N". 98. MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. TURKIJE. KONSTANTINOPEL den io jtUij. Middelerwijl dat de ministers van Engeland, Rusland en Frankrijk, nadere voorschriften van hunne hoven afwachten, op de weigerachtige Verklaring derPorte, heeft de reïs-effèndi aan den Russischen gezant, welke tegen eehe uitdrukking fn dè gemelde verklaring voorkomendeals of de voorstellen tot bevre diging met de overeenkomst te Ackermann gesloten strijdig zouden zijn, geprotesteerd had, geantwoord, dat het den divan zeer verwonderd had, dat de heer de Ribeaupierre dit protest had publiek gemaakt; waarop door dezen gezant ten antwoord is gegeven, dat de Porte hem in de- 2en, door de bekendmaking van hare weigerende verklaring, was voor gegaanen hij zich slechts naar haar voorbeeld had gerigt» Overigens is uit alles op te maken, dat de divan reeds kennis draagt, dat de ho ven van Londen Parijs en Petersburg eerlang werkdadige middelen zul len beginnen te bezigen, om hunne tusschenkonlst in de zaak der Grie ken -geldig te maken. Van het vertrek der gezanten wordt nogtans niet meer gesproken. Men verzekert, dat in het Petersburgsche eonferentie- protliocol van april 1826, het vertrek der gezanten in het uiterste ge val is bepaalddoch Engeland en Frankrijkbekommerd wegens de be weging., die daardoor in- de hoofdstad ontstaan en de Christenen met gevaar bedreigen konde, hadden zich later tegen dezen maatregel verklaard. PORTUGAL. LISSABON den 29 julij. De gisting duurt voort; de ex-minister van oorlog Saldanjia is nog zonder opvolger, en het volk verzamelt zich steeds op de publieke pleinen om hem terug te vragen. De prinses-re gentes, die, bjj de vordering van zijn ontslag, aan vreemded invloed gehoor heeft gegeven, is in groote verlegenheid, en men vreest dat het leger, z-oodra het hiervan kennis zal dragen, in de ontevredenheid van het volk zal doelen. De Engelsche troepen hebben nog geenerlei bewe ging gemaaktintusschen gelooft men dat men deze oproerigheden ten voorwendsel zal nemen om dezelve te doen ageren. DUITSCHLAND. DRESDEN den 1 augustus Men verneemt, dat de eed van getrouw heid aan onzen nieuwen koning, op den 13 dezer, te Leipzig zal wor den afgelegd. Aldaar, alsmede te Dresden, Freiberg en Bautzenzal Z. M. denzelven in persoon op de overige plaatsen door daartoe be noemde commissarissen ontvangen. Z. M. heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij hoogstdezelve aan de leden der Protestantsche en Roomsch-Katholieke geloofsbelijdenissen de getrouwe nakoming en handhaving belooft van alle regtenwelke hun door zijnen voorganger waren verzekerd. FRANKFORT den 10 augustus. Bij de 52ste trekking der obligatien van de oude Oostenrijksche staatsschuld, rente gevende in papier, is het lot gevallen op de serie no. 290, bevattende obligatien van de ka mer van financien, oorspronkelijk van de leening van Milaan, h 4J pet. vaji np. 4873 tot en met 5855, uitmakende een kapitaal van 1,110,056 'florijnen 5 kreutsers, en aan interessen tegen den verminderden tax 24,976 florijnen i«;| kreutsers. Van Alexandrie schrijft men, dat de Egyptische vloot, 68 zei- 'len sterk en waaronder niet een Europeesch schip isvoor de helft der maand junij naar Morea onder zeil zon gaan moetende kleine en snelzeilende oorlogsvaartuigen alsdan de communicatie tusschen Morea en Alexandrie openhouden. G R O OT-B R I T T A N J E. LONDEN den 8 augustus. Het is onmogelijk te bepalenwelke de gevolgen van het overlijden van den staats-minister Canning zullen zijnt alles zal afhangen van de keuze van zijnen opvolger. Is deze dezelfde gevoelens als mr. Canning toegedaan volgt hij dezelfde maat- regelen, bezit hij, en hoe weinige mannen zijn er, die ze bezitten? dezelfde of dergelijke bekwaamheden dan mag men hopen, dat die ge volgen slechts oogenblikkelijk zullen zijnmaar geene wezenlijke ver andering zullen teweeg brengen. Doch is het, dat zijne tegenpartij Zegeviert, en hare staatkundige gevoelens de overhand verkrijgen, dan is er niets anders te verwachten, dan dat dit koningrijk, ja geheel Eu ropa de gewigtigste gevolgen zal ondervinden van den dood van dezen éénen man. Dan is het te voorzien, dat de liberale gevoelens, welke Canning met zoo veel ijver aankleefde niet langer in het Britsche kabi net zullen heerschenen de staatkunde de koophandel en de fabrie ken zullen dan eene wezenlijke omwenteling ondergaan. Wat zal dan van Portugal, wat van Griekenland worden? Zal de rust op het Schier- eiHind alsdan langer gehandhaafd worden? zal Griekenland, voor welks redding de mogendheden zich eindelijk verbonden hebben die kracht dadige ondersteuning verwerven, welke de staatkunde van Canning aan hetzelve had voorbereid -zal langer het wijze stelsel van eenen Hus- kisson zegevierenen koophandel en fabrijken onder deszelfs bescher ming, langer in bloei toenemen? De vrede van Europa, door Canning grootendeels bevorderd en gehandhaafd, zal dan misschien gevaar loo- pen verbroken te worden. Maar niet slechts Europa, ook Amerika zal de gevolgen van dien dood ondervinden daar de opkomende repu blieken in den gestorven' staatsman eenen ijverigen voorstander en be- scliermer hebben verloren. Men meldt uit Cork, in Ierland, dat 2500 personen, zoo man nen, als vrouwen en kinderen, gereed zijn die stad te verlaten, om zich naar Brazilië te begeven. Dezelve bestaan voornamelijk uitboeten en werklieden, Zij zullen vertrekken onder het geleide van eenen edel man geboortig uit Ierland, doch sedert vele jaren in Portugesche dienst. Bijna heeft een groot ongeluk twee stoombooten getroffen. Don derdag avond, den 2 augustus, ten acht uren, verliet de stoomboot, Lord Liverpool genaamd, de haven van Ostende, inhebbende 66 passa giers, waaronder zich de hertog van Portland bevond. Omtrent vier uren daarna ontdekte de stuurman eensklaps eene andere stoomboot welke naauwelijk twintig ellen van de Liverpool af was, en regt op de zelve aanzette. Gelukkig stond naast hem de admiraal Mackellardie, het groot gevaar ziende, waarin hij en allen, die zich op. het schip be vonden verkeerden, den stuurman, die eenigzins het hoofd verloor, in het wenden hielp, en het zoo verre wist te brengen, dat de aanko mende stoomboot min meer kon ontweken worden. Hierdoor liep dc den 16 Augustus. Superbnaar Antwerpen bestemdniet regt op de Liverpool aan maar op een van derzeiver zijden. Zonder dit gelukkig toeval was de Li verpool gewis verloren geweest, en was misschien de Superb insgelijks te gronde gegaan. Thans leden beide schepen slechts aan de kasten hun ner raderen zeer groote schade. Eenigen tijd daarna zijn de passagiers van de Liverpool door eene stoomboot, van Calais op Londen, over genomen en behoudentwaalf uren later dan gewoonlijkaan wal gezet. LONDEN den 11 augustus. Het was de marquis van Lansdowne die woensdag aan den koning de droevige tijding bragt van het overlij den van zijnen verdienstelijken en hooggeachten eersten minister. Kort daarna deed Z. M. den burggraaf Goderich (Robinson), minister vau koloniën, ontbieden, en liet ook den heer StürgesBourneminister van bir.aenlandsche zakennaar Windsor roepen met oogmerk 0111 hen t9 raadplegen over de nieuwe schikkingendie de dóód van d*n heer Can ning in het ministerie noodig gemaakt heeft. Deze stap van Z. M. heeft vqel genoegen veroorzaakt bij allen, die het politiek stelsel van den overleden' minister naar waarde wisten te schatten, dewijl daaruit ten klaarste blijkt, dat er geene verandering te wachten is in de staatkundige beginselen, waarop het bestuur van den heer Canning gegrond was. Lord Goderich stemde volmaakt in denk wijze met den heer Canning overeen, en was door hem met de belang rijke taak belast, om de debatten in het hoogerhuis te geleiden; ook is zijn lordschap bekend als een voorstander van liberale en waarlijk ver lichte denkbeelden, en men mag dus met reden vertrouwen, dat hij de eenheid van stelseldie in het gouvernement bestondniet zal versto ren, door mannen van illiberale gevoelens in het kabinet te brengen. De heer Sturges Bourne was de oudste persoonlijke vriend van den heer Canning onder de leden van het kabinet. Lord Goderich zal allerwaarschijnlijkst eerste lord der thesaurie worden en de heer Herrieszoo zijne gezondheid dit toelaatden post van kanselier van den exchequer aanvaarden. De heer Canning had bij zijn overlijden den ouderdom van zeven en-vijftig jaren bereikt. Sedert de begrafenis van den hertog van IJork, toen hij in den grafkelder eene verkoudheid kreegwas hij nooit ge zond geweest. Zijn lijk is donderdag nacht van Chiswik, het landgoed van zijnen vriend den hertog van Devonshire, naar Londen overgebragt. Het zal in de abdij van Westmunster ter aarde besteld worden, zoo digt als mogelijk is bij het stoffelijk overblijfsel van den grooten William Pitt. De hertog van Portland schoonbroeder van den heer Canningheeft de zorg over de begrafenis op zich genomenen hoewel dezelve 'zonder staatsie geschieden moet, zal zij echter, door het groot aantal perso nen die de laatste eer aan dezen zoo diep betreurden staatsman willen bewijzeneven als de begrafenis van Fox en Londonderrijal het ui terlijk aanzien eener publieke plegtigheid hebben. De heer Canning laat eene weduwe twee zoons en 'eene dochter na. Zijn oudste zoon is kapitein in de zeedienst en bevindt zich tegenwoordig buiten 's iands; de jongste is student te Eton en heeft het geluk gehad van nog tijdig genoeg te Chiswick aangekomen te zijn, om het laatst vaarwel van zijnen stervenden vader te ontvangen. Zijne dochter is met den marquis van Clanricarde gehuwd. ZWITSERLAND. GENEVE den 31 julij. In de omstreken van Wiflisburg beklaagde men zich zeer over eenen zoon van eerlijke landliedenaldaar woonach tig, doordien deze zich telkens aan diefstal schuldig maakte. Onlangs had hij zich wederom schuldig gemaakt aan liet ontvreemden van een paard in het kanton Friburg, en werd te dier zake door de justitie vervolgd. Deszelfs familie, die eene onteerende straf voor hem te gemoet zag, nam het vreeselijk besluit zich van dezen jongeling, die haar zoo vele schande zou veroorzaken, te ontdoen. Zij huurde twee Friburgsche schippersdie hem voor eenige kroonen in het meer verdronken. Des zelfs lijk is echter ontdekt, en aldus is men op het spoor dezer ver schrikkelijke misdaad gekomen. FRANKRIJK. PARIJS den 10 augustus. De koning heeft dezen morgen de ten toonstelling'der voortbrengselen van Fransche nijverheid met een bezoek vereerd en bij die gelegenheid zeer veel belangstelling in de bevorde ring van dezelve betoond. De heer Ch. Dupin lid van ons instituut, heeft eene inteeke- ning geopend tot het vervaardigen van een' gedenkpenning, ter gedach tenis van den minister Canningwaarvan de minste bijdrage niet minder dan één franc zal zijn. Er zullen twee gouden geslagen worden, een voor de weduwe des ministersen de andere voor den monarchdie den souvereinen een groot voorbeeld gegeven heeftdoor een* vriend der natiën en hunner vrijheden te kiezen om de zaken van zijn rijk te besturen. Dezelve zal tot opschriften hebben Op de eene zijde Op de andere zijde zijne beeldtenis met deze woorden De zes Noord-Amerikaansche Indianen, van den stam der Osages, zijn den 7 dezfr van Havre te Rouaan aangekomen waar zij in hec hótel de Lyon afgestapt zijn. Bij hunne aankomst in het volkrijke Rouaan schenen zij niet weinig verschrikt door de massa van menschenwelke de nieuwsgierigheid aldaar op de been bragt, en aan hun logement aan komende, was het met veel overhaasting dat zij hec rijtuig verlieten en eene wijkplaats in de voor hen gereed gemaakte appartementen zoch ten. Met dat al lieten zij zich spoedig gerust stellen, en lieten nog dien avond aan verscheidene personen toe om hen te bezoeken. Gisteren avond zouden zij in hunne nationale kleeding eene vertooning in den schouwburg te Rouaan bijwonen. Voor de tweede maal is gisteren avond in den schouwburg van Madame het gazlicht eensklaps uitgegaan en het publiekvreezende voor grooter ongemak naar buiten gespoedwaar de administratie ver- pligt is geweest om de aanschouwers hun geld weer te geven, en het is gebleken dat in dc confusie vrij wat meer uitbetaald is dan de ont vangst bedragen had. LIBERTlS CIVILE ET RELIGIEUSE DANS TOUT L'UNIVERS. AU NOM DES PEUPLES, LES FRANCAIS A GEORGES CANNING.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1