N°. 7 5. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag den a3 Jurtij* NIEUWSTIJDINGEN. DUIÏSC II L AND. IFRANKFORT den 16 juni/. De kapitulatie, welke aan de beZet- ting van den Acropolis, door de bemiddeling van den Franschen seheeps-kapitein Leblanc aangeboden werd, kwam hierop neder: dat de kolonel Fabvier zijne wapenen behoudenvrijelijk uittrekken en zijne bagages medenemen zou dat de troepen der bezetting de wape nen nederleggen maar vrijelijk uittrekken en zich begeven zouden wer- waarts zij mogten verkiezen; dat de militairen, onderdanen van den grooten heertot gezegde bezetting behoorende en bij de armee dienst willende nemen, in dezelfde rangen en op dezelfde soldij, welke zij tot biertoe hadden, in de armee des seraskiers zouden opgenomen wor den; dat de seraskier zou zorgen voor de noodige wagens en paarden tot het transporteren der zieken en gekwetsten; dat het garnizoen langs eenen wegvermijdende alle Turksche postennaar de zeekusten geleidentot deszelfs beveiliging tegen alle molesten door eene es- kprte kavallerie beschermd worden zou; dat, eindelijk, de seraskier, tot meerdere zekerheid voor de stipte naarkoming dezer kapitulatiegij zelaars leveren zou aan boord van het Fransch fregat de Junowelks kommandant, na dat de kapitulatie hare volkomen uitvoering zou ont vangen hebbenvoor de terugbezorging dier gijzelaars zorgen zou. Deze kapitulatie den 11 mei door den seraskier bewilligd en over eengekomen werd nog dienzelfden dag aan de bezetting van den Acro polis aangeboden, inaar door deze den volgenden dag verworpenten gevolge waarvan in den nacht an den 12 op den 13 het beschieten van den Acropolis wederom hervat werd. Den 15 hield de Acropolis nog vol hoezeer met weinig nitzigt, daar. ook nog, tot overmaat van ongeluk voor de Grieken, ieder dag Reschid-pncha de vereeniging van Ibrahim-pacha met zijne legermagt over Corioche naderendete wachten had. Ondertusschen bleef de ge neraal Church ten gevolge van het wanhopig besluit der bezetting van den Acropolis om zich niet over te geven met de Grieksche troepen welke hij nog onder zijn bevel had kunnen vereenigende hoogten van Falera bezet houden, welke hij anders waarschijnlijk reeds zou ver laten hebben. FRANKFORT den 17 juni/. De hertog van Bronswijk heeft, bij or donnantie van den 10 mei, verklaard, dat de besluiten van het gouver nement, tijdens zijne minderjarigheid genomen, geene kracht van wet kunnen hebben, dan voor zoo ver zij zijne regten van souvereiniteit en eigendom niet kwetsen; en dat hij met zijn achttiende jaar, volgens de grondwet des lands en de pacte van successie der hertogen Hendrik en Willem van Bronswijk, in het jaar 1535 gesloten, meerderjarig gewor den zijnde, alle ordonnantiën tusschen den 30 october 1822 tot dien- aelfden tijd van 1823, door het onwettiglijk verlengd regentschap uit gevaardigd, ten einde kracht van jvec te behouden, als zoodanig door hem moeten worden erkend. Dit heeft van den kant van het gouverne ment van Hanover aanleiding gegeven tot het bekend maken van eene verklaring, in welke gezegd wordt, dat Z. M. de koning zeer veront waardigd is over de handelwijze des hertogswelke de verordeningen gedurende het regentschap van Z. Grooc-Britc. M., als zijnen voogd, bevolenniet als deugdelijk erkenten zelfs het laatste jaar zijner voog dijschap als onwettig beschouwt, niettegenstaande Z. M. deze voogdij schap verlengd heeft op het advies der eerste staatsdienaren van Brons wijk en der bekwaamste regstgeleerden en met vooroverleg van de hoven van Oostenrijk en Pruissen. Z. M. de koning behoudt zich voor, om, ten aanzien van de ordonnantie des hertogs zoodanige maatregelen te ne men als zijne waardigheid zal vorderen. GROOT-BRITTANJE. 4 LONDEN den 6 junij. Eindelijk is men gisteren gelukkig geslaagd met het stoppen der tweede opening, welke in den gang of weg, on der de Theems door, onlangs ontstaan was. Het bevestigen der met klei gevu|de zakken door middel van pinnen schijntnevens al de andere aangewende middelenveel toegebragt te hebben om het door zijgen van het water eindelijk meester te worden. Dat die doorzijging thans heeft opgehouden, daarvan heeft men zich verzekertd door uit den koker zooveel water uit te pompen dat het in denzelven tot onder de gewone oppervlakte van de Teems gezakt is; en het is in weerwil van eb en vloedin den koker op gelijke hoogte gebleven terwijl te voren het water in den koker steeds in gelijke mate als de rivier rees en zakte. Men heeft nu het plan om met het geheel uitpompen van den gangwelke in 48 uren te bewerken isnog eenigen tijd te wach ten ten einde de ter hoogte van verscheidene voeten boven de ontstane openingen bevestigde klei nog meerder digtheid en vastigheid te doen verkrijgen. Na- het uitpompen van den gang zal het wegnemen van de menigte ingedrongen slijk nog veel arbeid kosten, maar de ingenieur heeft ook middelen uitgedacht om dit te bespoedigen en ter zeiver tijd met het grootc werk voort te gaan. 1— Volgens de Lloydlijst van gisteren is het schip Harlingenkom- mandeur KlaasHoekstrate Harlingen te huis behoorende, den 23 augustus in Straat Davids verongelukt; de equipagie, 46 man sterk, is door het Engelsch schip Dundee kapt. Duncan (hetwelk in Straat Davids overwinterd heeft en eenige dagen geleden te Busta op Hitland, is binnengeloopen)? opgenomen'en aldaar'aan b'oórd gebleven tot den 6 octoberwanneer zij hetzelve na alvorens voor drie weken van levens middelen en sterken drank voorzien te zijn gewordenin de sloepen welke sedert door kapt. Duncan'in ruim water zijn gezien, heeft verla ten koers stellende naar een etablissement op de oostkust van Straat- Davids, waarvan zij toen 350 Engelsche mijlen verwijderd was. Sl>ANjE'. ARANJUEZ den 7 junij. Men verzekertdat de, eene maand ge leden, uitgevaardigde bevelen, om de vrijmetselaars en leden van ande re geheime genootschappen te- vervolgenten gevolge der door den ka pitein-generaal van Katalonie gedane vertoogen, over de onmogelijkheid om zulk een aanzienlijk aantal liedenin handen der. justitie te leveren zonder gevolg zullen blijvendeze. bevelen zijn nogtans niet uitdrukke lijk ingètrokken, Te Barcelona zijn verscheidene derwaarts opgezonden opperhoofden der oproerigen in vrijheid gesteld en naar huis gezonden. De intendant van politie, bij eene in cl Diario geplaatst edikt, deZeh maatregel ter hefD nis brengende, geeft den wensch en de behoefte0111 de rust in de pro vincie te herstellen tot redenen daarvan op. Intusschen schijnt het Noorden van Katalonie zoo rustig tiiet als ge zegd was. Welgewapende benden van 30 k 40 man doorkrliissen hec land, en berooven de reizigers, zonder hen echter eenige andere slech te behandeling te doen ondergaan, zich zelfs houdende, als of zij huil veel achting en beleefdheid betoonden. Opmerkelijker echter is hetdat 2 van Perpignan en Barcelona komende diligences onlangs aangerand en uitgeplunderd zijn. Deze gebeurtenis heeft veel ongerustheid verwekt. De óneenigheden met den kapitein-generaal van Guipiscoaover de ontwapening der militie van de provincie en de organisatie der konink lijke vrij wil ligersduren voort en worden meer en meer verbitterd, zon der eigenlijk iets uit te werken. F 11 A N K R IJ K. i PARIJS den 17 junij. De processien van den heiligen sacramentsdag hebben heden met buitengewone staatsie plaats gehad. Z. M. de koning en IIH. KK. HH. de dauphine en de hertogin van Berry zijn naar de kerk van St. Germain 1'Auxerrois geredenoin aldaar de processie bij te wonen. Z. K. H. de dauphin heeft ten gevolge van een val van het paard hierbij niet kunnen tegenwoordig zijn. Dezer dagen is door den consulairen agent van Mexico een trak taat van koophandel bekend gemaakttusschen Frankrijk en de Vereenig- de Staten van Mexico gesloten. Dit stuk draagt den ongewonen naam van verklaringen nog meer verwondering baart de vreemde wijze waarop het ter kennis van den Franschen koophandel wordt gebragt. De Portugesche Chargé-d'affaires te Madrid heeft aan zijn gouver nement kern is gegeven dat er bevelen gezonden werden aan den ge neraal Sarsfield om de Spaansche troepen onder zijne orders van de grën. zen van Poittigal terug te trekken en haar de oude positien tedoenherr" nemen. Tevens heeft hij aan zijn gouvernement berigtdat de burg graaf de Caoellas en de marquis de Chaves, die het Spaansche gouver nement uit Spanje heeft doen verwijderen te Bnijonne aangekomen zijn, Volgens partikuliere brieven van Madrid heeft de minister van bui- tenlandsche zaken na het houden van een raad der ministersonder voorzitting van Z. M.een courier naar Lissabon gezonden, met de of ficiële erkenning van het tegenwoordig gouvernement van Portugal door het Spaansche kabinet. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 18 junij. Volgens tijdingen van Batavia van den 21 februari.), bevond zich Diepo Ncgoro in de dessa Banjoe-Oerip tusschen Kalie Djinking en Djocjoksrta, waar hjjbehalve de meeste oproerige prinsen en andere opperhoofden, eene mngt van 1200 man had tezamen gebragt. De majoor van der Ifjijckdie steeds te Kalie Djinking is, heeft den 14 februarij omtrent vjjf honderd rebellen, aangevoerd door de pangerangs Dioijo KoesoemoAdi Soereo en Notto Koesoemouit de dessa Karang Kopek verjaagd en die dessa verbrand. Den 28 januarij heefc eene expeditievan Soerakarta vertrokkeneen algemeenen aanval op de rebellen gedaan, die zich tusschen Bojoelalie en Dilangoe ophielden, ten einde hen zoo veel mogelijk te beletten om zich te vereenigen. Vol gens een rapport van den luitenant gouverneur-generaal de Cock heeft de ze expeditie, geheel uit inlandsche troepen zamengesteldvolkomen aan het doel beantwoord. De kapitein Frucbt, de luitenants BeudekerDus- ser, de Barenne Moreau en Sutherland, die deze troepen aangevoerd hebben, worden zeer geprezen. Van het gedrag der heeren Dezentje en Stavers wordt mede loffelijke melding gemaakt. NIJMEGEN den 19 junij. Bij een lievig onweder, dat wij hier naauwelijks gehoord hebben, werd op 11. vrijdag namiddag in het dorp Overasselt, in de nabijheid der stad Grave, eene boerenwoning, met al wat daarin was, eene prooi der vlammen. Het vuur, door den bliksem veroorzaakt, verspreidde zich zoo snel, dat de minste redding, zelfs van het vee, onmogelijk was. ROTTERDAM den 10 junij. Eergisteren is alhier, in den buiten gewoon hoogen ouderdom van 102 jaren en ruim 6 maanden overleden, de bekende Johannes Korp, welke tot zijn honderdste jaar hec gebruik- van al zijne zintuigen gehad en eene goede gezondheid genoten heeft. Zijne weduwe is zeer dankbaar voor de menigvuldige weldaden, welke de overledene van vele menschlievenden in deze stad ontvangen heeft. MIDDELBURG den 22 junij. Bij koninklijk besluit is aan een aan tal genees- en heelmeesters, welke in het jaar 1825 het grootste getal personen zonder eenige belooninghebben gevaccineerd de gouden medaille ter waarde van vijftig gulden toegekend. In de provincie Zee land is die eer te beurt gevallen aan de heeren P. D. HalfmanJ. AU, du Moulin .7. II. Gutteling en J. Kruysse heelmeesters te Haamstede, Capelle, Kruiningen en Oud-Vossemeer. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den ao junij. Van den 16 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: .lohanna Corneliakapt. A. Seeuwen van Duinkerke met stnkgoe1-' derenAurora kapt. B. J. Wygers van de Marennesmet Zout Bruce, kapt. B. Warren van Nieuw-York, met katoen; Hornilloe Jac- tnellkapt. I. Smichvan Haïti met koilij en verwhoutDeucaieon kapt. E. Ziffen van Londen, met stukgoederen; Ie Jeune Francois kapt. J. Duperrieuvan Lebonrnemet brandewijn en wijn. Ook zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en gisteren van onze reede naar zee gezeild 1 De C.oede Hoop, kapt. G. J. Hoetjennaar Wells; the Markot Maid kapt. W. Mushens, en Thaleslenskapt. J. Scewartbeide naar Londen en alle drie met haver. BESTUREN ev A DMINISTRA TIEN. ADVER T E N T I E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLISSINGEN brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de gewone KERMIS

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1