A 1827. W COURANT. N". ioi. MIDDELBURGSCHE Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. T U R K IJ E. KONSTANTINOPEL den 10 julij. Ttisschen de Russische, Engel- sche, Fransche, Oostenrijksche en Pruissische ministers hebben drukke verhandelingen plaats en dagelijks gaan en komen er postboden af en aan. De jongst van Weenen gekomen Keizerlijk-Oostenrijksche tolk, de heer Iluszar, heeft dagelijks mondgesprekken met het Turksch ministerie. MOLDAVIË. JASSY den i augustus. De dag van gisteren is voor onze stad nood lottig geweest. Te half drie uren nadenmiddag, is er, in een huis naast het Russisch consulaat, brand ontstaan. Een hevige noordwesten wind dreef de brandende stukken zoodanig over de geheele staddatbinnen een kwartier uirrs, tien verschillende en van elkander min of meer ver wijderde huizen in volle vlam stonden. De, door den hevigen wind, naar alle kanten voortgedrevene vlammen, veroorzaakten, dat alle men- schelijke hulp vruchteloos was en dat ieder zich gelukkig achttezijn leven te kunnen redden. Meer dan een derde, en juist het fraaiste ge deelte der stad, waaronder het verblijf van den hospodar met al de ar chieven, 14 kerken, benevens de hoofdkerk en het Katholieke kloos ter, is eene prooi der vlammen geworden. De schade is onberekenbaar. Tot dusverre zijn er 50 lijken van ouder het puin opgedolven. De vorst heeft naauwelijks den tijd gehad, om zich, met zijn huisgezin, door eene achterdeur te redden. Meer dan 10,000 personen zijn zon der huisvesting, en zwerven wanhbpend rond. Het is onmogelijk, het akelig schouwspel te beschrijven, dat, vooral in den avond, eene brandende oppervlakte van meer dan eene halve mijl in de rondte opleverde. Hierbij voegde zich de noodzakelijkheid, om alle gevangenen in vrijheid te stellen, daar de vlammen reeds het gevan genhuis bereikt hadden. Die booswichten met andere van hunne soort vereenigd dreigden het overige der stad te plunderen. En niet dan niet de grootste moeite is het de regering gelukt, deze bende roovers in toom te houden, en nieuwe ongelukken te voorkomen. Op het oogenblik der afzending van dit berigt is een ander gedeelte dér stad in den brand geraakt. De wind waait nog met dezelfde woe de, en het Opperwezen alleen kan ons voor eene volkomene verwoes ting behoeden; PORTUGAL. LISSABON den 1 augustus. De vier Engelsche fregatten en de zes korvetten, onder bevel van den admiraal Hardy zijn gisteren van hier vertrokken en hebben waarschijnlijk naar het Oosten koers gezet. Sedert eergisteren is de rust hier volkomen hersteld. DUITSCHLAND. FRANKFORT deu j6 augustus. De bondsdag heeft, in hare zitting vian dei! 9 dezer, op voorstel van den president-minister, zich voor 4 maanden géadjonrneendzij zal hare zittingen in januarij 1828 hervatten. Door een schip, na eene vaart van 24 dagen van Patras te Triest aangekomen, heeft men vernomen, dat de Turksche vloot den 12 julij van Patras naar Mojlon gezeild isom aldaar het Egyptisch eskader in te wachten. Te Patras waren 2000 muilezels uit Albanië aangekomen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 20 augustus. De Russische vloot, thans voor Spit- head liggende bestaat uit. de linieschepen Azofvan 80 Fladimir St. AndriesUangoodCzar Constant inEzekieJAiexander New ski en kisoi van 74, Emanuel van 64; de fregatten UelenaMercurius. Pre- vornie Er uzi erCasiorDiana en Constant in van 4 <5 stukken en de korvet Creinetchi. De schepen zijn alle in zeer goeden staaten aan dezelve ontbreekt, naar het oordeel van onze zeelieden, niets. Men beschouwt ook de officieren, die over dezelve het bevel voeren, als zeer bekwame lieden doch het oordeel over de verdere eqnipaadje is min gunstig. Aan dezelve schijnt voornamelijk die geoefendheid te ont breken waardoor de Britsche zeemagt zoo zeer uitmunt. De begrafenis van mr. Canning heeft donderdag plaats gehad. Meer algemeen vertoon van deelneming en droefheid zag men hier welligt nim mer. Vele duizenden volgden zijn lijk". Zijne grafplaats in de abdij van Westminster is naast die ,van mr. Pitt gelegen. Mr. Canning was gebo ren den 11 april 1770, en had dus den ouderdom van ruim 57 jaren bereikt. De veranderingen in het ministerie, welke de dood des heeren Can ning noodzakelijk gemaakt heeft, zijn maar weinige geweest, en bepa- ten zich tot die, welke reeds vroeger aangekondigd zijn. Men meldt Uit Gibraltar het navolgendevan den 24 julij„Acht Britsche schepen zijn, ondanks de Fransche blokkade, uit Algiers en Oran aangekomen. Drie Fransche prijzen zijn in weerwil dier blokka de aldaar binnen gebragt. De Algerijnen spotten met dien maatregel ed in liet bijzonder, met de bedreiging van den admiraal, dat hij de Moelje zal aantasten." Brieven uit Caijnda begrooten het aantal uitgewekenen hetwelk zich In dat land, tot hier toe, gedurende dit jaar, heeft nedergezet, Öp lo,ooo. De meeste dezer komen uit Ierland, F R A N K R U K. PARIJS den 16 augustus. Onder de voorstellen, welke de arrondis- sementsraad van Tonfouse aan den algemeenen raad van dat departement gedaan heeftén waarover* deze laatste zal moeten raadplegenmerkt men de navolgende' opdat de raaddoordrongen van de noodzakelijk heid, om aan het misbruik van de vrijheid der drukpers paal en perkte stellen, aan Z. M. een'e gestrenge wet dienaangaande verzoeke; dat de raad, overwegende het .groote. nuthetwelk sommige steden des koning rijks, met name Bprderfux, trekt uit de uitgestrekte etablissementen van openbaar onderwijsbestuurd door vereenigingen van geestelijkenhet wenschelijk vindt, dat ook in het departement van Toulouse dergelijk een .etablissement worde ppgcrigt. Het valt ligt te begrijpen, van wel ke -ttjde deze voorstellen komen. De invloed, van het ministerie, en van eene zekere partij der geestelijkheid, is in dezelve onmiskenbaar. Eergisteren zijn de speelhuizen ten overstaan van den prefect van de Seine en van eene commissie uit den raad van het departementop nieuw verpacht voor de jaarlijksche som van zes mllioen vijf-en-vijf. tig duizend een honderd frankenwaarvan de stad Parijs aan de schat- L den 23 Augustus, kist de som vnn vijf millioen vij'finaal honderd duizend franken moet op brengen. Bij deze verpachting zijn eenige nienwe bepalingen gemaakt zoo als: dat het speelhuis in de straat St. Andrd-des-Arts gelegen in een gedeelte der stad waar zeer vele jonge lieden wonen ophouden zal te bestaan; dat tien dagen in het jaar de speelhuizen gesloten zul len zijn, dat de tijd van het spelen, in sommige speelhuizen, met een uur op den dag verkort is; dat er geene feesten, gelijk voorheen meer in de speelhuizen zullen gegeven worden enz. Sommige onzer dagbladen uiten, niet zonder reden, bittere klagten dat door zulke mid delen ten koste van het geluk van zoo velen, de schatkist voortdu rend moet gestijfd worden. De nieuwe bepalingen, bij de verpachtiug vastgesteld^, zullen de rampen uit deze speelhuizen voortspruitende wel eenigzins matigendoch in geenen deele doen ophouden. Volgens de jongste berigten uit Spanje, is de toestand"vail Kata- lonie zeer zorgelijk. Men heeft we! van Valencia en Arragon eenige troepen derwaarts gezonden en het garnizoen van Santona last gegeven om naar die provincie op marsch te gaan; doch men vreest, dat deze troepen ter naanwernood twee duizend man sterk niet voldoende zul len zijn om de volksbewegingen te dempenwelke Katalonie met een algemeenen opstand bedreigen. In Kastilie beginnen zich ook van tijd tot tijd kleine benden misnoegden te vertoonen. Van Mnrseille schrijft men dat de eskaders der verbonden mo gendheden zich tegen den 15 september te Milo moeten vereenigen NEDERLANDEN. BRUSSEL den 19 augustus. De Petersburger courant, het traktaat tot bevrediging van Griekenland mededeelendenoemt het laatste artikel addikóneel en niet geheim, zoo als de Engelsche couranten gedaan had denook merkt men nog een ander verschil op in het 2de artikel, waar, volgens de Petersburger courant, slechts wordt gezegd, dat de Porte in de benoeming der autoriteiten van het Grieksche gouvernement een bepaald' deel zal hebben. DAMWOUDE (prov. Fneslandj den 17 augustus. Eene hortensia staande voor de pastorij van den predikant F. Bekius alhierdie in het verleden jaar met niet minder dat 180 fraaijp bloemen prijkte, draagt er thans ruim 380 zij beslaat eenen omtrek van 7,85 Nederl. el. s GRAVENHAGE den 19 augustus. Naar men verneemt, heeft Z. M. tot voorzitter van het hoog militair geregtshof benoemdden heer Con- rady, tot hiertoe adv^lwat-fiskaal bij dat hof, en in deszelfs plaats, als advokaat-fiskaalden heer P. Rastot dus verre substituut advokaat- fiskaal. ZEE-TIJDINGEN. VLISSÏNGEN den 21 augustus. Eergisteren is alhier ter reede ge komen de Jonge Isabellekapt. H. B. Drendvan Bergen naar Brussel gedestineerdmet stokvisch. Voorts zijn, van den 19 dezer tot heden, voor Antwerpen bestemd alhier ter reede gekomen Die Nordsche Klippekapt. S. Osmundsen van Riga, met hennip- zaad; Hammeltoftkapt. T. Toftvan Gothenburg, en Eleonorakapt. H. Suhrvan Memelbeidé met houtwaren Rebeccakapt. J. Ander- son, van Huil, met stukgoederen; de Éendragtkapt. J. Dillewijnvan Bergenmet stokvisch. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en sedert onze laatste van de reede alhier naar zee gezeild Reina, kapt. H. Koops', naar St. Martinmet ballast; de Mariakapt. R. E. Boernaar Lissabonmet stukgoederen Rembrantkapt. W. C. Brown naar Cuba, met jenevc-r; FEsperance, kapt. A. van Geytnaar Londen, met boomschors; Paulinekapt. J. Joossensnaar Rio-Janeiro; de Josephus, kapt. M. Bakker, naar de Marennes, en Henriettekapt. J. S. Sleeper, naar Petersburg, alle drie met ballast; Johannakapt. H. Claussen, naar Cork, met boomschors Albert Amaliakapt. M. Klingstednaar Cherburg met pik en teerjohanna Elisabethkapt. M. Mesdagh naar Batavia met stukgoederende Jonge Pieterkapc, E. P. Boer naar de Oostzee en de Friendschap kapt. H. J. Ketelaar, op avontuur, beide met ballast the Cliftonkapt. R. Mulley, mee boomschors en meekrap, en de stoomboot the Superb kapt. II. Stranach, met passagiers, beide naar Londen; the John Pedderkapt. F. Tisdall, naar Cork, en Julianakapt. J. Iversennaar Leith, beide met boom schors Julia kapt. J. Meuienbroek naar Noorwegen met ballast Philemon kapt. P. Peltiernaar Nantes, met metselsteen; le Grand Na- vigateurkapt. F. Gnezeneenaar St. Malo, met ballast. BESTUREN ef ADMINISTRATIEN. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in Zeelandadver teert aan de daarbij belanghebbendendat de Interessen der Borgtogteit van 's Rijks comptabele Ambtenaren, overliet eerste half jaar 1827, van heden af, ten zijnen Kantore worden uitbetaald. Middelburg, 22 Angustus 1827. p. P O u s. PUBLICATIE.. BURGEMEESTER eti WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG brengen bij dezen ter kennisse van alle Verlofgangersbinnen deze Stad aanwezig, dat de gewone Najaars-Exercitien met den 1 September aan staande wederom eenen aanvang zullen nemen; dat bij Heeren Burgemees ter en Wethouders zijn ontvangen de Naamlijsten van de Verlofgangers tot deze Gemeente be_hoorendewelke die Exercitiën zullen moeten bijwonenen van de zoodanigen die daarvan ditmaal zullen zijn ver schoond en dat deze Naamlijsten na gedane afkondigingin de Bene den-Voorzaal van het Raadhuis zullen worden aangeplaktten einde de belanghebbenden zich daarmede zouden kunnen bekend maken, en dat op den 31 dezer maand, des morgens van 10 tot 12 uren, op de Bo venzaal van het Raadhuis, zal worden gevaceerd, zoo tot de terugga ve van de Verlofpassen der zoodanigen die vertrekken moetenals tot afteekenitig van de attesten model litt. H. H.voor de zoodanigen dio

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1