N". 94. MIDDELBURGSCHE COURANT. 18: Dingsdag --'■KV; den 7 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. T? Tl ANKFORT (Ten 31 jutij. Over Odessa heeft men brieven Van JL Konstantinopel van den 7 dezer volgens- welke uit het antwoord, door de Porte op verscheidene vragen van den heer de Rjbeaupierre ge- geven, blijktdat de Divan willens is, in de tegenwoordige omstandig heden -de bepalingen valt de conventie van Ackerman stiptelijk te doen nakomen. Derhalve had men te Pera hoop dat, zoodra de Engelsche Russische en Fransche vloten in den Archipel verschijnen de Divan Ook wel naar de voorstellen betreffende de bevrediging van Grieken land zal luisteren. Men hield het voor zeker dat het protocol der conferentie den 11 april des vorigen jaars te Petersburg gehouden hetwelk thans tot een traktaat geworden isna de ratificatie der drie ho ven, als' hitn ultimatum aangeboden zal worden, met een termijn van dertig dagenzoo dat binnen twee maanden tijds de zaken van het Oosten een beslissenden keer zouden kunnen nemen. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 1 augustus. De vredes-preliminairen ttisschen Brazi lië en Buenos-Aijres zijn onder bemiddeling en garantie van Groot-Brit- Rmje geteekendten gevolge der onderhandelingen van lord Poftsonbij. Men verneemtdat Buenos-Aijres afstand doet van alle regten en aan spraak op den oostelijken oever der PlataMonte-Videó daaronder be grepen, hetwelk dus in handen des keizers blijven zal. Ondertusschen gelooft men, dat er eene nieuwe bepaling der grensscheiding zal moe ten plaats hebben welke zeer noodzakelijk zijn zou. Het schijnt dat het aanzoek om vrede van den kant van Buenos-Aijres gedaan is en dat de heer Garcia met de noodige volmagt om dien te sluiten is afge zonden geworden. De uitgeputte en verdeelde toestand van het land maakte het langer voeren van den oorlog onmogelijken Buenos-Aijres met de oostelijke oever hadden alleen daarvari den last te dragen, de wijl geene der andere provinciën zich daarmede ingelaten heeft. Eene andere niet minder belangrijke gebeurtenis kwam maandag ter onzer kennis, namelijk, dat de pacha van Egypte zich geheel en al aan de heerschappij van den Turkschen keizer onttrokken, zich werke lijk onafhankelijk verklaard, en het voornemen medegedeeld had 0111 zich voortaan van alle aandeel in den bloedigen kampstrijd tusschen de Grie ken en hunne onderdrukkers te onthouden. Dit tot hiertoe meest ge vreesd en meest krachtig werktuig der Turksche dwingelandij is dus ge- lukkiglijk den divan uit de hand gevallen. Naar wij vernemen gaf de pacha van Egypte het eerst zijn voornemen tot zijne onafhankelijk ver klaring aan den Britschen consul te Alexandria te kennentnet oogmerk om door dezen tg vernemen in hoe verre hij op de medewerking der verbondene mogendheden zou kunnen rekenen. Het antwoord op zulk eene welkomene opening in het oogenblik dat de vloten van Engeland, Fraukrijk eu Rusland reeds uitgerust werden om Griekenland te hulp te komenlaat zich klaar begrijpen. Beide de opgeroeide 'gebeurtenissen zijn hiér met het uiterste genoegen vernomen, en hebben sedert maandag den gtmstigsten indruk hier ter beur- 4e gemaaktdaar zij de beste vooruitzigten geven omtrent de ontknoo ping van twee kwestien(die nopens Portugal en 'Griekenlandwaar in Engeland thans ten sterkste betrokken is. Eerstgemelde tijding wordt echter door de Times tegensproken. Een brief zegtdat keizer Pedro geen afstand vanMonte-Video wil doen; hi welk geval men niet weet hoe die van Buenos-Ayres vrede zouden kunnen maken. F R A N K R ÏJ K. PARIJS den 29 julj. De regtbank van eersten aanleg heefc gisteren <le zaak beslist, tusschen den generaal Franceschetti en de erfgenamen van den gewezen koning van NapelsMoirat. De eerste had van de laatste eene som van f5,000 franken gevorderdwegens gelden, welke bij, in het jaar 1815, aan Muratop het eiland Corsica, zou geleend hebben. Doch de regtbank heeft begrependat de vorderingen van den generaal op geene volledige bewijzen gegrond waren, en heeft hem, dien tem gevolge zijnen eisch ontzegd. De aandacht dezer hoofdstad is thans gevestigd op zes wilden uit A merikawaaronder twee jonge vrouwen. De mannen zijn tot het Wi-dCkenlijf" naaktde vrouwen zijn beter gedekt; alle zijn getatonperd on honden veel van opschik. Eerstdaags zullen zjj eene der tooneel- vertooningen bijwonen. Men had reeds lang aangekondigddat er een Engelsch tooneel in deze stad zou opgerigc worden. Telkens is zulks, door verschillende omstandigheden mislukt. Thans evenwel zal het plaats .vinden. De heer Laurent heeft van het gouvernement het verlof bekomen, om too- neelverroaiiingeti in den schouwburg Favart te geven. Men verzekert, dat de troep waardig zijn zal dezer stad en het schoone lokaal. Kean, (MacrondyKemhle en andere voorname acteurs, zullen zich laten koo- renmen zegtdat Kean het tooneel zal openen. NEDER LAN DÉ N. BRUSSEL den 3 augustus. Omtrent het ongeluk aan Hare Majesteit onze geliefde Kóningin overkomenkan men nader melden dat Hare woensdag avond laat. een bad gebruikt hebbende en alleen in hare kamer zijnde, gevallen is en zich schijnbaar zoo weinig bezeerd heeftdat Hare Majesteit zich te bed begaf, zonder iets anders te gevoelen dan de pijn van gene Iigte kneuzing, en dat eerst twee uren la ter H. K. H. Pritlses Mariantie eenige beweging hooiende in de ka mer harer teer beminde moeder kwam en haar verzocht den geneesheer te doen roepen. De heer Everard kwam en ontdekte dat H. M. eene rib van de regterzjjde gebroken had. Harer Majesteits toestand had voor het oogenblik niets verontrustends, ook heeft hoogstdezelve gedurende een groot 'gedeelte van den nacht geslapen en geene koorts gekregen. -Men denkt dat de heer Gernminambassade-raadden 9 of 10 dezep te Rome zal aankomenalwaar alsdan de bekrachtigingen zullen worden uitgewisseld van de tusschen ons gouvernement en den Heiligen Vader jjeslotene conventie, en het is waarschijnlijk dat eerst 11a die uit wisseling deze conventie zal worden publiek gemaakt. Incusschen wor den er vele gissingen omtrent derzei ver inhoud gemaakt, en een onzer dagbladen bevat omtrent hetzelve het volgendeMen verzekert dat naar luid van een der artikelen van het concordaat, het phiiosophiscll collegie zal worden behouden, met deze wijziging, dat de kandiriateil voor het professoraat zulleii worden voorgesteld door den aartsbisschop van Mechelen of door het collegie van al de vereetiigde bisschoppen. Wij weten niet stellig welk van die twee." Het schijnt ook dat er in de conventie gehandeld wordt Over de zoo- genaamde kerk van Utrecht. Dezer dagen is alhieronder voorzitting van Z. Exe. dert minis ter* van binnenlandsche zaken, eene commissie Vergaderd geweest, be- staande uit deteeren Raoulde ReiftnbergWillenn en Bernardibe last om, op 's Rijks kosten, uit te geven eenige oude handschriften betrekkelijk de taal eu de geschiedenis der Nederlanden. Het departement der maatschappij tot Nut van V Algemeen in de ze stad, tot prijsvraag uitgeschreven hebbende eene beschrijving der stad Brusse', in de Nederlandsche taal, ten gebruike Moor de scholenzijn daarop vier antwoorden ingekomenwaarvan datgeen hetwelk tot op schrift voerdeWie voor de jonkheid werkt enz.met den gouden eer penning is bekroond. Bij de opening van het biljet is geblekendat de heer H. Somerhausen, lid van het departement, schrijver was van het bekroonde stuk. BRUSSEL den 5 augustus. Z. M. de Koning, den 2 dezer ten i«ï uren des avonds uit 's Gravenhage vertrokken is den 3des morgens ten 10 uren, op het paleis te Laken aangekomen. Volgens al de bulletins, waarvan het laatste op heden is gedagtee- kend, was H. M. de Koningin steeds zonder koorts. HARLINGEN den 28 ju/ij. Heden is bij de alhier gevestigde Groen- lands en Straat-Davis visscherij-societeitde tijding ontvangen, dat schip Nederland, kommandeur Jacob Adriaanbehouden in Texel i3 binnen gekomen met vijf walvisschen en eenige robben. AMSTERDAM den 1 augustus. Tijdens 's Konings kórt verblijf al hier heeft Z. M. audiëntie gegeven en*het garnizoen in persoon geïn specteerd. De kamer van koophandel te dezer stede heeft aangekondigd dat, van wege Z. M., onlangs, te Londen, een traktaat van vriend schap, scheepvaart en handel, met de Vereenigde Staten van Mexiko gesloten iswaarvan de inhoudna de uitwisseling der wederzijdschê ratificatiennader zal worden bekend gemaakt. De kamer voegt er bij dat de reeders en kooplieden kunnen verzekerd zijndat de Nederland- sche schepen en goederen inmiddelsin de Mexikaansche havensbij voortduring, aan geene hoogere betalingen nog andere bezwaren'on derworpen zullen zijn dan de schepen en goederen der meest beguns tigde natie. Verder berigt de kamer, dat in Mexiko, op den aa junij 11., het. verbod van den invoer van jenever is ingetrokken. Eindelijk brengt dezelve ter kennis van den handel dat bij haar zeer belangrijke stuk ken omtrent het eiland Cuba en den handel van Havanna ontvangen Zijn« welke tot den 10 augustus ter lezing zullen nedergelegd worden, in houdende onder anderenhet tarief en de wet op de douanes aldaar eene opgave der veranderingen in de in- en uitgaande regteneene ge nerale handelsbalans enz. LEYDEN den 1 augustus. Een voornaam boekhandelaar dezer stad deelt ons' den navolgenden brief mede, bij hem van een' zijner corres pondenten ontvangen De onvermoeide Walter Scottnauwelijks het leven van Napoleon geëindigd hebbendeis wederom bezig aan een' nieuwen roman die volgens zijne vrienden welke een gedeelte van het manuscript gelezen hebben, zeer belangrijk zijn moet. Deze voert ten titel Chronicles of the Cannongate (Kronijken van Cannongate). Cannongate is eene straat in Edinburgh alwaar zich eertijds het paleis der Schotsche koningen bevond, en welke in dien tijd de voornaamste van Edinburgh was; naderhand is die straat allengskens vervallen, en thans wonen er niets dan arme en zeer geringe lieden. Deze wisselval ligheden van menschelijke zaken zal Walter Scott in zijnen roman be handelen. 's GRAVENHAGE den 2 augustus. Gisteren heeft een luitenant der 9de afdeeling, hier in bezetting liggende, zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Gisteren middag zijn een korporaal en twee sol daten van die zelfde afdeeling, door zich onvoorzigtig', onder het ba den te ver in zee tc wagenverdronken. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 4 augustus. Heden arriveerde alhier het schip de Zeeuw, kapitein Corn. Riekeisvan Canton, laatsc van Mauritius ea St. Helena. Gemelde kapitein rapporteertdat op den 16 junij 11. van St. Heient in goeden staat was vertrokken het schip Zeemans Hoop, kapitein Kraai, van Batavia naar Amsterdam en dat hij den 3 dezer, bij Donvres, ia goeden staat had kruisende gezien het schip de Gezusters, kapitein In- german. VLISSINGEN den 4 augustus. Sedert den 1 dezer zijnvoor Ant werpen bestemd, alhier ter reede gekomen: Java, kapt. J. Ilosmer, van Mauritius, met koffij en suiker; de Jonge Jacob, kapt. J. Banwensvan Londen, met tabak; de Goede Verwach ting, kapt. VV. H. Mulder, van Petersburgmet stukgoederen; le Jeune Auguste, kapt P. A. Durand van Rio-Grande met huiden Geertruida kapt. J. C. Lor.entzen met houtwaren en de stoomboot the Superb kapt. H. Stranach met passagiers beide van LondenAlcasta kapt. S. Hiller van Padang, met koffij enz.; Maarten Jankapt. E. R. Krinz van Noirmontier met zotu de Hopende Zeeman kapt. C. Plath van Bayonnemet stukgoederen; de Vriendschapkapt. H. J. Ketelaar, van Petersburg met potasch. Ook zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en van den 1 dezer tot heden van onze reede naar zee gezeild Bataviakapt. Ch. Blair naar Londen en Reminakapt. J. G. Boon, naar de Oostzeebeide-met ballast; Brutus kapt. J. Vibertnaar Ham burg, met metselsteenAlexander kapt. P. J. Colasnaar Buenos-Ay res, met stukgoederen Catharine Josephinc kapt. P. J. Muntendam naar de Marennes met batlastde Brusselaarkapt. H. A. de Vries naar Londenmet boomschors.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1