p A MIDDELBURGSCHE pf COURANT. ir N°. 100. jr ejga&gg Dingsdag y,%j' NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. ODESSA den 27 juli}. Bijzondere brieven uit Konstantinopelvan den 21 dezer, verzekeren dat de reis-effendi, of' minister van bui- tenlandsche zaken van de Portena dat bij gehoord had dat de Russi sche vloot was uitgeloopen, en een verdrag tusschen PvuslandEnge land en Frankrijk ter bevrediging van Griekenland was tot stand geko men, aan een der Europesche gezanten zoude gezegd hebben: „dat het leven der Franken in Peravoorstad van Konstantinopel, vooral dat der Engelschen, in gevaar stond indien er een verdrag bestonddoor hetwelk aan de operatien der Turksche vloot hindernissen in den weg gelegd ■werden." Ofschoon het gerucht van deze bedreiging algemeen iszoo twijfelen vele nog aan de echtheid van dezelve. DUITSCHLAND. HAMBURG den 14 augustus. De Russische regering heeft het trak taat met Engeland en Frankrijk, betrekkelijk Griekenland, benevens de additionele artikelen, officieel doen bekend maken, en heeft hetzelve alzoo gewisseiijk geratificeerd. GROOT-BRITTAN je. LONDEN den 15 augustus. De Times van eergisteren deelt het stel lige berigtmede, dat lord Goderich die els kanselier van den exchequer reeds zijne ervarenheid in de zaak der finantien getoond heeftdoor Z. M. tot opvolger van den heer Canning is benoemd geworden als mede dat de heer Huskisson welke door den slechten staat zijner ge- -zondheïd den hem toegedachten post van kanselier van den exchequer heeft moeten weigerendenkelijk dien van minister van buitenlandsche -zaken zal aanvaardenzoo als de heer C. Grant dien van president van de kamer van koophandel en de heer Herries dien van lord Goderich zal overnemen. De hertog van Portland zal dan ook voorzitter van de raads vergadering wordenin de plaats van lord Harrowby. Ook verheft dit Wad zeer het gedrag van den marquis van Landsdowne die stil berust in al de aanstellingen van Z. M., voor. zich zelven alles van de hand wijzendedaar hij zijn vaderland niet beter vermeent dienstig te kunnen zijn dan in die betrekking waarin hij thans geplaatst is. Er zijn brieven van Bogota van den 7 junijwelke de belang rijke tijding medebrengen, dat het congres.van Columbia besloten beeft, ■om aan Bolivar en Santander hun gevraagd ontslag van den post van ■president en van vice-president te weigeren. Het besluit ten opzigte van Bolivar is met 50 tegen 24 stemmen genomen en dat betrekkelijk Santander met 70 tegen 4 stemmenzoo dat de uitvoerende magt der republiek Columbia in dezelfde handen blijft. Het getal van 24 stem men voor het ontslaan van Bolivar schijnt aan te toonen dat htj in het publiek vertrouwen verloren heeft, ten minste zoo men het congres als -den bevoegden tolk der publieke opinie mag aanmerken. Men schrijft dit toe aan de vrees, dat Bolivar de constitutie van Bolivia in Colum bia mogt willen invoeren en aan den afkeerdie de republikeinen van dat land hebbenvan het benoemen van een president voor geheel zijn leven met de magt om zijnen opvolger te kiezen. FRANKRU K. PARIJS den 13 augustus. Hetgeen, even voorde invoering der cen- ■stinr is voorspeld wordt meer en meer bevestigden het onpartijdig publiek houdt zich overtuigd dat het ministerie meer bij dien maatre- ■gcl heeft verloren dan gewonnen. Een aantal schrandere, kundige en vooral zeer geestige schrijvers is thans dagelijks in de weer, om de menigte in blaauwboekjes te verkondigen al wat zij begeeren dat we reldkundig zal wordenen het geen voor de censuur in de dagbla den werd geplaatst met het in acht nemen van eene zoodanige matiging, als de verordeningen op dezelve vereischtenwordt nu zonder de al lerminste inklcediug, in de blaauwboekjes geplaatst, weshalve de me nigte thans veel meer te weten komtdan bij de bestaande vrijheid der dagbladen het geval zoude zijn geweest, en elk onpartijdige moet er kennen dat bij dezen veranderden stand van zaken het ministerie en deszclfs faiseurs (gelijk dezelve worden genoemd) het meest verloren liebben. De beide brieven van de giraffe onderscheiden zich door eene bijzonder geestige spotternij en worden met de uiterste graagte gezocht. Een der ministeriële bladen plaatst heden een betoog, waarin men veflaftgt, dat Frankrijk inde tegenwoordige omstandigheden eene krijgs- magt van 25000 man naar de Barbarijsche kust zal laten overschepen, om zich eens vooral van Algiers meester te maken, en het vruchtbaar grondgebied van dien rooj'staat voor eene Fransche volkplanting te doen dieneri. De schrijver oordeelt, dat eene uitgebreide kolonisatie de over blijfselen der revolutionaire bewegingen die zich nog van tijd tot tijd openbaren, zoude doen verdwijnen. Zonder een dergelijk ontwerp be paaldelijk goed te keuren, vermeent de ministeriële dagblad-schrijver, dat verscheidene verstandige hoofden sedert ecnigen tijd gelijke gevoe lens koesteren. Onlangs heeft ra eb, bij de correctionele regtbank van Digne, een' wel gezeten persoon in eene boete van 6,000 franken en de kosten ver wezen, uit hoofde van het nemen van ongehoorden woeker. Een en zeventig getuigen zijn in deze zaak verschenen. Uit derzelver getuige nis -ts geblekendat gezegde persoonals gewone interestniet minder dan 36 pet. nam. Aan zekeren Bonafoux had hij één louis-d'or ge leend, waarvoor hij 3 fr. intei^t^per maand had genomen. Te Rijssel hebbeji den 29 julij 11. eenige bewegingen plaats ge had, bij gelegenheid van het begraven van een' werkman, die, in zij ne laatste oogenblikkenop eene zeer liefdeloozc en onchristelijke wijs door eeuen priester behandeld was. Duizende menschen hebben het lijk gevolgd. Gelukkig zijn er geene ongeregeldheden gebeurd. De zes wilden zijn gisteren namiddag ten een uur te Parijs aange komenmet de diligence tot aan de barrière genaderd zijnde, is de wilden-prins met zijn gevolg in eene fiacre overgegaanen in de straat van llivoli hotel van la Ter rasseafgestapt. Men zegt dat zij op- volgelijk al de schouwburgen, etablissementen en bijzonderheden der hoofdstad zullen bezigtigente beginnen met de giraffe. Zij betalen al hunne uitgaven en schijnen zeer edelmoedig zijnde voorzien van aan bevelingsbrieven voor verscheidene bankiers van Parijs. Zij gaan bloot tot de middel, en dragen' hreede zilveren platen aan de armen, en wel Mm "f'4 gsF*' den 2.1 Augustus. aan het bovenste gedeelte van den arm en bij het gewricht; hun hals is versierd door een halsband met verscheidene rijen paarien, Itt het midden bezet met eene zilveren plaat van eene ronde gedaante hun hoofdtooisel bestaat in een stuk van roode stof, overdekt met Ve- ren van verschillende kleuren: een hunner droeg, ongetwijfeld ter oor- zake der koudeeen wit overkleedmet blaauw gezoomd hetwelk den rcgterschouder en arm bloot liet, en had eene soort van bijl, aan welks steel verscheidene vederbossen hingen. Sedert hunne aankomst al. hier hebben zij hun verblijf nog niet verlaten, doch zijn in den ochtend stond verscheidene malen op hun balkon verschenen, waardoor de nieuws gierigen gelegenheid gehad hebben om hen dikwijls te zien. Toen deze wilden te Rouaan de bibliotheek bezigtigden stond een gendarme van ten miijfste zes voet lang bij hun: een der eerste ambtenaren van het de partement der Neder-Seine deed daarop aan het hoofd der Indianen Vra gen of er in hun land ook oorlogslieden waren van ztilk eene gróótte als die vau dien militair. Kihegashugah bezag den gendarme daarop met aandachtging om hem heenen wierp zonder eenige pligtpleging den hoed van het hoofd van den gendarme op den grond om hem bloot- hoofids te zien. De gendarme was over deze vrijpostigheid verstoord maar de tegenwoordig zijnde personen deden hem verstaan dat hij zich daarover niet gebelgd moest toonen en nadat hij zich in eene militaire houding had gezetzette de wilden-prins zijnen rug tegen dien van den gendarme, en toen zijne hand boven zijn hoofd uitstekende, zag hij dat dezelve ten naastenbij» bij den schouder van den gendarme kwam, waarop hij antwoordde dat er in zijn land krijgslieden waren van, naar hij beduidde, omtrent eenen halven voet langer. Het gezelschap kon zich niet onthouden om over dit antwoord te glimlagchen. NEDERLANDEN. NULAND (jtrovincle Noord-Ttrahan(f) den 13 augustus. Gisteren na middag, omstreeks half vier urenterwijl een zwaar onweder boven de ze gemeente hing, is de bliksem in den toren dezer plaats geslagen, en kort daarna ontdekte men brand in dezelve zoo dat de gemeente met eene ontzettende ramp werd bedreigd. Dadelijk begaf zich Marcelii van Wijkleidekker, wonende te Breugelbij toeval zich alhier be vindende en gevolgd door Jan Groos en Gerardus van Venrooijbeiden alhier woonachtig, naar het bovenste van den toren, en heeft met hun ne hulp, de brandende makelaar, waaraan het kruis verbonden is, ge deeltelijk met zijne handen en gedeeltelijk met het aangebragte water gebluschtzoodat men het aan die menschen te danken heeftdat deZ3 gemeente geen zwaarder onheil is overkomenwaarvan de gevolgen on berekenbaar hadden kunnen zijn. Behalve dat alleen Marcelis van- Wijk zijne handen heeft gebrandis het gebleven bij het wegslaan van de twee noordwestelijke schilden het verpletteren van den daarin ver bonden stijl, het losbranden van het kruis, en het door den val verbrij. zelen van een gedeelte van het dak der kerkhet aan stukken slaan van de torendeur, en eindelijk het beschadigen van den nhmr in het ruim der kerk, van al hetwelk de schaden op ƒ1050 zijn begroot. GRONINGEN den 17 augustus. Van den 10 tot en met den 16 de zer zijn alhier overleden 30 personenen geboren 5 kinderen. AMSTERDAM den 15 augustus. De algemeene groote vergadering der maatschappij tot Nut van Algemeen werd heden morgen in de oude Luthersche kerk geopend, door eene redevoering van den voorzittenden hoofdbestuurder, den heer mr. M. C. van Hall, over den invloed on zer wetgeving op den bloei der maatschappijvoorafgegaanafgewisseld en besloten door eene nllczins schoone cantate, waarna de eereprijzen aan de bekroonde prijsverhandelaren uitgereikt, en de werkzaamheden, des namiddagsin de kerk der Doopsgezinden werden voortgezet. Moge deze loffelijke maatschappij nog lang in bloei en luister stand houden tot sieraad van ons kunst en wetenschap bevorderend vaderland en toe uitbreiding van ware volksverlichting en beschaving. 's GRAVENHAGE den 16 augustus. Z. M. heeft den schout-bij nacht A. A. Buyskes tot vice-admiraal benoemd. Naar men verneemtzal het kamphetwelk te Ravelsbij Ant werpen, in de maand september zal bijeenkomen, gekommandeerd wor den door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Onder den Prins zal de luitenant-generaal de Eerens het bevel voeren. Hetzelve zal za- mengesteld zijn uit de 6de, 15de, t6de en 17de afdeelingen infanterie; uit een regement huzaren en een regement ligte dragondersuit eene battery rijdende artillerieen eene batterij artillerie te voet. De infan terie zal gekommandeerd worden door de generaals-majoorhertog van Saxen-Weimar en Gcorgede kavallerie-brigade door den generaal-ma joor Bareel; het regement huzaren door den kolonel van Balverenhet regement ligte dragonders door den kolonel Hoynck van Papcndreckt. De kavallerie zal gedeeltelijk kantonnerengedeeltelijk Tcamperen. Er wordt nog steeds met ijver gearbeid, om deze stad te vèrbe- teren en te verfraaijen. Eergisteren is de nieuwe steenen brug, welke naar Scheveningen geleidt, voor het publiek opengesteld. Dezelve mag eene wezenlijke verbetering genoemd worden, omdat de rijtuigen over dezelve met meer veiligheid, dan over de voofmalige houten brug, kun nen rijdenen omdat de voetgangers daarenbovenaan beide zyden dezelve altijd zonder gevaar zullen kunnen overgaan. Het in antieken stijl ontworpen wachthuis, aan de zijde van het Bosch, zal welhaast afgebouwd zijn. Op de kazerne der kavallerie wordt eene verdieping gemaakt, waardoor de ruiterij in hetzelfde lokaal zal kunnen gehuisvest worden, alwaar hare paarden geplaatst zijn; iets, hétgeen tot hiertoe niet het geval was. De nieuwe stads-school vordert sterk, en zal wel dra de gelegenheid aanbieden om 500 kinderen van de min gegoede volksklasse, boven degenen welke reeds onderwezen worden, zondér eenige onkosten der ouderseen doelmatig onderwijs te kunnen doen genieten. Aan de zuidzijde der stad, vódr den ingang van het Zieken zal binnen kort een begin gemaakt worden met het vervaardigen van een nieuw wachthuis en van eene barrière. De naauwe en stinkende gracht op den Burgwalis veranderd in eene breede fraaije straat. Tus schen hei Westeinde en de Prinsengracht wordt eene nieuwe straat ge maakt. Aan het Badhuis, op een der duinen bij Scheveningen, worde met kracht gearbeid en men vleit zich in den volgenden zomerhet zelve tot het bedoelde, oogmerk te kunnen gebruiken. Dit badhuis wordt niet slechts op de meest doelmatigste wijs ingerigtmaar zal ook als gebouw, aanspraak op sierlijkheid mogen maken. Het kanaal naar Sche- O O -1 r 1 v

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1