N". 71. MIDDELBURGSGHE COURANT. Donderdag den 14 Junij. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. I^RANKFORT den 8 junij. Wij hebben hier thans van Salamine, een eiland in de nabijheid van Athene, berigten tot den 2 mei, volgens welke de Turksche bezetting van het klooster St. Spiridionop ger ingen afstand van den Oostelijken oever van het Pireuin gelegenten ge. volge van de vercenigde aanvallen van den zee- en landkant, na eenen hardnekkigeu weerstand, zich den 28 april overgegeven heelt, bij wel ke gelegenheidin weerwil der gesloten kapitulatie, eenige Grieken, 200 men meent daartoe opgezet door Vassoeenen hunner kapiteinen zich schuldig gemaakt hebben aan het moorddadig overvallen en afmaken van de meesten dier manschappende generaal Churchverontwaardigd over dit gedrag, was dadelijk tnsschenbeide gekomen om deze slagting, waarbij de woede der Grieken zelfs de gijzelaars hunner natie niet ver schoonde welke aan de Turken tot hunne zekerheid bij het verlaten van het klooster gegeven waren, te stuiten; en het was niet dan met veel moeite, dat hij eenige weinige Turken redde, welke vervolgens aan boord van eene Oostehrijksche korvet ontvangen werden. De kolonel Gordon had, na deze gebeurtenis, zijn ontslag genomen, en de generaal Ghurch verklaard, dat, indien de schuldigen niet gestraft wierdenhij insgelijks dadelijk het bevel neerleggen zou. I11 een rapport van lord Cochrane, den 25 april uit de haven van het Pireum aan de commissie van het Grieksche gouvernement geschre ven, leest men, dat dien dag een roemrijk gevecht voor de Grieksche wapenen geleverd isdat de zee-soldaten die op verschillende punten van het schiereiland Munychia geland zijn, den vijand voor zich uit ge jaagd hebbenen dat de landtroepen mede op den vijand ingeloopen zijn en de Turken op de vlugt hebben gedreven. Zijn lordschap Zegt, dat die dag een nieuw tijdperk voor het militair stelsel van Nicuw-Grieken- land zal openen, en uit de verwachting, dat, zoo de troepen zich den volgenden dag met even veel moed kwijtende citadel van Athene ont zet en de vrijheid der Grieken verzekerd zijn zal. Dit rapport is in een geheel anderen toon geschreven dan de berigten hierboven medegedeeld, en ook in bijzondere brieven, over Smirna ont vangen wordt van het behalen van verscheidene voordeelenalsmede van het veroveren van meer dan eene batterij en positie der Turken door de Grieken gesproken. Lord Cochrane had den moed der Grieken door aanspraken en het uit loven van aanzienlijke belooningen voor dappere daden zeer aangevuurd. De éed, welke lord Cochrane, bij het aanvaarden van zijnen post als opper-admiraal der Grieksche •zeemagt heeft afgelegd, is van den vol genden inhoud Ik zweermijn bloedingeval van noodvoor het behoud der Grieken te zullen storten, en hunne zaak niet eerder te zul len verlaten voor dat zij die zelve zulten verlaten hebben." - Het Grieksche gouvernement heeft den graaf Johan Cspo d'Istrias tot chef van het Grieksche gouvernement voor den tijd van zeven jaren geproclameerd, zullende men zich onverwijld met de benoeming bezig houden van eene commissie van vijf leden, welke, tot aan zijné komst in Griekenland het bewind in handen zullen hebben. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 9 junij. De Koning heeft eene boodschap aan het par. lemerw gezondeno«i eene toelaag van 500,000 pond sterl. te vragen rot bestrijding der uitgaven voor het verblijf van Zr. Ms. troepen in Portugal. Lord Malmesbury heeft eergisteren gepoogd om de thans vöorge- dragene graanwet nog mitteloozer te maken, dan zij reeds dóór het voor stel van den hertog van Wellington zou wordenindien zij daarmede nlogt worden aangenomendoor te willen dat de bepaalde prijs Van in voer van 62 tot 66schellingen verhoogd wierd. Dk voorstel is echter Verworpen. Dingsdag zal het rapport over de voorgestelde korenwet in het hoo^ gerhuis uitgebragt worden en alsdan de verandering daarin door den bertög van Wellington voorgedragen, in overweging worden genomen, terwijl tegen vrijdag de derde lezing dier wet bepaald is. De architect Brunei! heeftin eene vergadering van directeuren van den grooten weg onder de Theems, verklaard, dat hij reden had te hopen van te zullen slagen in het digtmaken van het gat, waardoor het water in zijn werk gestort was. Het vlot was geligt en moest weder rtedergelaten worden na zoodanig geladen te zijndat het door den stroom niet van zijne plaats zou kunnen drijven. Men wil, dat het eerste lek gestopt is, (Joch dat eén nieuw gat het water heeft doorgelaten en dat ook dk gemakkelijk gédigt zal kunnen worden. FRANKRIJK- PARIJS den 7 junij. Het ministeriele avondblad, hetwelk in des- zelfs vorig nommer had overgenomen een stuk uit de Engelsche dag bladen waarin van de krachtdadige medewerking van Frankrijk, ten be hoeve der Griekenwordt melding gemaaktten einde daardoor de op positie te overtuigen, dat Frankrijk, ten opzigte van deze aangelegen heden, verre was van stil te zitten, komt heden hierop terug, en ver zekert stellig, dat Frankrijk deel hoopt te nemen in de pogingen, die er door de groote mogendheden worden aangewend om eene verdrukte christen natie te doen herleven. Sommige dagbladen willen uit deze gunstige verklaring van het gouvernement de gissing opmaken, dat het welügt mogelijk is, dat de menigvuldige uitrustingen, welke in onze havens plaats hebben, daarmede in eenig verband staan; in hoeveire echter deze gissingen gegrond zijn, zal de tijd moeten Ieeren. De heer Hyde de Neuville heeft thans in het licht gegeven de rédevoeritigwélke hij in de kamer der afgevaardigden gehouden heeft, éff die hem de ongunSt van het ministerie op den hals heeft gebaald. Hij heeft die redevoering -vtrn eene voorrede en eenige inlichtende aan- èeekferilngen doeti vergezeld gaan. Hierin heeft hij betoogddat hij zijne oude royalistische gevoelens nog steeds bleef aankleven, en heeft hij te gelijk sommige uitdrukkingen, in de redevoering voorkomende Vefdedïgd. liet huis, hetwelk Napoleon op St. Helena bewoonde, staat in eene groote zijden-fabriek herschapen te worden. Verscheidene Fransche werk lieden zullen er de werkzaamheden van besturen; vele moerbezieboo- men zijn er reeds met succes ingevoerd. Zekere Coiissement, een Znid-Nederlandef van 55 jaren, na af» pelgrim en in dat gewaad onze Lieve Vrouwe van Loretio in den ker- kelijken staat, St. Jacques de Comportells in Spanje, en meer andere dergelijke heiligen bezocht, vele landen afgeloopen, en bestendig ten koste der ligtgeloovigen geleefd te hebben, is hier als vagebond* ge vat, en in weerwil van een paspoort voor Rome, en van onderschei dene attesten en reliqnien, welke bij hem gevonden zijn, door het cor- rectionnele geregtshof veroordeeld tot eene maand gevangenis, en om daarna ter beschikking van het gouvernement gesteld te worden. Tijdingen uit Caijenne melden, dat de Fransche goelet PHermineaan boord hebbende 112 negerslaven, en naar Caijenne bestemd op de kus ten van Afrika, door eenen Franschen kruiser is genomen, en dat het schip in genoemde volkplanting, ter zake van overtreding der wet op den slavenhandel, is verbeurd verklaard. PARIJS den 8 junij. De correctionele regtbank van Mantes heef! den abt Monchydie in eene predikatie gezegd had dat er geen heil voor den koning noch voor Frankrijk zijn konindien het charter niet afge schaft werd, tot.eene geldboete van 100 francs verwezen aangezien die geestelijke verklaard heeft, dat hem die uitdrukking ontvallen was; dat hij geen voornemen gehad had om onlusten te verwekken, en dat hem zijne onvoorzigtigheid zeer berouwde. De heer Monchy had geen advokaat gewild om hem voor de regtbank te verdedigen, maar betuigd, zich aan de uitspraak der regters geheel te willen onderwerpen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 8 junij. H. M. de Koningin heeft eergisteren de tentoonstelling van schilderijen en kunstwerken bezochten heeft aldaar bijna twee uren doorgebtngt. Z. K. H. Prins Frederik isheden morgen ten 4 urenin goeden welstand van Berlijn alhier gearriveerden heeft heden reeds aan het de partement van oorlog gewerkt. Te Luik wordt eene inschrijving geopend ora een brander voor de Grieken te doen bouwen, welke dienen moet tot defensie der kusten van Samos. In een brief van Lissabon wordt gemelddat keizer don Pedro aan den infant don Miguel last gezonden heeft, om dadelijk naar Rio- Janeiro te vertrekken, met bijvoeging, dat, ingeval van ongehoorzaam heid hij nimmer de echtgenoot van zijne dochter zal worden. Men verzekertdat er misverstand heerscht tusschen den minister van Enge land A'Court en den generaal-en-chef Clinton eerstgemelde doet de Por tugezen voorkomen als het charter niet toegedaan zijpde; de tweede is overtuigddat de grootste meerderheid der bevolking de handhaving dezer instelling wenscht te behouden. GENT den 7 junij. Sedert eenigen tijd is men bezig met het leggen van fundamenten voor eenen grooten vleugelwelke op kosten dezer stad, op gelijke lijn als de zaai voor de antieken, aan de koninklijke akademie van schilder- en teekenkunsc zal worden aangebouwd. Men zegtdat deze vleugel eene gallerij en drie verdiepingen zal bevatten en gedeeltelijk bestemd wordt tot eene zaal voor de tentoonstellingen van voorwerpen van kunst, welke, even als te Brussel, van boven haar licht zal ontvangen. Door dit nieuwe gebouw zal de akademie yan schilder- en teekenkunst eenen eersten rang onder soortgelijke gestichten van ons vaderland bekleedeneven als het gebouw der hoogeschool, hier ter stedereeds alles van dien aard overtreft. Men verneemt van goederhand, dat het nieuwe plan, tot het ma ken van eenige veranderingen aan de buitenwerken van het nieuwe bas- teel, is goedgekeurd, en dat dien ten gevolge verscheidene buitenwer ken zulLen worden afgebroken en door andere vervangen. Men begroot de onkosten op doo,ooo. Van Ostende schrijft mendat het buskruidhetwelk zich nog in die stad bevindtnaar l\et fort van de Oostpoort zal worden vervoerd. ANTWERPEN den 8 junij. Den 19 dezer maand zal de openbare verkooping der nagelaten kunstwerken van onzen beroemden schilder Ommeganck eenen aanvang nemen. Dezelve zijn thans reeds te zienen lokken vele liefhebbers uit. Behalve eene menigte fraaije studiën en af gewerkte teekeningen, bewondert men eenige geboetseerde beelden van beesten welke uitstekend fraai zijn. 's HERTOGENBOSCII den 11 junij. In den nacht tusschen II. don derdag en vrijdag is alhier in den wind-korenmolenstaande nabij de Hinthamerpoort, in eigendom toebehoorende aan den heer SasteHedel, brand ontstaan, welke zoo spoedig toenam, dat gezegde molen in zeer korten tijd tot aan den grond toe afbrandde en alzoo geheel eene prooi der vlammen werd. Gelukkig was dezelve tegen brandschade verwaar» borgd. AMSTERDAM den 7 junij. Het nieuwgebouwde fregatschip Zee~ manskoop, gevoerd door kapitein Piete'r Kraaj den 19 november 11., met troepen naar Batavia, uit Texel vertrokken, is, den 16 Febrnarij, te, Batavia aangekomen. Zr. Ms. oorlogschip de Zeeuw, kapt. E. Lucasmet troepen, van Vlissingen naar Batavia, aan de Kaap de Goede Hoop binnen, is, lui- dens een' brief van de Kaap de Goede Hoop van den 6 aprilden 29 maart, met allergunstigste gelegenheid, uit de Tafelbaai naar zee gezeild. 's GRAVENHACE den l i junij. De Bataviasche berigten van den 14 februarij behelzen dat, in de Districten Probolingo en Minoreh de bevolking meer en meer tot rust komt. Onder de hoofden der mui telingen bestaat oneenigheid en men heeft hoop dat sommige hunner zich onderwerpen zullen. Dipo Negoro bevindt zich te Banjoemeneng. De pangerangs Pakoe Niugrat, Pakoe Ning Prang en Papak, broeders van den pangerang Mangkoe de Ningrathebben dezen laatsten verzocht hunne onderwer ping aan te bieden. Twee hunner broeders, Ario Soerio Mataram en Ario Prang Wedonozijn reeds in onderwerping gekomen en hebben den eed van trouw aan het gouvernement en aan hunnen wettigen vorst te Magellang afgelegd. MIDDELBURG den 13 junij. Eergisteren had alhier eene, welligc voor de openbare veiligheid van het eiland Walcheren belangrijke, execu tie plaats. Zekere Johannis Masselisgewezen fuselier in de iste kom- pagnie der 2de divisie van het algemeene depot der landmagt, 110.33 da stad Vlissingen, waar hij in garnizoen lag, met oogmerk tot desertis verlaten hebbende, doch in zijne poging niet slagende, had zich (zoo

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1