MIDDELBURGSCHE1 N°. 107. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. PETERSDURG den 18 augustus. Men heeft alhier gunstige berfg- ten, aangaande de krijgsverrigtingen van ons leger op de Perzi- aansche grenzen [reeds voorloopig in ons vorig No. vermeld]. Tot nog toe waren de meeste voordeelen slechts behaald in kleine schermutse lingen en ^ongeregelde gevechten. Thans, echter, heeft er op den 17 julij een hoofdtreffen plaats gehad tusschen de Russische troepen, on der den generaal Paskevitz, en het hoofdkorps van het Perziaansche le ger, door Abbas Mifza den zoon van den Schach, in persoon aange voerd, hetwelk 16,000 man ruiterij telde. De generaal Paskevitz was, met achterlating van een genoegzaam korps, tot belegering der vesting Erivan naar Abbas-Abad opgebroken en bad bij de omsingeling van die stad vernomen, dat Abbas Mirza, met den schach vereenigd, aan het hoofd van 40,000 man tot ontzet der vesting aanrukteen dat Has- san Khan mede met zijne ruiterij in aantogt was. Op deze tijding be sloot de generaal dadelijk den vijand te gemoet te gaan liet eenige troepen voor Abbas Abaden trok den Araxes over met acht batailjohs infanterie en zijne geheele ruiterij. Bij Djelav-Boulak trof hij den vij and, onder Abbas Mirza, in eene voordeelige positie aan, gaf, on danks de buitengewone hitté, dadelijk bevel tot den aanval, en had het geluk de Perziaansche magtna een gevecht, waarin deze 400 man aan dooden, 100 gevangenen en 2 vaandels, en de Russen 9 dooden en 2 gekwetsten bekwamenin wanorde te brengen en op de vlugt te slaan. Den 19 daaraanvolgende is de vesting Abbas-Abad aan de Russen over gegaan. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 30 augustus. Het berigt van een op 1 augustus door lord Cochrane in de wateren van Patras op de Turksche scheeps- magt behaald belangrijk voordeelbevestigt zich van alle kanten eene Turksche korvet van 24, benevens een schooner van 10 stukken, zijn werkelijk door hem dien dag, na eenen korten tegenstand, bemagtigd. Over Bucharest wil men thans berigten nit Konstantinopel hebben van den 3 dezervolgens welke aldaar een Engelsch courier aan de gezanten der drie mogendheden het bevel zou hebben overgebragt, om derzelver ultimatum aan de Porte over te geven. Het huwelijk van den prins van Metternich met zekere jufvrouw Leckam, dochter van eene Fransche danseres, schijnt vast bepaald. Men kan begrijpen welk opzien dit ongelijk huwelijk baart. GROOT-B RITTANJE. LONDEN den 1 september. Lord Goderich, de heeren Huskisson, Sturges Bourne en de lord kanselier zijn gisteren naar Windsor gereden en hebben eene audiëntie bij den koning gehad, waarna lord Goderich aan den heer Herries, die zich mede te Windsor bevond, kennis gege ven heeft, dat het 's konings verlangen was, dat hij zich belaste met den post van kanselier van den exchequer. De heer Herries is vervol gens ook ter audiëntie bij Z. M. toegelatenen men verneemt dat hij dien post heeft aanvaard. F R A N K R IJ K. PARIJS den 30 augustus. Een detachement koninklijke gendarmerie is op weg gegaan naar St. Omer, om tot escorte te helpen dienen bij Z. M.gedurende hoogstdeszelfs verblijf in het kamp. Honderd-twintig paarden en veertig postillons moeten aan de posterij te Valenciennes gereed staan voor de reis des konings. De toebereidselen welke overal in de' noordelijke departementen wor den gemaakttot het ontvangen van Z. M. den koninggaan bijna alle beschrijving te boven. Naainvelijks kan men zich een denkbeeld maken van de pracht en kostbaarheid, welke heerschen zullen op de feesten, welke op-alle plaatsen, waar men den doorluchtigen vorst verwacht, zullen worden gegeven. Langs alle oorden, waar de monarch zal door trekken, worden de wegen vejmieuwd en gebaand, de straten verlegd en verfraaidde openbare en bijzondere gebouwen vertimmerd en opge sierd, zegebogen en gedenknaalden opgerigt. De stad Rijssel alleen heeft 150,000 franken bestemd voor de kosten van het op handen zijnde feest5000' franken worden besteed tot het herstellen der voornaamste stratenen 20,000 franken zullen worden rondgedeeld onder de behoef tige». Overal worden de inwoners, door weidsche en niet zelden hoog dravende proclamatienuitgenoodigd om den koning in feestgewaad te gemoet te gaan, en luide blijken te geven van hunne verkleefdheid aan de Bourbons. Al deze toebereidselen mogen geschikt zijn, om den ko ning ee» buitengewoon gunstig denkbeeld te geven van het uiterlijk aan zien van dit gedeelte zijner staten, en van de goede gezindheid van deszells inwonerszeer weinig kunnen zij strekkenom den waarach. tigen toestand van het land, zoo als het zich gewoonlijk en in het al gemeen voordoetaan den vorst te doen kennen. Demaire van Rijssel heeft een besluit bekend gemaakt, waarbij alle fabriekanten der stad en van derzelver arrondissement uitgenoodigd wor den, de voortbrengselen van hunne nijverheid binnen zekere bepaalde da gen, op het raadhuis te doen overbrengen om aldaar, gedurende Zr. Ms. verblijf in die stadten toon gesteld te worden. Aan hendie de meest opmerkelijke voortbrengselen zullen geleverd hebben, worden een of meerdere exemplaren toegezegd der zilveren en bronzen pennin genwelke, ter gedachtenis van het verblijf des konings, zullen ge slagen worden. De dageiijksche ondervinding leert meer en meer, dat de instellers der censuur hun oogmerk, met het besnoeijen van de vrijheid der dag bladen niet hebben bereiktnoch bereiken kunnen. De dagbladen heb ben wel derzelver belang verlorenen blijven meestal ongelezen lig gen, maar daarentegen wordt de menigte van brochures en kleine perio dieke werkenwelke in het licht verschijntmet zoodanig eene gretig heid gelezendat de ijver voor het nieuws schijnt verdubbeld te zijn. In dén beginne maakten deze soort van werkjes weinig opgang, om dat men aan dezelve minder gewoon was; doch ira zij eenmaal in omloop geraakt zijnen men zietdat in dezelve opgenomen en door dezelve openbaar gemaakt wordt hetgeen de censuur verbiedt in de dagbladen te plaatsen, wordt eiken dag met verlangen naar eenig nieuw stukje be geerd en vordert men als het warevan elkdie zich heeft doen kennen als voorstander der oppositie, dat hij zoodanig een stukje levere. *4 den 6 September* Noch de giraffenoch de wildennoch de honcferjarige vroltwWaaN mede men de aandacht van het publiek heeft Zoeken bezig te hötideu, zijn in staat geweest, den ijver voor deze brochures te verminderen. De spanning en verbittering, welke de instelling der censuur bewerkt heeft zijn te groot, dan dat zaken van dien aard, door welke de be woners dezer hoofdstad zich anderzins zoo gemakkelijk van staatkunde ge onderwerpen laten afleiden, aan hunne denkbeelden eene andere wen ding kunnen geven, De politie heeft een blaauwboekje in beslag genomen, ten titel voerende historiesch verhaal der l-egrafenis van den heer Manttcl. Om# trent 15,000 exemplaren van hetzelve zijn bij den drukker gevonden. De Monitèur is terug gekomen op het denkbeeldom Algiers aan de Mohammedanen te ontweldigen, en die stad in de magt van eentJ Chisteliike mogendheid te stellen. De gelegenheid daartoe zegt de Moniteur, zou thans nn eene vereehiging der zeemagt van de Eurö- pesche mogendheden bestaat, schoon zijn. Maar aan wien zal de stad^ na de veroveringovergeleverd worden vraagt het ministeriële blad. Hetzelve is overtuigd geworden, dat de overige mogendheden niet zou den dulden, dat Frankrijk in die stad eene volkplanting stichtehet slaat dus voor, de Malthezer orde te herstellen en aan dezelve AigierS toe te vertrouwen, om uit die stad de Barbaarsche roovers te bevech# tenen de Middellandsche zee voor Europa te beveiligen. Volgens de berigten uit Madr'id, van den 22 dezer, waren eidde* lijkop bevel des konings6000 man troepen naar Katalonie op weg om den opstand in die provincie met geweld te deropen. Sedert he{ vertrek van den heer Récacho hadden er te Madrid geene nieuwe op-, schuddingen plaats gehadpn was het er geheel rustig gebleven. Het gerucht, den 20 dezer te Madrid algemeen verspreid, dat don Pedro tq Lissabon aangekomen was, had er zeer weinig indruk gemaakt, maar des te meer de tijding van den dood des heeren Canning; het Spaanscbq gouvernement vleidde zich, dat, wie ook den opvolger van den heef Canning zijn mogtde staatkunde van Engeland wel eenige wijziging zou ondervinden, NEDERLANDEN. BRUGGE den 3 september. De heer de Vlicghereigenaar, drukkef en uitgever der Nieuwe Gazette van Bruggeis in hechtenis genomen. Hij is bij besluit van het hoog-geregtshof te Brussel naar het hof def assises van West-Vlaanderen verzonden, als beschuldigd van in twee arti* kelsin de maanden september en december des vorigen jaars in genoeni^ blad geplaatst, gezocht te hebben wantrouwen, tweespalt, twist efl verdeeldheid onder de ingezetenen des Rijks te veroorzakenmisdaad voorzien bij art. 1 van het besluit van 20 april 1815 en bij de wet vail 6 maart 1818. Den 27 augustus, zijn alhier, aan boord van 2 schepen, uit Hol* land aangekomen 268 man militairen, om op de Nathalie, voor reke ning van de handel-maatschappij bevracht, naar Oost-Indie ingescheept te wordfjn. 's GRAVENHAGE den 2 september. Z« M. heeft, bij besluit van den 22 augustus II. goedgevonden en verstaan, dat, om allen twijfel weg te neme» omtrent de bedoelingen van het reglement, vastgesteld bij hoogstdeszelfs besluit van den 31 mei 1818 (Staatsblad 110. 25), me{ betrekking tot het bij hetzelve voorgeschreven geneeskundig onderzoek en toevoorzigt, bij het ontstaan van epidemische en besmettelijke ziek ten, de bepalingen van art. 41 tot en met 49 van voorschreven be sluit, van toepassing zijn op al de heerschende ziekten, hetzij dezelve al of niet besmettelijk zijn. Bij deze bepalingen wordt voorgeschreven - het spoedig kennis geven van dusdanige ziekten, met naauwkeurige be schrijving derzelve en van de wijs van behandelingdoor de plaatse lijke geneeskundige commissie, of, bij ontstentenis derzelve, door de geneeskundigen, die de ziekte behandelen, vooreerst aan het plaatselijk bestuur, en vervolgens aan den president van de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt: het onderzoek naar den aard der ziekte, doordien voorzitter of deszelfs gecommitteerdenhet be ramen, in overleg met het stedelijk bestuur, van de noodige maatrege len tot genezing, of voorkoming van de verdere verspreiding: de ken nisgeving aan de gedeputeerde statenof ook ingeval algemeene be# schikkingen vereischt wordenaap den minister van binnenlandsche za- kep tot het nemen van nadere maatregelende onderrigting van de presidenten der geneeskundige commissien in de aangrenzende provin ciën, wanneer zulks noodig geacht wordt: en eindelijk, de bijzondere zorg van die provinciale commissienonder welker ressort zeekusten of zeehavens zijn, tot afwering van besmettelijke ziekten, welke dom: middel van zeevaart zouden kunnen worden overgebragt. Woensdag nacht, ten één uur, hebben eenige gevangenen getracht uit te breken uit de gevangenpoort. De waakzaamheid van den cipier heeft hun echter zulks belet. Deze eerst eenig gekraakdaarna he^ vallen van eene plank hoorende, heeft dadelijk den bijstand der militai ren. van de hoofdwacht ingeroepen. Door dezelve vergezeld begaf hij zich naar de kamer der gevangenen, alwaar hij bevond, dat van de twaalf gevangenen, welke daar aanwezig waren, acht ontkleed op hunne kribben nederlagen doch dat vier gekleed waren. Zij haddendoor middel van het ijzer der belen met eenige groote spijkerswelke zif uit het houtwerk hadden weten los te wringen een aanmerkelijk gat in den muur gemaakt, door hetwelk zij over de daken zouden hebben zoeken te ontkomen. Terstond zijn dezelve naar eene andere, jneer verzekerde bewaarplaatsovergebragt. Woensdag 11. is Antonia van der Wielhuisvrouw van Jokannes Roskamp tuinmans-knecht alhier.bevallen van eene dochter welkenog in leven is donderdag is zij verlost van eene andere dochterwelke eeneu dag geleeffl heeftên van eenen zoop, welke dood geboren is. Laatstl. vrijdag is een jnetselaars leerling, Gailjard genaamd, in de Jan Hendrikstraatvan een dak dood op de straat nedergevallen. MIDDELBURG den 5 september. In een' partikulieren brief uic Groningen, van den 1 dezer, wordt gemeld, dat het aldaar met den staat der zieken niet al te gunstig uitziet; de mindere \yarrate van die jaar deed wel een geringer getal zieken verwachten dan ia het ongeluk kig vorig jaar, en werkelijk zijn de ziekten veel later begonnen, maar toch sedert eenige dagen vrij wat in getal als ook in kwaadaardigheid toegenomenhet getal dooden in de laatste week was 39meestal ech-

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1