N°. 70. MIDDELBURGSCIIE COURANT. 4 tm Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. v™. den 12 Junij* DUITSCIiLAND. I^RANKFORT den 5 junij. Van Konstantinopel schrijft men den 11 mei dat de ongerustheid over de thans hangende onderhandelingen der Europesche gezanten nog altijd toeneemt. In Konstantinopel blijft het voortdurend rustigen zelfs tijdens het Bairamsfeest is de goede orde niet gestoord. De vloot onder den kapitein-pacha die uit 21 groote en 34 kleinere vaartuigen bestaat, is den 1 mei uit de Dardanellen gezeild en heeft zich, naar men verneemt, reeds met een gedeelte der Egyptische vloot vcreenigd. Te Hydra ziet sedert eenigen tijd een Fransch dagblad het licht hetwelk over de expeditie tot ontzet van Athene het volgende schrijft „Zoodra het monster der tweedragt, dat onophoudelijk Griekenland aan den rand van den afgrond bragtgeveld was, heeft lord Cochrane ziji|e eerste zorgen aan het lot van Athene toegewijden het plan ge vormd van eene groote expeditie, zoo ter zee als te land, die door de bevrijding van Athene het lot van Griekenland beslissen moet. Den 16, 17 en 18 april zijn de schepen, tot die expeditie behoorende en twaalf in getalzoo oorlogsvaartuigen als transportschepenvan Spezzia en Hydra onder zeil gegaan met, omtrent twaalf honderd man zeesoldaten aan boord over welke het bevel aan den majoor Urqtihart opgedragen is De groot-admiraal, lord Cochrane, en de opperbevelhebber der landmagt, de generaal Cluirch moeten in persoon deze expeditie aanvoeren en zijn daartoe den 18 april naar het Pyreuin vertrokken." Het door wijlen den koning van Saxen gevolgde sijstema zal gee- ne verandering ondergaan. Men verzekert, dat Z. M.daags voor zijn overlijden, zijne broeders en neven heeft doen roepen en hun verdraag zaamheid en onpartijdigheid ten opzigte zijner Roomsch-Kach. en Prote- stantsche onderdanen heeft aanbevolen. H. M. de koningin, zuster van den keizer van Oostenrijk, heeft 'twee Protestantsche hof-dames be noemd hetgeen tot heden in Dresden zonder voorbeeld is. GROOT-B II ITTANJE. LONDEN den 5 junij. In de zitting van het hoogerhuis van den 1 dezer, is, met betrekkingtot de nieuwe korenwetop voorstel van den hertog van Wellington, met 78 tegen 74 stemmen goedgevonden, dat gbene vreemde tarwe, die opgeslagen is, aan de markt zal mogen ge- bragt worden als de prijs niet boven de -66 shellings is. Ten gevolge hiervan is de tarwe gisteren drie shellings het quarter gerezen. De mi- nisterielen nemen den hertog zijn voorstel zeer kwalijk af, en ook lie den die het tegenwoordig ministerie niet genegen zijn, oordeelen dat de hertog, die als minister de beginselen der wet allezins had goedge keurd en verdedigd als nu met geene voordragt voor den dag had be- hooren te komen bij welke derzelver strekking zoo ten'eenemale werd veranderd en het geheel der verordening in dé waagschaal werd gesteld. FRANKRIJK, PARIJS den 5 junij. In den Moniteur leest men heden het navol gende, hetwelk als eene oorlogs-verklaring tegen Algiers moet be schouwd worden: „Sedert verscheidene maanden gaf het gedrag van den dey van Alg>ers» tegen-over den handelen de scheepvaart van Frankrijk, aan het gou vernement des konings sterke reden van misnoegen. Fransche schepen waren door zijne kaper s gevisiteerden zelfs een dier schepen beroofdI; nog andere inbreuken op de traktaten getuigden van zijne kwaadwilligheid en kwade trouw. Eindelijk, brieven uit Algiers, van den 30 april kondigen aan dat in een aan den consul-generaal en zaakgelastigde van Frankrijk gegeven gehoor, de dey, allen eerbied voor het karakter van dien agent en voor de mogendheid welke hij vertegenwoordigde ver ie zondezich zoo ver vergeten heeft van denzelven grovelijk te e leedigen. „Deze schending van het regt der volken niet ongestraft kunnen e blijven moet op dit oogenbük eCtie scheeps-divisie van Toulon ver trokken zijn om deswege, zoowel als wegens de andere grieven van Frankrijk verhaal te nemen." De schrijvers van den Constitutioneel en den Courrier Franfats staan thans voor de correctionele politie te regt,"als beschuldigd van bij ge legenheid der laatste onlustenbij de geneeskundige schoolde publie ke administratie gehoond en een' zekeren Cophignon, den agent der po litie, aan wien de studenten zijne papieren ontnomen hadden, gelasterd te hebben, door te zeggen, dat hij een valsche kiezer en een spion was. Het publiek ministerie heeft geëischt, dat de aangeklaagden elk tot eene maand gevangenis en eene geldboete zouden verwezen worden. De ad- vokaten Merilhou en Dupin hebben de gedaagden verdedigd. De pleitrede van den advokaat Merilhou was voornamelijk ingerigt om te betoogen dat er bij de verkiezingen van afgevaardigden wel degelijk verscheidene onregtvaardigheden plaats hadden, en menig een ten om eg- te door het ministerie in de kies-collegien was ingekomen, en dat, bijaldien zulks bewezen was,- de heer Cophignon, die door genoemde dagbladen niet genoemd was, geene reden had van zich te beklagen. Tot staving daarvanlegde hij eene lijst over van den voorzitter van eene der kies-collegien van Parijs, waarop deze, bij de namen van alle kiezers, naar mate zij zich openlijk voor of tégen het ministerie hadden verklaard of hunne stemmen geheim gehouden hadden, een bijzonder tecken had geplaatst, en vertoonde hij eenen brief van den prefect der Seinewaarbij deze eenen persoondie geene stem kon hebbenzocht over te halen om zich als kiezer op te geven en voor den ministerielen candidaat te stemmen, en beriep hij zich eindelijk op verscheidene an dere algemeen bekende daadzaken. De heer Dupin trachtte voorname lijk aan te toonendat het aangeklaagde artikel van den Constitutioneel niet gerigt was tegen een bijzonder ligchaam, en nog veel minder tegen eenen bijzonderen persoon dat het alleen eene oppositie inhield tegen het ministerie, en dat het alzoo het kenteeken miste van laster of eer roof, welke personeel moeten zijn. Voor het overige stelde de verde diger de'politie in een zeer hatelijk daglicht voor, en zeide, dat het een noodzakelijk kwaad in èenen staat was. Hij wilde haar geenzins den naam van openbaar bestuur in den zin der wet hebben toegekend, en deed het als zeer belagchelijk voorkomen, dat eene geheime policie welke hij nier onduidelijk te kennen gaf, dat geene eer bezat, over eer roof durfde klagen. -• De halfjarige interest der schuldbekentenissen van Haïti, verval lende den 30 dezer, zal ten kantore van de bankiers J. Laffitte en Comp. betaald worden. Het gouvernement dier republiek toont dagelijks meer en meer het voornemen, om aan al zijne beloften gestand'te doen. Van drie schepen, onlangs door hetzelve afgezonden zijn reeds tdree te llavre binnen en de president schrijft dat de andere bezendingen zonder oponthoud elkander zullen opvolgen. me' ee" geheim cons'storie gehouden, waar. in Zijne Heiligheid den heer de Seias tot aartsbisschop van San Salvador in Brazilië benoemd heeftalsmede den heer Cayse et Florés tot aarts bisschop van Santa-Fé in Columbia, den heer Mendes tot aartsbisschop van Venezuela ofCaraccas, den heer Escobar tot bisschop van Ouito in Peru en den heer Miranda tot bisschop Van Cuenfa in Peru Deze benoemingen zijn belangrijk om dat dezelve bewijzen, dat het 'hof va» Rome de gouvernementen erkentop wier voordragt de Paus aan de rneuwe prelaten de kerkelijke instelling gegeven heeft. Van Madrid wordtvan den 24het volgende 'geschreven „Onze minister van buitenlandsche zaken heeft, op aanvrage van den aartsbisschop van Toledo, aan al de leden van het corps-diplomatique verzochtOm de dagbladenwelke zij uit hun land ontvangenniet te willen mededeelen. „Van den anderen kant heeft de aartsbisschop van Toledo, in zijn bisdom eén mandement afgekondigd, waarbijop straf van verdoemenis het lezen van alle soort van werken of vertalingen van buitenlandsche boeken verboden iszonder zelfs de Psalmen van Daviddie in het afgeloopen jaar zijn uitgegeven en waarvan de koning zelf de opdragc heeft aangenomenuit te zonderen." NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 6 junij. Op den 3 dezer is alhier, inden ouderdom van ruim 4p jarenoverleden de heer mr. Mossel van Stralenraadsheer in het hooggeregtshof te 's Gravenhage. De negende jaarlijksche vergadering van de synode der Evangeli sche Luthersche kerk in het Koningrijk der Nederlanden is heden door Zijne Exc. den staatsraad directeur-generaal voor de zaken der Hervorm de Kerkgeopend. Dezelve heeft hare werkzaamheden aangevangen onder voorzitting van den vice-presidentden wel-eerw. heer Dekker Zimmermanpredikant te Utrechtbij afwezigheid van den president den wel-eervv. heer Lagerspredikant te Amsterdam. ZIERIKZEE den 6 junij. Heden werd door de school-comraissie al hier, op eene plegtige wijze, openlijk examen gehouden van de jonge lieden op het bloeijend instituut van den heer fV. Top PVz.de proevert der vorderingen in de Fransche, Engelsche en Hoogduitsche talen mitsgaders in de geschiedenis, aardrijkskunde, fabelkennis, reken-* '"rl iü£env VsXflJMir jeivgal'.- den afloop van het examen werden de prijzen tot belooning en aanmoe diging uitgereikt, en door eenige jongelieden voor dit geschenk dank betuigingen uitgesproken. Eene aanzienlijke menigte van toehoorders en eene aangename afwisseling van. muziek vermeerderden den luister dezer plegtigheid. MIDDELBURG den 11 junij. Ten gevolge van de, op den 1 junij jl., gedane verkiezingen, tot aanvulling der in dit jaar aftredende le den van de staten dezer provincie, zijn als zoodanig op nieuw ingekozen j Voor de Ridderschap Jonkheeren Johan Hendrik Schorer en mr. Cornelis Jacobus Versluijt van Krabbendijke en Nieuw lande. Voor den Stedelijken Stand Middelburg, de heeren mr. Marinus Cornelis Paspoort van Orijpskerke mr. Johan Frederik Lantsheer en mr. Meinard Philip Matinus van Fis- vliet. Goesde heer mr. Frangois Nikolaas van der Bilt. Verede heer Jan Ernst Martin. Hulst, de heer Hendrik Ferdinand von Raden. Voor den Landelijken Stand District Middelburg, de heer Johan Jacob Sprenger. District Zierikzeede heeren rar. Franfois Ertnerins en Jacobus Ma rinus Schalkwijk. District Goesde heer Jan Hendrik Verschoor van Nisse. District Hulstde heer Marinus Geene. Terwijl door den raad der stad Zierikzee is benoemd de heer Marinus Christianus de Cranein plaats van jonkheer A. J. W. H. Baron van Dopf, overleden, en door de kies-vergadering van het district Middel burg is verkozen de heer mr. Hendrik du Buisson Beciuster vervan ging van den heer mr. J. G. Hinlópen benoemd tot lid der staten-generaal. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 11 junij. Den 8 dezer is van hier naar zee ge zeild het fregatschip de Ondernemingkapt. H. Eeltjes gedescineerd naar Suriname. Uit Helvoetsluis den 6 dezer wordt liet navolgende geschreven: Het Nederlandsche koopvaardijschip Helena C'iristina kapitein Marlens, komende van Batavia en van daar gezeild den 26 februarij heeft gisteren avond bij het binnenkomen tusschen en 8 urenge- scooten en deszelfs roer verloren en is op strand geraakt. De passa giers, zijnde de heer baron de Salisde heer kapitein van Geende heer van Schoor en de heer en mevrouw van der Laanzijn alle geluk kig aan wal gekomen, en reeds gedeeltelijk hier doorgereisd. Het schip zit voorbij de Goedereede, en zal waarschijnlijk verloren zijn." Uit andere berigten blijkt nog, dat het schip tegen het nieuwe baken op het Goereesche strand vastgeraakt is, dat de passagier? en equipage gisteren -morgen ten a§ uren door eene reddingsboot en andere vaar tuigen zijn afgehaald, en dat er schuiten van HclvoetsIuiJ en Goede- reedc naar het schip tot adsistencie zijn vertrokken. 1 MPI

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1