COURANT. N°. 106. MIDDELBURGSCHE Dingdag den 4 September. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSqHLANn. BERLIJN den a6 augustus. De jongste officiële berlgten, nangaan- de de krijgsverrigcingen van de Russische troepen op de Perziaan- sche grenzenmaken melding van een aanmerkelijk voordeel, 't welk de generaal Paskcvitz den 17 julij op de Perziauen, door Abbas Mirza in persoon aangevoerd, heeft behaald. Den 17 augustus is, ter gelegenheid dezer overwinning, in de kapel van het paleis van Tauris in tegenwoordigheid des keizers van Rus land een plegtig te Deutn gezongen. FRANKFORT den 28 augustus. Z. M. de keizer van Oostenrijk heeft, den 18 dezer, te Presburg den Hongaarschen rijksdag, die se dert den 18 september 1825 vergaderd was, plegtig gesloten. Z. M. betuigde aan de vergadering, dat hoogstdezelve in al zijne aanvragen aan den rijksdag het belang zijner Ilongaarsche onderdanen steeds be oogd had dat hoogstdezelve wei in de 1111 geëindigde zitting eenige te leurstellingen had ondervondenmaar dat die opgewogen werden door de belangrijke verordeningen, die daarin met betrekking tot de belasting en- conscriptie tot stand waren gekomen. Eindelijk voedde Z. M. de hoop, dat op den volgenden rijksdag alles voltooid worden zou, wat deze nog te wenschen had overgelaten. De volgende rijksdag is op den I- november 1829 bepaald. De keizer is den 19 van Presburg naar Weenen terug gekeerden is met H. M. de keizerin naar zijne familie goederen in Opper-Oostenrijk vertrokken. In een brief van Corfu van den 6 dezer wordt gemelddat de Grieken in den Peloponesus eene groote overwinning bij Vostitza be haald hebben, op de Arabieren van Ibrabim-pachadie tegen de vesting van Korinthe in aantogt was en na groot verlies gedwongen werd terug te trekken. Van Zante schrijft men den 2 dezerdat daags te voren een klein Turksch fregat van 36 stukken met eene goelet voorbij dat eiland zeil den, naar Patras koers zettende, en dat deze vaartuigen bjj Scrophès door lord Cochrane met het fregat Hellas en de brik Soterna een ge vechtdat tien minuten duurde, genomen zijn. Het Turksch fregat had veel geledendoch de Hellas volstrekt geene schade bekomen. Lord Cochrane was met beide prijzen naar Clarenza gestevend0111 er ten an ker te komeu en de genomen goelet, die niets geleden -had, dadelijk te wapenen. In partikuliere brieven uit S.mjrna klaagt men zeer over, de dage lijks vermeerderende belastingende Porte dwingt de pacha's om steeds meer geld en tevens meer troepen te leveren, en dit had reeds ten ge volge gehad dat een pnclia aan den kant van: Erzernm niet alleen de gevorderde leveringen van geld en manschappen geweigerd,, maar zich aan het hoofd der oude janitsaren gdsteld en eenen opstand tegen de Porte ondernomen hadtot demping van welken reeds verschillende maatregelenbevojeji waren. IIAMBURG den 28 augustus. Een onzer bladen meldt het navolgen de uit Berlijn van den 25 augustusZoo veel men uit het verbond 't welk de groote: mogendheden ten gunste der Grieken hebben gesloten, kan opmaken,, zal aan de verwachting der genen welke de aloude Griek- sche vrijstaten in hunnen vorigen glans meenen te zien herrijzenniet wor den voldaan,. Laat de Verhevene Porte zich leiden (en zij zal zich la ten leiden) dan bestaat de hervorming van Griekenland daarin, datMo- rea benevens de eiiandeneenen regeringsvorm erlangen, welke een mengsel zal zijn van dien der Ionische eilanden en van Moldavië en Wal- lachije doch bij. welken nieuw Griekenland in dè eerste plaats altijd sdmtpiigcig blijft aan Turkije." G R O O T - B R I T T-A N J E. LONDEN den 29 augustus. De heer Huskisson is gisteren alhier te rug gekomen, Zijine gezondheid fs veel beter dan toen hij Engeland verliet. Men verwacht, dat nu onverwijld een einde aan al de geruchten van verdeeldheid in ons kabinet, en aan alle onzekerheden nopens deszelfs volledige zamenstelling'komen zal. De Russische vloot, onder bevel van den admiraal Seneavin is den 2:4 vah Pommouth haar Kroonstad wedergekeerd. Op een artikel van den Frahschen Motriteurwaarin beweerd wordtdat Öostènrijb aan het- Portugeesch gouvernement het voornemen om don Mfgttel óp den troon te plaatsen zou te kennera gegeven hebben en dat dit'voorstel van Oostenrijk ingewilligd zijn zou op grond, dat don Miguel., zijn vijf-on-twtntigste jaar bereikt hebbende, aanspraak op de regering kan maken, merkt het ministerieel avondblad aan, dat het niet.weet hoe don Miguei regt Op den troon hébben kan, zoolang het bewezen blijft.,: dan don Pcdro regtens koning van Portugal is, en dat: voorts, indien don Miguel naar Portugal mogt terugkomen, die komst plaats moet hebben onder zoodanige voorwaarden, als aan Groot- Brittanje en geheel Europa voldoende zullen toeschijnen om zeker te wezen, dat de thans bestaande beginselen der Portugesche monarchie geene veranderingen ondergaan zullen. Men twijfelt hier geenszins aan de reis van. don Pedro naar Europa. De laatste paketboot van Brazilië en Buenos-Aijres heeft dè bevestiging van de. tijding medegebragtdat het vredestraktaat geteekend en geratifi ceerd is; doch de inhoud van hetzelve-is nog niet bekend, ook heeft men nog geen officieel berigt van deze gebeurtenis. F R A N K R IJ K. PARIJS den 28 augustus. Het kortstondig verblijf van den heer Huskisson in deze hoofdstad heeft zeer de aandacht tot zich getrokken, in een oogenblik dat iii Spanje en Portugal zieh groote gebeurtenissen schijnen voor te bereiden. Gezegde Engelsche minister heeft, alvorens de reis naar Londen voort te zetten* verscheidene conferentien met den heer de Villèle gehad. Heden is de honderd-dertienjarige vrouw uit Savoije, welke se- dcrtj.eenigep, tijd. door Frankrijk reist, en oulangs. in de hoofdstad .was aanggkojpen^ aan d.enhertog van Bordeaux voorgesteld geworden. Zij kan zich nóg herinneren, wijlen de prinses Maria Therè'sia van Savóije, gemalin van den tcgenwoordigen koning en dus de grootmoeder des her- togs vah Bordeaux, op den arm gehad te hebben. Zij is nog in staat tien jjre.11 daags tg vp.gt._af' cc leggen, en wandelt dikwijls, van haar dorp, twintig uren van Turijn gelegen, in twee dagen naar die hoofd stad, alwaar zij bij den tegenwoordigeli koning Karei Felix altoos eet» goed onthaal geniet. De monarchalen hebben verzekerddat het ontwerpoin een ge denkpenning te slaan ter eere van den overleden Britschen minister Cail- ning, was opgegeven; de liberalen verzekeren echter het tegendeel. De kapitein Blaquière, die verscheidene reizen naar Griekenland gedaan heeft en onlangs van daar terug gekomen is, heeft aan een zij ner vrienden te Parijs een brief geschrevenwaarin hij hem zijne ge dachten over den toestand der Grieksche natie mededeelt. Daarin zegt hij, dat op hec einde van mei, toen hij Griekenland verliet, de' neder laag onder de muren van Athene en de togt van Ihrahim naar Patras eett onaangenamen indruk op de Grieken gemaakt hadden, doch dat Zij geens zins ontmoedigd waren, en bij geen Griek het denkbeeld van onderwer ping opgekomen wasdaar allenwel wetende wat zij te wachten heb ben van onderwerping aan het gezag van den sultan, die verklaard heeft geene Grieken noch als onderdanen noch als slaven te willen hebbert, maar alleen den grond van Griekenland als zijn wettig domein te begee- ren, bij het besluit bleven volharden om liever duizend dooden te ster ven, dan zich weder onder het Ttirksche juk te buigen. Werkelijk toonden zij ook aan dat besluit getrouw te blijven, door de standvastig heid waarmede zij alle ontberingen en zelfs hongersnood getroostten» De Grieksche soldaat, die zich ligtelijk aan alle vermoeijenissen gewent en met het geringste voedsel vergenoegttoont een moedwaarvan metl zich in Europa geen denkbeeld maken kan, en heeft dit vooral bewe zen in den winter-veldtogtdien de beroemde Karaïskakiin december 1826, in Etolie heeft gemaakt, en gedurende welken de Grieken, bloot- voets en bijna zonder kleederen, de bergen overtrokken en, na drie da gen zonder voedsel geweest te zijnte Arakova eene schitterende over winning bevochten. Doch niettegenstaande al deze goede hoedanig heden hebben, volgens den heer Blaquière, deze zelfde menschen het groot gebrek, dat zij niet .in orde kunnen optrekken en zich allermoei- lelijkst naar ltrijgscugt willen schikken, hetwelk de klip is, waarop al de Europesche militairenwier ijver en geduld zoo dikwerf te leur gesteld isschipbreuk hebben geledenen tevens de oorzaak van d9 verschillende nederlagen, door hen in de laatste jaren geleden. Dik» werf heeft men staat gemaakt op de zoogenaamde Tactici of corpsen die op den Europeschen voet georganiseerd waren, maar celkens als zjj in het vuur gebragc werden waren zij niet meer te houden, liepen uit eikanderen en vochten op hunne oude wijze, hetwelk altijd tot hun nadeel eindigde. Te hopen is het, dat de generaal Church en de over ste Fabvier, die onvermoeid zijn in hunne pogingen, om de Grieken tot een geregelder, militairen stand te brengendaarin zullen slagen en dat de Grieken, door de ondervinding eenmaal wijs geworden, zich zul len gedragen naar den goeden raad, dien zij van deze en andere bekwa me vreemde krijgslieden ontvangen. De heer Blaquière wijdt ook uit over de noodzakelijkheid eener bur gerlijke organisatie onder de Grieken en over het onvermijdelijke om d9 verschillende bevolkingen van Griekenlanddie elkander niet genoeg zaam kennen en zelfs door verkeerden naijver verdeeld zijntot ééne natie te brengenzonder hetwelk alle tusschenkomst der vreemde mo gendheden niets uitwerken zalomdat Europa niet altijd de wapenen In de hand kan houden om het bestaan van Griekenland te waarborgen. Al le verstandige Grieken denken hier eensgezind over, en gevoelen het nut van een* centraal punt, geschikt om alle verschillende denkwijzen te ver eenigen, en om dit ce bewerken gelooven zij sedert lang, dat niemand beter in staat isdan de graaf Capo d'Istriadien zij het opperbestuur hebben opgedragen, en die een staatsman is, berekend naar de tegen woordige behoeften van Griekenland. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 1 september. Z. K. H. de Prins van Oranje is, vati ■zijne reis naar Monsin deze residentie terug gekomen, en staat nu, naar men verzekert, binnen Weinige dagen naar het Fransche kamp van ;St. Oiner te vertrekken. Omtrent 's Prinsen reis daarheen behelst de Constituthnnelonder Londen eenige aanmerkingen, om aan te duiden dat deze reis van ge'enen staatkundigen aard is, zoo als velen meenen, maar alleen het gevolg is eener uitnoodiging van Karei X. aan den Ko ning der Nederlanden, om, bij de militaire revuen en evolutien in •dat kamp, te adsisterenaan welke noodiging Z. M.wien de belangen van zijn rijk niet toelaten zich te verwijderen beleefdelijk zal beant woorden door zich door den Kroonprins te doen vervangen. Wijders schrijft men van St. Omer, dat de werken van dat kamp bij na voltooid zijn en alles een belangwekkend en schilderachtig aanzien heeft. Achter den regter vleugel der liniebij het dorp Euringhen heeft men een fort gebouwd, hetwelk drie maanden zwaren arbeid ge kost beeft; ook heefc men vier linien met paralellen opgeworpen, oin het beleg te kunnen verbeelden. Het getal der verzamelde troepen in het kamp beloopt 17000 man, waarónder 14000 man infanterie; het overige bestaat uit kavallerie, artillerie en mineurs. Twee afdeelingen bezect'en het kamp, met het geschut; de derde afdeeling is in St. Omer gekazerneerd en doet aldaar en- in het kamp beurtelings dienst. Z. K. II. Prins Frederikkommissaris-generaal van oorlog, heefc eene nietlwe organisatie van de-normale school van algemeen onderwijx voor de armee gearresteerd. Deze school zal meerder uitgebreid worden en van elke afdeeling infanterie zal een onder-officier en kadeten van elk regement kavallerie een onder-officier of kadet naar de normale schooi te Leuven gezonden wordenten einde er onderwijs re genieten in alles wat een onder-officier behoort te weten om tot den rang van officiér te geraken. De officieren dezer school zullen in twee klassen worden verdèeld de eerste zullen er als onderwijzers dienen en de an dere als leerlingen beschouwd wordenen in alle kundigheden onderwe zen worden, die vereischt zijn om tot eersten luitenant en kapitein be vorderd te worden. GRONINGEN den 27 augustus. De raad dezer stad heeft, onder koninklijke goedkeuringeene negotiatie geopendgroot eenmaal hon derd vijftig duizend gulden ter dekking van de buitengewone uitga ven, veroorzaakt door de volksziekte, welke het vorige jaar alhier ge- heerscht heeft. Dezelve is van heden af, gedurende de maand septem ber, geopend; zij zftl bestaan uit 300-aandeelen ieder van f 500, te gen eenen interest van vier per centvoor welke obligatien, op naam O t>

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1