MIDD ELBUR GS G HE COURANT. N". 80. Donderdag den 5 Julij. •<vv De prijs dezer Courant is, in de drie maanden, 2 5o, en franko per Post f 2 y5. De Advertentien worden berekend d i5 cents de regelmet uitzondering der Huwelijks- Geboorte- en Dood- bekendmakingenwaarvan de prijs van 1 tot 6 regels is f 1 ,5oen voor iederen regel daarboven 25 cents. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomenen de betaling gc~> schiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. Poorts wordt verzocht, dat de inzending der Advertentien, behoorlijk op Formaat-zegel geschreveniles morgens vóór 10 uren geschiedeindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil hebben geplaatst. NIEUWSTIJDINGEN. Z I D - A M E R I K A. MEXICO den J5 februarij. liet congres van het bondgenootschap der nieuwe Amerikaansche republieken zal, zoo als men hier al gemeen van oordeel isden i maart aanstaande te Tambaya bijeenko men. Men herinnert zich dat dit congres, hetwelk in den beginne te Panama vergaderd is geweest, uit hoofde van de ongezondheid van het luchtgestelgenoodzaakt geweest is uit elkander te gaan. RUSLAND. PETERSBURG den 16 Junij. In de dagbladen dezer stad is een uit voerig lierigt geplaatst van de inspectie door den keizer op den ioen li dezer, over de te Kroonstad voor anker liggende vloot gehouden. Hetzelve behelst hoofdzakelijk dat Z. M. den eersten dag inet zijne sloepwelke door eene stoomboot op het sleeptouw was genomenvan Oranjeboom naar het eskader is gevaren, en de schepen Azoffllango- rud cn Entmaimelbenevens het fregat Constantin heeft bezigtigddoch dat hoogstdezelve den volgenden dag met den grootvorst Michaei en de verdere personentot het keizerlijk gezin behoorende is terug geko menen nistoen het eskadergekommandeerd door den admiraal Senia- Vine en bestaande Uit negen linieschepen veertien fregattenen verschei dene kleinere vaartuigen, op nieuvV in oogenschouw heeft genomen. Opgeroeide dagbladen melden nog niets bepaalds aangaande de bestem ming dezer vloot, doch een derzelve voegt bij de beschrijving van'het grootsch tooneel'bij het begroeten van den keizer, het navolgende De dreigende pracht van dit schouwspel verwekte blijmoedige herin neringen Peter aan het hbofd der Engelsche Deensche en Russische scheepsmagtde brand van de Tiirksche vlóot in de bogt vanTchesmé; de overwinningen van Tschitschagow op de Oostzeevan Ushakow en Ribas op de Zwarte zee; de groote daden van Senawin op de Middel- Iandsche zeein de Adriatische golf en in den Archipel. Aan derge lijke herinneringen hecht zich eene glansrijke hoop, bij welke de wereld hare blikken op de toekomst rigt." Voor het löopende jaar is de uitvoer van het gfaan in Rusland g'é- heel vrij gesteld. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 27 junij. Volgens brieven van Munchenwas Z. M. de köhing van Beijeren van hoogstdeszelfs reis naar Rome, den 24 dezer, in goeden" welstand, te Munchen terug gekeerd. Men had in laatstgemelde stad nog geene echte bérigten, omtrent het lot der Beijerschen welke zich in Griekenland bevinden, na de neder laag, door de Grieken voor Athene geleden. Omtrent den staat der zaken in Griekenland zijn geene nieuwere berlgten bekend. Men Zegt, dat, volgens een berigt van Reschid-pacha zeiven, de T.urkeu bij het gevecht in den omtrek van Athene 4000 man aan dooden hebben gehad ook zou de seraskier door dat verlies ge noodzaakt geweest zijn eene gedwongene ligting Van troepen in Albanië te bevelen. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 29 junij. De derde lezing van de laatst voorgedragene bill omtrent den invoer van buitenlandsch koren, is in de zitting van het hoogerhuisvan den 28 geschied, waarvan de uitslag is geweest dat dè bill is aangenomen. Bij eene nadere nnauwkeurige beschouwing der werken van den Theeips-^jnngheeft men bevonden, dat een vertrek, hetwelk tot eene rustplaats voor de Wachthebbenden diendemet alles wat daarin was alsmede «ene stellaadje ten dienste der metselaars, geheel verbrijzeld waren, zooder dat er eenig stuk van dezelve te vinden was hetgeen men vooral toeschrijft aan de groote hoeveelheid van drijvend timmer hout, hetwelk zich van het, begin van dit ongeval af aan in den gang bevonden heeft; men denkt nog 3 1 4 dagen te zuilen werk hebben om in den gang alles op te ruimen. Bij eene der laatste inspectiën van dit werk ,is zekere Samuel Richardsoneen daglooner, verdronken, terwijl de twee directeurs, Mnrten eu Harrisdie zich in dezelfde boot bevonden, nog gelukkig geVed zijn geworden. FRANKRIJK. PARIJS den 2junij. De censuur schijnt voor het oogenblik niet zoo gestreng te zijn als voor dezen, en laat voor als nog artikels toe die in een gematigden toon geschreven zijn. De Constltutionnel belooft aan zijne lezers te zullen beproeven, in hoe verre het aan de ministers ernst is om eene vrijmoedige discussie van hunne beginselen en daden toe te laten, en moet binnen kort een vertoog leveren over hetgeen door het ministerie de magerfer parlementaire meerderheid genoemd wordt. De verantwoordelijke uitgever van het liberaal blad le Journal de Com- mcrce is tegen den 10 der volgende maand voof de regtbank van correc tionele politie gedagvaard als hebbende te kort gedaan aan de konink lijke waardigheid, aan dé regten die de koning.door zijne geboorte heeft, aan dt5 krachtens welke hij hec charter heeft gegeven-, aan zijn constitu tioneel gezag en aan de onschendbaarheid van zijnen persoon. in eefi brief, door een Franschmandie te Algiers zijn verblijf houd tv-den l'5 dezer geschreven, leest men-.-dat de toestand der Fran- schen.er merkelijk veranderd was sedert de komst van het Fransche smal deel voor die haven. De kommandant dezer scheepsmagt had den dey, na eenige zeer krachtige vertogen, den oorlog verklaard, en dien ten ■gevolge bepaald, dat geen schip de haven in- of uitloopen zal zonder verlof van den Franschen bevelhebber. Gelukkig lagen tijdens het ver- gcliijnen van-de Fransche schepen 18 Algerijnsche vaartuigen in de ha ven, die gereed waren 0111 in zèe te steken en hun gewoon roovers-hand- werk uit te -oefenenen die nu moeten blijven liggenzijnde er slechts een Algerijnsch fregat en eene korvet in zeedie spoedig door de Fran sche vaartuigen opgezocht en buiten staat zullen gesteld worden 0111 den handel te benadeelen. Een verschrikkelijke brand heeft de gemeente Montpascal in Mau. rienne vernield; in minder dan twee uren tijds lagen kerk, pastorij en tachtig woningen, iu de aschtwintig menschen hebben hec leven verlorennog veel meer zijn zwaar gekwetst of verminkten bijna al het vee is verbrand. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 1 julij. Eindelijk is men begonnen het in 1820 afgebrande paleis van Z. K. H. den Prins van Oranje weder op te bou wenzoodat de ruïnen van dat gebouw niet langer eene der schoonsta kwartieren dezer residentie zullen ontsieren. Men wil, dat het nieuwe gebouw bestemd is voor het ministerie van financien. Een onzer dagbladen verzekert dat er reeds eene commissie is be noemd ter beoordeeling der plannen van eene geschiedenis der Neder landen ingezonden naar aanleiding van 's konings besluit van den 23 december 11. Volgens geruchten zou men de heeren Devez van Maa nen van Huidtent en Cornelisscn onder derzelver leden moeten tellen. Men zegtdat het onderzoek der vestingwerken van Mons dezer dagen heeft plaats gehad, en dat alles aldaar moet blijven in dien staat waarin het istot aan de komst van Z. M.die in persoon alles be- zigtigen wil. Te Laken zijn,, in den nacht van den 28 op den 29 junij, twe« boeren huizen afgebrandbij welke gelegenheid een der bewoners zijne kinderen uit het brandende huis willende redden, zwaar gebrand en naaf het gasthuis van St.-Jan gébragt is. Meri schijnt dezen bratui aan kwaad willigheid tóe te schrijven. De schade Wordt op 1300 berekend. Het slechte weder heeft te Antwerpen, op vrijdag 11.de Viering van het eeuwfeestter eere vau Rubens zeer tegengewerkt. De illu- minatien van den tuin der teeken-akademie zijn er geheel door verijdeld, GENT den 30 junijDe zeven-en-dertigste tentoonstelling van de koninklijke maatschappij van landbonw en plantenkunde maaktin dit oogenblik, de bewondering der liefhebbers uit, en overtreft, door de menigte zeldzame plantendie zich op dezelve bevindenalle tentoon stellingen, welke tot dus verre in de Nederlanden hebben plaats gehad» MIDDELBURG den 3 julij. De brand welke 11. zondag avond in Zuid-Beveland heeft plaats gehad, is geweest onder Heinkenszand op de hofstede van Hubregt Adriaanse de Jonge. Het huis, de schuur en genoegzaam alle meubelenbenevens eene geit en twee varkenszijn eene prooi der vlammen geworden. Omtrent de doorbraak in de gemeente Woubrugge, in Zuid-Hol land, op den 28 junij 11., wordt nader gemeld: Een allernoodlottigst toeval bragt deze gemeente heden een* ge- duchten slag toe: de Piaspolder aan de wijde Ade gelegen, groot 16 bunders, met welker droogmaking men bezig was, brak onvoorziens in en veroorzaakte eene tweede doorbraak in den dijk van den aan* grenzenden Onwendijkschen polder, groot 325 bunders, en binnen wei nige uren was deze schoone polder, vol staande met hêt heerlijkste gras met de inoogsting van hetwelk men reeds was aangevangenen met de nitmuntendste graangewassen, eene prooi der golven, zoo dat men naau- welijks tijd had öm het vee nit denzelven te redden; de ellende, hier door veroorzaakt, is Onbeschrijflijk; eene menigte menschen zijn hierdoor eensklapsin het midden des zomers en in de schoonste verwachtingen van alles beroofd en dood arm; terwijl de gevolgen nog niet te voor zien zijn, daar het zeker meer dan jnTén duren zal, eer de polder we der drooggemalen en bruikbaar zal zijn. De ramp, dóór deze door braak, is des te grooter en kan niet met de doorbraken in-de bovenlan- den, daar het water als van zeiven wegloopt, worden vergeleken* daar dit een zeer diep gekerkerde polder is, waar over het geheel vier ellen water staat hetwelk geheel door kunscwerking moet worden uit? gemalen, waarbij zich nog voegt, dat door deze ramp de naastgelegen of aanvolgende droogmakerijonder Oudshoorn gelegengroot ongeveer 1 do bunders, mede in het grootst gevaar verkeert, en bijna hopeloos voor als nog behouden wordtwaardoor ook deze schoone polder geheel zoude verloren geraken. Ook deze gemeente ziet zich derhalve ge noodzaakt, als Zoo vele anderen, de hulp en bijstand harer land- en natuurgenooten in te roepen, en twijfelt niet, of de zoo bij herhaling betoonde milddadigheid derzelve, zal hier almede niet verzaakt wordeift De heeren S. Elandpredikant tè KoudekerkL. Kalkhovenburge meester te Oudshoorn C. Piekburgemeester van Rijnzatetwoude wonende te OudshoornH. J. Rijndorppredikant te Oudshoorn C» Kempenaar burgemeester te Woubrugge en J. He enk predikant te Wón- brugge houden zich bereid tot de o'ntvangsc der giften." Volgens nog nadere van Woubrugge ingekomene berlgten, zijnde onvermoeide pogingentot behoud van dè kadewelke de scheiding uitmaakt tusschen de geïnundeerde polders en dien van Oudshoorn met eert redelijkeh "uitslag bekroond. De aanbesteding, ter omringing van het gat in de kade, tusschen de Plas- en de oude Boe-polder gevallen, is reeds geschied. De tijdingen omtrent de, door deze ramp, ongeluk kig gewordene landlieden, zijn echter zeef bedroevend, en de hulp det menschlievenden zal nuttig kunnen worden aangewend, Een brief van Marseille, van den 23 junij, te Parijs ontvangen, milde het volgende: De vijandelijkheden met Algiers zijn begonnen. De Algerijnen heb ben het eerst aangevallen en de goelet la Torche beschoten, die geluk-

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1