N". 87. MIDDELBUPiGSGIIE Zaturdag nieuwstijdingen DUITSCI1LAND. FRANKFORT den 14 Volgens berigten uit Ronstantinopel van den 14 junijwelke men te Bticharest had ontvangen, zou de sultan willen trachten de Grieken door het afkondigen eener amnestie tot onderwerping te brengen. liet is niet te denken, dat de Grieken veel vertrouwen in eene Turksche amnestie zullen stellen. GROOT-BR1TTANJE. LONDEN den 14 ju lij. De ministeriele schikkingen zijn thans finaal tot stand gcbragtde heer Canning blijft eerste lord der thesaurie en kanselier van den exehequer de hertog van Portland ziet af van den post van geheim zegelbewaarder, maar behoudt zijne zitting in het kabinet; lord Carlisle volgt den hertog van Portland op als lord geheim-zegel bewaarder mr. Starges Bonrne vervangt lord Carlisle als eersten com missaris over de bosschen en houtvesterij, met zitting in het kabinet; de marquis van Lansdowne treedt in de plaats van mr. Bourne op als minister van bi'nnenlandsche zaken; de burggraaf Dudley blijft minister van buitenlandsche zaken. Het geheime artikel, bij het traktaat ten behoeve der Grieken ge voegd, (zie ons vorig no.), behelst in substantie: „dat, bijaldien de snltan binnen eene maand de aangebodene bemiddeling niet aanneemt de gezanten te Konstantinopel zullen verklaren, dat, daar de middelen der Porte nog geenszins voldoende schijnenom aan den staat van zaken in de Levant eene andere wending te gevenen de daaruit voortvloei- jende ongelegenheden te doen ophoudende mogendheden zich genood zaakt vinden, om zich nader tot de Grieken te wenden, en wel, door het aanknoopen van handelsbetrekkingen, en het zenden en ontvangen van consulaire agenten; dat, indien de Porte binnen eene maand den wapenstilstand niet aanneemt, de mogendheden dadelijk zoodanige maat regelen zullen beramen, als de voorzigtigheid haar aan de hand zal ge ven, zonder aan de gepleegd wordende vijandelijkheid deel te nemen, en welke zullen kunnen strekkenom eenen zoodanigen gewenschten wapenstilstand met de daad te doen plaats hebbendoor zich tusschen dé strijdende partijen te plaatsendat, bijaldien, tegen alle verwach ting, eene der strijdende partijen het voorstel der mogendheden niet mogt aannemendeze echter zullen voortgaan met de bevordering van de be doelde bevrediging op de bepaalde voorwaardenen zij nu voor als dan hare gevolmagtigden te Londen de noodige magt verleenenom de ver dere maatregelen, welke de omstandigheden zouden vorderen, tot stand te brengen." F R A N IC R IJ K. PARIJS den 14 julij. De Jezuitische partij is zeer te vreden over de weder invoering der censuur, en geen wonder, want sedert deze be staat, wordt in de dagbladen niets meer van haar gerept, noch van het geen zij uitrigt om hare oogmerken te bereiken. Zij is niet zonder kom- ther, en met haar het ministerie, over de geheele vernieuwing der le den van de kamer der afgevaardigdenwelke naar de wet binnen twee jaren moet plaats hebben. Bij de tegenwoordige stemming der natie heeft men dè verkiezing van een groot aantal liberalen te verwachten. Gisteren avond ontstond er eensklaps een geweldige brand in de zaal van den schouwburg r Ambigu-Comiquena het eindigen van het schouwspel, door het nemen van eenige proeven met een vuurwerk, hetwelk voor eene volgende vertooning zou moeten dienen. Zoo schie lijk namen de vlammen toe, dat twee aldaar tegenwoordige personenda- delyk omkwamen, ert dat, niettegenstaande spoedige hulp, de geheele zial van den schouwburg is afgebrand. Het overige gedeelte van het gebouw en de- aanbelendende schouwburg de la Gaieté zijn echter geheel behouden. Volgens de laatste berigten miste men nog eenige weinige personen, die bij den brand te hulp waren gekomen, en vreesde men dat zij waren omgekomen. Men zegt dat deze schouwburg voor 300 duizend fr. was verzekerd. De verschijning der giraffe in de hoofdstad, juist op een tijdstip dat de gewigtige maatregel der tijdelijke censuur was genomen, doet som migen gissendat het ministerie met opzet dit oogenblik heeft uitgeko zen om de aandacht van ons nieuwsgierig en ligtzinnig publiek van het dagelijksch gesprek over dien staatkundigen maatregel eenigermate af te'leiden. Intusschen wordt deze aandacht nog gedurig verlevendigd, door het gretig lezen van de brochure van den heer de Chateaubriand waarvan reeds 20,000 exemplaren zijn verkocht; van eene soortgelijke van den heer Jussieuen van anderen. Het Ministeriële Avondblad meldt het volgende Men verwacht in de Middellandsche zee linieschepen en fregatten van Brest en Roche- fort. Doch het is niet alleen het Fransche eskaderhetwelk zich in die Wateren talrij-k zal vertoonen dat van het Engelsche gouvernement wordt wekelijks versterkt dat van den koning der Nederlanden zal mede wor den vermeerderden zelfs wil mendat een nieuwe admiraal het bevel over hetzelve zal komen opnemen. Het lijdt geenen twijfel meer, of weldra zal men mede een Russisch en Zweedsch smaldeel zien. Het is alleen de scheepsmagt der Noord-Amerikaansche Statenwelke tot nog toe dezelfde is gebleven." PARIJS den 15 julij. Bijna elk bulletin der wetten dat het licht zietbehelst koninklijke ordonnantiën waarbij aan kloosters definitieve autorisatie verleend wordt. Voor de correctionele regtbank van Alenfon hebben dezer dagen twee wevers en een bakkersknecht te regt gestaan, als beschuldigd van bij de processie van. den .Heiligen. Sacramentsdag geweigerd 0111 hunne hoe den af te nemen, en. gezegd te hebben dat zij tot de godsdienst van Jezus Christus en niet tot die van den satan behoorden. Deze, anders brave lieden, waren leerlingen van zekeren Fleurieleen overdreven dwee- perdie met een Voorbeeldeloozen ijver eene scheuring verbreidde welke tijdens het concordaat van Leo IX ontstaan, en gewoonlijk on der den naam dér kleine" kerk' bekend is. Deze Fleuriel noemde zich den voorganger van Christus, Elias, wiens terugkomst door de open baring voorzegd isen leerdedat sedert Napoleon het rijk des satans niet opgehouden had dat de tegenwoordige paus en priesters afvalligen en dieiiaars van den duivel waren; ook verbood bij zijnen leerlingen om belastingen te betalen en aan de conscriptie te voldoen. De regering heeft hem, eenigen tijd geleden, in een gekkenhuis laten opsluiten. Zij ne drie volgers hebben geweigerd zich docfr een advocaat te laten tfef- dedigen en verklaard, dat de menscben niets In hunne zaak vermogtènt' ook zeiden zijdat de publieke eeredienst ift Frankrijk de dienst vait den satan was, om dat satan Napoleon daarvan het hoofd wasj en der gelijke ongerijmdheden meer. Toen de regtbank hen verwees tot eene gevangenis van zes dagen en eene boete van i<J francs werden zij woedend en scholden de regters voor agenten van den duivel uit. De laatste berigten uit Rome melden, dat de Paus zich f11 'goedelf welstand bevindt. Den 27 junij heeft Zijne Heiligheid eene lijkdienst voor den overleden koning van Portugal bijgewoond en de absolutie ge geven. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 17 julij. Naar men verneemt, Zal de commissie tot onderzoek van de memorienwegens het zamenstellen eener algemeens Nedèrlandsche geschiedenis, in de maand october op nieuw m 's Gra- venhage bijeenkomen ten einde alsdan een bepaald besluit te netneil en rapport uit te brengen. De gtoote muziekale wedstrijd heeft gisteren plaats gehad t ril te genwoordigheid van de Koninklijke familie en duizende van toehoorders.- Niets heeft aan den luister van dit feest ontbroken. Het genootschap van Gent h;eft den eersten en dat van Antwerpen den tweeden prijs be haald voorde steden van den isten rang; dat van Wavre den eerstelt en dat van Huy den tweeden prijs voor de steden van den aden rang; dat van Bornhem den eersten, dat van Hamme den tweeden en dat van Fra- mefies den derden prijs voor de gemeenten. Het genootschap van Brug ge heeft den prijs behaald voor de fraaiste kleeding voor de steden en dat van Hamnie voor de gemeenten; de prijs voor de verst verwijderde genootschappen, die deel aan den wedstrijd genomen hebben, is aan Ru- remonde voor de steden en aan Wasmes voor de gemeenten toegewezen. De wedstrijd heeft van des ochtends 9 tot des avonds nabij 11 uren geduurd, met eene tnsschenpozing van slechts 2 uren. Binnen kort verwacht men alhierbij de boekhandelaars Ode en Wodoneene wederlegging van het leven van Napoleondoor sir Wal* ter Scottgeschreven, zoo men meent, door een Fransch generaal, die de gewigtigste gebeurtenissen van het leven van Bonaparte heeft bijgewoond,- 's GRA VENHAGE den 18 julij. Men verneemt, dat de generaal-ma- joor van den Bosch en de heer Guljéhoofd-inspecteur bij de admini stratie der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, in Zuid-Holland, door Z. M. benoemd zijn, om in commissie naar onze West-Indische volkplantingen te vertrekken de eerste, zoo men verze kert, als commissaris-generaal; de laatste tot regeling van de belastingen in gezegde koloniën. Door Z. M. den Koning is de 137ste koninklijke Nederlandschö loterij gearresteerd, welke, in alle opzigtenmet de thans trekkende loterij zeer verschilt. Dezelve bestaat uit 32,000 loten, die in vier klassen getrokken wordentegen 50 ieder lotwelke inleggelden over de vier voornoemde klassen verdeeld zijn, en zonder eenige nie ten als zijnde de minste prijs, die getrokken kan worden f 15. Be halve de hooge prijzenvoor ieder dier klassen bepaalden waarvan de hoogste in de laatste of vierde klasse f 100,000 is, is er nog eene vlie gende premie van f 40,000 voor de laatste der hooge prijzen welke i» de vierde klasse inblijven mogt, alsmede premien voorde eerste en laatste uitkomende loten van iedere klasse en voor de laatste uitkomende nom- mers van de vier weken der laatste klasse. Deze loterij zal tegen hec einde van december geheel en al afgeloopen zijn. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 20 julij. Van deze stad is naar zee gezeild het kofschip de Wouw Hendrikakapt. R. J. Schuring, op avontuur. VERE den 19 julij. Gisteren avond is alhier ter reede gearriveerd, het Mecklenburger galjas-schip Mariakapt. Holtz van Rostok naar Antwerpen gedestineerd met tarwe en rogge. BESTUREN ejt ADMINISTRAT1EN. WAARSCHUWING. De CENTRALE DIRECTIE van WALCHEREN, in aanmerking nemende dat vele Ingelanden, niettegenstaande de daartoe telkens gedane aanmaningen en waarschuwingen, nalatig blijven zoo wel in het maken der Wegen, volgens de bestaande bepalingen, als in het behoorlijk op- snoeijen van het Houtgewas, langs dezelve staande, waardoor de Wegen meer en meer bedervenen derzelver gebruikvooral vo.or hooggeladene vragtenaanmerkelijk wordt belemmerd zoo dat het noodzakelijk op- zijde rijden en voorbij latenvoor elkander tegenkomende Wagens wordt belet. Overwegendedat het alzoo meer en meer dringend wordt daartegen krachtige en afdoende middelen te beramen en tot stand te brengen willende voortshangende de deliberatien daarover in de meest druk kende bezwaren voorzien. Gezien het 2de Hoofdstuk van het Reglement der Staten van Zeeland, op de Polders, de dato 20 Januarij 1791. Gelet op het Koninklijk Besluit van den 7 Januarij 1817 litt. B. na 113 gevoegd bij 't Besluit van den 10 April 1823 (Staatsblad no. 15); Heeft goedgevondenmet inhajsie van vorige bepalingen aan de In gelanden te herinneren en te kennen te geven i°. Dat bij het maken der Wegen geene Gronden van derzelver kan ten of boorden zullen mogen worden afgestoken maar dat de Grond toe het vullen der putten benoodigd door de Ingelanden van hun Land zal moeten worden gehaald tenzij door eene bijzondere permissie der Di rectie toegestaan wasom dezeive van het eene of andere hooge ge deelte van den Weg, waar die overtollig mogt zijn, af te nemen. 20. Dat bij het delven van Slooten langs Wegen, niet meer dan vijf ellen of daar beneden breed zijnde de kanten der Slootenaan de Weg zijde niet zullen mogen geschroot of gebloot worden, op poene dat die coutrarie dezes mogt worden bevonden gehandeld te hebbenverpligt zal worden zoodanig gedeelte der Sloot wederom in diervoege in te zetten als hem door de Directie zal bevolen worden.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1