N°. G4. MIDDELBURGS CUE COURANT. K:. Dinosda« O Cl den 29 Mei. NIEUWSTIJDINGEN. ITALIË. ROME den 9 met. Op den 5 dezer heeft Z. Heiligh. een bezoek bij den koning van Beijeren afgelegd, en vrij lang bij Z. M.;vertoefd. Mij de aankomst van den Paus ontving hem Z. M. aan het portier van het rijtuig, en begeleidde Z. H., bij deszelfs vertrek, weder tot aan hetzelve. In den avond van dienzelfden dag is de koning uit deze hoofdstad vertrokken. DUITSCHLAND. CARLSRUHE den 17 mei. Het onweder heeft op den 14 dezer groote verwoestingen te Stein aangerigt. Er waren twee zware buijen een uit het Noorden en een uit het Westen. Het water steeg 14 voet boven deszelfs gewone hoogte en sleepte alles mede, wat het in deszelfs vaart ontmoette; 14 schepen zijn geheel vernield men kan van den molen zelfs geen spoor meer zien; het water heeft dien tot in zijne grondvesten weggerukt; een veertigtal huizen zijn, het eene min het an der meerbeschadigd. De hagel lag 5 6 voet hoog en deszelfs stee- nen waren voor het meerendeel zoo groot als eene noot en sommige Zelfs als een hoender-ei. Tién menschen en eene menigte beesten zijn hierbij omgekomen. Het grootste aantal putten is of met zand opge vuld of vernield. FRANKFORT den 22 mei. Volgens brieven uit Kbnstantinopelvan den 26 aprilwas men aldaar in het onzekere over het lot der citadel van Athene. De Turken zeiden, dat zij haren val nabij was, friv' de Grieken geloovendat zij geheel ontzet is. Voor dit laatste gevoelen schijnt ecnigzins te pleiten de verzekering, die lord Cochrane in eene proclamatie aan de Grieken geeft, dat voor die plaats niet meer te vrée- zen is. Deze proclamatie is den 12 april aan boord van het Grieksche fregat Hellas door zijn lordschapals eerste admiraal en opper-bevel- hebber der Grieksche zeemagt, onderteekend en luidt aldus: „Grieken! Uw gevaarlijkste vijand, de tweedragt, is overwonnen. Nu is uw werk ligter. Griekenlands jongelingen stroomen van alle kanten te wapen. Het lot van den burg van Athene is niet meer twijfelachtig: immers dewijl de belegerden belegerd, de vervoer van levensmiddelen verhinderd en de berg passen bezet zijn, zoo is de terngtogt van den vijand onmogelijk. Reeds is de bevrijding van den klassieken grond van Athene, welke de Voorzienigheid andermaal tot zetel der vrijheid, der kunsten en der wetenschappen bestemd heeft, verzekerd. Doch, Grie ken 11a de volbrenging van deze daadstaat het u niet vrij te rusten 1 Steekt uwe zwaarden niet in de schede, zoo lang de woeste Turk nog een span des heiligen grondsdie eenmaal een eigendom uwer voorou deren was, in zijne magt heeft. Mogten dehelden der zee met die des lands in gelijken roem wedijveren en sneliijk naar hunne schepen ijlen. Wil men u uwe onafhankelijkheid en regten niet inwilligendan behoort gfl den Hellespont te sluiten en den oorlog in de staten des vijands over te brengen. Dan zal de onmenschelijke sultan de onwettige moorde naar zijner onderdanen, de bloeddorstige dwingeland der Grieken, door zijn eigen volk vernietigd worden; dan zal der Muzelmannen magt van zelve vallen, cn eerst dan zal de heilige standaart van het kruis weder van den tempel van de heilige Sophia waaijen en een nieuw Grieken land op den grond der onafhankelijkheid en wettigheid gebouwd worden. Hoopt echter niet, gij Grieken, dat uw vaderland dit doel bereiken zalzoo gij niet allen tot deszelfs verdediging toesnelt. „Den 12 april (niéuwe stijl) 1827. Aan boord van het Grieksche fregat Hellas. „(Geteekend) Cochrane, Opper-admiraa! cn Ópper-bevelhebber der Grieksche zeemagt." Eene commissie uit negen leden der Grieksche nationale vergadering beeft de teugels van het bestuur aanvaardtot de komst van den graaf Capo d'Istriawelke- tot president van Griekenland verkozen is. AI de Grieksche oorlogschepen zijn nationaal eigendom verklaard en 50 derzelven zijn onder bevel van lord Cochrane gesteld. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 22 mei. Wij hebben hier berigten uit Lissabon tot den 13 dezer ontvangen, volgens welke de prinses-regentes eindelijk, tegen alle verwachting aanzonder koorts en herstellende was. Zij scheen ook van de vrees als of zij vergeven waswelke haar lang ge kweld heeft, terug te komen. De ramp aan den onder de Theems door gemaakt wordenden gang laatstleden donderdag avond overkomen, blijkt meer en meer eeniglijk toe te schrijven te zijn aan eene juist in het midden der rivier in de bedding zich bevindende slapheid van grond, welke men reeds bezig is te verhel pen door daar ter plaatse vaste kleiaarde in de rivier te werpen, gedeel telijk zeifs in bakken neer te latenen daarmede de bedding te verster ken. Men hoopt langs dien weg het gat weldra te stoppenen de werktuigkundige, de heer Brunetverzekert, dat, zoodra men daarin zal geslaagd zijnhij slechts 70 uren zal noodig hebben om het water uit den gang en den koker te pompen. Men heeft zich voorts over tuigd, dat, zoodra men dit zwakke punt zal voorbij zijn, men eenen vasten grond zal ontmoeten, en geene dergelijke rampen meer te vree zen heeft. Onze havens zijn nu onder de oude wet op de granen (want om trent de nieuw voorgedragene moet nog bij de kamer der pairs beslist worden), van den 15 dezer af aan voor den tijd van drie maanden voor den invoer van vreemde haver open tegen een inkomend regt van slechts 4 deniers per kwarter. FRANKRIJK. PARIJS den 22 mei. De heer Hyde de Neuville heeft dezer dagen, in de kamer der gedeputeerden aan de ministers eenige ophelderingen gevraagd over hunne politiek met betrekking tot Spanje en Portugal, en eenige aanmerkingen gemaakt over het gedrag door den laatsten Franschen ambassadeurden heer de Mpustierste Madrid gehouden. De minis ters hebben niet goedgevonden hierop te antwoorden, doch begrepen, den heer Hyde dé Neuville hun ongenoegen te moeten doen gevoelen door hem het tractement tc ontnemen, dat hij als gewezen ambassadeur trok. Deze handelwijs ten opzigte van een mandie steeds en door al le tijden heen als een ijverige voorstauder der Bourbons bekend geweest is, wordt door alle weldenkcndcn ten hoogste misprezen, cn heeft dan 'ook reeds aanleiding gegeven tot een vrij bitsen uitval tegen het ministe rie in de zitting der kamer van gisteren, toen de heer de Lezardiére spottende de ministers over hunne maatregelen van bezuiniging prees en zeide, dat er nog eenige oude koningsgezinden over waren, ^die hunne trouw aan den koning met hun bloed bezegeld hebben en welke niet lang meer ten laste aan de schatkist zullen wezen, zoo zij het ongeluk heb ben van in de tegenwoordige ministers geene zeer bekwame staats mannen te zien. De generaal Sebastiani voegde hierbij, dat de onaf hankelijkheid van het spreekgestoelte in groot gevaar is, indien een lid der kamer gestraft wordt, omdat hij volgens de inspraak van zijn gewe ten heeft gesproken. De heer Benjamin Constant heeft aan den regter ter instructie ver klaard dac de papieren, bij den agent der politie gevondenhem wa ren ter hand gesteld door een jong mensch, die hem dezelve ook uk naam van verscheidene zijner makkers gebragt heeft, en wiens naam hij niet had gevraagd, ten einde hem te bewaren voor de vervolgingen, die hij meermalen had zien in het werk stellen tegen personen, welke hij van het spreekgestoelte der kamer genoemd had. Deze papieren heeft hij aan den notaris Aumont ter bewaring toevertrouwd. PARIJS den 24 mei. Er zien twee brieven het lichtbetrelTende de jongste gebeurtenis met de geneeskundige school te weten een brief van een student dier school aan den heer Benjamin Constant, waarin hij hem, zoo uit naam der Fransche jongelingschap, als voor zich zeiven, zijnen dank betuigt voor de verdediging waarmede die heer zich in de kamer der gedeputeerden voor hen heeft belastmet vertrouwen op de toe komst verlaten zij zich op de magt der dingen, en zullen van's mans wijze raadgevingen gebruik makendoch de herdenking aan de tegen heil ge pleegde gewelddadigheden, zullen zij behouden en de namen van de aan stokers derzelve zullen met onuitwischbare letteren in hun geheugen zijn gegrift. „Gij (zeggen zij verder), onze vertrooster! gij, eerbiedwaar dig manwiens staatkundig leven door zulke moeilijke omstandigheden is gekenmerktwelke gij steeds mee het geluk van een zuiver geweten zijt te boven gekomenom dat dit geweten slechts ééne linie kende welke gij nimmer hebt overschredengijeindelijkonze steunonze achtingswaardige raadsmanvrees niet langer, dat de Fransche jeugd zich voortaanzonder grondaan de woedende aanvallen eener verspie dende bende der geweldige partij welke ons beheerschtzal blootstel len. De studenten in de geneeskunde hebben door aanblazing eener schreeuwende ouregtvaardigheiden door verleiding, gehandeld. De orde is ons meer dan ooit noodzakelijk en het is niet dan door orde en wettige vertoogen dat wij ons geluk moeten wachten." De heerB. Constant heeft geantwoorddat hij zich steeds gelukkig zal achten eene jeugdwelke de hoop des vaderlands istegen onbe schofte geweldenarijen te verdedigenmaar dat hij zich bijzonder ver. heugde over hunne verzekering, dat niets, van datgene hetwelk hunnen lasteraars ten voorwendsel zoude kunnen strekken, zich meer zal ver nieuwen. „Zoo lang er wetten bestaan (zegt de heer Constant) moe ten de burgers er zich aan onderwerpen, aan de tijden en de wettige middelen overlatende om die te hervormen. Door dezelve te overtreden zoudt gij zelfs uwe verdedigers op eenen onvoordeeligen grond plaatsen, en, hetgeen nog beklagelijker zoude zijn, gij zoudt u blootstellen aan gevaren, welke, noch door de zuiverheid uwer bedoelingen, noch door de onervarenheid van uwen ouderdom, te versehoonen zouden zijn. Zoo lang er in een land vertegenwoordiging en een spreekgestoelte zullen bestaanmoge de vrijheid gekrenkt wordendoch vernietigen zal men haar niet." Ten slotte zegt de schrijver: „Wij zaaijen voor de vrijheid, gij zule oogstenen de oogst is niet ver af. Van u hangt af of dezelve met stormen plaats hebbe. Wij strijden, studeert gijlieden; wij worstelen, verlicht gij uw verstand; wij verdedigen eene geheiligde zaak, welke de uwe isvergeldt gij onze pogingen door wijsheid. Hoe meer gij in uwe jeugd de wetten geëerbiedigd, uwe denkbeelden uitgebreid, kundighe den verzameld zult hebben, hoe meer gij, bij rijpere jaren, sterk zult zijn, als gij ons zult vervangen. Bedroeft dan onze overige levensda gen niet, door de vreugde, welke wij door uwe verdediging ondervin den, te doen vergezeld gaan met de diepe droefheid, die wij zouden on dervinden, indien wij u moesten laken." NEDERLANDEN. BRUSSEL den 23 mei. Men zegt, dat in het ontwerp van lijfstraf felijk wetboekhetwelk in de eerstvolgende bijeenkomst der Staten Ge neraal aan derzelver deliberatien moet onderworpen worden, de guillo tine door de galg vervangen wordt, en in sommige gevallen de straf der geesseling bepaald wordt. Te Herdersheim bij Aalst heeft in den nacht van den 19 dezer wederom een kerkroof met zware inbraak plaats gehad. GRONINGEN den 25 mei. Van den 18 tot den 24 dezer zijn hier slechts 13 personen overleden. LEYDEN den 24 mei. De heer Logger wordt deze week van Brus sel alhier terug verwacht. Daar deze wond-arts, waarop onze stad met regt roem draagtde eenigste- consulerende heelmeester van Z. M. is mag men dit als het zekerst bewijs beschouwen van 's Konings volmaak te genezingalsmede van de echtheid der berigtendat men weldra het genoegen hebben zalZ. M. binnen deze provincie tc zien. 136ste KONINKLIJKE NEDE11LANDSCHE LOTERIJ. DERDE KLASSE. Prijzen van f 1000 en daar boven. 1 6/5 7. Lijsten. iste Nonmers. 1458 17831 Prijzen. prem. f 1000. prijs - 1000. Lijsten. 4de Nummers. 8734 32216 prijs Prijzen f 30000'. 1000. 24959 20950 - 1000. - 1000. 5de 8645 33 "3 - 15000. - 1250. 45oi - 1000. 1272 - 1000. 2 de 22363 6990 - 1000. 6de 32945 1000. - 1000. 7de 8468 - 1000. 3de 3i°3i - 1000. 8ste - looo. 4de 31023 - 1000. 16369 - 1000. 840 - 5000. 7829 - 1000.

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1