N°. MIDDELBURGSCHE COURANT. I 10. Donderdag f U-A den 13 September. NlEUrrSTIJDINGEM. NEDERLANDEN. vs -v' y*. y ^*4 "r D ÜITSCHLAND, I7*RANKFORT den 7 september. Men verhaalt, dat de graaf Capo- d'Jstria zijne aanstaande komst in Griekenland heelt aangekondigd in een brief van een bankiers huis te Odessaen tevens kennis gegeven heeft van zijn plan om te Londen eene groote leening voor rekening van Griekenland te beproeven met verzoek om deel aan die leening te liémen, voor wier behoorlijke aflossing hij als president van Griekenland en ook als minister van Rusland borg blijft. Aan dit gerucht wordt évenwei weibig geloof gegeven. Van eene algemeene wapening in hetTurksche rijk hoorde men, vólgens de jongste tijdingen uit Konstantinopelniet meer spreken al leen zeide^ men dat de Portena het zenden van artillerie en ammu nitie naar den Donau, ook aan alle de overige vestingen gelast had, om e'en staat van de krijgsbehoeftendie er voorhanden zijnover te zenden. Ér heerscht in het arsenaal te Konstantinopel veel drukte, en er wor den verscheidene schepen uitgerust. Van het tooneel des oorlogs is geen nieuws. ïbrahim-pacha trekt ongestoord door het schier-eiland van Mo rea en verzamelt er alle de levensmiddelen, die hij naar Patras doet ^ervoeren; verder rigt hij niets uit en schijrit het voornemen om een aanslag tegen Napólie te wagen geheel opgegeven te hebben. De tij ding van den opstand in Albanië wordt bevestigd alsmede het vertrek van den 'seraskier met een gedeelte zijner troepen derwaarts. De onder-koning van Egypte wasvolgens brieven van Alexandrie druk bezig met het uitrusten der vlootdie men dacht dat voor het laatst van julij in zee zou steken. Van de aankomst dezer vloot in Morea hangt de geheele uitslag van den tegenwoordigen veldtogt af, Want zonder dezelve kan Ibrahim dezen winter moeijelijk in Morea blij ven of hij moet zich naar de kusten begeven, en zoo ontstaat dan van zelve een wapenstilstand. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 8 september. De benoeming van lord Goderich als ebrsten lord der thesaurie benevens die van den heer Herries als kan selier van den exchequef, en van de andere lords kommissarissen der schatkistwordt door de hof-courant van gisteren op de gewone offi ciële wijze bekend gemaakt. Er zijn brieven van Java tot den 9 aprilvolgens welke het ei land rustig was en er geen nieuwe gevechten tusschen de Nederlandsche troepen en de oproerlingen hadden plaats gehad. De oude Chinesche minister Sung Tajin van wien in het ver haal van lord Macartney's gezantschap melding gemaakt wordt, is over leden. Deze staatsman werd voor een der steunpilaren van het Keizer rijk gehouden. De oorlog in China blijft klein Bucharia verwoesten. Cnshgar was in handen der rebellen gevallen en Yarkand was op het punt om ook door hen vermeesterd te worden. De keizer heeft aan zijnen Vijfden minister van staat, Changlung, het opperbevel over het leger tegen de opstandelingen toevertrouwd. FRANKRIJK. PARIJS den 5 september. Uit het kamp van St. Omer wordt geschre ven, dat de troepen, door de aanhoudende regenswelke sedert 14 da gen gevallen zijngeleden hebbenvoornamelijk doordien de tenten welke hun tot verblijf strekken, ofschoon dubbel bekleed, niet bestand geweest zijn tegen den sterken regen. Hierdoor is een zeker aantal zie ken gekomen; men rekent, dat, over het algemeen, 10 man van elke compagnie buiten staat zijn de dienst waar te nemen. Voor het ove rige levert het kamp een heerlijk gezigt ophetzelve is in net aange legde straten verdeelden sedert weinige dagenheeft men de hoofd- intrede versierd met pilaren van witten steen op welke de borstbeel den van Ileudrik IVvan Lodewijk XIV, van Karei X en van den dau phin prijken. De bekende generaal Gourgaud, die Napoleon naar St. Helena ver gezelde heeft in de liberale dagbladen eenen brief doen plaatsenwaar in hij met veel bitterheid den Sehotschen schrijver van het leven van Napoleon aanvalt, en verklaart, dat al hetgeen door Walter Scott, ten opzigte van zijn gedrag, zoo in St. Helena als in Engelandgezegd is, valsch en onwaarachtig is. Mij voegt er bij, dat het verhaal van dien tchrijver, omtrent het plan hetwelk Napoleon zou gehad hebben om uit St. Helena te ontvlugteninsgelijks geheel van grond ontbloot is. In- tusschen vindt de Quotidiennedat deze brief van den generaal Gour gaud weinig afdoet. Het dagblad zegt, dat de generaal liever daadza ken had moeten bijbrengenter wederlegging van hetgeen door Walter Scott uit echte stukken is aangevoerd, dan zich van scheldwoorden bedie nen, welke niet voor, maar wel tegen den generaal bewijzen. De beroemde Engelsche ingenieur Perkins heeft onlangs, aan de akademie van wetenschappen medegedeeld eenige zeer belangrijke waar nemingen welke een nieuw licht verspreiden over de theorie der stoom machines en waarin nieuwe beginselen worden voorgeslagen, volgens welke, naar zijn oordeeldie machines moeten worden gemaakt, en waar door Zij meerder kracht zullen uitoefenen en grootere veiligheid zullen 'opleveren.- De ketels, onder anderen, welke hij voorstelt, zijn vaneen 'geheel artder maaksèl, dan zij tot' hiertoe geweest zijn, en hij meent dezelve zoodanig te kunnen plaatsen, dat er geene vreeze voor springen taéer zal bestaan. Men heeft eenen aanvang gemaakt, met in deze hoofdstad de voor naamste staatkundige pleitgedingenwelke in de laatste 30 jaren voor gekomen zijn uit te geven. Dezelve dragen den titel van Causcs poüti- ques célèbres du dix-neuvième siècle. Reeds drie deelen van dit werk zien het licht, in hetwelk men het proces van den hertog van Enghien van den maarschalk Ney, van den generaal Moreau en van andere voor name mannen vindt. Eerlang zal een begin gemaakt worden met de uit gave van beroemde criminele pleitgedingenonder den titel van Causcs crimiticllcs. PARIJS den 7 september. Eergisteren heeft de minister de Villèle met Z. K. II. den dauphin gearbeid. De dauphin is gisteren naar Rijs- sel vertrokken vergezeld van den hertog de Guiche en den baron de JVIontgascoh. De dagbladen zijn opgevuld met de bijzonderheden van 's konings reis, en met de aanspraken, die overal door de verschillende atuoriteltert aan Z. M. gedaan zijn, en hoogstdeszelfs zeer minzame antwoorden op deze! ven. Ingevolge eenen heden in onze nieuwspapieren geplaatsten en aait de Zwitsersche en Duitsche comités gerigten brief des heefen liynard die zich thans hier bevindt, moet die heer van den graaf Viario Capo- d'Istria uit Corfuonder dagteekening van den 8 augustus, berigten ont vangen hebben, volgens welke de onlusten te Napoli opgehouden had den, de kolonel Heideck tot kommandant van Palamide benoemd was, en de Grieken in het algemeen de teekening van het traktaat van 6 julij ten hunnen behoeve vernomen hebbende, nieuwen moed gevat hadden. BRUSSEL den 8 september. Men berekent de schade, door derf brand aan het gevangenhuis te Vilvoorden veroorzaakt, op 60,000, voor de verbrande goederen in de magazijnen, en op ƒ45,000 voor de herstelling van het gebouw. Dit is oneindig minder dan men in den beginne had gedacht. liet groote magazijn van garen, waarvan de waarde op 150,000 geschat wordt, is, door de gepaste maatregelen van den heer kommandant van het gevangenhuis, voor vernieling be waard gebleven. Men verneemt dat de graaf de Celles, op de terugreis van Rome te Bologne is aangetast geworden door eenen aanval van jichtwaar door hij genoodzaakt is geworden om aldaar eenige dagen te blijven. De heer Alexander de Trasegnies, aan de ambassade geattacheerd, en die met den graaf van Rome wederkeerdeis hier alleen donderdag avond aangekomen. Den 4 dezer is van Ostende naar Batavia vertrokken, het te Bruggevoor rekening der Nederlandsche handelmaatschappijbevracht driemastschip Nathalia, beladen met verschillende goederen en 170 man troepen aan boord hebbende. GRONINGEN den 7 september. Van den 31 augustus tot en met den 6 dezer maand, zijn alhier geboren 9 kinderen, en zijn, in dien zelfden tijd, overleden 33 personen. 's GRAVENHAGE den 10 september. Bij de mededeeling der dispo sitie van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, van den 28 augustus 11., wegens het niet langer begraven van lijken in kerken enz., is eene onnaauwkeurigheid begaan in het vermelden van de uitzondering, welke te dien opzigte aan de gemeenten, welke niet meer dan duizend zie len bevatten, door Z. M. is toegestaan. Aan die gemeenten wordt, evenmin als aan alle anderenvan den 1 januarij 1829 af aan, het be graven in kerken, kapellen en bedeplaatsen vergund, en is aan dezelve alleenlijk, na dien tijd, bij voortduring, voorloopig toegelaten het be graven op opene kerkhoven, in de bebouwde kom der gemeente gele gen behoudens het nemen van zoodanige voorzorgen bij het begraven der lijkenals welke voor de gezondheid der ingezetenen en voor het ongeschonden blijven der lijken noodzakelijk mogten gevonden worden; terwijlingeval in eenige dier gemeenten geene begraafplaatsen buiten de kerken aanwezig mogten zijner alsdan zoodanige zullen moeten wor den aangelegdwelke ingerigt dienen te worden overeenkomstig de voor schriften, voor de meer bevolkte gemeenten gemaakt. Naar men verneemtisbij nader onderzoekgebleken dat de brand in de Nieuwe kerk geenszins ontstaan is, door het overtreden van de stedelijke keur op het brandwezendaar de regelen, daarbij voor geschreven naauwkeurig zijn in acht genomen. Evenzeer is men over tuigd gewordendat die brand niet kan toegeschreven worden aan het gebruik van tabakspijpendaar de brand onder het lood ontstaan is waar zoodanige pijpen niet wel mogelijk brand kunnen veroorzaken. Dit heeft het denkbeeld gegeven, om eene proeve, in tegenwoordig heid van het stedelijk bestuur en van de ambtenarente nemenof het vergane hout onder de Iekkaadjen, en de zwam, welke; ten gevolge van het doorzijgende water onder de gaten en aan het dakwerk ont staan door het gesmolten en nederdruipend soldeersel ontvlammen kun nen, en heeft deze proeve maar al te zeer bewezen, dat de voorschrif ten der regering om de vuurpotten der loodgieters beneden te houden en de gloeijende bouten nimmer op de zolders en de daken uit de hand te leggen, hoe nuttig op zich zelve, echter nog niet genoegzaam zijn om alle gevaar te weren. Het wordt hierdoor hoogstwaarschijnlijkdat aan zoodanige oorzaak de brand in de Nieuwe kerkalwaar op de plaats van den brand zoodanig vermolmd hout gevonden is, moet toe geschreven worden. Het'bekend worden van den uitslag dezer proeve, en van de mogelijkheid der ontvlamming van verdroogd en vermolmd houtzonder onmiddelijke tusschenkomst van vuurzal ongetwijfeld alle loodgieters en verdere ingezetenen bedachtzaam makenom bij het aanbrengen van soldeerwerk, naauwkeurig toe te zien, en, door het bijplaatsen van eenen waakzamen bediende of ambachtsgezelonge lukken te voorkomen. Op den 7 dezer is te Utrecht, in den ouderdom van 60 jaren, overleden Z. Exc. de luitenant-generaal J. Detnoulin, ridder van de mi litaire Willems-orde, derde klasseen van den Nederlandschen leeuw bevel voerende in het eerste groot-militair kommando. Gisteren tegen den middag, is aan het zoogenaamde Berkelsche tolhek, ongeveer een uur buiten Delft, ten gevolge van sterke broei- jing, een hooiberg, gelegen op het erf van de middelste der drie aldaar staande landhoeven in brand gevlogen en is de woning van den land man in weinige uren tot den grond toe afgebrand. MIDDELBURG den 12 september. Van Brussel den 10 wordt ge meld Z. K. H. Prins Fredetik der Nederlanden is, gisteren avond ten 10 uren van het paleis van Laken naar het kamp te Ravels vertrokken." Van Rijssel den 9 meldt mendat Z. K. H. de prins van Oran je aldaar den 8, ten 10 uren des morgens, was aangekomen, en mee eene bijzondere onderscheiding is ontvangeneen detachement van het 5de regement dragondersmet een officier van het huis des konings van Frankrijk aan het hoofd, is den prins tot Baisieux te gemoet gereden. Te Pont-k-Tressain werd Z. K. H. door drie couriers van het hof van Frankrijk en eene eere-wacht, uit burgers van Rijssel bestaande, op gewacht. Bij de revue, welke Z. M. de koning van Frankrijk over het garni-

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1