N°. Ca. MIDDELBURGSCHE COURANT- 1837. Donderdag den 24 Mei. NIEUWSTIJDINGEN. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 19 we/. Het nieuw ministerie is thans eindelijk sedert woensdag geheel volledig znmengestelden de lords Landsdown en Carliste, de laatste als opper-houtvesterbenevens mr. Tierney, als óp per-muntmeesterhebben in het kabinet plaats genomen, terwijl voorts mr. Abercrorobic den post van advokant-generaal in regterlijke zaken aan vaard heeften sir J. Macdonald een der commissarissen voor de zaken van Indie geworden is. Het werk aan den onderaardschen weg onder de rivier de Theems, is gisteren door een ongeluk gestaakt, doch.men hoopt, volgens verze kering van den kondigen ingenieur Brunei, den ondernemer van dezen zóo buitengewonen arbeid, slechts voor eenigen tijd. Omtrent kwartier voor zeven uren moet het water doorgebroken zijn en wel met zoo veel kracht, dat het werkvolk genoodzaakt gewdest is de plaats in allerijl te verlaten, hetgeen gelukkig zoo spoedig en ordelijk geschied is, dat nie mand daarbij het leven verloren heeft. Op het oogenblik, dat het water doorbrakwas men met het graven van den gang vijf-honderd-tachtig voet onder de Theems gevorderd. Men gelooft, dat men het gat digt zal kunnen maken en het water met stoommachines spoedig uitpompen .zoodat men meent, dat het werk slechts veertien dagen door dit onge val vertraagd worden zal. De berigten uit Lissabon, welke hier tot den 5 dezer des avonds ten 11 uren ontvangen zijn, geven weinig hoop dat de prinses-regentes herstellen zal; de laatste geregten waren haar reeds toegediend, en niet onwaarschijnlijk is het dus, dat op dit oogenblik het bewind reeds in andere handen is overgegaan; maar gelukkig heeft de oud-tante, zoo als men thans stellig meldt, bewilligd 0111 in hare plaats op te treden, en zijn bovendien de Britsche gardes en artillerie binnen Lissabon wederge keerd, waardoor meu ten minste den tijd en de middelen zal hebben om opschuddingen tegen te gaan. Van Limain Peru schrijft men den 5 februarijdat aldaar eene omwenteling plaats heeft gehad en Bolivar van het presidentschap dier republiek afgezet, en de constitutie van Bolivia, door hem ingevoerd, afgeschaft is; terwijl de vice-presidentde generaal Santa Cruz een Peruaan van geboortedoor de troepen en het volk tot president is aan gesteld welken post hij aanvaard heeft tot tijd en wijle het congres van Perudat tegen den j mei opgeroepen is vergaderd zijn zal. De troe pen hebben deze omwenteling gemaakt, en hoewel deze uit Columbiaan- sche regementen bestondenwas het ineerendeel derzelven Peruanen. De officierendie men kende als de partij van Bolivar aan te klevenwa ren in arrest genomen en onder bedekking naar Callao gezonden van waar zij aan boord van een Engelsch vaartuig naar Columbia moeten vertrekken. De minister van buitenlandsche zaken Pando is door Vi- daure, een voormalig regter, opgevolgd, en de minister van oorlog Tho mas Heres door den generaal Salazar Larrea, de minister van financien, heeft zijn ontslag gevraagd doch niet bekomen. Bolivars magt is dus voor het oogenblik in Peru vernietigdgelukkig is deze revolutie zon der bloedstorten afgeloopen. Er zijn zeer nadeelige geruchten verspreid omtrent de zaken in Mexico; maar brieven tot den 31 maart van daar verzekeren, dat er het volmaakt rustig was Er waren, wel is waar, twee generaals, Eschevaria en Negretein hechtenis genomendoch dit stond in verband met eene reeds vroeger ontdekte en verijdelde zamenzwering. FRANKRUK. PARIJS den 18 mei. Bij de beraadslaging over het budget in de ka mer der gedeputeerden, heeft het nieuw benoemd lid, de heer Bignon de toelaag voor het ministerie van buitenlandsche zaken bestredenende politiek door het gouvernement gevolgd hevig aangevallen. Hij beklaag de zich, dat Frankrijk achterlijk gebleven was in het erkennen derZuid- Amerikaansche Staten, waarin Engeland den eersten stap had gedaan; dat Frankrijk onstaatkundig ten opzigte van Spanje had gehandeld, en door het houden van een leger in dat land aan Engeland aanleiding gegeven had tot het bezetten van Portugaldat het niets gedaan had voor de Grieken en weder zich door Rusland en Engeland in die zaken de loef had laten afsteken; dat het geduld had, dat Oostenrijk de oude Fransche krijgslieden door het weigeren van hunne eertitels hoonde. Voorts bragt hij eene menigte scherpe aanmerkingen in het midden enover het Hei lig Verbond sprekendezeide hijdat dit nog alleen in Turkije bestond en tot eenigen bondgenoot v.an deszelfs leerstelsels sultan Mahmoud had. Den toestand van Frankrijk beschouwde hij evenwel ver van hopeloos, doch meende, dat om dien te herstellen een ministerie vereischt werd, dat het land kende en met hetzelve voorwaarts ging. De minister van buitenlandsche zakenbaron de Damasheeft op al deze aanmerkingen geantwoord en onder anderen, wat Portugal en Spanje betrof, aange voerd dat de eerste mogendheid meer dan door politieke traktaten se dert langen tijd met Engeland verbonden was, daar het alleen in Enge land vertier vond voor al de voortbrengselen van haren grond en dat Spanje daarentegen sedert meer dan eene eeuw voor- en tegenspoed met Frankrijk gedeeld haden legersvloten en schatkist ten allen tijde voor Frankrijk veil heeft gehaden het dus niet billijk zijn zoudat Frank rijk Spanje in dagen van ongeluk, aan zijn eigen lot overliet. Omtrent Griekenland zeide Zijne Exc.dat het gouvernement ten dien opzigte alles gedaan heeft, wat de menschelijkheid gebood en wat tevens met Frankrijks waardigheid strookte. De heer Dudon die vreemd vond, dat men van het gouvernement eene tusschenkomst verlangde in de zaken der Grieken die hij zeeschuimers noemde en over welke ongelukkigen hij zich verder niet gunstig uitliet, is door de heeren Petou Sebastiani en Hyde de Nenville zoo krachtig in de rede gevallen, dat hij zich ge noodzaakt gezien heeft te zwijgen. Gisteren heeft de heer Hyde de Nenville zich breedvoerig uitgelaten over het gedrag van het ministerie omtrent Portugal en Spanjeen betoogddat het in Portugal door zijnen minister eene constitutionele taal heeft doen .voeren terwijl de heer de Motistiers, de onlangs van Madrid terug geroepen ambassa deur, in Spanje de partij der Apostolieken ondersteund heeft. De mi nisters hebben op dezen uitval niet geantwoord, en de gevraagde sommen voor buitenlandsche zakeu zijn door de meerderheid toegestaan. De benoeming van den heer Recamier, als hooglceraar in de ge neeskunde aan het collége de Fran.eealhierdoor den minister van 011. derwijs en binnenlandsche zakenvoor eenigen tijdgedaantegen de voordragt van dat coilegie en van de akademie van wetenschappen die eenen anderen kandidaat hadden voorgesteld, heeft onder de kweekeiingeil in de geneeskunde eenige bewegingen veroorzaakt. Alhoewel de nieuw benoemde hoogleeraar als geneesheer vele verdiensten bezit, meenden zij echter zijne keus meer ais eene belooning van staatkundige gevoelens en als eene beleediging van twee geleerde ligchamen te moeten beschouWen 1 reeds voor eenige dagen werden zijne lessen door verschillende teeke nen van afkeuring afgebrokendit misnoegen nam toe bij het komen van gendarmes op de volgende lessenen eindelijk zijn er heden eenige studenten door de gewapende magt gevangen genomenenonder de tegenkanting hunner medeleerlingennaar de prefecture gebragt. Gisteren hebben er nog wederom opschuddingen onder de studenten doch dicmaal niet aan het collége de Frnnce maar aan de school van ge neeskunde, plaats gehad, en. zijn eenige personen, verdacht als zende lingen van de politie, door de studenten vrij erg mishandeld geworden. De procureur des konings heeft eene instructie begonnen tegen de au teurs der geweldadighedenwelke gisteren op het plein der school van geneeskunde tegen verschillende partikulieren hebben plaats gehad. Men spreekt ook van nieuwe onlusten te St. Acheul, ten gevolge waar van wederom een 4otal jonge lieden uit dat gesticht naar hunne familien zouden teruggezonden zijn. Zondag den 6 dezer heeft de abt Monchyin de kerk van Manies eene stad in den omtrek van Parijs, na de groote mis predikende, zij ne leerrede met deze zeer opmerkelijke woorden gesloten: Er blijft mij nog iets over te zeggen. Ik moet het zeggenal koste het mij het leven. Er is geene zaligheid voor den koning, nog voor de Franschenindien het charter niet vernietigd wordeDe bisschop heeft, zoo men verzekert, dezen abt in zijne bediening geschorstdoch tot nog toe heeft meu niet vernomen, dat men geregtelijke vervolgingen tegen hem wegens deze grove aanranding der constitutie heeft bevolen. l)e leer der Jezuicen is, dat elk braaf man die het charter bezworen heelt het geluk der Franschen heeft gemeend te bezweren en dat- zoo het charter het geluk der Franschen niet uitmaaktde eed nul en niet verbindend is. NEDERLANDEN. LEEUWARDEN den 14 mei. De kerkeraad der Walscbe Hervorm de gemeente alhier, heeft op heden tot predikant beroepen den wel eerw. en zeer gel. heer Louis Pat oirkandidaat te Amsterdam, en zulks in plaats van den wel-eerw. en zeer gel. heer P. J. J. Motwiernaar Antwerpen vertrokken. s GRAVENHAGE den 20 mei. Eergisteren avond, ten 11 uren, kwam eene ontzettende donderwolk, uit het zuidwesten, boven deze stad aandrijven. Dezelve werd door de torenspits der Groote Kerk aan getrokken, barstte boven dezelve met een vreesselijk geweld, gelijk aan ceu zwaar kanonschot, los, en schoot neder langs die zijde van den toren waar de afleider door den heer R. P. Van de Kasteele, voor eeni ge jarenop verzoek van de regering dezer stadgeplaatst is. Deze ving de bliksemstraal op, en voerde dezelve naar de aarde neder, zonder dat dezelve cenig nadeel toebragt. Waarschijnlijk was zonder den afleider de schade «et gering geweest. Dit is reeds de vijfde maal dat de toren, door dat eenvoudig werktuig, beveiligd is geworden. MIDDELBURG den 23 mei. Van 's Hertogenbosch der) 21 wordt gemeld De steeds voortgeduurd hebbende groeijing des waters heeft ten ge volge gehaddat ook in den nacht van vrijdag op zaturdag jl.in den dijk van den Orthenscheu polder eene doorbraak is gevallen van nage noeg 10 ellen, waardoor de binnen dezelve gelegene landen, welke eerst kortelings van het water bevrijd waren, op nieuw geïnundeerd zijn. Mogten de rivieren thans deszelfs hoogsten stand bereikt en alzoo spoe dig eene belangrijke daling in dezelven plaats hebben, waartoe het voor- uitzigt zeer gunstig is: dan zal de schade, hoe gevoelig thans ook zoo belangrijk niet zijn, als anders welligt het geval zoude wezen." ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 22 mei. Van quarantaine is ontslagen en naar Antwerpen opgezeild the Heraldkapt. W. Hammond van de Havannah. Sedert den 19 dezer zijn voor Antwerpen bestemd, alhier ter reetje gekomen Apthorpkapt. H. G. Grayvan Charlestown met rijst en katoen Fortuna, kapt. E. J. Behrentz van Pillau met houtasch die Frau. Albertinakapt. I. Maak, van Hamburg, met stukgoederen; le Sagep kapt. P. Caronvan Duinkerke, met wijn; Roclinakapt. M. G. Lever, van Dftntzig met potnsch en weedasch the Swistkapt. P. Duheanme, van Yersey met suiker en koflij la Nymphe, kapt. P. Bouinvan Bordeaux, met wijn; Catharine Josephine, kapt. P. J. Muntendam, van de Marennes, met zout; Dart mo Master, kapt. A. Kennedyvan Sint- Domingo met koflijIa Jeune Madelainekapt. L. Rollandvan Bor deaux met wjjn; Marianuekapt. C. van der Weeg, van Londen, mee stukgoederenJan Jaseph kapt. J. J. Heuvelvan Memelen de Goede Hoop, kapt. G. J. Hoetjen van Dantzig beide met houtwaren; Jose- phus, kapt. M. Bakker, van de Marennes, met zout; the Highlattder kapt. A. Welsh van Nieuw-Orleans, met katoen; Batavia, kapt. P. Blair, vau Palo Penary, met stukgoederen; Theresia kapt. J. Poodts van de Marennes, met zout; IVilhelminakapt. J. Jorgensen van Ba tavia, met koffij en peper; de Frouw Reina kapt. H. Koops, van de Marennesmet zout. Voorts zijn van Antwerpen de Schelde afgekomenen den 20 dezer van onze reedo naar zee gezeild Zr. Britt. Ms. stoomboot the Alban kapt. B. Fittocknaar Londen Augustijn, kapt. J. A Buinemeijer naar Batavia, en de Eliza kapt. T. A. Jnconiettenaar Carthagena beide met jenever enz.; the Courrier kapt. W. C. Thompson, naar- Nieuw-York mee staal en metselsteen; le Benardkapt. T. Dnpeyratnaar Bordeaux, met linnen enz.Philip kapt. T.Knightnaar Bristol, met haver; IVensleydalekapt. T. Norris,

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1