N*. 77. MIDDELBURGSCHE COURANT. 'Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. T U R K IJ E. KONSTANTINOPEL den 1 juni/. Sedert de noodlottige neerlaag, welke de Grieken voor Athene ondergaan hebben, heeft de Engel- sche ambassadeur, na herhaalde conferentien met den Russischen gezant, eene nadrukkelijke nota aan den reis-effendi doen overhandigen, tenein de het herstel van den vrede met de Grieken te bewerkenen het schijnt dat die nota gevoegd bij de zekerheid dat Rusland en Engeland zich in dezen, omtrent de des noods te bezigen maatregelen, volkomen ver staan en bij de representatien van den Oostenrijkschen ihternuncius ter Ondersteuning der bedreigingen van Engeland en Rusland, welke niet langer Zonder uitwerking kunnen blijven, eindelijk eenigen indruk op den divan gemaakt, en dezen meer handelbaar dan tot hiertoe gemaakt hebben. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 23 jutiij. Het huis der lords heeft gisteren avond wederom een blijk gegeven van deszelfs vijandelijkheid tegen het minis terie, door eene wet te verwerpen ter regeling van de middelprijzender granen. De redenen daartoe aangevoerd warendat eenige pairs begre pen, dat de markten van sommige Engelsche binnensteden en ook die van de havens en binnensteden van Schotland en Ierland mede tot het bepalen dier middelprijzen in aanmerking moesten komen, en de mark ten van de havens van Engeland en Wallis voortaan niet alleen tot rigt- snoer daarvan zouden strekken. Bij het uitbrengen van het rapport schijnt men nog eene poging te zullen doen om de pairs van besluit ten aanzien van deze wet te doen veranderen. De wetrakende het ter markt brengen van opgeslagen korenis gis teren aan de pais voorgelegd en ten eerstemaal gelezen. Maandag zal de tweede lezing voorgesteld worden. Deze wet heeft gisteren in het huis der gemeenten haar volkomen beslag gekregen. Dingsdag avond heeft de heer Herrics in het huis der gemeenten eene wet voorgesteldom voor een bepaalden tijd voor binnenlandsch vertier koren toe te laten, dat in buitenlandsche Engelsche bezittingen is ge groeid. Deze bill heeft geene tegenkanting ondervonden. FRANKRIJK. PARIJS den 22 jtthij. Gisteren heeft de kamer der pairs het budget met 128 tegen 11 stemmen aangenomen, en heden is de zitting der ka mers bij koninklijke ordonnantie gesloten. Bij de gedeputeerden heeft de heer Benjamin Constant eene poging gedaan om het woord te beko men en heeft daartoe gébruik willen maken van de vraagof er iets op de notulen der vorige vergadering aan te merken was; doch dit is hem belet door den minister van biunenlandsche zakendie dadelijk het spreekgestoelte beklom en aan den president de ordonnantie des konings tot sluiting der zitting overhandigdewelke de president voorlas waar op dadelijk, volgens het reglement, de kamer scheiddezonder dat, ioo als de heer Constant te regt aanmerkte ditmaal de notulen gear resteerd zijn. De liberale kiezers van Parijs hebben wederomeven als in het vori ge jaar, bij deputatie aan de heeren Benjamin Constant en Casimir Pé rier hunnen dank betuigdvoor de wijze waarop zij gedurende deze zitting de constitutionele vrijheden hebben verdedigd. Ook bij den heer Dupoiit is eene deputatie geweestdoch die afgevaardigde bevond zich niet te Parijs. In Europa worden 111,928,428 Katholieken, 12,750,000 Prote stanten, 6,500,000 ledematen van de Anglikaansche kerk, 42,146,000 niet Katholieke Grieken, 12,330,000 Luterschen3,826,000 Kalvinis- tcn, 9,304,000 Mahomedanen6,000,000 Anglikaansche dissidenten, 510,000 Israëliten, 500,000 van andere verschillende gezindheden, 300,000 Methodisten én 2,300,000 Presbyterianen geteld. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 23juni/. La Quotidienne meldt, dat de graaft Celles ohverwijld te Parijs wordt verwacht, om zich naar Brussel te be geven en dat de tusschen dien ambassadeur en het hof van Rome geo pende onderhandelingen betrekkelijk het sluiten van een concordaat voor het koningrijk der Nederlandenafgebroken zijn. Verscheidene dagbladen onzer provinciën hebben dit artikel herhaald; andere hebben dezelfde daadzaken in eene andere gedaante bekend ge maakt. Wij zijn gemagtigd te verklarendat deze geruchten geheel en al van grond ontbloot zijndat de onderhandelingen te Rome worden voortgezet tot genoegen van het gouvernement der Nederlanden en van den H. Stoel, en dat er nooit meer reden bestaan heeft, om aan eene spoedige sluiting van hetzelve te gelooven. GENT den 26 jutiij. Z. Exc. de heer gouverneur dezer provincie heeft de geheele linie van het nieuwe kanaal van Terneuzen bezogt. Het schijnt dat Z. Exc. verscheidene orders en onderi igtingen heeft me degedeeld die dit belangrijk werk niet weinig zullen doen bespoedigen. GRONINGEN den 11 junij. Onze stads-courant van heden behelst het volgende verslag: De hoofd-direetie van het instituut van doofstommengevestigd te Groningen, in overweging nemende, dat de kunstbewerking aan doo- vendoor middel van de doorboring van het trommelvlieswaarop zij hare bijzondere aandacht reeds in 1819 gevestigd had, sedert eenigen tijd wéder, en, zoo het schijnt, met eenig goed gevolg, elders werd bewerkstelligd heeft dezelve van het hoogste belang gekeurd voor de menigte doofstomme kinderen, aan hare zorg toevertrouwd, en heeft, na daartoe bekomene toestemming, verscheidene dier kinderen de kunst bewerking doen ondergaan. De hoofd-directie rekent zich verpligt, zoo hit hoofde van het algemeen belang der zaakals ter kennisgeving aan de ouders of verzorgers van hare kweekelingenom van den uitslag dier kunstbewerking, voor zoo ver dezelve heeft plaats gehad, bij dezen écn voortoopig berlgt te gevenmet het oogmerkom naderhand wanneer de kunstbewerking zal zijn geschied aan al de daartoe geschikte kffiderennopens welke de hoofd-directie de noodige toestemming reeds- heeft of nog zal kunnen bekomen een vollediger berigt deswegens te den 28 Junij. geven. En om daarin met de meeste kortheid te werk te gaahzal de hoofd-directie hier laten volgen een uittreksel uit het berigt, hetwelk zij deswegens ontvangen heeft van den beroemden hoogleeraarHen» driksz. aan wien de kunstbewerking was opgedragen, en die ter Zake van dezelveeerst eene opzettelijke reis naar Brussel en and'ere steden heeft gedaan luidende hetzelve aldus Op onderscheidene tijden heb ik, binnen een tijdvak van veertien dagen, aan negen-en-twintig kweekelingen van het instituut de operatie verrigt, van welke sommigen doofgeboren zjjn, anderen door ziekte of toevallige oorzaken, voeger of later, na de geboorte, het gehoor heb ben verloren. Ten einde ons met zekerheid te overtuigen, welke re sultaten uitsluitend aan de kunstbewerking zouden zijn toe te kennén is bij allen een naauwkeurig onderzoekomtrent den graad der doofheid, vóór de operatiein het werk gesteld. Hiervan zijn zeer exacte aan- teekeningen gehouden, welke, zoo wel als de overige uitkomsten, na afloop van alle kunstbewerkingenhet onderwerp van een algemeen ver slag zullen uitmaken. In deze werkzaamheden werd ik vlijtig onder steund door den heer medicina: doctor C. Guijot en mijnen zoon M. A. Hendrikszchirurgijn en candidaat in de geneeskunde aan de hoogeschool alhielen ik zoude vermeenen aan mijne verpligting te kort te doen indien ik deswegens geene dankbare melding maakte, en niet in het bij zonder gewaagde van den onvermoeiden ijver waarmede de heer Guijot voormeld, zich aan deze belangrijke zaak heeft toegewijd. Deszelfs veeljarige omgang met doofstommen is mij inzonderheid van veel belang geweest in het onderzoek naar den graad der doofheid van de kinde ren als Waaromtrent men met zeer veel omzigtigheid dient te werk te gaan, vermits bij doofstommen, vooral wanneer zij reeds eenige ont wikkeling hebben ontvangen, het gevoel menigmaal de plaats van het gehoor vérvangtwaardoor men ligtelijk zou kunnen wanen, dat Zij hoorden terwijl zij nogtans alleen door het gevoel percipieerden. De uitslag onzer werkzaamheden tot dus ver is deze: van de ne gen-en-twintig geopereerden zijn er zesbij welke de doofheid wel be wezen is af té hangen van oorzaken, die, door de doorboring van het trommelvliesniet kunnen weggenomen wordenblijkens het duidelijk aanwezen der openingen, door de operatie te weeg gebragt, zonder dat er eenige merkbare verbetering van het gehoor plaats heeft. Deze zijn, jiadat men verscheidene dagen na de operatie, zonder eenig ge volg de inspuitingen heeft voortgezetals onherstelbaar uit de behan deling ontslagen. Twintig andere kweekelingen zijn nog onder behan deling. De hoop op herstelling van het gehoor is bij dezelve niet groot, aangezien zij, dadelijk na de operatie althans geene zeer in het oog loo- pende blijken van verkregen gehoor gaven. Zeer verblijdend is echter de uitslag bij drie kweekelingen, welke alle, na de geboorte, ten ge volge van doorgestane ziektenzijn doof geworden en van welke een meisje zoo volkomen doof was, dat zij geene gewaarwording had van geluiden of klanken hoe sterk dezelve ook mogten zijn. Bij deze drie kinderen heeft de operatie eene zoodanige gunstige uitwerking te weeg gebragtdat zijdadelijk na dezelvein staat waren zeer zachte klan ken te hoorenenvoor zoo verre zij door de ontwikkeling van hun spraakvermogen daartoe in staat waren, enkele sijllaben, met eene zach te stem uitgesproken, na te zeggen, zoo dat er hoop is, dat deze, door een opvolgend doelmatig onderwijs meer en meer de weldadige uit werking van de aan hen verrigtte kunstbewerking zullen ondervinden. Het strekt mij verder tot een waar genoegenaan de hoofd-directie te kunnen verzekeren, dat geen der geopereerden eenig het minste nadeelig gevolg der kunstbewerking heeft ondervondenzelfs heeft het geen van hen verhinderdom hunne gewone verrigtingen uit te oefenenof van het onderwijs op het instituut gebruik te maken. Bij de aanbieding van dit voorloopig berigt voeg ik den wensch dat de weldadige pogingen der hoofd-directietot heil der aan dezelve toevertrouwde ongelukkigenmet nog meerdere gelukkige uitkomsten mogen worden bekroond De hoofd-directie neemt de vrijheid hier nog alleen bij te voegen dat zij hoopt door alle ouders en verzorgers van kweekelingen die tot dusver nog geene of nog geene volledige toestemming hebben gegeven spoedig in staat te mogen worden gesteld om al de daartoe geschikte kinderen van haar instituut aan deze ligte en zeer weinig pijn veroor zakende kunstbewerking te onderwerpenwaartoe dezelve bij deze vrien delijk worden uitgenoodigdte meer, daar de hoogleeraar Hendriksz in wiens ervarene handen deze operatie zoo veilig kan worden toever trouwd de edelmoedigheid gehad heeft dezelvezonder eenige beloo ning, op zich te nemen, over welke goede gezindheid en belangstel ling in dit instituut de hoofd-directie hare bijzondere tevredenheid hier openlijk betuigt. Groningen H. D. Guijot, voorzitter, den 18 Junij 1827. R. Gockinga Hz., loco-secret."* AMSTERDAM den 22 junij. Het heeft Z. M. behaagd, bij hoogst- deszelfs besluit van den 15 maart 11., no 60, aan het alhier tot stand gebragte volks-onderwijs in de wis-, natuur-, schei- en werktuigkunde, eene som van 1000 toe te kénnen. 's GRAVENHAGE den 24 junij. Naar men verneemt, zal de alge- meene synode, den 4 julij, onder presidium van Do. Donker Curtius pred. te Arnhem worden geopend en de synodale redevoering worden gehouden op zondag den 8 julij daaraanvolgende, in de Kloosterkerk, door Do. van Oordtpred. te Utrecht. Door de Lutersche synode in 1825 bepaald zijnde, dat, in den loop van het jaar 1827, door het geheele rijk, de nieuwe algemeene Lutersche gezangen zouden worden ingevoerdmet overlating aan de plaatselijke kerkeraden om de geschiktste gelegenheid daartoe te bepa len, zoo heeft die invoering den 3 junij 11., (zijnde den eersten Pink sterdag) voonniddags, alhier plaats gehad. Men verneemt, dat, door de groote vergadering der Remonstrant- sche broederschap, gehouden te Rotterdam, den 20 en 21 dezer maand, in plaats van den hoog gel. heer J. Konijnenburg door Z. M. eervol emerkus verklaardtot hoogleeraar is benoemd de wel-eerw. en zeer gel. heer Abraham des Amorie van der Hoevenpred. te Rotterdam en dat zijn wel-eerw. deze benoeming heeft aangenomen. MIDDELBURG den 27 junij. Van den 15 tot den 21 dezer zjjn te Groningen overleden 23 personen. Een dagblad (zegt een onzer nieuwspapieren) dat, als het orgaan eener dweep zieke partt), reeds meermalen valsche tijdingen, dienaangaande, heeft verspreidt, al leen mét het Oogmerk 0*1 de gemoederen der ligtgeloovigen op te zettenen de wen- tehcn van eene verlichte geestelijkheid en een echt godsdienstig gouvernement tegen te werken.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1