MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 109. Dingsdag den 11 September. NIEUWSTIJDINGEN DUITSCHLAND. W EENEN den 28 augustus. Eergisteren is de Pool Severin Jüros- zinsky, de moordenaar van den abt Plank naar het tribunaal ge leid om er zijne sententie te hooren voorlezen, waarbij hij ter dood ver oordeeld wordt. Hij heeft in dat oogenblik veel vastheid betoond. Eene ontelbare menigte had zich verzameld om hem te zien. Zijne executie zal den 30 plaats hebben. FRANKFORT den 4 september. De wijn-oogst zal dit jaar in Duitsch- Ignd zeer oyervloedig zijn. De berigten deswege zijn van onderscheide ne streken zeer gunstig. De graan oogst valt over het algemeen zeer gezegend uit; op som mige plaatsen hebben de sprinkhanen schade veroorzaakt. Volgens de berigten uit Konstantinopelvan den 9 augustus, had de Engelsche ambassadeur, door eenen conrier uit Londen, het bewus te traktaat van bevrediging, met de noodige instructien daaromtrent, ontvangen, en zagen de Russische en Fransche gezanten ook hunne in structien onverwijld te gemoet, om alsdan gezamenlijk het bekrachtigd traktaat als ultimatum aan de Porte over te gevenwelkereeds lang met dat traktaat bekqnd, inmiddels van haren kant den grootsten onwil bleef vertoonen om eenigerhande vreemde tusschenkomsc in hare ver schillen met de Grieken te gedogen. Het merkwaardigstedat in Morea plaats hadwas de hernieuw de strijd onder de Grieken zelve, om meester van Napoli di Romanie, of liever van de citadel Palamedes te worden. Deze bloedige burger oorlog, waarvan de vreedzame bewoners de slagtoffers zijn, was bij het afgaan der laatste tijdingen nog niet geëindigdhoewel men verhaalde dat de Rumelioten genoodzaakt geworden waren de citadel voor de Moreoten te ontruimenen dat de Beijersche overste von Heidegger als kommandant van Palamedes benoemd zou zijn. Men schijnt de ware oorzakendie tot dezen beklagelijken strijd aan leiding gegeven hebbenniet te kennenen de twist tusschen de be velhebbers der stad en der citadeldie reeds lang geduurd heeftniet als de hoofdreden daarvan te beschouwen. Sommigen willendat eene partijdie het plan had om eene militaire regering in Griekenland in te voerenveel daartoe heeft bijgedragendoch dat hare voornemens ge heel mislukt zijn. De nationale regering had de regeringen der drie eilanden, wier schepen Griekenlands zeemagt uitmaken, opgeroepen om als bemiddelaars in deze geschillen op te tredenen Hydra en Spez- zia hadden dienvolgens gedeputeerden naar Napoli gezondenterwijl er van Ipsara ook gewacht werden. Hierop bouwde men de hoop dat deze ongelukkige twist spoedig bijgelegd zou worden. Gelukkig voor de zaak der Griekenhebben de Turken van deze heil- looze oneenigheden geen gebruik weten te maken; heeft de seraskier, met achterlating van eenige weinige krijgsmagt in Attica, zich west waarts gewend, en heeft Ibrahim»-Bassa zich, tegen het einde van de maand julijin plaats van tegen Korinthe of Nauplf op te trekkenover Kalavrita en Tripolitza naar Modon begeven, ten einde de aangekon digde versterking uit Egypte af te, wachten. Bij deze gesteldheid van zaken zullen de vloten der drie mogendhe den zich eerlang in den Archipel vereenigenten einde zich tusschen de strijdende Grieken en Turken te plaatsen. HAMBURG den 4 september. Meti meldt uit Petersburg, dat de keizer van Rusland zich zeer te vrede heeft getoond over de militaire koloniën van Novogorod dat de akkerbouw bevorderd wordt, zonder dat het militaire wezen daardoor lijdt. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 5 september. Het ministerie is thans georganiseerd. De heer Herries is, tot genoegen van de gematigde Whigs, welke zich reeds in het ministerie bevondenals kanselier van den exchequer be noemd. De heer Huskisson is minister voor de koloniën geworden, en in zijne vorige hoedanigheid door den heer Grant opgevolgd. Twee derden van het tegenwoordig ministerie zijn intusschen nog voorstan ders van de emancipatie der Roomsch-Katholieken. In til de beraadslagingenwelke plaats gehad hebben over de beste wijze om het verlies te herstellen, dat het ministerie door den dood van den heer Canning geleden had, is nooit het denkbeeld ontstaan om eenigzins af te wijken van de beginselen van het gouvernement van dien staatsman. Niet alleen de koningmaar al zijne vertrouwde dienaren en raadgevers verlangden ernstig geene de minste verandering in die be ginselen te brengen. Tusschen de leden die nu Zr. Ms. ministerie uitmaken heerscht de grootste eenstemmigheid en de vurigste begeerte om zamen te werken tot alle maatregelen, die de inwendige bronnen des rijks kunnen beves tigen en 's lands waardigheid en invloed buiten af handhaven. SPANJE. MADRID den 23 augustus. Twintig bataillons voetvolk en twaalf escadrons ruiterij, uitmakende een geheel van 10,000 man, zijn de benden bestemd om de opstandelingen in Katalonie te gaan bevechten. Blijkens alle deswege alhier ingewonnen berigtenis het hoofddoel der Apostoliekenmet Katalonie in opstand te brengen, geweest, eene al- gemeene volksbeweging te veroorzakenen eenen inval in Portugal te doenom de grondwet aldaar omver te werpen en den infant don Mi- gue! als eenigen wettigen koning van dat rijk op den troon te plaatsen. FRANKRUK. PARIJS den 4 september. Onze dagbladen deelen heden mede een uittreksel uit de Abeille de la Moselle, waarin gezegd wordt, dat de onder-prefect van Thionville, den 30 augustus, plegtigwederom in bezitge- nomen heeft de dorpen Merten en Biblingwelkevolgens het oordeel der Fransche regering, laastleden winter, te onregt, doprde Pruissische troepen bezet waren geworden. Men weet, tot welke hevige zinsne den deze zaakin de kamer der afgevaardigdengedurende de laatste zitting, aanleiding heeft gegeven. De giraffe is, met al de modes, waartoe zij aanleiding gegeven heeftreeds lang vergeten. Zij heeft plaats moeten maken voor de Osages, of Wilden van de boorden van den Missouri. Doch ook deze begint men reeds met onverschillige oogen aan te zienj en zoo men sommi ge dagbladen mag gelooven onttrekt, ten gevolge van dien, de politie, welke zich van deze wilden bediend heeft, om de Aandacht des volks van staatkundige zaken af te wendenhun grootendeels. de bescherming en ondersteuning, welke zij tot hiertoe genoten hebben. Zij zouden, naar luid van die berigten reeds uit de straat Rivoli alwaar zij in een prachtig hotel woonden, hetwelk maandelijks 1500 franken kostte, naar eene mindere woning, in de straat Richelieu hebben moeten ver huizen. Een gedeelte, en wel een voornaam gedeelte, van de ingeze tenen dezer stad, houdt zich echter nog druk bezig met de Osages; wij bedoelen het vrouwelijk geslacht. Geene dame van eenig aanzien kan zich op de straten of in de groote gezelschappen van Parijs vertoo nen ten zij zij gekapt is is la Missourienneen met veelkleurige éckarpes osages versierd is. Maar houden deze modes op dan zullen de arme wilden weldra geheel vergeten zijn. Het is te wenschen, dac zij alvorens naar hun land wederkeeren. De reis des konings maakt thans voornamelijk het onderwerp van alle gesprekken uit, en dezelve zal, zonder twijfel, gedurende eenige dagen, de weetgierigheid van het publiek blijven opwekken, tot dat eenige andere aangelegenheidvan meerder of minder belangeene nieuwe wending aan de aandacht des volks zal geven. De liberalen beklagen zich meer en meer over de slof heid en on verschilligheid der personen die het regt hebben om kiezers te zijn. Het berigt van de benoeming van den infant don Miguelals re gent van Portugal, door den keizer don Pedro, heeft hier ter stede eenen bijzonderen indruk gemaakt. De koning van Sardinië heeft het houden der registers van den burgerlijken stand, te Genua, weder aan de Katholieke geestelijkheid opgedragen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 6 september. Bij besluit van Z. M.vqn den 14 au gustus 11., is bepaald, dat aan de slagtoffers van het springen, van het kruidmagazijn te Os.tende, behalve de hun vroeger verleende onderstand, nog zal worden gegeven 60,473 30waarvan 18,47.2 30 uit het fonds van nonvaleurs en ƒ42,000 uit de schatkist. Men meent zeker te wetendat bij de aanstaande bijeenkomst der Staten-Generaalaan dezelve éen nieuw, ontwerp van loterij zal worden aangeboden, ter vervanging van de beide thans bestaandeBrusselsche en klassikale loterijen. Men voegt er bij, dat de nieuw, ontworpene loterij bestaan zal uit 50,000 lotendie in tiende gedeelten zullen kunnen ver deeld worden, en met wier vertier de thans gevestigde lcterij-bureaux collecteurs en splitserszullen belast worden. De trekkingen zullen bij afwisseling te Brussel en in 's Gravenhage plaats hebben. BRUSSEL den 8 september. Z. K. H. de prins van Oranje, verge» zeld van zijne aide-de-camp en een luisterrijk gevolgis gisteren morgen ten 10 uren, naar het kamp van St. Omer vertrokken. Ook is heden morgen, doch vroegtijdiger, de generaal baron Fagel naar dezelfde be stemming vertrokken. Van Rijssel den 8 dezer meldt men Z. M. de koning van Frank- krijk heeft gisteren zijne plegtige intrede te paard binnen deze stad ge houden. De prins van Oranje wordt heden alher gewachteene eere- wacht van ruim 100 man te paard, zal Z. K. H. tot aan Bessieux te gemoet rijden. Z. M. de koning van Frankrijk en gemelde prins ver trekken morgen gezamenlijk naar St. Omer." GENT den 7 september. De generaal marquis de la Chasses de Ve- rignydirecteur van het generaal depót van oorlog in Frankrijk^ is al hier aangekomen. Men zegt, dat hij dpor zijn gouvernement, mèt toe stemming van het onze herwaarts is gezondenom van den kolonel van den generalen staf van Corcum inlichtingen te bekomen, wegens de in- rigting van de dienst van den generalen staf, en om kennis te nemen van zijne nieuwe wijs tot het Opnemen van plannen en het maken van topographische teekeningen. Men herinnert zich, dat in het vorige jaar twee Britsche officieren zich met hetzelfde oogmerk onder toestemming van dit gouvernementbij dienzelfden kolonel hebben vervoegd. Men schrijft van Leuven dat de examendie onlangs bij het collegium philosopkicum hebben, plaats gehad, bewijzen hebben opgele verd vqn de vorderingen welke sedert het laatste jaar door de leerlin gen zijn gemaakt, mitsgaders van het krachtvolle des onderwijs, 't welk zij aan de verdienste en den ijver der hoogleeraren hebben te danken. Men ziet klaarblijkelijk dat de lofwaardige bedoelingen des gouverne- ments in vele huisgezinnen op haren regten prijs beginnen té worden geschat. ANTWERPEN den 6 september. Het hof van assises heeftin des- zelfs zitting van heden, den heer Buelens, pastoor alhier, wegens de uitgaaf van zeker hatelijk tegen de Protestanten gerigt latijnsch gedicht, tot een jaar gevangenis en de kosten van den processe veroordeeld. ALBLASSF.RDAM den 6 september. Gisteren is alhier, met het best gevolg, in weinige minuten, van stapel geloopen het oorlogs-stooin- vaartuig genaamd Orestes, lang ruim 48 ellen, gebouwd door den scheeps bouwmeester Cornelis Smit, voor rekening en onder de directie van de stoomboot-maatschappij te Rotterdam. Deze boot is van eene ongewo ne bouworde, met een* geheel vlakken bodem, voorzien van. schuif-' kielen en de eerste van zoodanige tiininering in dit rijk. 's GRAVENHAGE den 6 september.. Heden morgen ten half-elf uren. is brand ontstaan in de nieuwe kerk op het Spui alhier. Dezel ve liet zich, in den beginne, zeer ernstig aanzien, doch door de spoe dige komst en de onvermoeide werkzaamheid der spuiten, vooral van no. 2 en 3is dezelve schielijk gebluscht. De schade aan het gebouw is zeer gering, De oorzaak van den brand is niet geheel duidelijk. Ér waren werklieden, op het oogenblik van den brand, in de kerk, doch deze hadden, volgens onze berigten, alle behoedmiddelen genomen. Do brand schijnt dus aan eenig toeval toe te schrijven té zijn. Bij deze gelegenheid is wederom geblekendat eene uitnemende orde in het brandwezen alhier bestaat, en men kan niet te veel degenen roemen, welke met het opzigt over hetzelve belast zijn. De spuitgasten verdie-, nen insgelijks' ruimen lof. Men verneemtdat de heeren IV. TVillink jr. en Abr. Heemskerk voor de, op hen te Amsterdam uitgebragte benoeming, tot commissaris sen der handel-maatschappijbedankt hebben. Tegen den n dezer zijn dienvolgende de stemgeregtigden te Amsterdam wederom opgeroepen om twee audere commissarissen in derzelver plaats te benoemen.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1