N°. 108. Ka? MIDDELBURGSCHE lg|j v A 1827. IJF courant. r jmm, v rf Zaturdag jjff NIE UTFSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 2 september. Volgens berigten van Konstantino- pel, van den 9 augustus, heeft de Porte, roet betrekking op het traktaat tusschen Groot-BrittanjeFrankrijk en Rusland gesloten, stel lig verklaard, dat zij protesteert tegen elke tusschenkorost of zooge naamde vredes-bemiddeling ter gunste der Grieken, en geen voorstel van dien aard meer mh hoor en zal. De reis-effendi heeft zich hieromtrent ^eer nadrukkelijk tegen de drogmans der Frankische gezantschappen uit gelaten. Alle blikken zijn nu op Konstantinopel gevestigd. De Oostenrijksche armee moet in deze maand, volgens een nieuw rekruterings-stelseldat meerder gepast is voor de militaire dienst en meer berekend naar de behoeften des lands dan het tegenwoordige, vol tallig gemaakt worden. In het Beijersche dorp Sammenheim, bij Heidenheimis thans een boeren meisje van 17 jaren, dat sedert verscheidene weken begonnen is te prediken, tot boete aan te raanen en bijbelspreuken op te zeggen. Na dat hare redevoering geëindigd is spreekt zij weder even. als de overige boeren-lieden en schijnt zelve geheel onbewust te zijn van haar talent tot prediken. Hare predikatiën hebben een zeer grooten toeloop. Men heeft haar ondertusschen aan de zorgen van een geneesheer over gegeven. Een Duitsch dagblad verhaalt, dat een kind van 4 jaren, van het vrouwelijk geslachthetwelk gekweld was met een lintwormwaarte gen al de middelen der geneeskunst vruchteloos waren aangewendop palm-zondag 11., bij toeval eenige palmbladen had gegeten, met datge- yolgdat het kind daarop een worm van ten minste vier en een half el lang heeft geloosd. Van de Poolsche grenzen schrijft men, van den 9 dezer, het Volgende Wij hebben de bevestiging bekomendat er onder de Russische troepen, onder bevel van den generaal van Sacken vele bewegingen plaats hebben. Deze tijding is belangrijkomdat er tevens orders zijn gegeven, om de Russische vloot in de Zwarte zee, met veel spoed, zeilvaardig te maken. Men heeft ten allen tijde gezien, dat, bij eenen oorlog tusschen Rusland en Turkije de Russische vlootin de Zwarte zee, de voornaamste rol gespeeld heeft, want zonder haar is de Rus sische armee zonder levensmiddelen, zoodra dezelve op het Turksche grondgebied gekomen is. Gedurende al den tijddat het leger van Wittgenstein in Bessara- bie gekantonneerd is geweesthad men de uitrusting der vloot niet be volenen pit dien hoofde hebben kundige lieden aan geqnen oorlog te gen Turkije kunnen gelooven. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de stijfhoofdigheid der Porte aan het niet uitrusten van de'vloot is toe te schrijven, dewijl zij overtuigd was, dat Rusland zonder de vloot niets zou ondernemen. De uitrusting der vloot is drie vier jaren lang uit gestald uit hoofde der grootë kosten weBte daartoe vereischt wor den en men meende dat Turkije alleen met de tegenwoordigheid van een leger aan de grenzen te bedwingen was. Thans schijnt men tot an dere gedachten gekomen te zijn en de uitrusting der vloten toont aan, dat keizer Nicolaas ernstig betlacht is, om het, des noods bij geen dreigen te laten berusten." PORTUGAL. LISSABON den 18 augustus. Onze courant van den 16 dezer be helst vier besluiten van de prinses-regentes, waarvan het eerste strekt, om den bisschop van Algarve van het ministerie van kerkelijke zaken te ontlasten; en het tweede, om Antonio Manuel de Noronha van het mi nisterie van marine en overzeesche zaken te verwijderenbij het derde besluit wordt het ministerie van marine voorloopig aan Manuel Antonio dé Carvalho j minister van financiën, en J)ij het vierde, dat van de ker kelijke zaken aan den burggraaf de Santarcm, minister van binnenland- sche zaken, opgedragen. SPANJE. MADRID den 23 augustus. De onrust in de hoofdstad neemt van ©ogenblik tot- oogenb'lik toe, en is het onmisbaar gevolg van den opstand iu Katalonjedie meer en meer vqld wint Van don Carlos hoort men niet meer in K stalonieen het zijn alleen de kreten van leve de koning met onbeperkte magtweg met de po litie cii leve de inquisitie die men er thans aanheft. In de meeste Steden djer provincie heerschc eene voorbeeldelooze wanorde. Tusschen Cervera eh Balaguer moet den 18 een gevecht plaats hebben gehad tusschen 's konings troepen en de oproerigen welke daar in eene nederlaag hebben geleden. In Arragon en Valencia heeft de op stand intusschen groote vorderingen gemaakt, en dezelve strekt zich ook tot de grenzen der beide Kastilien uit. Nog vreest men, dht Navarre en de. Baskische provinciën deel aan den opstand zullen nemen, zoodra de landlieden den oog«t binnen gehaald hebben. FRANKRp. PARIJS den 2 september. Hét is niet wel mogelijk eene beschrijving te geven van al de toebereidselen die er gemaakt zijn, om den koning op zijne reis naar Sc. Omer overal op het luisterrijkst te pntvangen. Men spaart ook geene moeiteom hv Jeger te Yéffraaijen, De troepen heb ben er een altaar v.an ?odeu .en. eeq gedenkstuk ter eer.e van den koning opgerigt, en oefenen zich-dagelijks in spejeij\yelke, na de godsdienst oefening, ter eere van den kQniug zujlen gegeven jvorden. LI. zondag is de misvoor h?t eersta?n. het groop altaar in het leger bediend en hadden erna de godsdienst-oefeningjn een grooten te dien einde gesloten kriqg, velerhande spelen plaats, in allerlei worstelpartijen, wedloopen en andere ligphanms-qefeningen bestaande. Twee hoopjes soldaten, uit de Baskische gewesten, voerden krijgsverrigtingen opstel-, ten uit; een aantal anderen uit Normandie deden hetzelfde, in zakken gebondeneindelijk werden er', d'oör "de beste dafisèrs uit de verschil lende afdeelingen, volksdansen uitgevoerd. Het koninklijk geregtshof heeft in appel uitspraak gedaan in de zaak van den marquis van Mnubr-eul, die bij de regtbank van eersten aanleg tot vijf jaren gevangenisstraf was veroordeeldwegens het slaan van den prins de Talleyrnnd. Hij heeft thans verklaard niet met op zet të' St. öenis gekomen te zijn ooi deu prins aan te randen maar den 8 September. dat hij zonder doel derwaarts was gegaan; aldaar den prins aantreffende had hij hem, door het aandoen eener belediging, willen noodzaken om hein voor het geregt te brengen en hem daar verklaring af te dwingen, nopens den last, dien hij in 1814 gegeven zou hebben, 0111 Napoleon en zijnen zoon te vermoorden. De beschuldigde beweerde verder, dac hij hem slechts met de hand aan de linker wang aangeraakt had. De lafaard zal gedacht hebben" zeide hijdat men hem wilde vermoor den en is daarom gevallen." Het koninklijk geregtshof heeft de beschul diging van vooroverleg ter zijde gesteld, en dienvolgens de gevangenis straf van vijf tot twee jaren verminderd. - De abt Contrefatto is naar de assises verzonc^enter zake vaa eene geweldadige aanranding der eerbaarheid van een meisje beneden de vijftien jaren oud. Drie partikulieren zijn naar de regtbank vancor- rticüioele politie verwezen als beschuldigd van geweld gepleegd te hebben jegens den gemelden abttijdens hij naar eene kerk vlugte om Zich aan de wraak der moeder van het beleedigd kind te onttrekken. De Engelsche brik Leanderden 16 van Londen te Kadix aange komen, is ten zuidoosten van kaap Vincent gevisiteerd door eene Alge- rijnsche galjoot, die twaalf stukken geschut voerde. Van Kehl wordt van den 26 dezer gemeld, dat de prefekt te Straatsburg het besluit, waarbij de Allgemeine Zeitungdie te Augs. burg uitgegeven wordt en in Frankrijk verboden washeeft inge trokken. Het schijnt dat de ziekte der prinses-regentes van Portugalin der tijdzeer verzwarend voorgedragen en ook zoodanig naar Braziliq overgebragtden keizer don Pedro niet alleen van het voornemenom zich in persoon naar Portugal te begeven, heeft doen afzien, maar hem geheel en al van plan heeft doen veranderenen hijom een einde aan de verschillende partyschappen in Portugal te maken zijnen broe der don Miguel heeft benoemd tot regent van Portugal, in het geval, namelijk, dat de prinses-regentes mogt overlijden, ofwel verkiezen om haren post neder te leggen, en onder beding, dat hij op zijne eer zich verbinden zal om het constitutioneel charter, zoodanig als het door den keizer verleend is of doodde cortes gewijzigd zal worden, te hand haven. Dit besluit van don Predro moet met de laatste brievenmaal van Rio-Janeiro te Londen bij de aldaar van wege Portugal en BraZili$ residerende ministers, de marquis de Palmella en graaf de Villa Real, ontvangen zijn, en tot eene conferentie met den Engelschen miniscer, burggraaf Dudley, aanleiding gegeven hebben, ten gevolge waarvan besloten zou zijn om door eenen Portugees van onderscheiding aan don Miguel de tijding zijner eventuele benoeming over te brengen. Men kan begrijpen met welk eene voldoening onze ministeriële bty. den deze tijding thans mededeelenzich verheugende in het uitzigt dat de prinses-regentesdie reeds vroeger het verlangen aan den dag heeft gelegd om van het regentschap ontslagen te zijndaar nu wej binnen kort afstand van zal doenen men dus onverwijld den prins don Miguel als regent aan het hoofd der regering van Portugal zal zien op treden. PARIJS den 4 september. Gisteren, ten half-zes uren, is de koning, na de njis te hebben gehoord van Saint-Cloud naar Soissons vertrokken. Zr. Ms. intrede binnen die stad is door een salvo van 22 kanonschoten aangekondigd geworden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 2 september. Men meent, dat Zr. Ms. ambassadeur aan het hof van Rome, tusschen den 9 en 12 dezer maand, alhier zal terugkomen. Op den 30 augustus 11. heeft alhier ten overstaan van notaris en getuigen en in tegenwoordigheid van gecommitteerden der algemeene Nederlandsche maatschappij, plaats gehad de eerste uitloting van de schuld bekentenissen der maatschappijwelke volgens art. 9 van het berigc der negotiatiebij ruiling van domein losrentenmet den 1 october 1827 losbaar waren. De officiële couranten deelen de nommers der uitgelotene aandeelen mede. De aflossing derzelve, en de betaling der óp dezelve te goed zijnde interessenzal geschieden ter thesaurie van cfq, algemeene Nederlandsche maatschappij alhieren bij de Nederland sche bank te Amsterdam, te beginnen met maandag den 1 october aanstaande. De justitie doet naauwkeurig onderzoek naar de oorzaken van den brand van het tuchthuis te Vilvoorden. Men had eerst planom de tot langdurige straf veroordeelde gevangenen van dit huis naar Brussel over te brengen; dan men heeft bedacht, dat door hen te Vilvoorden te la ten, betere ophelderingen omtrent het gebeurde zouden kunnen verkre gen worden. Het schijnt wel buiten twijfel, dat de brand is gesticht geworden; want toen *s morgens te half twee uren een opzigter, die den brand bespeurd had den kommandant is gaan wekkenzag deze bij het uitgaan, dat bet vuur met geweld uitbrak op twee verschillende en zoo zeer van elkander verwijderde plaatsendat onmogelijk eene en dezelf de oorzaak hier kon werken. De heer de Neubourgmed. dr. enz. alhier, heeft eene verhan deling over de doorboring van bet trommel-vliester herstelling van het gehoor in 't licht gegeven achter deze verhandeling vindt men eene beschrijving en afbeelding van het instrument waarmede zulks be hoort te geschieden door hem tympanotore genoemd. AMSTERDAM den 3 september. Van den 1 jantiarij tot heden, zijn alhier geboren 4624 kinderen, en overleden 4982 personen, zoodat hec getal der overledenen dat der geborenenin het genoemde tijdvak met 358 heeft overtroffen. In de laatste dagen is het getal der gestor venen veel grooter geweest dan dat der geborenen. Van den 27 augus tus tot en met den eersten september, dus in zes dagen, zijn i24leven- de en 5 doode kinderen geborenen zijn overleden 201 personen, zoo dat het getal der overledenen dat der geborenen, in die dagen, met 77 is te boven gegaan. 's GRAVËNHAGE den 3 september. Bij dispositie van gedeputeer de staten van Zuid-Holland, van den 28 augustus 11., is bekend ge maakt aan burgemeesteren en wethouderen der stedenen aan burgemees- teren en assessoren der gemeenten, tem platten lande, in deze provin cie, dat het aan Z. M. behaagd beefc, te bepalen datvan en met den 1 januari] 1829;, het bcgra'en van lijken in kerken, kapellen en bedeplaatsenhetzij publieke, hetzij aan gestichten of partikulieren tot

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1