COURANT. U N". ui. MIDDELBURGSCHE Zaturdag den 15 September. NIEUWSTIJDINGEN DUITSCHLAND. W EENEN den 2 september. Berigten van Konstantinopeltot op den 10 augustus, door het half-officiele dagblad de Beobachter medegedeeld behelzen niets dan de beschrijving van het plegtig ope nen van de aldaar nieuw gebouwde groote kazerne welke voor 6000 man is ingerigt; bij welke gelegenheid de sultan zelve, in kolonels uniform de nieuwe troepen in oogenschouw heeft genomen alsmede de tot stand gekomene organisatie van het korps Topdschis of artille risten, die voortaan geen ambacht meer zullen mogen blijven uitoefenen, maar zich geheel aan de kazerne-discipline en aan de dienst zullen moe ten overgeven. FRANKFORT den 8 septemberMen heeft hier thans berigten uit Konstantinopelvan den 11 augustusvolgens welke de Russische mi nister aan alle Russische scheepskapiteins eene circulaire had gezonden waarbij hun, op straffe van verbeurdverklaring, verboden wordt om voor eene der twee oorlogende partijen, de Turken en de Grieken, krijgs- of mondbehoeften aan boord te nemen of te vervoeren. Men beschouwde dit als een voorloopige maatregelten gevolge van het Londonsche traktaat van 6 julij 11. Dat traktaat zelf was overigens nog niet officieel aan de Porte medegedeeld. In Konstantinopel bleef het inmiddels steeds zeer rustig. Adrianopel wasin het laatst van julij door eenen brand bezocht waardoor een groot gedeelte dier stadon deranderen van den bazar of de wijk der koopmans-winkels en pakhui zen, in de asch was gelegd. Te Zante liep een geruchtdat lord Cochrane nieuwe voordeelen op de Turken zou behaald hebben. De zeerooverij in de Grieksche en Ionische wateren neemt thans schrikbarend toe. FRANKRIJK. PARIJS den 9 september. Als officieel worden heden in onze mini steriele bladen, betreffende de gebeurtenissen welke zich in de Levant voorbereiden medegedeeld de navolgende berigten waaruit men met genoegen zal ontwaren dat het aan de drie groote mogendhedendie het bewuste traktaat van Londen van den 6 julij 11. geteekend hebben volkomen ernst is om dat traktaat met nadruk uit te voeren en, over eenkomstig hetzelveeen einde aan den kampstrijd tusschen de Turken en de Grieken te makenmen zal er ook uit ziendat de bewegingen van troepen in Ruslanden het zamentrekken derzelven naar den kant van Turkije, waarvan tot hiertoe meestal slechts bij geruchte gesproken werd eene onlochenbare daadzaak moet zijn. Doch men leze en oor- deele zelf. Zie hier de bedoelde officiële berigten De schepen des konings le Tridentle Breslaw en la Provencezijn den 15 augustus 11. van Algiers naar Milo vertrokken; het schip le Sci- piondezelfde bestemming hebbende, was den 19 augustus tusschen Sicilië en Maltha. Het Fransch eskader heeft zich uiterlijk den 25 te Milo moeten bevinden. Het Engelsch eskader was reeds in die wateren. Het Russisch eskader is geziende Straat van Gibraltar doorzeilende. Men kan berekenen dat de scheepsmagten van de drie mogendheden in de eerste dagen van deze maand vereenigd zullen zijn geweest, en ge reed om in de Levant te handelen. Men weetdat reeds aan den pacha van Egypte was te kennen gegeven dat zij niet meer naar Griekenland zouden doorlaten de ver sterkingen welke hij daarheen mogt willen zenden en dat Rusland van zijnen kant aan de Porte had doen zeggendat de minste beleedi- ging, den ambassadeur en den onderdanen van de drie mogendheden te Konstantinopel aangedaan, het teeken zijn zou van het inrukken der Russische armee op het Ottomannisch grondgeöied. Eene Russische vloot bevindt zich voor den Bosphorusaan den kant van de Zwarte zee." In een verzoek om gratiedoor den Korsikaanschen advokaat Pa- torni, aan Z. M. gerigtten behoeve van zekeren Ambroisidoor het cri minele hof van Korsika te.r dood veroordeeld wordt een opmerkelijk en verschrikkelijk voorbeeld aangehaald van de dwalingenwaaraan de menschelijke geregtigheid is blootgesteld De geneesheer llusticoni, uit het kanton Ampngnanivalt door het staal van een' moordenaar. De vermoedens vestigen zich op zijnen kunst genoot Micheli en zekeren eigenaar Cruciano. Het criminele hof van Korsika veroordeelt beide personen om onthalsd te worden. De dag der executie komt. Cruciano, ongeveer 60 jaren oud, stapt onverschrok ken naar de strafplaatszonder den mond te openenzich alleen bezig houdende met het beeld van den Zaligmaker op zijne lippen te drukken en eeniglijk denkende aan de eeuwigheid. Micheli, daarentegen, houdt niet op te zeggenThansdaar de leugen mij van geenerlei dienst meer kan zijn, protesteer ik van mijne onschuld: mijne handen zijn zuiver van het vergoten bloedik sterf als slagtoffer van de dwaling mijner regters." De verslagenheid was groot in Bastia, ten dage dat die ongelukkigen hun doodvonnis ondergingen. Eenigen tijd daarna wordt een Korsikaansch bandiet (Sanroccbi was zijn naam), die naar Sardinië uitgeweken was, gearresteerd en naar de gevangenis van Bastia gebragt. Wegens verschillende misdaden ter dood veroordeeld, beklom hij het schavoten verklaardeten aanhooren van de geheele bevolkingdat n hij alleen de moordenaar en medepligtige was van den moord aan den geneesheer Rusticoni; dat de geneesheer Micheli en de grijsaard Cru- ciano et geen het minste deel aan genomen hadden dat zij onschul- dig gestorven waren." Deze daadzaken hebben plaats gehad in de ja- reu 1824 en 1825, en geheel het departement van Korsika is er nog diep door getroffen." In Katalonie groeit het getal der insurgenten steeds aanen wor den hunne gelederen van alle kanten aangevuld en versterkt door de ko ninklijke vrijwilligers en de oude officieren van het geloofslegeracht der aanvoerders hebben reeds den titel en de teekenen van generaal aan genomen. Ook Valeucia wordt door eene bende van oproerlingen ver ontrust. De generaal-majoor Monnetdie de militaire linie van Oud- Kastilie aan de Portugesche grenzen kemmandeerde, is benoemd tot op perbevelhebber der tegen de insurgenten bestemde en reeds in aantogt zijnde krijgsmagt; hij is den 29 augustus van Zamora te Madrid aange komen, na zich eenige uren te St. Ildephonse opgehouden te hebben. NEDERLANDEN. LUIK den 9 september. Er zijn alhier van den burgemeester van Stavelotgeloofwaardige berigten ontvangen omtrent den brand In dat stadje, den 29 augustus II. ontstaan. Volgens dezelve zijn elf huizen eene brouwerijeene leerlooijerij en zeventien schuren en stallen tot den grond toe afgebrand, en zijn acht huizen en twee schuren zeer baschadigd geworden. Men begroot de schade op veertig k vi'f-en- veertig duizend gulden. Bovendien heeft deze ramp, welke alleen aan onvoorzigtigheid is toe te schrijven het leven aan twee werklieden ge kost en zijn onderscheidene personen gekwetst. De ijver der inwoners van Stavelot zelve, en de trouwe bijstand van de ingezetenen van het naburige Malmedy hebben het stadje, van welke de huizen bijna alle van hout zijnvoor eene geheele vernieling bewaard. BRUSSEL den 12 september. De heer A. de Trasegnies, welke ver leden donderdag avond alhier van Rome is aangekomen, is, naar meti verz«3ctde overhrenger van de met den Paus gesloteneen door de beide mogendheden geratificeerde conventie Omtrent den inhoud der- zelve is nog niets uitgelektdoch uit hetgeen het Journal des Pajs-Bas van heden zegt, schiet er geen twijfel over, of deze conventie heeft zoowel betrekking tot de Noordelijke ais tot de Zuidelijke provinciën. Immers leest men daarin de navolgende zinsnedeLaten wij ons ge luk wenschendat de Katholieken der Noordelijke gewesten weldra op houden zullen langer onder Missiën te staan, en dat zij, bestuurd door dezelfde orde van zaken als de Katholieken van het Zuiden, met ons niet meer dan ééne nationale kerk zullen uitmaken." Bij koninklijk besluit van den i september 1827 wordt bepaald, dat, door de hoofd-commissie tot de zaken der Israëliten, en door alle Israëlitische kerkelijke collegien en godsdienstige school-commissien het noodige toezigt zal moeten gehouden wordendat door niemand eenige functie van godsdienstig en godgeleerd onderwijzerrabbijn of' rabbinaal-assessorleeraar en oefenaar, zal worden uitgeoefend, tenzjj bevorens daartoe het vereischte examen te hebben afgelegden wijders behoorlijk daartoe beroepen of toegelaten te zijnzullende zijwelke de voormelde functien onbevoegd mogten uitoefenen, vervallen in de strafbepaling, bij de wet van den 6 maart 1818 {Staatsblad no. 12) vastgesteld. Bij besluit van den 1 julij 1827 is een octrooi verleend, voorden tijd van 10 jaren, aan Jacobus en josepkus Dcsaghervader en zoon, te Brusselop de uitvinding van een verbeterd toestel voor een open vuurbij middel van ijzeren gordijnenhetwelk den rook belet van uit te slaanen hetwelk in beweging gesteld wordt door eene mecanieke op verschillende hoogten, en kan bovendien daardoor het vuur tweemaal vier-en-twintig uren in den haard bewaard worden. De generaal baron Travers de Zeverinspecteur-generaal van de maréchaussée, is, den 10 dezer, op zijn buitenverblijf te St. Trond, overleden. BRUGGE den 9 september. Z. M. heeft goedgunstig eene som van ƒ3000 toegestaan, tot het vergrooten van het lokaal van het koninklyke collegie te Kortnjk. In het laatste nommer van de nieuwe Gazette dezer stadwordt een verslag gegeven van de prijsuitdeeling, welke onlangs in het colle gie der Jezuiten te St. Acheul, nabij onze grenzen in Frankrijk gele genplaats gehad heeft. Men ziet uit dat artikel, dat in de school der Jezuiten zich nog onderscheidene Nederlandsche jongelingen bevin den. Er zijn er, die zulks vreemd vinden, daar deze jongelingen In hun eigen vaderland het meest doelmatige onderwijs zouden kunnen ge nieten en zij, door hun verblijf te Acheul, welligt, bij meer gevor derde jarenzich den weg afsnijden tot de aanneming in eenen achtba ren stand der maatschappij. AMSTERDAM den 10 september. Het stedelijk bestuur alhier heeft, aan den Franschen ingenieur Renaud Blancbet, na den goeden uitslag eener door hetzelve bevolene proefneming door deskundigentoegestaan het oprigten in deze stad van eene waterplaatstot het bekomen van door kolen gefiltreerdgezuiverd en klaar water. De bezuinigingen, welke uit deze inrigting zullen voortvloeijenzijn voor het algemeen onberekenbaar, daar men in Amsterdam voor 10cen ten eene dragt of twee emmersvan 50/2 Ned. ponden zal kunnen be- komenterwijl men op dit oogenblik voor eene dergelijkewelke men van Utrecht doet komen 75 k 80 centen moet betalenniettegenstaan de het waterhetwelk door dit etablissement zal geleverd wordenhet andere in deugdzaamheid zal overtreffen. De vergunning van H. E. A. magtigt den heer Renaud Blancbetom te ontvangen voor iedere dragt van twee emmers water 10 centen wanneer hetzelve aan de huizen bezorgd, en centen wanneer het aan de plaats zelve wordt gehaald, behoudens eene vermeerdering, wanneer het water van de Vecht op sommige tijden van het jaar in prijs gestegen mogt zijn. De hooggeleerde heer IV. A. van Hengelmet zeer veel lof al hier het hoogleeraars-ambt bekleed hebbende, naar Leyden beroepen en de hooggeleerde heer J. Willmeteen man van grondige geleerdheid en kennis, verzocht hebbende, dat, wegens toenemenden ouderdom, een adjunct hem werde toegevoegdis in de plaats van den heer van Hen gel tot hoogleeraar in de godgeleerdheid en kerkelijke geschiedenis en tot prediker en conclonator aan het athenaïum met waarneming van eene halve predikbeurt bij de Hervormde gemeente, aangesteld de wel- eerw. zeer geleerde heer Gijshertus Johannes Rooijensv. d.m.geacht predikant alhier bij gemelde gemeente. En is aan den hooggeleerden heer J. IVillmctsalvo honore et stipendio, als buitengewoon hoogleeraar in de Oostersche letterkunde en oudheden, toegevoegd de wel-eerw. zeer geleerde heer Taco Roorda, litt. hum. en theol. doet. en thans predikant te Burgwerd en Hichtum, in Vriesland, onder de klassis van Harlingen. 'sGRAVENHAGE den 11 september. Naar men verneemt, wordt het bedelaars-werkhuis te Hoorn opgeheven en zijn de stichting van de Ommerschans en de stichtingen van Veenhuizen welke niet tot kin dergestichten dienenverklaard voor bedelaars-werkhuizen voor de Noordelijke provinciën. Z. M. heeft tevens nog eenige bepalingen gemaakt betreffende de verpligtingom de kinderen van 6 tot 18 jaren, uit de godshuizen, welke, geheel of gedeeltelijk, worden gesubsidieerd of uit openbare collecten ondersteundvan jaar tot jaar in de koloniën van de maat schappij van weldadigheid te plaatsen.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1