzekert, uit Bucharest den 27 augustus, dat op den ^4 de reis-effendi het ultimatum dep grooten heer'nog niet had durven voor stellen. Deze verdubbelt zijne oorlogs-jocbercidselen. Den 10 dezer heeft Prins Frederik der Nederlanden over alle de troepen in het kamp van Ravels revue gehouden. Z. K.' II.wiens vriendelijkheid aller harten heeft doen winnen heeft zich op de naauw- keurigSte wijze doen onderrigtcn nopens de voeding, kleeding en lig ging van den soldaat, die de beste gezondheid geniet. In deu avond van den 15 is de Prins uit het kamp op het paleis van Laken teruggekeerd. '*•'7 1 -'-r/Jfyi -1' -* v-/,-?7

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1