N". 96. MIDDELBURGSCIIE COUR 4; -?! SB*"»» gj Zaturdag den j 1 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 4 augustus. In brieven van de Poolsche grenzen wordt van eene nederlaag gesproken, welke de Perziesche troe pen, verre van Erivan, zouden hebben ondergaan, en welke het sluiten van eenen vrede in die oorden aanmerkelijk zoude moeten bevorderen. Bij gebrek aan dagteekening kan nien de meerdere of mindere waarschijn lijkheid van dit berigt kwalijk bcoordeelen. De jongste berigten uit Griekenland schilderen deszelfs toestand, ria den val der Acropolisals zeer moedeloos af. Volgens dezelve zou er te Napoli di Romani oneenigheid onder de leden der regering en moedeloosheid onder het volk heerschen en zou het vertrouwen op lord Cochrane zeer zijn verzwakt. Poros was nog als vereenigingspunt door hem aangewezen. FRANKRIJK. PARIJS den 4 augustus. Zie hier het reisplan van Z. M. bij het aan staande bezoeken van het kamp van St. OTJierDen 3 september St. Cloud verlatende, zal Z. M. dien eigen avond te Laon aankomen, er den nacht overbrengen en den 4 zich over la Fère en St. Quentin naar Kamerrijk begevenden 5 zal Z. M. te Vaienciennesden 6 te Douai en den 7 te Rijssel aankomenvan welke laatste plaats Z. M. over Ha- zebroek en Duinkerke den 10 of 11 te St. Omer gewacht wordt; al daar 5 dagen doorgebragt hebbende, zal Z. M. zich den 16 naar Arras begeven, daar den 17 vertoeven, en den 18 de terugreis op Parijs aan nemen. Den 6 zal H. I<. H. de hertogin van Berry naar de baden van Dieppe vertrekken, thans door vele aanzienlijken bezocht. De minister der marine heeft aan den commissaris der marine te Bordeaux het berigt doen toekomen, dat, vólgens opgave van den Fran- schen consul te Gibraltar, drie Algerijnsche kapers de straat gepasseerd waren om in den Oceaan te gaan kruissen. Die kapers schenen den t dezer of uit Algiers of uit Oran uitgeloopen te zijn, te gelijk met drie anderewelke oostwaarts bestemd schenen. Men verneemtdat de bezetting der hoofdstad welke sedert het afschaffen van de nationale garde, kwalyk in de dienst kan voorzien, met een regement infanterie zal -worden vermeerderd. Sedert een paar dagen wordt er weder een nieuw Journal de Pa ris uitgegeven. De generaal Sorbiereen der bekwaamste artillerie-officieren, welke 4e Napoleontische armeen hebben opgeleverd, is dezer dagen overleden. De censuur wordt dagelijks knellender en eigendunkelijkermaar daarentegen neemt het aantal blaauw-boekjeswaarin men de menigte de berigterr mededeelt, welke de censuur in de dagbladen heeft doorge streken, steeds toe. De hevige monarchalen en de liberalen schijnen een verbond te hebben gesloten, ten einde de vrijheid der drukpers te behoudenen de heeren de Chateaubriant en Delalot trekken in dezen déne lijn met de heeren de Lafayette en Keratry. De meeste blaauw- boekjes worden 0111 niet verbreidde overige om een klein geld ver kocht. Met ultra-monarchale blad, la Quotidiennebedroeft zich ten hoogste over de menigvuldigheid van den zelfmoord in deze dagen en toont het belang aan, hetwelk de maatschappij er bij heeft, om dit kwaad te beteugelen. Doch de middelen welke hetzelve daartoe voor stelt, zijn wederom van dien aard, dat zij eene treffende proeve geven van den dweepzieken geest eener factie, die, te midden van meer ver lichte denkbeelden eener voortgaande beschaving, al de reeds lang ver- getene dwalingen van vorige eeuwen schijnt te wilten terugroepen. Niet alleen toch meent het, dat de geestelijkheid, tot voorkoming der zelfmoorden, aan de nagedachtenis der ongelukkigendie zelve de han den aan hun leven sloegenalle kerkelijke zegeningen behoort te wei geren maar het vordert zelfsdat de maatschappij derzelver gedachte nis met schande brandmerkeniet om hen te straffen die door geene menschelijke hand meer kunnen worden bereiktmaar om anderen af schrik in te boezemen. In het ministeriele Avondblad komt een opmerkelijk stuk voor, omtreut de bezetting en de ontruiming van Spanje en Portugal. Het is van oordeel, dat Spanje zich thans in zoodanigen toestand bevindt,'dat hetzelve niet langer, tot bewaring der rust, eene bezetting behoeft. Integendeel stelt het Portugal als in eenen staat van volkomene rege ringloosheid voor, en oordeelt, dat, zoo lang geene verbetering te de zen opzigte altlaar plaats heeftSpanje en Portugal niet kunnen ont ruimd worden Zonder de rust van Europa in gevaar te stellen. Het beschouwt als het eenige middel, tot heistelling der eendragt in Portu gal en tot bevestiging van deszelfs regering, de aanvaarding van het regentschap door don Miguel, op dien tijdwaarin hem zulks door de constitutie is toegezegd. Uit de gezegden van het Avondblad moet men opmaken, dat die tijd niet verre af is, en wel bepaaldelijk invalt op den 26 october van dit jaarwanneer die vorst den ouderdom van 25 jaren bereikt. Wanneer don Miguel alsdanin de hoedanigheid van re genterkend en gevestigd zal zijn, oordeelt het ministeriele Avondblad dat Frankrijk en Brittanje, zonder gevaar, het Schier-eiland kunnen ontruimenvertrouwende hetzelvedat don Miguelgeleerd in de school der koningen zich van den pligtwelken de constitutie hem voor schrijft, naar behooren zal kwijten. Of men zich echter op dit oor deel zoo geheel kan verlaten, hieraan twijfelen wij. Ook komt het ons niet zoo uitgemaakt voor als het ministeriele blad wel wildat Spanje zich in zulk eenen voordeeligen toestand bevindt, dat aldaar, 11a het terugtrekken der bezettingstroepende rust niet meer zou verstoord worden. De Engelsche dagbladen behelzen de nota, welke van wege de Verheven Porte in het begin van de maand junijaan de gezanten der vreemde mogendheden is medegedeeld in antwoord op de aangebodene tusschenkomsc van Engeland Frankrijk en Rusland in den strijd tus- schen de Turken en de Grieken. De t.oon van dit stuk is, zoo als men reeds heeft gemeld zeer gematigd maar ook tevens zeer ernstig en de redenering van de Verheven Porte grondt zich op de stellingen van de legitimiteitt en wel, volgens het oordeel van verscheidene onzer nieuws schrijvers, dermate, dat de steller van de bedoelde nota Uit dc school van vorst Metternich afkomstig moet Zijn, of in allen gevalle met die schooi in een zeer naauw verband staan. In een der liberale bladen worden eenige aanmerkingen gevonden van een man, die langen tijd in Egypte heeft doorgebragt en met de zaken daar te land zeer bekend is, omtrent het plan, dat men aan den onder-koning van Egypte toeschrijft, 0111 zich onafhankelijk van de Por te te verklaren. Deze begrijpt, dat die pacha dit voornemen niet kan hebben. Vier jaren geleden was hem dit veel gemakkelijker geweest en toen heeft hij geen gebruik gemaakt van de gelegenheid om zich onaf hankelijk te verklaren. Toen had hij 200 miliioen in zijne schatkist en kon hij een leger van 50,000 man op de been brengenook had hij toen den opstimd der Grieken kunnen ondersteunen en door hunne bevrijding aanspraak maken op de hulp en bescherming der Europesche kabinetten; doch thans, daar de Porte door de Egyptische benden de Grieken bijna heeft ten ondergebragt en hare legermagt op de Europesche leest schoeit, de schatkist des Pacha's uitgeput is en zijne legers door den oorlog zoo zeer verminderd zijnterwijl zijne onderdanen tot misnoegdheid zijn ge- bragt door de menigvuldige afpersingen en het stelsel van alleenhandel, dat hen arm gemaakt heeft, is hei zaak voor den Pacha om Zich in gee ne nieuwe moeijelijkheid te steken en zich te vergenoegen met de soorc van onafhankelijkheid, die hij thans geniet. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 7 augustus. Men verspreidt hier het gerucht, dat Z. M. de koning voornemens zou zijn om het kamp van St. Omer te gaan bezoekenten tijde dat de koning van Frankrijk er zich heen be geven zal. Sommigen voegen daarbij dat ook de koning van Pruissen zich er zou laten vinden. Doch deze geruchten vereischen bevestiging. 's GRAVENIIAGE den 7 augustus. De burgemeester en wethouders dezer stad, hebben eene missive van den minister van marine en lcolo- :nien ontvangen, waarbij zijne exc. te kennen geeft, dat het Z. M. be daagd heeft, hun, bij besluit van den 14 der voorgaande maand, te magtigen om aan hun edel achtb. hoogstdeszelfs bijzondere goedkeu ring en tevredenheid te betuigenwegens het gedane aanbod ter uitzen ding van visschers-pinken, ter opsporing van het schip Waterloo, en wegens het verleenen van preraien te dien einde. Zijne excell. voege er bij, dat door Z. M. bepaald is, dat aan den heer P. Farkevisser te Scheveningen welke zich bij die gelegenheid zeer lofwaardig heeft gedragen, zal worden uitgereikt eene zilveren medaille van de tweede grootte. Deze soort van medailles, van welke drie grootten bestaan, heeft Z. M. opzettelijk tot het beloonen van verdienstelijke personen doen slaan. Zij stellen aan de eene zijde het hoofd des Konings voor, voorzien met hoogstdeszelfs titels, en aan de andere zijde eene eiken .kransin welke de naam van den persoon, of eenig ander opschrift, in gesneden wordt. Bij dispositie van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, van den 27 juiij II., wordt aan de plaatselijke besturen kenbaar gemaakt, dac het Zr. Ms. begeerte is dat de best mogelijke pogingen worden aange wend ten einde de bewoners van het platte land meer gebruik maken van den waarborg, die de assurantie-maatschappijen tegen brand aanbie den terwijl Z. M. het ook wenschelijk heeft geoordeeld dat er eene of meerdere maatschappijen van waarborg tegen het verlies van veld vruchten werden tot stand gebragt. De alhier thans ontvangene Bataviasche courant van den 14maart, bevat twee rapporten van den resident van Soerakartahet eene van den 6 en het andere van den 7 maart, welke de belangrijke tijding behelzen dat de pangarang Dipo Koezomo zoon van den hoofdrebel Dipo Negoro, ;zich plegtiglijk aan het wettig gezag onderworpen had, met geheel zij nen aanhangen welzoo het schijntin de hoop en met het uitzigt van zich den naamhet gezag en de inkomsten van zijnen vader te zien toewijzen. Uit de residentie Kadoe heeft men tijdingen tot den 8 maart. De muitelingen waren, ten getale van 300 man, onder aanvoering van den tommongong IViro di Koroin het district Probolingo gevallen, en had den zich in de Dessa Tegal Kandoe genesteld. De majoor van der IVijck had zich dadelijk met zijne kolom op raarsch begeven ten einde den vijand van daar te verdryven. Voor het overige genoot die residentie destijds eene gewenschte rust. De hoofdrebel Dipo Negoro hield zich volgens de laatste berigten in het district Djamoesaan de grenzen der residentieopen had al daar eenige aanhangelingen bijeen verzameld. Zr. Ms. korvet Pollux zoude met het laatst van maart naar het vaderland vertrekken. Het bestuur van Batavia heeft, in het begin van maart, scheepsruimte verlangd, om goederen en gelden naar Banca en de Molnccos te zenden. Volgens berigten van Padang, op de westkust van Sumatra, van den maart jl., was toen aldaar alles rustig. Het Russische schip f/oppo was bezig eene lading koffij in te nemen naar Nederland. Men schrijft van St. Ilelena, dat er aldaar voortaan geene haven- ongelden welke voorheen op vreemde schepen buitengewoon hoog wa ren, zullen'geheven worden, en dat men, bij het innemen van water, slechts drie schellingen per ton zal behoeven te betalen. De invoer van sterke dranken en kaapsche wijnen blijft echter verboden. BESTUREN e.v ADMINISTRATIEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats der Provincie Zeeland brengen bij deze nader ter kennisse van tri de In- en Opgezetenen dezer Gemeente, dat de Heeren Admi nistrateurs der Registratiehet Kadaster en de Loterijen en van da Directe Belastingen In- en Uitgaande Regten en Accijnsennaar aan leiding van Zijner Majésteits besluit van den 13 Junij jl. Staatsblad 110. 30) de Kantoren der Ontvangers en verdere Comptabelen dier Ad- ministratien aangewezen hebbende, tot inwisseling van de Oude Kope ren Lands of Provinciale Munten, tegen Centen, Halve Centen, of andere wettige koers hebbende Muntspeciën, de Heer Gouverneur, aan de daarby betrokkene Ambtenarende vereischte orders heeft uitgevaar- /x

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1