j§ N'. 68. MIDDELBURGSCIIE COURANT. Donderdag tu- TE. RÜV den 7 Junij. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 28 mei. Eergisteren avond is het huwelijk tusschen prins Karei, derde zoon van onzen koning, en de prinses Maria van Saxen-Wcimarwelke laatste den vorigen dag van Potsdam aangeko men was, op het koninklijk lustslot te Charlottenburg voltrokken. FRANKFORT den 31 mei. Over Odessa heeft men berigten van Konstantinopel tot den 8 meiluidens welke lord Cochrane reeds een' grooten slag ten uitvoer zou gebragt hebben; daar evenwel noch plaats noch tijd gemeld wordt, zoo is het raadzaam, de bevestiging af te GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 2 junij. In de kamer der gemeenten is de heer Can- ning gisteren avond met Het budget voor het loopende jaar voor den dag gekomen. Het blijkt nu, dat voor het loopende jaar de geraamde inkom sten, berekend naar de opbrengsten in 1826, zijn 54,600,000 p. st. en de geraamde behoeftendaaronder gerekend eene credit-vraging van 500,000 p. st. voor Portugal, 51,764,000 p. st.; maar bovendien moe ten, volgens de wet, aan het amortisatie-fonds, voor deszelfs aanhou dende werking tot vermindering der publieke schiildin 1827 verstrekt worden 5,700,000 p. st.zoodat er dan een te kort van 2,864,000 p. st. zal zijn, waarin door eene nieuwe uitgifte van exchequer-biljetten zal voorzien worden. Ongunstig kan dus onze financiële toestand niet ge rekend worden, vooral ook daarom niet, omdat de uitzigten voor het vervolg zich gunstig voordoen; want vooreerst ondervinden handel en nijverheid wederom eene toenemende herleving en opbeuring, en ten anderen heeft de heer Canning openlijk erkenden de noodzakelijkheid en demogelijkheid van belangrijke bezuinigingen. „Wij zullen," zegt de Times bij deze gelegenheidnaar or.ze wijze om onze vrienden te dienen, indien wij de tegenwoordige ministers onze vrienden noemen mogenhen als getrouwe vermaners herinneren aan de verpligtingen welke op hen rusten ten gevolge van deze bekentenis." Een luchtreiziger, met name Green, is, den 15 dezer, te Ches terfield met een luchtbol opgegaan; het woei hevig. Dertig^minuten na zijn vertrek begon hij te dalen; de bol zweefde nog slechts In der tig voet boven de aarde, toen een toeval, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, den heer Green uit zijn schuitje ter aarde wierp. De val was verschrikkelijk hij is dadelijk adergelatenmaar men weet nog niet welke de gevolgen van zijne wonden zijn zullen. De bolvan haren last ontheven, steeg op nieuw op en nam den weg naar Manchester. Volgens berigten van Lissabon, van den 24 mei, is de prinses-re gentes geheel hersteld. De publieke gebeden hebben dus opgehouden en zijn door een plegtig Te Deum vervangen, om den Hemel voor het behoud dier vorstin te danken. Er is eene geldleening ten bedrage van duizend contos-de-reis ten behoeve van Portugal gesloten. F R A N IC R IJ K. PARIJS den 31 mei. De zaak van heer de Maubreull zal, den 15 junijvoor het koninklijk geregtshof dienen. Verscheidene aanzienlijke lieden zijn tegen dien tijd voor hetzelve gedagvaard. Onder anderen worden genoemd de prins de Talleyrand mitsgaders de heeren Bourienne en Dupont, welke de bevelen, waarvan Maubreuil in 1814 houder was geteekend hebbenook de heeren Vitrolles Roux-Laborie en andere niet minder aanzienlijke lieden zullen, binnen kort, voor het hof gedag vaard worden. Eenige maanden geleden beviel eene zeer fatsoenlijke dame te Pa rijs van eene dochter en zond volgens het nog heerschend gebruik hare jonggeborene naar eene min op het land. Deze de vrouw van een armen houthakker te St. Germain, overleed korten tijd daarna en toen eerst begaf zich de dame met haren echtgenoot, die nog nooit haar kind waren gaan zien, naar St. Germain, om hare dochter te halen, doch hoe groot was hunne verwondering, toen zij twee meisjes in eene wieg zagen liggen en niet konden onderscheiden wat haar kind wasen ook de houthakker verklaarde het niet te weten. In deze verlegenheid sloeg de man voordat de rijke lieden een van de kinderen zouden kie zen en was bereid zich aan die keus te onderwerpen. De heer en da me kozen dan ook werkelijk het meisje, dat haar het meest geviel, doch weldra vonden zij zich door de onzekerheid of het wel haar kind was bezwaard en keerden zij tot den houthakker terug, die, hen geene verdere ophelderingen kunnende geven aanbood om hen ook het ande re kind af te staan, en hiermede waren zij genoodzaakt genoegen te nemen. Zweden bezit tegenwoordig 152 Lancastersche scholen, waarin omtrent 9000 kinderen onderwijs genieten. PARIJS den 2 junij. I11 de zitting der gedeputeerden van gisteren zijn nog eenige vrij levendige discussien ontstaan bij gelegenheid dat de koiuuiU^icL viuji Uc petiiii^u rapport op eenige rekesten heeft uitgehragt waaronder een van zekeren Delaporte, uit het departement der Yonne, strekkende oin te verzoeken, dat de onlangs door den minister de Frais- sinous gedane redevoering naar al de autoriteiten des rijks zoude gezon den worden, ten einde dezelve eene officiële kennisgeving bekomediens tig om de zwakken in te lichten nopens de verongelijkingen der geeste lijkheid van Frankrijk aangedaan. De heer de Lézardiére ondersteunde dit verzoek en wilde dat ook de andere ministers zouden antwootden op de Ongerustheid die er alom in Frankrijk nopens den stand van zaken heerscht, ten einde de bestaande vrees te werén dat onze instellingen zouden vernietigd worden. Onder deze redenen van ongerustheid telde hij de geruchten van onderscheidene coups cTétatdie er op handen zou den zijn, en onder anderen ora eenige nieuwe pairs, waarop de ministers konden rekenen, te doen benoemen. De heer Cornet d' Inc'oiirt bestreed het gezegde, als zijnde naar zij- ne meening de opmerkingen van zijn mede-lid inconstitutioneel; doch de heer llyde de Neuville was van andere gevoelens en wenschte insge lijks, dat het ministerie, door vrijmoedige verklaringen wegens hun be stuur, de algemeene vrees cfer natie zoude doen ophouden. Ook de heer de la Bourdonnaye voegde zich daarbij, en riep van zijne plaats den minister de Peyronnet toe Spreek, want wij weten niet wat wij bij onze terugkeer in onze departementen onzen committenten zullen zeggen." Hierop ontstond eene vrij hevige woordenwisseling tusschen dat lid en geinelden minister welke met groote moeite door den president werd gestild; waarna de heer llyde de Nenville zich nog aldus heeft doen hooien„Ook ik weet niet wat wij onze lastgevers zullen zeggen; alom zullen wij ongerustheid en vrees vinden. En deze algemeene angst is maar al te gegrond: het ministerie werkt onophoudelijk met daden om ze al meer en meer te verspreiden en te verergeren. In zoodanigen stand van zaken kan een regtschapen vertegenwoordiger niets beter doen dan uitleggingen te vragen, geschikt om den publieken geest weder ge rust te stellen; want, nog eens, wat zullen wij Frankrijk zeggen? zullen wij hetzelve van onze werkzaamheden spreken? Allen hebben wij zonder twijfel het voornemen gehad om het goede te bewerken; maar hebben wij dit gedaan. Raadplegen wij ons geweten en wij zullen hier op antwoord ontvangen." Het laat zich ligt begrijpen dat gemelde uitdrukkingen door een ge weldig gemor van den kant der ministerielen zijn ontvangen. Eindelijk is men tot de orde van den dag overgegaan en heeft de president den leden kennis gegevendatindien er nog eene vergadering mogt gehou den wordenzij hiervan kennisgeving aan hunne woonplaatsen zouden ontvangen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 2 junij. Te Waereghen een dorp tusschen Korc- rijk en Audenaarde, is des avonds van den 29 mei de zoon van eenen pachteren vader van een zeer talrijk huisgezinbenevens drie zijner paarden, op eenen kleinen afstand van zijne woning, door den bliksem gedood. Een persoon, die zich op de kar bevond, is meer dan 10 voeten ver weggeworpen en heeft eerst des anderen daags het gebruik zijner spraak terug bekomen. VLISSINGEN den 4 junij. Gisteren zijn de Schelde afgekomen, en vervolgens tot Raminekens opgevarenZijner Britt. Ms. jagt the Royal Sovereign gevoerd door sir Wm. Hoste Bart K. G. B.aan welks boord zich bevindt II. M. de koningin douairière van Wurtemberg en ge volg, alsmede het koninklijk Engelsch Adiniralty-jagtgevoerd door ka- piten John Allen zijnde tot sleping aan dezelve toegevoegd de konink lijke Engelsche stoomboot the Lightningkapt. J. King. Deze vaartui gen onlangs naar Antwerpen gekomen tot het 'afhalen dier hooge per sonen, zijn heden morgen van onze reede naar Londen vertrokken, al waar II. M. een bezoek bij Z. M. den koning van Engeland, haren broeder gaat afleggen. BESLUIT van den 18 mei 1827, houdende bepalingen omtrent het daarstellen van vereenigingen van werklieden tot het lossen laden vervoerenverwerkenmeten en wegen van goederen. (Vervolg erf slot. Zie ons vorig No.) Art. 3. Indien, voor de rigtige invordering der plaatselijke belastingen in deze of gene stad, het volstrekt noodig mogt worden geoordeelddat de goederen, aan zoodanige belastingen onderworpen, uitsluitend door plaat selijke bedienden gelost, geladen, verwerkt, gemeten of gewogen wor den, zal zulks, voor zoo verre dit niet reeds geschied is, in de door ons goed te keuren ordonnantiën op de heffing dier belastingen uitdruk kelijk moeten zijn vermeld. De verpligtingen der ingezetenenten opzigte van het gebruik dier bedienden, zullen, in dat geval duidelijk in de voorschreven ordonnan tiën moeten zijn of worden omschreven; en wijders door de plaatselijke besturen, reglementen op de inrigting en de dienst van dezelve bedien den moeten vastgesteld worden, naar aanleiding van het bepaalde in de twee voorgaande artikelenuitgezonderd voor zoo verre het geheel on- verpligt gebruik der in die artikelen vermelde lossers, verwerkers, me ters enz.betreft. De meergemelde bediendentot bevordering van de rigtige invorde ring der plaatselijke belastingen aangesteld zullenbehalve de eed in art. 2 vermeld voor zoo verre dat artikel op hen toepasselijk is zich, vóór de aanvaarding hunner bediening, bij eede moeten verplig- ten 0111, zoo veel van hen afhangt, te weren en te voorkomen alle sluikerijen en verkortingen der landelijke en plaatselijke belastingen en regten met bijgevoegde verbintenis0111 geene goederen hoegenaamd waarvan plaatselijke of landelijke regten verschuldigd zijnte zullen vervoeren of verwerken tonnentellenwegen of meten wanneer die niet voorzien zijn van zoodanig biljet of biljetten, als welke, bij de ordonnantiën op de plaatselijke belastingen of bij 's Rijks wetten raog- ten zijn voorgeschreven zullende, bij de minste overtreding van die verpligting, gehandeld worden, zoo als in art. 1 is bepaald. 4. Alle thans nog bestaande inrigtingen en reglementen, wegens door plaatselijke besturen aangestelde wijnwerkers, bierwerkers, korenmeters enz. zullen, uiterlijk vóór den laatsten december 1827, naar de in dit besluit voorkomende bepalingen moeten zijn herzien, en, indien dezel- ven bevonden worden daarmede niet te strooken, dienaangaande in over eenstemming met de bovonoteftiule bepalingen nieuwe reglementen moe ten zijn vastgesteld of ordonnantiën van plaatselijke belastingen ontwor pen en aan gedeputeerde staten toegezondenten einde (voor zoo veel de evengemelde ordonnantiën betreft) aan ons ter goedkeuring te worden aangeboden. Bij gebreke van dien zullen dezelve inrigtingenbij den afloop van voorz, tijdsbepaling, geacht worden te zijn vervallen. 5. Bij het ontvangen van de, naar aanleiding van dit besluit, door de stedelijke of plaatselijke besturen vast te stellen nieuwe of gewijzig de reglementen, zullen gedeputeerde staten dezelve zorgvuldig toetsen aan de bepalingen, in dit besluit vervat, en, indien zij eenige afwijking van die bepalingen vermeenen te bespeuren, ons, des noodig, daarvan, door tusschenkomst van het departement van binnenlandschc zaken, ver slag doen, onverminderd de bevoegdheid, van de gouverneurs, om gezeg de reglementen daartoe termen zijnde, in onzen naam te schorsen. 6. Alle, te dezen opzigte, door ons vroeger genomene besluiten, welke strijdig mogten zijn met de vorenstaande bepalingen, worden ge. houden voor vervallen. Onze minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van het tegenwoordig besluit, waarvan aan onzen staatsraadadministra teur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsenen aan den Raad van Statj zal worden kennis gegeven, en hetweik in het Staatsblad zal wo.den geplaatst. t wacbccti.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1