N°. 97. MIDDELBURGSCHE COURANT. nieuwstijdingen. Dingsdag den 14 Augustus, ZUUJ-AMERIKA. CARACCAS den 20 junij. Men heeft alle reden om in Columbia voor eenen burger-oorlog te vreezen. De vice-president Santander heeft begrepen Bolivar te moeten verzoeken om de teugels van het op perbestuur weder in banden te nemen, uit hoofde der onlusten in het Zuiden. Hierop heeft deze, door zijnen secretaris, den 28 mei, doen antwoorden, dat hij het gevaar voor niet zoo dreigend hield en vertrouw de, dat de oude soldaten, die in opstand waren geraakt, den afgrond bemerkt zouden hebben, waarin zij zich gingen storten, en bun boos opzet hadden laten varenweshalve hij het niet noodig oordeelde 0111 **11 zijn besluit tot nederlegging van het presidentschap der republiek af te gaan. Nadere berigtcn hebben hem echter van gedachten doen ver anderen en den 19 junij heeft hij openlijk verklaard, dat Columbia met vernietiging bedreigd werd en hij het zijn pligt rekende haar te redden waartoe hij zou optrekken tegen die verraders, welke, na den luister der republiek te hebben bezwalkt, thans poogden haar te verdeelen, be- sioten hebbende liever elk gevaar te trotseren, dan te dulden dat re geringloosheid de plaats der vrijheid of oproer die der constitutie inne- roe. Tn de proclamatie, die Bolivar bij deze gelegenheid heeft uitge vaardigd, verzekert hij op nieuw de Columbianen dat hij een afkeer heeft van onbepaalde magten in degroote conventie, welke hij onver wijld bijeen roepen zalden bevelhebbersstaf en het zwaard zal neder- Ieggenhem door de republiek toevertrouwden de verwachtingen van Zijn land niet te leur zal stellen, maar de vrijheid, roem en wetten van Columbia, 'in spijt van alle tegenkanting, zal handhaven. DUITSCHLAND. BERLIJN den 3 augustus. De Russische regering heeft dezer dagen ofHcieie berigten van de armee in Georgie bekend doen maken, waarvan de jongste de dagteekening voeren van den 22 junij. In dezelve wordt van geene belangrijke gevechten gewag gemaakt. Erivan en Sardar-Abad worden steeds belegerd. In de laatste vesting loopt, volgens het Rus sisch berigt, de leeftogt ten einde. Uit de eerste heeft men een uitval beproefd op de Russische positien op den berg Heracliusdie echter is afgeslagen, en volgens de laatste berigten nam men maatregelen om ge noemde vesting van daar ernstiger te bestoken. Intusschen was de hoofd- magt der Russen eenigermate voortgerukt, en wel tot de Garnitschal', op den weg van Erivan naar Etchmiadzin. Door de onderwerping van een voormaligen vorst van Karabaschwaren 4000 weerbare mannen der waarts teruggekeerd. FRANKFORT den 6 augustus. Men heeft thans berigten uit Kon- stantinopel tot den 16 julij. Volgens dezelve waren de echtgenoot en familie van den heer de Ribeaupierremet een jagt der Russiesch-kei- Zerlijke marinevan Odessa te Konstantinopel aangekomen. De Porte had zich beijverd om tot dien overtogt de vergunning te geven voor een Russiesch oorlogsfregatom den Bosphorus te passerenmaar men schijnt daar geen gebruik van te hebben willen maken. Men had te Konstantinopel over Smirna het berigt ontvangen, dat lord Cochrane den 16 junij met eene vloot van at zeilen, waaronder verscheidene branders, voor Alexandria verschenen was, in de hoop van onder Ooscenrijksche vlag aldaar in de haven binnen te raken en er eene groote verwoesting onder de schepen des onder-konings van Egypte te kunnen aanrlgten maar door de op de buitenreede post houdende Egyp tische brik herkendhad hij zich bepaald om op dezelveterwijl zij in het naar binnen zeilen vast raakte en de equipagie haar met de booten verlaten moest, eenen brander af te zenden, en deze het doel missen de, nog eenen tweeden, waardoor hij gezegde brik in brand stak. De onder-koning van Egypte, van de tegenwoordigheid des vijands onder- rigt, was in persoon met een Egyptiesch eskader uitgeloopen, maarlord Cochrane had zich toen verwijderd, waarop de onder-koning naar Alexan dria wedergekeerd wasaan eenige zijner schepen het najagen van lord Cochrane tot aan den Archipel bevelende. Reschid-pacha heeft, zoo als 1111 blijkt, zich, na de bemagtiging der Acropolis, en na daarin een zwaar garnizoen gelegd te hebben, door Beotic naar Phocie begeven, om de Grieksche bevolkingen, welke aan dien kant nog onder de wapenen zijntot onderwerping te brengenen daar tevens Ibrahim-pacha' zich niet van Patras schijnt te willen verwij derenzoo blijven Korinthe, Argos en Napoli vooreerst geheel on gemoeid. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 8 augustus. Engeland heeft een schrikkelijk verlies geled.ii; de eerste minister Canning, de staatsman, die zoo zeer het vertrouwen zijner natie verdiend en verworven had, is niet meer! Eene hevige ontsteking 111 de ingewanden maakte een einde aan zijn dierbaar leven en aan zijne werkzame en belangrijke loopbaan. Sedert zondag, acht dagen, bevond hij zich ongesteld, hetwelk hem evenwel niet belettede om maandag zijne opwachting bij den koning op Winsor te maken, en dingsdag en woensdag van Chiswick naar Londen te komen en er zijn gewoon werk te verrigten. Hij klaagde over len- depijn en deze werd allengs heviger ook gevoelde hij zijne krachten zinkenzonder evenwel ongerust te zijn over zijne ziekte. Donder dag ontving bü toevallig een bezoek van een geneeskundige, die zoo groote verandering in zijne uiterlijke gedaante bespeurde, dat hij hem raadde om oogenblikkelijk zijnen arts te doen roepen. Dit geschiedde en des avonds werd ér eene consultatie belegd waarin de lieden van de kunst hem zeer bedenkelijk ziek vonden. Hij leed aan eene ontsteking in de ingewandenwelke van een zoo geweldigen aard was, dat alle middelen, die men hem toediende, van geen nut waren en zij zich zoo algemeen verspreiddedat de geneesheeren niet in staat waren om naanwkeurig te bepalen, welke eigenlijk de plaats was, die meer bij zonder door de ziekte was aangedaan, en of dit de longen, het ribben- vlies, de lever, de nieren of de ingewanden waren. Het gevaar nam aldus hand over hand toe, tot dat hij gisteren, in het begin van den dag, in een slaap viel, welke men hoopte dat eene gustige crisis zou te weeg brengen doch des avonds ontwaakte hij zonder eenig teelten van beter schap en dezen ochtend tien minuten voor vier uren blies hij den adem uit, en werd alzoo de vrees, die men sedert eénige dagen algemeen voor zijn leven had ongelukkig verwezenlijkt. De heer Canning heeft ih deze ziekte Veel geledeft in de Hitste da. gen was hij dikwerf ijlhoofdig, en sprak in dien toestand steeds ovef het welzijn en de belangen vin het land Zijn dood was zacht. Zoodra het bekend werd, dat hij zich in levensgevaar bevond, was de belangstelling in zijn lot algemeeneil tér beiirs mailite deze ge beurtenis een zoo diepen indrukdat maandag de geconsolideerden, oie zaturdag 88§ gebleven waren, tot op 86£ daalden, en de overige fond. sen eene evenredige daling ondergingen. Naderhand zijn zij echter we der eenigzins gerezen. De koning heeft, gedurende de ziekte van den heer Canningaan wien hij zijn volste vertrouwen en vriendschap geschonken had het le vendigste deel genomen in zijnen toestand. De dood van dezen uitstekenden staatsman zal overal, maar bijzon- «er in Engelandbetreurd wordenen welligf grooten invloed hebbert op de politieke betrekkingen van Europa. Niet onmogelijk is het, dat de buitengewone zorgen en vermoeie nissen die de heer Canning in de laatste tijden ondervonden heeft hem op zijn ziekbed gebragt hebben en de oorzaak van zijn te vroeg verscheiden geweest zijn. Dit is zeker dat hij het voorwerp geweest is eener onedelmoedige laaghartige en wraakzuchtige vervolging van den kant zijner benijders. Maandag en dingsdag is, ten gevolge van den toestand van defleerstert minister een kabinetsraad gehouden. Heden verneemt men, dat de Russische vloot, 16 zeilen sterk, gisteren van bover gezien isin de beste orde daar voorbij zeilende. FRANKRIJK. PARIJS den 9 augustus. Men is in 't zekere onderrigt dat Rusland een consul-generaal naar Egypte heeft gezonden en geaccrediteerd; hier uit meent men eene bevestiging van de geruchten te zien, dat Mehemet- Alipacha van dat landzich wezenlijk onafhankelijk van de Portel heeft gemaakt. Te Lissabon hebben van den 24 tot den 28 julij vrij ernstige volks-bewegingen plaats gehad ter gelegenheid der demissie van den ge neraal Saldanha minister van oorlog, die provisioneel door den minis ter van financien is vervangen. De kreet der oproerigen was!eve Saldanha! weg met den intendant van policie! De ongerustheid was alge meen en men wist niet waar dit alles op zoude uitloopen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 10 augustus. Volgens het op heden gedagteekende bulletin, gevoelt H. M. de Koningin sedert twee dagen geen geknars (crépitation) in de breuk, en is vier uren achter elkander kunnen op blijven. De courier welke hier de tijding van het overlijden van den minis ter Canning heeft aangebragt, heeft de reis van Calais naar Brussel in i6| uren gedaan. Vele inwoners dezer hoofdstad hebben wegens dit treurig sterfgeval de rouw aangenomen. Deze gebeurtenis zal bijzonder de constitutionele Spanjaarden en de Grieken diep treffen. GENT den 11 augustus. Het werk ter voltooijing van de groote kom en sluizen te Neuzen wordt steeds met den meesten ijver voort gezet reeds zijn de drie sluisdeuren aan dezelve geplaatst en de voorste zeesluis-deuren zijn nu met planken bekleed; de breedte van den ingang tot de kom is 36 voet en de sluis.deuren zijn ruim 30 voet hoog.- De voorgrond der zee-sluis en de kom worden met arduin-stukken bevloerd, en men is nu bezig met het doordelven van den zee-dijk. Met verwon dering merkt men opdat menter diepte van 25 voet onder den zee dijk dat is te zeggen bijna gelijk met den vloer, een turf-grond vindt, waarin nog zware eiken boomen, els-hout enz. aanwezig zijn, een be wijs dat dit overstroomde wouden zijn geweest (want deze turf-grond vindt men slechts met tusschen-ruimce) en dat Zeeland eens mee Vlaanderen is vereenigd geweest. 's GRAVENHAGE den 9 augustus. Volgens het onlangs uitgekomen zevende nommer van den Griend des Vaderlandsbestond de bevolking der koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid, in de Noordelijke provinciën, op den eersten julij 11., uit 6685 zielen, behalve de ambtenaren en derzelver huisgezinnenwelke op ruim 400 zielen berekend worden. De staat der gezondheid was in de afgeloopenc maand zeer gunstigzijnde er zeer weinig zieken geweest. Het ge tal der gestorvenen was ook geringin de gewone koloniën no. 1 2 en 3 zijn drie personen overleden; te Ommerschans één te Veenhuizen in de drie gestichten, acht; zijnde te zamen twaalf overledenen. De veldvruchten stonden, met het begin der maand julij, over het geheel genomen, in alle koloniën, zeer goed. Het gewonnen hooi, te Om merschans, bedraagt niet minder dan 250,000 Ned. ponden, terwijl men van eene tweede snede nog omtrent 75,000 ponden verwacht. Het vee, thans in de koloniën voorhanden, beloopt 103 paarden, 929 koei- jen 119 stuks jong vee, 46 kalveren, 4490 schapen. Deze eenvou dige opgaven zijn de beste bewijzen voor den steeds toenemenden bloei der maatschappijvoor de welvaart en goede verzorging van de bewo ners der koloniën en zullenzoo wij hopenmedewerken tot het wegnemen van die vooroordeelenwelke omtrent deze, met regt ge noemde weldadige maatschappij, nog bij sommigen bestaan. Ten aanzien van de uitgave der Rerum Belgicarum scriptoreswel ke op 's Rijks kosten zal worden gedaanen welkezoo men zegt binnen deze stad, op 'slands drukkerij, zal worden uitgevoerd, ver neemt men nog, dat de heer Reifenberg hoogleeraar te Leuven Bern- hardtbibliothecaris aldaar, en fVillems, ontvanger der registratie te Antwerpen, belast zijn met het uitgeven, de eerste, van eene oude Latijnsche kronijk van Braband van A. Tivioanders genaamd van des' Heijden de tweede van eene dergelijke kronijk in slecht Latijn geschre ven van Emundus Dinterus of van Dinter aldus genaamd naar Din eer, een vlek in Noord-Brabnnd (dpe kronijkscbrijvers leefden in de XVde eeuw); de derde, van d,e rijmchronijk van Jan van Iielu of 'van Leeuwedie in de XlIIde eeuw, bloeideen een kronijk schreef in twee boeken, te zamen omtrent 10,000 verzen bevattende, en waarin hij, op zijne wijs, de heldendaden van den hertog Jan van Braband en den slag van Woeronc of Woeringen, in 1288, door dezen aan den graaf Reinaud van Geldes- geleverd, bezong. De dichter was bij dien slag zelf tegenwoordig. Wat de uitgave van den Rijmbijbel van van

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1