COURANT. 'dt 1827. J4 N". 102. MIDDELBURGSCHE Zaturdag den 25 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. BESTUREN e.v A DM IN ISTRAT1EN. r/Bl ry .;-v rft DUITSCHLAND. DRESDEN den 12 augustus. De Saxen hadden reeds gewenscht een gedenkteeken voor hunnen geliefden vorst op te rigtentoen de zelve het 50ste jaar zijner regering vierde. De bekende geaardheid van den overledenen koning deed denzelven zulks destijds van de hand wijzen. Z. M. antwoordde, dat men, omhein een dergelijk bewijs van liefde te geven wachten moest tot na zijnen dood. Thans, nu dit tijdstip werkelijk aanwezig is, heeft zich eene com missie gevormd welke zich met het ontvangen der inschrijvingen en giften tot voormeld einde zal belasten. Ook de tegenwoordige koning verlangt zeer de uitvoering van dat ontwerp, en heeftop de vriendelijkste wijze, beloofd, alles te zullen inwilligenwat hem ter bevordering van hetzelve voorgedragen wordt. Alle giften, ook de geringste, zullen welgevallig worden aangeno men want gelijk deze vorst steeds zijn hart voor al zijne onderda nen zonder onderscheid geopend had zoo moet het ook aan al zijne onderdanen vrijstaan, tot het oprigten van dien eerzuil het hunne temo gen bijdragen. HEIDELBEUG den 14 augustus. Ten gevolge van eenige bewe gingen onder de aan onze hoogeschool studerende jeugdhebben de akndemische autoriteiten bevel gekregen, de voorlezingen gedurende acht dagen te staken. HAMBURG den 14 augustus. Te Altona is, op bevel van Z. M. den koning van Denemarken eene commissie van verscheidene leden ge komen ten einde onderzoek te doen naar de jongste ongeregeldheden en met dezelve 260 man voetvolk en 200 man paardenvolk, tot be waring der herstelde rust. v FRANKFORT den 17 augustus. Vojst Metternich begeeft zich niet alleen naar Töplitz, ten einde zijne opwachtig te maken bij den ko ning van Pruissenmaar deze staats-minister zal zich daarna naar Dres- den begeventen einde met den koning van Saxe een mondgesprek te houden. De vorst zal zich denkelijk gedurende zijne reize met staat kundige aangelegenheden blijven bezig houden, immers hij zal door den staats-kanzelarij-raad de Mercy en nog twee andere voorname ambtenaren worden vergezeld. GROOT-BRITT A.N J E. LONDEN den 13 augustus. Er zijn berigten van Vera-Cruz aange komen, tot den 24 junij. Dezelve brengen de tijding mede, dat de be kende priester Arena, die te Mexiko een oproer, ten voordeele van den koning van Spanje, heeft willen stichten, bij regterlijk vonnis doodge schoten is. Om alle volksbewegingen voor te komenheeft men dit vonnis buiten de stad uitgeoefend. Het Mexikaansche gouvernement be vond zich, in de oogenblikken van het vertrek der tijdingen, in zeer groote verlegenheid wegens geldsgebrek, en men had tot twee geldlee- ningen besloten. De handel verkeerde insgelijks in dat land in moeije- lijke omstandigheden, voornamelijk door het springen van een groot Spaansch huis, welks schulden op 900,000 dollars begroot worden. De geruchten, welke, wegens het vermoorden van den president van Haftiop het vaste laud en elders verspreid zijnworden gelogen straft door eenen brief, te Portau-Prince den 4 jtilij geschreven. Er was evenwel een aanslag op het leven van den presidentdoor eenen kapitein en eenen luitenant van deszelfs lijfwacht, gemaaktdoch dezel ve is openbaar gewordenen beiden zijnin tegenwoordigheid van de igeheele bezetting, doodgeschoten. FRANKRUK. PARIJS den 18 augustus. Bij gelegenheid van de prijs-uitdeeling aan de kweekelingen der Parijssche hoogeschool in het gebouw der Sor- bonneheeft Z. E. de minister van geestelijke aangelegenheden en open baar onderwijs, de bisschop van Ilermopolisin hoedanigheid van groot meester der universiteit, eene opmerkelijke aanspraak gehouden, waar bij hij het plan afschetste, hetwelk hij zich in het bestuur der openbare opvoeding had voorgesteld. De minister kwam er openlijk voor uit dat het door hem aangenomen stelsel een afkeer had van alle verandering en schielijke voortgang, en daarentegen gegrond was op het behoud van het bestaande en eene langzame uitbreiding van den wetenschappelijken kring. Ook herinnerde Z. E. de studerende jeugd aan de, in het afgeloopen jaar, plaats gehad hebbende onlusten, gaf zijn leedwezen over dezelve te kennen doch betuigde tevens zijne te vredenheid over de openlijke bewijzen van goedkeuringwaarmede men zijne vermaningen aanhoorde. - De censuur heeft aan de dagbladen niet toegestaan verslag te ge ven van het onlaugs plaats gehad hebbend proces tegen den abt Saladin die beschuldigd was, zijnen pastoor met den nachtmaalswijn te hebben willen vergeven. Men heeft uit dien hoofde daarvan een afzonderlijk geschrift uitgegeven. Het blijkt uit hetzelve, dat tnsschen den pas toor en zijnen vicaris vijandschap heerschte, en naar alle waarschijnlijk heid de pastoor zelf den wijn met koperzuur vermengd hadom zij nen vicaris in het ongeluk te brengen. De laatste is- vrij gesproken geworden. Merkwaardig is de aanspraak, welke de president bij deze gelegenheid aan het hof heeft gedaan Dit proces, zeide hijbewijst op nieuw de voortreffelijkheid van ons justitiewezen. De beklaagde, hij mag schuldig of onschuldig zijn, heeft zijn regt kunnen uitoefenen doortegen zijne wederpartij, die een eerwaardigen post bekleedtals te- genaanklager op te treden. De publiciteit heeft hem hare hulp verleend. Men geloove toch nietdat het schandaal had behooren geheim gehou den te worden, wijl er twee priesters in betrokken waren. Men late aan de openbare meéning haren vrijen loop. Onze priesters kunnen wijl hun rijk niet van deze wereld is, daarom de openbare achting niet ontberen. Integendeeldeze zou hun juist daarom ontzegd worden wanneer men ze aan het openbaar onderzoek wilde onttrekken." De inschrijvingen voor eene medaille ter eere van mr. Canning, welke op voorstel van den heer Dupi-n zijn geopend bedragen reeds 5000 franken. Onder de inschrijvers merkt men op den burggraaf de Chateau briand en den hertog d'Osmond, beide gewezen afgezanten aan het Brit- sche hof. Men schrijft van Marseille, van den 10 augustus, dat de blokka de van Algiers zeer moeijelijk of onmogelijk schijnt, dat de roofschepen, ten minste, naar behagen, uit en binnen die haven loopert. De post van Konstantinopcldien dag aangekomen, brengt mede, dat alles itl die stad zeer rustig was, en dat men voortging met het uitrusten def troepen op de Europesche Wijs. Men hield zich aldaar verzekerd, dat de groote lieer en de divan besloten hadden, niet te treden in de'ver- zoeken van de verbondene mogendhedennog willens te zijneen Voet gronds at te staan. Naar men meende, zou de sultan eerder eeneh oor log wagen dan zijne vermeende regten te zien verkorten. De kolonel Gordondie hier op zijne terugreis van Griekenland naar Schotland aangekomen ismoet verhaald hebbendat de zaken der Grieken niet gunstig stonden, en zij den moed begonnen op te gevetl. Daarentegen verklaart het ministerieel avondbladdat de tijding van het sluiten van het traktaat tusschen de drie verbonden mogendhedenhet welk thans geratificeerd is, den moed en de hoop der Grieken weer heeft aangewakkerd, en dat de troepen van Ibrahim en het Turksche le ger geene bewegingen meer maken. Toen kolonel Gordon van Grie kenland vertrok was er waarschijnlijk die tijding nog niet bekend. Hetzelfde blad zegt nog op eene andereplaats, dat het vleijend ont slag, door den keizer van Rusland aan den graaf Capo d'Istri* verleend, de oorsprong van dien edelmande aard zijner bekende gevoelens over de Grieksche zaak en het verlangen door het Grieksch gouvernement ten zijnen opzigte geuitzoo vele waarborgen zijn voor de trouwe naar- koming van het traktaat, hetwelk in alles voorzien heeft} terwijl de be wegingen der Europesche vloten al de moeijelijkheden van deze zaak', die veel minder ingewikkeld is dan men verondersteltoplossen zullen. De Russische vloot, die te Portsmouth binnengeloopen was, is naar de Middellandsche zee vertrokken, na 5 schepen en 3 fregatten naar Kroon stad terug gezonden te hebben die als evolutie-eskader bij haar waren gevoegd. De Engelsche vloot, die eenigen tijd zich aan de Taag op gehouden bad, is den 31 julij van daar gezeild, en de Fransche vloot, welke van Brest uitgeloopen en naar de Levant bestemd is, is den 5 augustus op de hoogte van Adraeene kleine zeestad van Spanje, 15 mijlen van Grenada gelegen, gezien. - In de Italiaansche couranten leest mendat de oorlogzuchtige be volking van den Epirus in opstand isen de Turken, uit vrees voor de de Klephtenniet buiten de vestingen durven komen. Ook verspreiden zij het gerucht, dat Ibrahim-pacha te Magaspeleon eene nederlaag gele den heeft. GENT den 19 augustus. Volgens het geachte maandwerkden Mes- sager des Sciences et des Artszouden te Oudenaarde eenige onuitgege ven brieven geschreven door den graaf van Egtnond aan den gouver neur dier stad ontdekt zijn uit welke blijken zou dat die edelman een meer werkzaam aandeel aan den opstand tegen Spanje zou gehad heb ben dan men wel gewoonlijk meent. Het is te wenschen, dat deze grieven y in het belang g<?cohiedems 9 Gcrt&ng iiv.c ïicin uiugcu zien* LEYDEN den 20 augustus. Men schrijft uit Marburg, dat, bij ge legenheid van het derde eeuwfeest der aldaar gevestigde hoogeschoolhet welk, op het einde van julij, met zeer vele plegtigheden is gevierd, de philosophische faculteit van die akademie aan onze beroemde vaderland- sche geleerdevrouwe JohannaIVijttenbachgeboren Gallienweduwe van den onsterfelijken letterkundige Daniël IVijttenbachhet doctoraat inde wijsbegeerte en het meesterschap in de vrije kunsten heeft opgedragen. MIDDELBURG den 24 augustus. De 55ste jaardag van onzen ge liefden en geëerbiedigden Koning wordt heden alhier met die algemCene vreugde en belangstelling gevierdwelke deze heugelijke gedenkdag waardig is. Door de gansche stad wapperen vlaggen en het klokken spel doet zich bij afwisseling hooren. Bij de openbare gemeenschappe lijke godsdienst-oefening, in den voormiddagzijn vurige dankzeggingen en gebeden voor het behoud en de verlenging van 's Konings dierbaar leven, voor den voorspoed van hoogstdeszelfs regering en voor de welvaart van het Koninklijke huis en het gansche vaderlandten Hemel opgezonden. Des middags werd er groote parade gehoudenten 1 uur ontving Zijne Exc. de heer Gouverneur de geiukwenschingen der civile en militaire autoriteiten en des namiddags was er diner bij Zijne Exc. Voorts wordt deze dag aan algemeene vreugde gewijdwaarin ook de gealimenteerden in de godshuizen deelenwelke op onderscheidene ver kwikkingen zijn onthaald. Lijsten 43ste 44ste 45ste 46ste 47ste 48 ste 1 36ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. ZESDE KLASSE. Prijzen van 1000 en daar boven. Nontmers. 13623 prijs 26ro2 26573 4692 26057 3304 33089 22140 604 31565 prem. Prijzen. Lijsten. Nommers. Prijzen. f 1000. 49ste 3497 prijs f 1000. 1000. 22326 - 1000. 1000. 50ste Geene. 1000. 51ste 2741 - 1000. 5000. 52ste 11378 - 1000. - 1000. 53ste Geene. - 1000. 54ste 799 - 1000. - 1000. 21095 - 1250. 1000. 5735 - 1000. - 2500. Op Maandag den 17 September 1827, des middags ten 12 uren, zal, ten overstaan eener Commissie uit de Edel Gr. Achtb. Heeren Gedepu teerde Staten van Zeeland, in het openbaar, in de Vergaderzaal der Sta ten te Middelburgworden overgegaan tot de uitloting der Obligatien van de Provinciale Geldleening van 290,000, welke, ingevolge het Plangearresteerd bij Zijner Majesteits besluit van den 1 December 1822, No. 70, met den 1 Januarij 1828 moeten afgelost worden. Middelburg, den 22 Augustus 1827. De Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1