N". 67. MIDDELBURGSCHE COURANT.1 Dingsdag den 5 Junij. V, NIEUWSTIJDINGEN. ZWEDEN. STOCKHOLM den 18 Volgens eene bekendmaking van den 16 «lezer, heeft Z. M. het prödukt-plakaat van 10 november 1724- ten aanzien der NedérlaiïdsChe schepen buiten werking gebragtzoodat de zelve tot nadere beschikking, alle in Zweden niet verbodene waren znHeh mogen invoeren en aan geene hoogere belastingen zullen zijn on derworpen dan 'de Zweedscbe schepen. DU1TSCIILAND. MUNCIIEN den 24 mei. De congregatie van wereldlijke priesters, ■weHté te Alteritfitting is opgerigt, heeft hare werkzaamheden op den 1. "dezer aangevangen. Dezelve bestaat uit 9 geestelijken, die bijzonder" telast zijn om de dienst in de Magdalena-kerk waar te nemenVoorts de jongé geestelijken in de godsdienst en wetenschappen te onderwijzen eti hen te vormen tot goede leeraarrsgoede priesters en bekwame ou derwijzers voor lyceen en scholen. FRANKFORT den 29 mei. Van Weenen verneemt men, dat Jarosc- «fnskij eindelijk den moord, aan den ongelukkigen abt Plank gepleegd, beleden heeft. FR AN KR UK. PARIJS den 29 mei. De kamer der afgevaardigden heeft gisteren de laatste hoofdstukken van het budget der uitgaven aangenomen, en daarna gestemd over het voorstel oin een gedeelte van het paleis Bourbon in naam van den staat voor de kamer der afgevaardigden aan te koopen en, ie verbeteren. Na eeiiige discussjen ging hetzelve met 204 tegen 69 stemmen door. Uit een hoogdravend artikel, dat het ministeriele avondblad heden mededeelt, moet men opmaken, dat het ministerie dadelijk na de slui- ting van de tegenwoordige sessie der kamers, de. censuur voor de dag bladen weder zal invoeren. Volgens bcrigten uit Madrid van den 17 dezer, is de desertie on der de Spaatisché troependie naar den kant van Portugal bijeen getrok ken zijn, zeer groot. Sommigen gaan naar Portugal, anderen versprei den zich binnen 's la.nds, waar zij benden vormen, die ora eene consti tutie roepen. Dit is vooral in Andaiusie het geval. PARIJS den 30 mei. Nadat, in de zitting der gedeputeerden vai leden, ook de afdeeling van het budget der ontvangsten is behandel! en aangenomenis men tot de stemming van het geheele budget overge gaan, hetwelk met 254 tegen 69 stemmen is aangenomen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 31 mei. Z. M. heeft een onzer bekwaamste gra veurs, déii heer Braemf van Gent, opgedragen, ora alle jaren een ge schiedkundige gedenkpenning te" Vervaardigen, waarvan liet onderwerp door den Róning zal opgegeven wqrden. De eerste zal de huldiging vgn M. in 1815 en de tweede de instelling der militaire Willems-orde voorstellen. Óm eén dehkbeéld te* géven van de waarde der tot bebouwing ge schikte gronden in onze voorstedenmeldt een onzer dagbladen dat eer gisteren een stuk zandgrond ter groote van sleph.ts 1 bunder en 3 roe den doch vlak tegen dé poort van Schaerbeck' gelégénvoor den Ver- bazénden prijs d.an ƒ91,000 in publieke' Veiling is verkocht; men ver- Zekert tevens da.t men f 68,000 geboden heeft, voor 1 buuder weiland, bij de Willemspóort gelegen. BRUSSEL den 1 junij. Z. Exc. de minister van binrtenlandsche za- Jten i? heden mórgen van hier naar 's Gravenhage vertrokken. ARNHEM'den' 1 juitij. Gisteren nadenmiddag is de bliksem in een boerenhuis, buiten dè Velperpoort dezer stad geslagen. De straal ii door den schoorsteen in he_t woonvertrek gekomen en vervolgens raeei dan waarschijnlijk, dóór' éen raam naar buiten uit geslagen, en Ho'eft bij deu,doortogr, zulk eene geweldige persing der lucht veroorzaakt, 'dat hét geheele ligchaam vap dep schoorsteen van den top des daks af tot bij den haardverbrijzeld en de gansche massa van steenen en kalk in alle rigungen door het huis geworpen is terwijl al de glasruiten en roeijen van het raam des woonvertreksgelijk ook al de ruiten van een daaraan uitkomend kleiner vertrek verbrijzeld en tot op eenen aannjer- JtflijbeU afstand buiten het huis verspreid zijn geworden. Ook binnen het vertrek zijn er barsten in de muren gevallen en is eene menigte por selein verbrijzeld. Aan de onderscheidene metalen voorwerpendie zich ter,.plaatse bevonden alwaar de straal is doorgeloopenkon men niets bespepfen. Eeue vrouw en twee kleine kinderendie zich in het voor noemde vertrek bevondenhebben, tot overgroote verwondering van een ieder, die de gedeeltelijke inwendige verwoesting van het huis ziet, jgeen letsel bekopenzoo als ook de overige huisbewoners geen ligcha- Jnelijk nadeel ondervonden hebben. AMSTERDAM den 30 titei. Het heeft Z. M. behaagd, met boogst- deszelfs goedkeuring te'bekrachtigende door de derde klasse Van het Koninklijk Nederlandsch instituut van wetenschappenletteren en schoo- ne kunstengedane keuzen van de heeren J. Heringa Ez.ridder der orde van den Nederlampschen Leeuw en hoogleeraar ju de godgeleerd- heid te Utrecht, en mr. J. van Hallhoogleeraar in de regten alhier, tot hare medeleden. 's GRAVENHAGE den' 29 mei. In Parijs heeft men het plan ge vormd, om inschrijvingen te doen tot .wekelijksche bijdragen voor de Griekenwaartoe dezer dagen hier ter stéde insgelijks de gelegenheid is aangeboden. BESLUIT vatl den 18 mei 1827, houdende bepalingen omtrent het' - rlaariteiien van verenigingen van werklieden tot het lossen laden vervoerenverwerkenmeten en wegen van goederen. Wij WILLEMenz. I11 aanmerking nemende, dat er twijfel is gerezen omtrent de al of piet voortdurende kracht der vroeger gemaakte bepalingenop de bepoeJ mingdoor de stedelijke besturen van wijnwerkers, korenmeters, enz.; Óverwegendedat zooaan den eenen kanthet voor den handel vooral in koopsteden, en de ingezetenen, soms van belang kan zijn, dat zich ten allen tijde, in het bijzonder op de leg-en losplaatsen, lieden bevindendie geschikt en gereed zijnom de goederenof zekere soorten van goederen te lossente laden of te verwerkenen dat het, in zekere vakken van handel of nijverheidinsgelijks voor do kooulïe. den en ingezetenen nuttig is, dat de goederenwelke door dezelve w«Ï den ontvangen of geleverd, door meters, wegers enz on zag aangesteld, kunnen worden gemeten of gewoon kn den ndefe„ ka» echter de meest mogelijke viijheidïn de bescbikw ant1eren per van handel en gebruik, als ook in de uitoefening Virn bedden* aai de ingezetenen behoort te worden 'gelaten oeurijven Gezien de rapporten van onzen minister van' binnehlandsche zaken en va, onzen staatsraad, administrateur der directe belastingen, iii-en 'uit gaande regten en accypsen; uu Den Raad van State gehoord Art. r. Voor zoo verre eenig stedeJijk of plaatselijk bestuurvoorde belangen van den handel of van de ingezetenen in het algemeenntu- tj of noodig mogt achten eene vereeniging daar te stellen van door htzelve aan te stellen werkliedentot het lossenladenvervoeren of vrwerken van goederen, zullen, bij de, te dien opzigte, alsdan te aken reglementende navolgende bepalingen in acht moeten worden gnomen a. Dat het aan de kooplieden en verdere ingezetenen zal vrijstaan om alle soort van goederen zelve te lossen ladendragen of ver- voeren, ofwel die te doen lossen, laden, dragen of verwerken, door hunne eigene bedienden, of andere door hen daartoe in dienst te nemen of te bezigen personen. b. Dat, zoo veel mogelijk, alle personen, geschikt en genegen, om leden te zijn van de bedoelde vereeniging, daar in zullen moeten worden opgenomenzoodat niemand door dezen maatregelzon- der gewigtige redenen, worde verstoken van een middel van bestaan. f. Datzoó wel door het aanstellen van een voldoend getal werk lieden, als door andere doelmatige voorzorgen en bepalingen, zal moeten worden gezorgddat de ingezetenen en verdere belangheb benden zonder onderscheid dezelve werkliedensteeds behoor lijk tot hunne dienst bereid en gereed vinden. d. Dat dezelve werklieden, voor hunne dien$t, niet meer zullen mogen vorderendan zal bepaald zijn bij hetdoor het plaatselijk bestuur vast te stellen tarief, waarbij zal moeten worden in het -oog gehouden dat niet meer dan een geëvenredigd en billijk loon betaald worde, hetwelk, voor van buiten inkomende goederen, niet hooger mag worden gesteld dan voor andere zullende dédr waar eene kamer van koophandel en fabrjckci) bestaathet plaatse lijk bestuur, alvorens tot de vaststelling van dat tarief over te gaandaaromtrent de consideratien en het advies van gemelde ka mer inwinnen. e. Dat de leden der vereeniging van een onderscheidend teekendoor het plaatselijk bestuur te bepalenzullen zijn voorzienen dat gezegd bestuur onder hen een of meer hoofden zal benoemen, aan welke de overige werklieden, volgens een dienst-reglement, door gemeld bestuur goed te keurenzullen moeten gehoorzamen. Dat zoodanige onder die werklieden en derzelver hoofdenwelke zich óp eenigerhande wijze tegen de bevoegdheid bij aaan de kooplieden en verdere ingezetenen toegekendmogten verzet ten dezelve, bij het presteren van hunne dienst, onbetamelijk be jegenen vorderingen maken boven het vastgestelde tarief, of an derzins tot gegronde klagten over pligtverzuim in eenig opzigt oorzaak geven, naar gelang van omstandigheden, door schorsing of afzetting, zullen worden gestraft, onverminderd de vervolging, tot welke eruit krachte van de algemeene wetten, verder termen mogten bestaanen g. Dat er eene spaarkas zal worden aangelegd, tot het dadelijk goed maken van de schade, welke de werklieden, door eigen toedoen, verzuim of nalatigheidaan de goederen zouden kunnen toebren gen, alsmede tot onderstand van de genen onder hen, die, door ouderdom of gebreken, buiten staat mogten zijn geraakt, om te arbeidenen welke spaarkasovereenkomstig een door het plaat selijk bestuur goed' te keuren reglementzal worden beheerd. 2. Wanpeer de plaatselijke besturen, in het belang d#r ingezetenen, gïraden mogten oordeelen voor zoodanige goederen of gevallen, ten aifizien van welke bij de algemeene financiële wetten niet bepaald is, dit de meting, weging enz. door of van wege de administratie der in-en uitgaande regten .en accijnsen moet geschieden, meters, wegers of an- «fere dergelijke beambten aantestellén zullenbij de daaromtrent te ma- k>n reglementen, de bepalingen van het voorgaande artikel voor zoo veel de aard der zaak het toelaat, worden opgevolgd. Niemand zal verpligt zijn van de diensten dier meterswegers enz. gebruik te maken, ten ware bij verschil tusschen partijen. Deze beambten zullen verpligt zijnvóór de aanvaarding hunner be diening, zich, voor de bevoegde regtbankbij eede te verbinden tot de trouwe en naauwkeurige uitoefening van de hen opgedragene werkzaam heden, en in het bijzonder, om, zoo veel in hun vermogen is, te zor gen, dat dé ingezetenen behoorlijk gewigt, getal en maat ontvangen. De plaatselijke besturen zullen, zoo wel door een aanhoudend toezigt, als door gepaste bepalingen bij de evengemelde reglementenwaken tel gen alle conniventie tusschen gezégde beambten en koopers en verkog- pers, of andere misbruiken van dien aard. Qlet Slot in ons volgend No. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 2 junij. Van den 30 mei tot heden zijnvoor Antwerpen bestemdalhier ter reede gekomen ldAimable Eugêniekapt. Thibotidoir, van Rouen met pleistersteen St. Michelkapt. E. P. Brons, van LJullmet stukgoederen; the Ann\ kapt. H. Snouvan Philadelphia met tabak en koffij de jónge Sophia kapt. J. F. Muysvan Londen met stukgoederen de Goede Verwachting kapt. A. van der Weydefi van Palermo, met schumac en zwavel; the Marketmaidkapt. W. Mushensvan Londen met ballastde twee Vrienden, kapt. J. Cornelisvan Duinkerkemet wijn; Antwerpens Welvaren, kapt. N,Peters, van Rio-Jaueiro, en the Superb (stoomboot)", 'iSï jejfcV "y Hebben besloten eu beslnïrpn

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1