N°. 99. MIDDELBURGSCHE COURANT. 3 Zaturdag SB»" m den 18 Augustus. v*. p^T NIEUWSTIJDINGEN. WEST - INDIE. CURAQAO den 5 Men gaat met den meesten ijver voort met den bouw onzer vestingwerken, en de invoering van liet Neder- landsche tntint-stelsel heeft met het beste gevolg plaats gehad. Daar de bewoners gewoon waren alles met pezos en realen te berekenen zoo was het in den beginne moeijelijk de waarde der koopgoederen in gul dens en centen te herleidendoch de me rdere volkomenheid der nieu we munten boven de oud? was echter spoedig merkbaaren heeft het gebruik der nieuwe begunstigd. De onlusten op de vaste kust van Amerika trekken onze aandacht tot zich, dewijl de handel met die vruchtbare landstreken daardoor eenig- zins gestremd wordt 5 ook zoude Spanje door die onderlinge twisten der nieuwe Zuid-Amerikaansche republieken kunnen aangespoord worden om deszelfs oude koloniën te herwinnen, en hierin welligt slagen, indien Spanje zelve niet door burger-oorlog en inwendige onlusten werd geteis terd en aldus van alle magt beroofd was. Columbia is in het grootste gevaar van in een' burger-oorlog te ge raken de andere republieken zijn rustiger, en derzelver opperhoofden nemen geschikte maatregelen om koophandelindustrielandbouw en verlichting te begunstigen. Onder anderen werd de landbouw in Peru en andere republieken, alwaar de vadzige Spanjaard voorheen het bewind gevoerd heeftdoor de talrijke heilige dagen zeer verwaarloosdzooda nig zelfs, dat men alleen des zondags werkte en bijna de zes overige da gen der week rust- of heilige-dag hield. Thans wordt hierin voorzien. DUITSCHLANlli MUNCHEN den 5 augustus. Heden is alhier, met veel plcgtigheid, de eerste steen gelegd voor ecne schoone Protestantsche kerk. BERLIJN den 9 augustus. De graaf Capo d'Istriawelke uit Pe tersburg alhier is aangekomen, was tot hiertoe in Russische dienst; thans tot president van de Grieksche regering benoemd zijndeheeft hij zijn ontslag uit de Russische dienst verzochten zulks ook van Z. M. den keizer van Rusland ontvangen, bij eene bijzondere ukase, waarin op eene zeer vereerende wijze melding wordt gemaakt van de diensten, welke hij aan het Russische rijk en aan wijlen keizer Alexander bewe zen heeft. Uit dit vereerend ontslag zoude blijken, vooreerst, dat de graaf Capo d'Istria het voorzitterschap van de Grieksche regering heeft aangenomen en ten anderendat keizer Nikolaas zulks heeft goedgekeurd. FRANKFORT den 11 augustus. In het district van Merseburg zijn kortelings verscheidene personen overledendie met runderen hadden om gegaan welke door miltziekte waren aangetast en daarna waren gedood. Bij eene bekendmaking van de regering wordt voorzigtigheid aanbevo len in het behandelen van rundvee, hetwelk aan die ziekte lijdt. De brieven uit Konstantinopel, van den 17 dezer, laten weinig hoop overdat de groote heer de voorslagen van de verbondene mo gendheden zal aannemenintegendeel zoude hij zijn groot ongenoegen daarover te kennen hebben gegeven, en verklaard hebben dat men des wege in geene verdere onderhandelingen zoude treden. De toerustingen tot den oorlog werden daarenboven door de Porte met veel spoed voort gezet echter alleen onder voorwendsel om de Grieken te onderwer pen. Bij Adrianopel heeft de Porte een korps van 8 k 10,000 man, doch overigens aan den kant van den Donau geene troepen bijeenge- bragt, waaruit men besluit dat de Porte meent aan dient kant niets te vreczen te hebben. Den r8 Julij is te Milaan op een groot schip doorgevoerd het kolossale standbeeld van wit en zwart graniethetwelk bij den weder opbouw van de St. Pauls-kerk te Rome moet gebruikt worden. Het zelve bestaat uit een enkel stuk, hetwelk 19 ellen 7 duiin lengte, en a ellen 5 duim middellijn heeft, en 64000 Milaansche ponden weegt; dit kolossale stuk komt uit de marmergroeven van M.ontorfano. GROOT-llIUTTANJE. LONDEN den 10 augustus. De Russische vloot, onder bevel van den admiraal Seniavinis den 8 dezer te Portsmouth aangekomen. De ze vloot, die, - zoo als bekend is, naar de Middellandsche zee moet zeilen, bestaat uit negen linieschepenzeven fregatten en eene korvet. De geregelde arbeid aan het Tunnelof den doorgang onder den Theemszal eerstdaags weder beginnen. Men is bezig al de getimmerten en werktuigen, welke, ten gevolge van het onderloopen der werken, gebruikt waren, weg te nemen. Wanneer alles in vollen gang is, ar beiden 500 man, in verschillende ploegen, dag en nacht door aan de uitholing, wordende van zes tot zes uren afgelost. Elk dier ploegen omvat al de ambachtentot voortzetting van het werk noodig. Men heeft er mijnwerkers, gravers, metselaars met hnnne opperlieden, smeden, timmerlieden, molenmakers, optuigers enz., zonder nog te rekenen de handwerkendie boven den grond geoefend worden en veel meer in getal moeten zijnvermits de ondernemers hunne eigene stee- nen bakkenen over het algemeen alles vervaardigen wat het werk vereischt. Door elkander gerekend, gebruiken zif wekelijks 70,000 metselsteenen3501011 cement, en zand naar evenredigheid, terwijl 750 ton aarde weg gekruid wordt. Er zijn in denzel&ien tijd 300 pond kaarsen noodig, en.voor dat er, gelijk nu., .een gazometer aan het werk was opgerigt, verbrandde men 5000 voet draagbaar gaz. Het bestuur zorgt bijzonder voor de gezondheid, der werkliedendie van gepaste kleeding voorzien worden. Alle hebben- zjj over hoofd en schouders kappen van geolied letjer, om.hen tegen hc.t doordruppelen van het witer, het vallen van cement.enz. te.b.eschutten. Voorts worden hun buizen .en langen broeken van bijzonder dikjte wol, of warme wol len kousen, en aan heg, die. in .de onderste, mijnkamers werken, ook zware modderlaarzengegeven. Eindelijk is onder de werklieden een uitmuntend zieken- en weduwenfonds opgerigt. FRANKRIJK. PARIJS den 10 augustus. Z. M. zal, na het kamp van St. Omer te hebben bezochtde noordelijke vestingen in oogenschouw gaan nemen, De tijding van lleir dood van den heer Canning heeft ook alhier eene algemeene droefheid veroorzaakt. Allen-, die prijs stellen op eene zedelijke vrijheid alle vrienden van echte -liberale-gevoelens, die in En- gelands eersteu miuister den voornaamste» en magtigsten voorstander er kenden van een stelsel, hetwelk door alle .weldenkende» in geheel. Eu ropa wordt geëerbiedigdbetreuren thans het verlies van eenen man wiens dood op de staatkunde van dat werelddeel zulk eenen verbazen, den invloed kan hebben. Ook de bekende vijanden van dat stelsel kun nen niet nalaten, hulde toe te brengen aan eenen staatsman, wiens ver- hevene bekwaamheden ieders bewondering moesten verwekken doch in hun hart verheugen zij zich over deszelfs dood en beschouwen d«n- zelven als eene zege voor hunne partij, die in hem zulk eenen ge- duchten tegenstander ondervond. Het orgaan van de hevige monarcha len la Quojidienneverstout zich dienaangaande de volgende uitdruk kingen: „Deze groote gebeurtenis moet noodwendig van eenen verba- zenden invloed zijn op geheel Europa. De heer Canning was een der gevaarlijkste menschen, door de uitnemendheid van zijne talenten en door de werkzaamheid van zijnen geest. Daar hijonder den in- vloed der Wighs zichzelven niet meer meester was, zou hij do zaak Van het radicalisme hebben voorgestaan, en deze zaak, voor- waaris die der omwentelingen. Engelands staatkunde staat in bet naauwste verband met die van geheel Europa. Daarom kan het aan dc wettige gouvernementen niet onverschillig zijn dat de staatsman wicn het liberalismus over de geheele wereld als deszelfs orgaan aan- duidde, niet meer aan het hoofd der openbare zaken gesteld is." Dat zelfde blad durft den dood van dezen edelen staatsman gedeeltelijk toeschrijven aan 's mans wroegingbij het gezigt van den afgrond waarin hij zijn vaderland had gestortEven als of de staatkunde van Canning het onheil van Groot-Brittanje berokkende, even als of het verdriet, hetwelk 's mans dood heeft verhaast, niet aan de hatelijke ge dragingen der vijandenwaarmede hij moest worstelenware toe te schrijven. Op eenen geheel tegen-overgestelden toon laten zich de liberale dag bladen over deze gebeurtenis uit. Hunne taal, die zeker door de cen suur in haren vrijen loop niet weinig is gestuitstort weeklagten uit over den dood van eenen staatsman, die zich den vriend betoonde van liberale instellingen, en wiens verlies, hoewel hij aan het hoofd stond van eene natie, met welke Frankrijk moest wedijveren, echter, in de tegenwoordige tijds-omstandighedenalle edele zielen met smart moest vervullen. Zij ontveinzen geenszinsdat deze onverhoopte gebeurtenis de ver uitzienste gevolgen kan hebben vóór de staatkundige aangalegen- heden van de oude en nieuwe wereld. Zij hopen echrer op eene ge lukkige keuze eens nieuwen eersten ministers, door eenen koning, die nog onlangs, door Cannings verheffing, een treffend blijk gaf, dat hij den geest zijner natie wist te erkennen. - De jonge pair de Montalivet, zoon van den minister van binnen- iandsche zaken onder Napoleon, heeft een boekje uitgegeven, gerigt aan de Fransche jongelingschap, en bestemd, om het charter in Frank rijk op eene wettige wijze te doen handhaven. PARIJS den 12 augustus. Officiële berigten van Lissahon van den 1 dezer zeggen, dat de rust in die hoofdstad hersteld is, nadat er kracht dadige middelen in het werk gesteld zijn om de volks-verzaraelingen uit een te drijven. Het korps diplomatiek heeft eene nota ontvangen, be trekkelijk de laatste gebeurtenissen. Bijzondere brieven melden, dat het herstel der rust te danken is aan de vastheid van karakter der regentesen aan de maatregelendie de mi nister graaf da Ponte gebezigd heeft om het iste en 4de regement ka- valerie tot hun pligt terug te brengen. Hoezeer de krijgstucht onder de Portugesche troepen van het garnizoen van Lissabon hersteld was, had, naar men zeidede regentes een eskadron Engelsche lanciers doen ko men voor hare lijfwacht. Een brief uit Port-au-Prince, van den 27 junijmeldt, dat inden avond vaii den 25 te voreneene poging tot vermoording van den pre sident der republiek van Haïti zou hebben plaats gehadten gevolge van eene door tien officieren van de gardegesmeedde zamenzwering, waar van er nog in denzelfden avond 7 gearresteerd zijn. Te Dyon ziet men sedert eenige dagen eene vrouw, die 113 ja ren en 8 maanden oud is; zij gaat als of zij niet meer dan 40 jaren tel de. Zij is in Savoije geboren, aan den voet van den Monc-Cenis, en heet Elisabeth Thomasweduwe Condieux. PARIJS den 14 augustus. De geopende inteekening door den heer Ch. Dupin ter vervaardiging eener medaille ter gedachtenis van mr. Can ning beliep gisteren reeds 4000 franken de geestdrift voor den edelen minister neemt steeds toe. Er heeft zich te Charlestown (in Noord-Amerika) een genoot schap gevormd ter voorkoming van tweegevechten. Reeds zijn vele of ficieren van beproefden moed op het slagveld, en verscheidene burger lijke ambtenaren, leden van hetzelve geworden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 14 augustus. Er staan thans te Fleurus 2 aloè's in 'bloei, waarvan de stammen 28 k 30 voeten hoogte hebben, en op ieder van welke zich 25 A 30 takken bevinden, dragende 5 k 6000 bloempjes. De hovenier die dezelve gedurende verscheidene jaren kweekt, stelt er vermaak in om die aan de liefhebbers te laten zien. e- Wij hebben hier langs eenen buitengewonen weg tijdingen uit Lon den, van den 11 dezer. Dezelve kondigen stellig de benoeming aan van lord Goderich als opvolger van den heer Canning, doch geven vrees te kennen dat zijn staat van gezondheid den heer HusRinson beletten zal om den hem toegedachten post van kanselier van den exchequer aan te nc-nien, en welke, in geval hij dien weigert, aan den heer Her- rics zal worden opgedragen. Het schijnt dat de post van den heer Can ning aan den marquis van Lansdown was aangeboden gewordeii, maar dat deze daarvan heeft afgeziendoor te kennen te geven dat hij zijn vaderland beter kon dienen in de betrekking, waarin hij zich thjns be vindt. De fondsen hadden den 11 dezer ter beurze van Londen weinig variatien ondergaan. Men schrijft uit Rome, onder dagteekening van den 31 julij dat de Paus thans eene gevvenschte gezondheid geniet. De Heilige Va der maakte zich gereed om eenige dagen op zijn schoon landgoed van Spolette te gaan doorbrengen. 's GRAVENHAGE den 14 augustus. Naar men verneemt heeft Z. M, dezer dagen de majoors Dumonccauvan het regement hussaren no. 6, cn vanTuijl van Serooskerkcn, van de af'deeling kurassiers 110. 9, benoemd '.als adjudanten van Z. K. II. den Prins van Oranje,

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1