iBfi N°. 76. MIDDELBURGSCHE COURAN T, Dingsdag den 26 Junij. V NIEUWSTIJDINGEN. frankrijk. NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN. DUITSCI1LAND. TRIEST den 8 junij. Onder de passagierseergisteren alhier met de paketboot van Corfu, na eene vaart van 14 dagen, aangeko men bevindt zich de zoon van den braven te Missolunghi omgekomen Bozzaris; die zoon is 9 jaren oud", en wordt verzeld van een' anderen Griek. Door die Griekenen door nog latere brieven uit Zante en Cor fu hebben wij nadere omstandigheden vernomen nopens de beslissende overwinning, door den seraskier bij Athene op de Grieken behaald. Het verlies der Grieken in die noodlottige affaire heeft tusschen de 2 en 3 duizend man bedragenen de omgekomenen behoorden tot de keur hun ner kriivsliedennamelijk de suiioton, de Candioten en het overschot van het garnisoen van Missolunghi. Onder de gesneuvelden zijn voorts de generaal Karaïskakide kapiteins Nikita, Inglesi, Cephalonie, Ga- liano en nog verscheidene anderen. De laatstgenoemde, een Candioot was van Petersburg gekomen om zijn vaderland te dienen. Van de 9 duizend manwelke van de zamengebragte Grieksche legermagt overge bleven warenhadden er zich 3000 in de positien van Pireus en Falera geworpen; de overige 6000 zijn aan boord der schepen geweken, of hebben zich verstrooid. Fabvier moet aan den Griekschen senaat hebben weten berigt te ge ven, dat de Acropolis nog voor 2 maanden van levensmiddelen voor zien was. FRANKFORT den 1 junij. Van Konstantinopel meldt men den 26 mei, dat de drogmans der Russische en Engelsche ambassaden wederom conferentien met den reis-effendi gehad hebbenbij welke gelegenheid hij weder over de voorstellen tot bevrediging en over lord Cochrane ge sproken, en zijne vorige verklaring herhaald heeft. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 2o junij. In de zitting van het lagerhuis, van maan dag avond, heeft de heer Canning de gevoelens van 'skonings ministers op het stuk der granen opengelegd en na de nadeelen en bezwaren op geteld te hebben, welke natuurlijk uit de ketsing der voorgedragen wet moesten voortspruiten, zoowel voor den landbouw zeiven, als voor het algemeenwanneer de invoer van vreemde granen zoolang verboden bleef tot dat de inlandsche tarwe, volgens de tegenwoordige wetgeving, den ontzettenden prijs van 80 sh. per kwarter zou bereikt hebben zoo stel de de minister voor0111 alle soort van koren hetzij zich reeds achter 'skonings slot bevindende, of nog tot den eersten julij aanstaande inde havens zullende binnenkomenter consumptie tüe te laten van heden af aan tot 1 mei 1828, mits betalende de inkomende regtenovereenkom stig het tarief der door de kamer der gemeenten aangenomenemaar in de kamer der pairs door het bewuste amendement des hertogs van Welling ton geketste wet op de granen. Dit voorstel is dien eigen avond met 238 tegen 52 stemmen, dus meteehe meerderheid van 186 stemmen, in de kamer der gemeenten doorgegaandaarvan gisteren avond het rapport ontvangen en tot het inbrengen eener dien overeenkomstige bill vrijheid gegeven waarvan de tweede lezing op heden avond bepaald, en de af doening op morgen avond vastgesteld is. Deze maatregel is zoo als de ministers verklaard hebbenstrekken de, om voorloopig, en tot dat in eene volgende bijeenkomst van het parlement de zaak der graanwetten finaal zal geregeld zijn de nadee len eenigzins te leenjgen welke anders uit de verwerping der bewuste graan-bill zouden te wachten zijn geweest. De prijzen van de tarwe Zijn maandag, gelijk men wel verwacht had, wederom merkelijk hooger geloopen, en er is voor de beste par tijen tot 72 73 sh per kwarter besteed, en de prijzen zouden nog hooger geloopen zijn, indien niet de maatregel van den heer Canning, tot toelating van het achter slot liggend korentusschenbeide geko men was. De noodlottige gebeurtenissen iti Griekenland hebben hier eenen diepen indruk gemaakt van deelnemend leedwezen ten opzigte dier onge lukkige natie, en van misnoegen tegen over de mogendheden, wier dra lende staatkunde de geheele verdelging der Grieken staat ten gevolge te hebben. De Grieksche bons zijn hier op deze tijdingen zeer gevallen en zelfs genoegzaam onverkoopelijk. Onze fondsen loopen bestendig hooger, hetwelk voornamelijk moet Worden toegeschreven aan het steeds toenemend vertrouwend hetwelk ons ministerie aan het publiek inboezemt. PARIJS den 19 junij. Bij de kamer der pairs zijn sedert gisteren de discussien over het budget voor 1828 begonnen, en hebben zich dien dag drie sprekers doen hoorennamelijk de burggraaf de Chateaubriand de vice-admiraal Truguet en de graaf de la Roche-Aymou. Heden wor den die discussien voortgezet. GRONINGEN den 18 junij. Men zal met genoegen de blijken der genegenheid ontwarendie een onzer landgenootende weleerw. zeer geleerde heer C. H. van Senden, predikant te Middelbertin de pro vincie Groningenvan wege Z. M. den konipg van Pruissenheeft ontvangen. Immers reeds iii den jare 1825, werd hij door Z. M.wegens de toe- Zending van zijne hoogduitschc gedichten, vervaardigd ter gelegenheid Van de ondertrouw en van het huwelijk van onzen beminden prins Fre- derik en de prinses Louisa van Pruissen, met de gewone gouden me daille beschonken. Onlangs waagde de schrijver het wederom, zijn, met zeer veel zorg vuldigheid zaakkennis en oordeel geschrevenboekVerdediging van Bijbel en Openbaringhet iste deel, gedrukt en uitgekomen bij IV. Ztti- dema te Groningen, aan den koning van Pruissen aan te bieden. Dit geschenk nu heeft aan Z. M. zoo zeer bevallen, dathoogstdezelve den schrijver, in eenige letteren, door den koning geteekend, deswege zijn genoegen en zijnen dank betuigde, en dezelve tevens ten geleide deed dienen van eene tweede buitengewone medaillein gravure en zwaarte beide, zeer van de eerste verschillende. Beide medailles zijn door den kunstenaar Jachtman gegraveerd, en verroonen, aan de eene zijde, het borstbeeld des konings, en op de keerzijde, de genius van het Pruissische rijk, onder het zinnebeeld eener zittende, gekroonde of gevleugelde vrotiW, houdende in tlctt eclictl arm den hoorn des overvloedsin den anderen arm een roeiriem natl hare voeten staat de arend. IJZENDIJKE den 21 junij. Het departement der maatschappij tot Nut van V Algemeenbekend onder den naam van Oostburg en ïjzeti- dijlehad heden het genoegen om hare vierde jaarlijksche° algemeene vergadering alhier te houden. De leden begaven zich gezamenlijk naar de kerk der Hervormden, alwaar een der leden, de weleerw. heer A. Hot t kampden predikstoel beklom en voor eene talrijke schaar, zoo der leden als andere hoorderseene godsdienstige én zeer doelmatige re devoering hield, over de wijsheid Gods in de schepping en bijzonder inden metsch; welke redevoering nu en dan wierd afgewisseld door het kunst matig gezang van eenige kinderendie daartoe door hunne onderwijzers uit deze stad en andere naburige plaatsen, waren te zamen gebragt hetwelk zeer veel toebragt om dit feest te verhoogen en luister bij te zetten. Na het eindigen der redevoering deed de voorzitter van dit departe ment, de weleerw. heer C. Schietekatte eene gepaste aanspraak aan deze kinderen gaf daarbij het genoegen der vergadering te kennen en deelde ten bewijze daarvan aan elk een aangenaam boekgeschenk uitter wijl zijn weleerw.na eene toespraak aan de onderwijzers der jeugddank betuiging aan de heeren kerkvoogden voor het gunstig verleenen van het kerkgebouwaan den organist voor den luister die hij door het orgel spel aan deze plegtigheid wel had willen bijzetten, en aan de vergader de menigte voor de eer door hunne opkomst aan het departement bewe zen, de sluiting dezer plegtigheid overliet aan den redenaar, die dan ook, na voorat een gezang door de gansche vergadering ter verheerlij king van God opgezongen zijnde, dezelve met heilbede 'besloot. Vervolgens keerden de leden naar hunne vergaderplaats terug; ge bruikten aldaar eenige ververschingen en bragten in eene aangename stemming het overige van den avond genoegelijk door. MIDDELBURG den 25 junij. Bij besluit van Z. M. van den 13 dezer, wordt een laatste termijnvan stonden af aan tot 30 september aanstaan de verleend om bij den kassier-generaal des koningrijks te Brussel en bij de agenten in de steden en gemeenten, tegen centen en halve centen te verwisselen de oude lands en koperen munten, tot derzelver nominale waarde, en, voor zoo ver de zuidelijke provinciën betreft, vol gens tarief, gevoegd bij het koninklijk besluit van 8 december 1824, „Aangezien," dus wordt in de considerans van dit besluit gezegd, de centen en halve centen de eenige koperen munt zijnerkend bij het muntstelsel der Nederlandenvastgesteld bij de wet van 28 september 1816, en de thans in omloop zijnde hoeveelheid van die munt moet doen veronderstellen dat zij voor de behoeften der ingezetenen voldoen de isdat hoezeer reeds een goed deel oude lands- en provinciale kope ren munt ingetrokken isden ingezetenen nogmaals eenen behoorlijken tijd dient gegeven te worden om zich daarvan te ontdoen; dat die ter. mijn verstreken zijndede oude koperen munt buiten omloop moet ge steld worden, ten einde de uit het gelijktijdig gebruik dier oude en nieuwe munt ontstaande verwarringen in de berekeningenen de bena deelingen van hen die daarmede niet bekend zijn te doen ophouden dat verscheidene ingezetenen nog eene andere Wijze van berekening vol gende dan die van het Nederlandsch muntstelselhet eindelijk noodig wordt om deze aan de bestaande bepalingen te herinneren en te waarschu wen voor de schade, welke door hunne niet in achtneming ontstaan kant zoo wordt," enz. Zr. Ms. paket-brik Sirene zal den 1 julij, van Hellevoetsluis, naar Suriname en Curafao vertrekken. Er wordt thans meer stellig gemelddat eerstdaags eene Russische vloot Kroonstad staat te verlaten, om naar den Archipel te stevenen waaruit men besluit dat Rusland iets wezenlijks ten behoeve van Grie kenland zal trachten te ondernemen. De PREDIKANTEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Mid delburg berigten bij dezendat bij heningevolge de daarvan gedane annoncesvoor de ongelukkigen door den Watersnood in Gelderland is ingekomen eene som van f 807 50. Welke som door hen op de volgende wijze is verdeeld geworden Aan Ds. P. v. d. Willigen voor Ochten en omliggende plaatsendoor de Commissie te Thiel200, Koolhaas, voor Vuren en Dalem de Jongh voor Opheusden -135, Hondius, voor Gellikom en Renoij137,'50. den Heer J. Verhoefte Beusichem135 Onder dankbetuiging voor het vertrouwen in hen gestehlen'onder roem der Christelijke liefde van allen die hebben bijgedragen, hopen zij, dat ook deze gelden iets ter leniging van de smarten en verliezen dier ongelukkigen mogen aangebragt hebben wier belangen zij biddend den Algenoegzamen blijven aanbevelen. Middelburg, 25 Junij 1827. G. RIPPING. A. van DEINSE. A. I. SNOUCK HURGRONJE. J. H. GILLISSEN. B. VAN DER FEEN. P. van RADEN. J. J. van DEINSE. VLISSINGEN den 23 junij. Van den 20 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemd alhier ter reede gekomen De Verwachtingkapt. J. H. Schippers, van de Marennes, met zout; de Triton kapt. H. T. Wullnor, van Gothenbnrgen de Jonge Bodewijk kapt. H. A. Wagenaar, vanDantzig, beide met houtwaren de Willem kapt. H. W. Kiersen l'Union kapt. J. Rickmers beide van de Ma. rennes, met zout; Brunswickkapt. J. Fish van Yarmouth met bal last Astreakapt. M. Bradenahlvan Bordeauxmet wijn en brande-

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1