N°. 78. MIDDELBURGSCHE COURANT. 1827. Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. I"*R ANKFORT den 24 junij. Volgens Fransche berlgten zijn dever- liezen der Grieken bij Athene op verre na niet zoo groot geweest, ais men in den beginne opgegeven haden hebben zij aan de Turken ondanks al hunne behaalde voordeelende voordeeligste positien aan den zeekant ontnomen, terwijl zij die, welke zij aan den kant van het vasteland hadden, hebben behouden. F R A N IC R IJ K. PARIJS den 25 junij. De gevreesde censuur der dagbladen en tijd schriften is hersteld; er zien vier koninklijke ordonnantiën, gedagtee- kend den 24 dezer, het licht, waardoor gemelde drukwerken aan de strengste banden worden gelegd. Bij dé éerste dier ordonnantiën worden de wetten van 31 maart 1820 en van 26 ju-lij 1821 in werking gebragt. Bij de tweede wordtten gevolge der voorgaande ordonnantiebij den minister van binnentandsclre zaken een bureau opgerigtbelast met het voorloopig onderzoek van al de dagbladen en tijdschriften dit bureau Zal uit zes censoren bestaan; elk no. van eenig dagblad of tijdschrift zal voor hetzelve wordt afgedruktmoeten zijn voorzien van het visa Van gemeld bureau, waardoor alsdan de uitgave zal zijn geautoriseerd; in de departementen zullen de prefecten een of meer censorennaar ge lang der behoeftebenoemen welke insgelijks met het voorloopig on derzoek der aldaar bestaande dagbladen zijn belast; een raad van negen ledendoor den koning op voorstel van den groot-zegelbewaarder minister secretaris van staat der justitiete benoemen zal belast zijn met het opper-toezigt over de censuur het bureau der censuur van Parijs zal, eenmaal per week, een rapport van deszelfs werkzaamheden aan den raad van oppertoezigt inzenden; de censoren der departementen zullen zulks eens in de maand doen; wanneer er, ten gevolge van art. 6 der wet van 31 maart 1820, eene provisionele suppressie van eenig dagblad of tijdschrift mogt noodig zijn zal zulksdoor den koning op rapport van geinelden minister van justitie, na het adv is van den raad van opper-toezigt te hebben ingenomen, worden uitgesproken; hetzelf de zal plaats hebben, wanneer er, naar aanleiding van art. 7 van ge melde wetsuspensie of suppressie van eenig dagblad of tijdschrift bij vonnis behoort te geschieden. Bij de derde ordonnantie worden de negen leden van den raad van toezigt over de censuuren bij de vierde de zes censoren benoemd. Er is hier een genootschap van verzekering tegen de censuur opgerigt ten doel hebbende zoodanige waarheden!welke de dagbladen, tot groot verdriet der ministers, hebben vermeld, niet minder kenbaar te maken; te weten door brochures of kleine geschriften, die op geene gezette tij den, maar nu en dan zullen uitkomen. Dit genootschap telt onder zich leden der beide kamerswier talenten, vaderlandsliefde en karakter hen de achting der natie hebben verworven. Eene verschrikkelijke ramp heeft het dorp Gousselindepartement van de Isêre, 4 uren van Grenoble in de vallei van Gresivandan gele. gen, getroffen. Den 14 dezer is, omstreeks 10 uren des avonds, eene waterhoos van eene voorbeeldelooze grootte op de bergenaan wier voet dit dorp ligtnedergestortin een oogenblik heeft de stroom de boomen ontwortelden eene massa rotsklompen losgemaakt en over het dorp geslingerd. Al de huizen zijn omgeworpen of onder de puin be dolven. Bewoners, vee, alles is omgekomen. De eerste berigten spre ken van zulk een groot aantal slagtoflfers dat men gelooven moet dat het overdreven zal bevonden worden. Ondertusschen schijnendaags na de ze ramp, reeds meer dan 60 personen levenloos van onder het puin hunner huizen gehaald te zijnen vreesde men dat er nog meer men- schen omgekomen waren. De maire van Grenoble, verzeld van ver scheidene aanzienlijke personen dier stad, hadden zich den 18 naar dit treurtooneel begeven. Te Orleans heeft een der ratelslangen, die daar met kermistijd te zien waren en toebehooren aan de weduwe van den ongelukkigen Dra- ke, die in de maand februarij te Rouaan aan de gevolgen der beet van een dezer dieren zoo ellendig gestorven is, een jongen oppasser gebeten, die daardoor verschrikt het dier losliethetwelk gelukkig door genoem de weduwe gegrepen en weder in zijne kooi gesloten werd. De jonge ling bewust van het gevaar waarin hij verkeerde, haalde dadelijk een hakmes en liet zich den gebeten vinger afhakken, hetwelk ook de we duwe en ter goeder plaatse verrigttezoo dat hij thans buiten alle ge- vaar is NEDERLANDEN. MELISKERKE het Eiland Walcheren) den \6 junij. Gisteren heeft in deze gemeente voor de eerstemaal de volgende plegtigheid plaats gehad: des morgens om half tien uren vertrok onze verdiens telijke school-onderwijzerLodewijk Marcelismet 52 leerlingen, or delijk uit het schoollokaal dezer gemeente naar de kerk ten einde al daar den heer mr. A. P. van Deinsetweeden school-opzienerden predi kant dezer gemeentemet den burgemeester assessoren secretaris en verdere leden van den raad, in te wachten, welke kort daarna uit de gemeente-kanwr mede hun optiek naar de kerk namen, en aldaar, onder den toevloed der ingezetenen dezer gemeentedoor den onderwijzer en leerlingen, met een zeer gepast gezang, ontvangen werden, waarna de school opziener eene korte doch zeer gepaste aanspraak aan de leerlingen deed, tot opwekking het nuttige van het onderwijs aantoonende, om de jeugd daardoor tot geschikte leden voor de maatschappij te vormenter- wijT daarna de onderwijzer, in tegenwoordigheid van de vergaderde me nigte, overging tot het afnemen van examen, beginnende met de laagste klasse, volgens het verbeterde onderwijs in de klank-methode; daarna werden de meer gevorderden onderzocht, in het lezen schrijven de re kenkunde en aardrijkskundeenz.waarin de kinderen zodanige proe ven van vordering in het nieuwe onderwijs hebben gegeven, dat het den onderwijzer geene geringe eer aandoet; al hetwelk door den school opziener en het gemeente-bestuur met het grootste genoegen en zelf voldoening werd aangehoord en waarna door den burgemeester aan 23 leerlingen, naar hunne onderscheidene vordering, aanzienlijke prijzen en aan 29 kinderen mede kleine prijsjes tot opwekking en aanmoediging werden uitgereikt; na afloop van al hetwelk de verdienstelijke jonge ling, F. de Keizerden school-opziener en het gemeente-bestuur met den 3o Junij, eene zeer gepaste aanspraak, zoo voor het uitreiken der prijzen alt wegens hunne belangstelling in het onderwijsvoor al de leerlingen har telijk dank betuigde waarna deze plegtigheid, tot genoegen van al de aanschouwenbesloten werd met een daarop gepast gezang van al de bekwame leerlingen. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 29 junij. Gisteren is van de reede naar zee gezeild het galjasschip Abrahamkapitein H. Balchennaar Christiaan- zandmet ballast. BESTUREN es A DMINISTRA TIEN. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND verwittigt bij de ze de Eigenaars in de Gemeenten Sluis Aardenburg/A/7 le Eede St. Anne ter Muiden en St. Kruisbehoorende tot het Kanton Sluisdat de uitdeeling der Bulletinswaarbij zij met het resultaat der metingen hunner Eigendommen voor het Kadaster zullen worden bekend ge maakt, eerlang zal worden bewerkstelligd met uitnoodigingom die Bulletins zorgvuldig te onderzoeken en gebruik te maken van de tegen- woordjgheid van den Landmetérdie zich, gedurende de tien laatste dagen der maandte rekenen van den dag waarop de uitdeeling zal wor den bewerkstelligdin de Gemeente zal ophoudenten einde van den- zelven alle die inlichtingen te verkrijgen welke zij, naar aanleiding van dat onderzoek, raogten verlangen. Middelburg den 29 Junij 1827. VAN VREDENBURCH. PROVINCIE ZEELAND. Op Donderdag den 12 Julij 1827, des voormiddags ten to tiretj zalonder nadere approbatie, door den Gouverneur der Provincie Zee- landof bij deszelfs absentie door een der Leden van de Gedeputeer de Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat iti deze Provincie, aan het lokaal van het Gouvernement te Middelburg worden aanbesteed: i°. De meest noodzakelijke herstellingen aan de Zeehoofden aan het eind van de Haven van Vere, en het gedeeltelijk herstellen der Zee- muren met den onderhoud van dien tot 1 Julij 1828. 20. De noodzakelijke reparatien der Veerdammen aan het Sloemet den onderhoud tot 1 julij 1828. 30. De noodzakelijke reparatien aan het Palenhoofd en den Aarden- dam puiten den Zeedijkbeoosten het Fort Bathmet den on derhoud tot i Julij 1828. 40. De uitvoering van eenige noodzakelijke werken aan de Contr'es» carpen der Stad Tholenmet den onderhoud tot 1 Julij 1828. 5°. Het uitvoeren van eenige werken aan de Haven en het Spnl te Brouwershavenbenevens het onderhouden derzelvetot i Julij 1828. <5°. De reparatien aan de Havenwerken te Philippine en het daartoe behoorende Spuisluisje, met het onderhoud derzelve tot 1 Julij 1828. 7*. Het onderhouden tot r Julij 1828 van den Grooten Weg der 2de Klasse No. 1 beginnende van den Tolpaal No. 4, tusschen Oost- burg en Aardenburgen strekkende tot de limiet der Provincie, pven bewesten St. Anna ter Muiden. Deze Aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken, op welke de bovengemelde Aanbestedingen zullen plaats hebben, liggen ter lezing in de Bureaux van het Gouvernement der Provincie Zeeland en bij den Hoofd-Ingenieur van Diggelen. Twee dagen voor de Aanbesteding zullen de noodige aanwijzingen worden gedaanterwijl bij den Hoofd-Ingenieur nadere informatien te bekomen zijn. De Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. De genenwelke vermeenen aanspraak te kunnen maken op eene ver evende Pretentie, wegens leverantien aan de Russische en Pruissitfche Troepenten jare 1814, staande ten name van Louis Retsin en Alexander Michelworden uitgenoodigd om zich, ten spoedigste, voorzien van de noodige bewijzenbij den Heer Burgemeester van Sas-van-Gent aan te meldenalwaar hun de noodige inlichtingen dien aangaande zullen worden gegeven. NEDERLANpSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE verwittigt bij deze de belanghebbendendatinge volge hare aankondiging in dato 7 October 1826, van den eersten tot en met den 8 Julij aanstaande zal worden gevaceerd tot den ontvang der 10de en laatste Storting, zijnde die van 15 prCt.over het be drag der Provisionele Bewijzen van Deelgeregtigdheid in de Nederland- sche HandeLMaatschappij en zulks in die Steden, welke door de Hou dersvolgens Advertentie der Directie van 28 April 11., bij de 9de Storting zijn opgegeven, en waar zij verkozen hebben de vblledige Aan- dëelen tegen inlevering der Provisionele Bewijzen te ontvangen. Verder berigt de Directie, dat de met ultimo "Junij aanstaande ver schijnende Interessen over het vroeger gefourneerdebedragendevol gens onderstaande nota, ƒ17:44, bij deze laatste Storting met de Houders zullen verrekend wordenzullende derhalve deze Storting ge schieden met 132,56 per Aandeel. De Houders van volledige Aandeelen worden tevens herinnerd, dat de Coupons derzelve, op primo Julij aanstaande vervallende, blijkens derzelver inhoud, te Amsterdam en te Brussel betaalbaar zijn. 's Gravenhage31 Mei 1827. SIX VAN OTERLEEK, Minister van StaatPresident. de CLERCQ, Secretaris. Verrekening der Interessen fj50. Van i® Januarij tot ultimo Junij 6/m, k e,\ prCt. 16 873. - 50.i° Mei 2/ra, >37v - 50.— i° Junij i/m, 19' f 17 >44» AANBESTEDINGEN.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1