N". 84. MIDDELBURGSCHE COUR ANT. Zaturdag den 14 Julij, NIEUWSTIJDINGEN. DUITS C II I. A N D. BERLIJN den 3 julij. Uit Mittelwalde wordt den 15 jnnij het vol gende geschreven: „Bij een onweder op den 11 dezer, zag men op de hoogte van Thaundorf in de lucht een verschijnselgelijkende naar twee breede balken of zuilen die zich van de woiken tot op de aarde uitstrekten en in die' rigting meer dan een kwartier uurs verbleven. Gedurende dezen tijd werden de bergen rondom het dorp Lauterbach met zulk eene menigte hagelsteenen bedekt, dat zij op sommige plaatsen meer dan een el htfög lagen; Intusschen dacht niemand nog aan eenen watervloed otndat er weinig regen was gevallen; doch ten 3 uren kwamen er reeds booten van de nabij gelegene dorpen en verkondigden de aannadering van eenen geduchten vloed. Een der waterzuilen was bij Lauterbach nedergëstórtboomen werden omvergerukt en met aarde en losgescheur de rotsen voortgestuwd in het naauwe doch zeer bevolkte dal van Lau terbach waarin dadelijk de eerste huizen bezweken en met al wat zich daarin bevond voortgesleept werden; de vloed werd hand over hand sterker en door het houtwerk der ingestorte huizen door de medegesleep- te rotsklompen en boomen steeds verwoestender, en geleek meer eenen vloed van slijk en «teen dan van water. Het groote en welvarende dorp Lauterbach was in een half uur geheel verwoest de arme inwoners hebben niet alleen huizen, vee, en alles wat tot voedsel en deksel strekt verlorenmaar ook nog den grond waarop hunne huizen en tuinen stonden. Deze ongelukkigen bevinden zich zonder dak, en eeu wen zullen er vereischt worden om deze opeenstapeling van rotsklom pen weder bewoonbaar te maken. De tweede waterhoos stortte zich uit op de bergen waar de Neisse ontspringt, en stroomde, met even zoo veel geweld als de eerste, op Thaundorf, stortte van daar, met stukken van huizen, rotsen en boomen, in bet Neisser dalover stroomde Schreidendorf, Neisbach Bodischau Schünau een gedeelte van MittelwaldeHerzogwaldeSchonfeld, Opper-en Neder-Langenau en rigtte aldaar even zulke verwoestingen aan. Men zag in dezen mod- dervloed mqnschen, vee, balken, boomen, bedden, wiegen en huis raad door elkandervoortslepenaan redding was door de snelheid van den vloed niet te denken. Het ongeluk is onbeschrijfelijk men ziet menschen van alles beroofd; ouders zonder kinderen, kinderen zonder ouders; de eene heeft zijne vrouw, de andere haren man verloren. Men kent de ramp nog niet in al hare bijzonderhedendoch reeds weet men dat er ruim 50 menschen zijn verdronken, ongeveer 40 huizen ge heel weggespoeld en meer dan 120 geheel onbruikbaar zijn geworden. HAMBURG den 5 julij. Volgens de laatste berigten uit Petersburg wachtte de te Kroonstad zeilree liggende Russische vlootdoor den Admiraal Seniawin gekommandeerd wordendealleen op eenen guns- tigen wind om onder zeil te gaan. Het fregatwaarmede de prins Wol- chonski te Koppenhagen aangekomen is, moet zich bij die vloot voegen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 4 julij. Men verwachtdat de volledigheid der mi nisteriele schikkingen door de laatste parlementaire verschillen eenig- zins vertraagd nu in. den loop van weinige dagen haar beslag zal erlan gen. De heer Canning wordt gezegd tot het ministerie van buiten- nndsche zakeh te zullen wederkeeren, met behoud van de waardigheid van eersten minister; de hertog van Portland, voegt men er bij, zal den heer Cafnning in zijne tegenwoordige posten vervangen, de marquis van Lansdowne het ministerie van binnenlandsche zaken aanvaarden, en lprd Holland mede in het ministerie optreden. Te la Guayra begint' de koophandel, die door moeijelijkheden in liet tol-bestuur belemmerd was, te herleven; zoodra deze hinderpalen, grootendeels veroorzaakt door de nalatigheid der kooplieden in het be talen der regten op den invoer aan de schatkistgeheel en al zullen SÜn weggeruimdzal de nationale en vreemde handel eene gunstige wending nemen. Van Port-au-Prince (Haïti) wordt van den 13 mei gemeld, dat binnen twee ïhaahden de regten op den invoer dpor vreemdelingen met drie percent vermeerderd zullen worden, en de regten op den invoer door inboorlingen, met schepen onder Haïtische vlag, tot acht percent der waardedat is tot op de helft der regten door vreemdelingen be taald wordende verminderd zullen worden. De jongste berigten van Mexico meldendat men aldaar de vol maaktste rust genoot. F R A N K R IJ K. PARIJS den 8 julij. Het ministeriële blad verzekert, dat het besluit der mogendheden ten aanzien van Griekenland te Rome een zeer goe den indruk maakt. De toestand der Grieken verwekt hier algemeen veel medelijden. Deze natie, die thans gevaar loopt van onder het slagtmes der Barba ren g.eheel om te komen, zou met vrijheid en vrede zoo veel hulp bronnen aan den handel en nijverheid kunnen opleveren. In het begin van 1825 bestond de bevolking der zeven-en twintig eparchien van het schier-eiland van Morea uit 700,000 zielen; een twaalfde gedeelte van den grond behoorde aan den staat en bestond in bosschenplantaadjen van olijfboomen-, zoutwerken, visscherijen baden, lusthuizen en tui nen. Toen bedroegen de inkomsten van Morea, zonder de goederen van den staatvijf millioen franc?. Noord-Grieken Ia ml telde in 1825 eene bevolking van 800,000 zielen. De rampen van den oorlog hebben dat' gedeelte van Griekenland zooda nig getroffen dat de inkomsten aldaar slechts drie en een half millioen francs opgebragt hebben. De Archipel en het overige Griekenland te zamen vereenigd hadden eene bevolking van 300,000 zielen, die een millioen francs aan den staaf betaalden en 800 schepen van allerlei grootte bezaten terwijl toen de publieke schuld niet meerder beliep dan 25 millioen francs,. Indien Griekenland nog ademhaaltondanks de buitengewone pogin gen v.an zijne magtige vijanden heeft het dit aan de heldhaftigheid zij ner natie en aan de ondersteuning der beschaafde christen-volken te dan ken en het is te w.enschendat hunne heldenmoed en ook de lust om hen van buiten 's lands te hulp te komen niet te kort zullen schieten. In eene der Fransche havens heeft een zeer kundig officier eene korvet doen bouwen van eene buitengewone constructie, welke binnen veer tien dagen voor de dienst der Grieken gereed kan zijn, indien eenige lieden daartoe willen medewerken. Het schip bevat eene Verblijfplaats voor 30 officieren en 200 250 man eqtiipagie. De officieren, die, hetzij door geldelijke bijdragen of op eene andere wijze tot dit plan willen medewerken, kunnen zich ter bekoming van inlichting aan he{ secretariaat van het Grieksche comité in de straat Taranne, no. t2, vervoegen. De heer Richard Farrat is aan boord van de Pacifiquekapitein Her- mite, den 28 junjj van Marseille naar Griekenland onder zeil gegaan met het geschut dat hij ten dienste der Grieken heeft laten vervaardigen. Te Toulon wapent men bombardeersloepen die voor Algiers moeten dienen. Volgens de laatste tijdingen uit Rome bevindt zich Zijne Heilig heid weder onpasselijk. Te Lyon heeft men den 3 dezer een in Frankrijk nieuw schouw spel willen geven namelijk eene soort van vuistgevecht in den smaak der Engelsche box-partijen. Meer dan cooq aanschouwers hadden zich binnen eenen daartoe afgepaalden grond veréenigd. Zoo het schijnt was een verschil tusschen de kampvechters oorzaak dat de vertooning niet op den bepaalden tijd begon. Na eenige teekenen van het levendigst ongenoegen over die teleurstelling wreekte zich weldra het vertoornde publiek door het tooneel en de geheele omheining af te breken; ver- geefsch wilden eenige wachthoudende militairen de misnoegden tegen houden alles was in een oogenblik vernielden eerst daarna ging de menigte uiteen. Het leven van Napoleon door sir Walter Scott is hier den 5 in de Engelsche taal, in twee formaten, in 8vo. en in 12V0. verschenen. De prijs voor lantstgenvelden druk is hier 50, en in Londen 120 fr. Aan staanden maandag zal hier van, bij Treuttel en Wurtz en Charles Gosse- lin, eene Fransche uitgave verschijnen. Van Londen verneemt men, dat aldaar op den eersten dag der uitgave van dat werk 5000 exempla ren verkocht zijn. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 10julij. Z. M. heeft het volgende besluit genomen: Wij WILLEM enz. Gelet op art. 1 van ons besluit van den 18 augustus 1824, no. 138, bij hetwelk de artikelen \ran overeenkomst voor de Nederlandsche han- del-maatschappij zijn goedgekeurd en vastgesteld; Gezien het rapport van onzen minister van Staat, voorzittend direc teur der Nederlandsche handel-maatschappij van den 19 mei 11., daar bij als president der algemeene vergadering van de stemgeregtigde deel hebbers in die maatschappij, ten gevolge van het besluit van den raad der maatschappijvan den 3 april te vorenopgeroepenten einde naar-aanleiding van het 106de der artikelen van overeenkomst, lett. B, bij ons bevengemeld besluit vastgesteld, te beraadslagen qygr verande ringen, wijzigingen of vermeerderingen in dezelve artikelen, onzentwe- ge aan die vergadering voor te stellen, kennis gevende, dat zij, in hare zitting van den 17 mei 11., bij eene meerderheid van 119 tegen 40 stemmen, besloten heeft, al de door onzen commissajis bij de maat schappij voorgedragene wijzigingen in de bestaande artikelen van over eenkomst voor de Nederlandsche handel-maatschappij aan te nemen Gezien de dien ten gevolge gewijzigde artikelen van overeenkomst voor de Nederlandsche handel-maatschappij In aanmerking nemende, dat er twijfelingen zijn gerezen bij sommige der leden van de algemeene vergadering van stemgeregtigde deelhebbers, omtrent het verstand van het 14de dezer gewijzigde artikelen van over eenkomst bij hetwelk bepaald wordtdat al de aandeelen in de maat schappij op naam zullen moeten zijn dat aan de houders van aandeelen aan toonder een termijn van zes maanden vergund wordt, om dezelve te doen overbrengen op naamen dat, na verloop van dien tijd, de ove rig gebleven aandeelen aan toonder slechts als gewone obligatien een jaarlijkschen interest van 4J pet. opleverende, beschouwd zullen wor den, zonder op de uit te deelen dividenten immer aanspraak te kunnen maken En willende alle onzekerheid, met betrekking tot het regt verstand dier bepaling, uit den weg ruimen; Hebben besloten en besluiten Art. 1. De artikelen van overeenkomst voor de Nederlandsche handel maatschappij bij ons besluit van den 18 augustus 1824, no. 138 goed gekeurd en vastgesteldworden ingetrokken en vervangen door de hier bij gevoegde artikelen van overeenkomst, welke door ons, bij dezen, worden goedgekeurd en vastgesteld. 2. Wij verklaren, dat de inhoud van het 14de dier artikelen zooda nig behoort te worden verstaan dat de aandeelen in de Nederlandsche handel-maatschappijwelke na den termijn van zes maandenbij hetzel ve artikel vergund, nog aan toonder zullen luiden, ofschoon verstoken zijnde van alle uit te deelen jaarlijksche dividenten, echter, bij eene eventuele ontbinding der voornoemde maatschappij gelijkelijk met de aandeelen op naam zullen deelen in de winsten of verliezen, welke het kapitaal dier maatschappij alsdan mogt opleveren. Afschriften dezes en van de goedgekeurde artikelen van overeenkomst zullen worden gezonden aan onze ministers van binnenlandsche zaken van financien, en voor de marine en kolonieu, aan de directie der Ne derlandsche handel-maatschappij en aan onzen commissaris bij dezelve, tot informatie en. narigt. Gegeven te Brussel, den 22 junij des jaars 1827 en van onze rege ring het veertiende. [_Folgen de nieuwe artikelen van overeenkomstveranderd zoo als reedt in onze courant van 22 mei 11. hoofdzakelijk is opgegeven.'] Wij ontvangen nadere zeer treurige tijdingen aangaande de scha den, in het groot-hertogdom Luxemburg door de laatste onweders ver oorzaakt. In den nacht van den 2 op den 3 zijn vele oogsten door den hagel verwoest of vernield. Men schat de schade voor de gemeente van Bqlles op ƒ10,000; in de dorpen Jamoigne, Valansard en Rom pons, in de meijerij van Jamoigne, klimt, zegt men de schade tot 40,638 in de gemeenten Pin Izel en Moijen in diezelfde meijerij

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1